Další ukrajinský voják spatřen s nacistickými znaky

Další ukrajinský voják spatřen s nacistickými znaky
Mezi ochrankou prezidenta Vladimira Zelenského se předtím objevil muž s nášivkou ve stylu SS
Další ukrajinský voják spatřen s nacistickými znaky
© Sociální média
Tento týden se na internetu objevily záběry ukrajinského vojáka s insignií nechvalně proslulé brigády SS, když se kyjevské jednotky po stažení ruských vojsk přesunuly k městu Cherson.

Na videozáznamech, které na internet pravděpodobně umístil sám voják, je vidět ukrajinský bojovník, který má na přilbě nášivku se dvěma zkříženými tyčovými ručními granáty – znakem brigády Dirlewanger, známé masovým vražděním civilistů a dalšími válečnými zločiny spáchanými během druhé světové války.

Zobrazení insignií, oblíbené mezi neonacisty, se na internetu setkalo se smíšenými reakcemi, přičemž i někteří z těch, kteří Ukrajinu v probíhajícím konfliktu podporují, vojákovu volbu odsoudili, a to vzhledem k obzvláště brutálnímu záznamu brigády SS.

Brigáda, známá jako Černí lovci a později za druhé světové války jako 36. divize Waffen Grenadier SS, byla trestnou jednotkou složenou z odsouzených zločinců a vedenou známým válečným zločincem Oskarem Dirlewangerem. Brigáda je známá svou rolí při potlačování varšavského povstání a masakru ve Wole – nevybíravém a systematickém zabíjení 40 000 až 50 000 civilistů, včetně žen a dětí, ve čtvrti Wola v polském hlavním městě.

Zdá se však, že se nejedná o ojedinělý případ, neboť nejméně jeden další voják se stejnou nášivkou byl zachycen na kameru během postupu na Cherson. Záběry s ním kolují i na internetu. Kromě toho bylo v kyjevských řadách spatřeno i obrněné vozidlo, na němž vlála černá vlajka se stylizovanou říšskou orlicí nacistického Německa. Na rozdíl od původního Reichsadleru, který nesl v pařátech nacistickou svastiku, měl orel na ukrajinské vlajce místo ní Černé slunce. Tento symbol je mimořádně oblíbený mezi různými neonacisty a je začleněn do insignií nechvalně proslulého pluku Azov.

Kyjev popřel přítomnost jakýchkoli neonacistických prvků v armádě země a takové tvrzení – a Moskvou proklamovaný cíl “denacifikace” Ukrajiny – neomaleně odmítl jako “ruskou propagandu”. Přesto se ukrajinští vojáci s různými neonacistickými symboly opakovaně dostali i na oficiální snímky zveřejněné úřady země.


Například v září byl mezi ochrankou prezidenta Vladimira Zelenského spatřen voják s nášivkou ve stylu SS, která se velmi podobá té, kterou používala 3. tanková divize SS “Totenkopf”. Poté, co se fotografie stala virální, ji prezidentská kancelář v tichosti odstranila ze všech platforem, na kterých byla zveřejněna, aniž by poskytla jakékoli vysvětlení.

Zelenského stráž má na sobě nacistické znaky
Na fotografii, kterou zveřejnila prezidentská kancelář, je zachycen s vojákem, který se zjevně pyšní znakem SS
Zelenského stráž se zdá, že nosí nacistické insignie
© Kancelář ukrajinského prezidenta


Jeden z ozbrojených strážců ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského byl spatřen s insignií připomínající symbol nacistické německé jednotky používaný za druhé světové války. Snímek sdílený kanceláří vůdce byl pořízen během jeho středeční návštěvy nedávno znovu dobytého města Izjum.

Kontroverzní vyobrazení lebky a kosti se nacházelo na zádech těžce ozbrojeného ukrajinského vojáka, který byl během cesty zřejmě součástí Zelenského ochranky. Je vidět na jedné z fotografií, které prezidentská kancelář zveřejnila na sociálních sítích.

Symbol byl znakem jednotek SS-Totenkopfverbande, části nacistické polovojenské jednotky Schutzstaffel, která měla na starosti bezpečnost v táborech smrti. Přijala jej také elitní tanková divize “Totenkopf” Waffen-SS, která byla vytvořena z dozorců táborů smrti, bojovala na východní frontě a dopustila se řady válečných zločinů.

V moderní době ji převzaly různé krajně pravicové a nacionalistické skupiny na Ukrajině, které se inspirovaly ukrajinskými nacionalistickými silami, jež za druhé světové války kolaborovaly s nacistickým Německem a bojovaly proti Sovětskému svazu. Organizace monitorující extremisty ji považují za nenávistný symbol.

Ukrajinský Zelenskyj sdílí obrázek vojáka s nacistickými znakyVÍCE ČTĚTE ZDE: Zelenskij sdílí obrázek vojáka s nacistickými znaky
V květnu Zelenského úřad zařadil fotografii ukrajinského dělostřelce s podobnou nášivkou “hlavy smrti” na hrudi do výběru zveřejněného na sociálních sítích u příležitosti vítězství Spojenců v evropském válčišti. Stejnou fotografii ten den sdílelo i ministerstvo obrany země.

Rusko jako jeden z důvodů vyslání vojáků do země koncem února uvedlo vliv, který mají extremistické skupiny v ukrajinské národní gardě a armádě.

Zelenskyj byl v roce 2019 zvolen prezidentem na platformě usmíření s povstaleckými silami na východě země a normalizace vztahů s Ruskem. Jeho první pokusy o splnění předvolebních slibů se setkaly s ostrou kritikou a pouličními protesty nacionalistických skupin, které požadovaly tvrdší politiku a potlačení Donbasu.

Ukrajinský prezident se od té doby znovu projevil jako nekompromisní politická osobnost usilující o úplnou porážku Ruska a jeho spojenců a odmítající jakékoli výzvy k mírovým rozhovorům.

sdíletj na

3.8 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Per
13. 11. 2022 11:00

Nacisti v EU samozřejmě že podporují nacisty ve jméhu “Světového pořádku” .Reich, volk, Fuhrer

Staník
13. 11. 2022 11:29
Odpovědět  Per

Poraženo bylo Německo, ne nacismus. Právě otevřením druhé fronty za Ii. Sv. Války byl zachráněn. Otřepal se a dnes opět, za podpory těch samých, jako před 80 lety, se znovu objevil a znovu to bude muset být Rusko, kdo ho porazí. Teď definitivně. Snad…

Pavel z Moravy
13. 11. 2022 11:51

Přečtěte si na sk.news-front.info- Tunely im nepomóžu. Surovikinova ofenzíva ukončí dodávky zbraní Ukrajině.

sizok
13. 11. 2022 12:34
Odpovědět  Pavel z Moravy

To jsou jenom domněnky. Nic potvrzeného.

Aleš
13. 11. 2022 13:16

Vzhldem k tomu ze nacismus je na Ukrajině součástí statu, to znamená, ze SPOLU podporuje fašismus EU podporuje fašismus, to znamená že jsou zločinecké organizace a patří před soud.
Bude Policie CR konečně konat a pozve si Rakušana a Fialu na výslech za podporu fašismu ? Vždyť oni sami navic verejne použili fašistické ukrajinské pozdravy.

Veny232
13. 11. 2022 13:17

Další? To mají snad všichni! Ukažte mi nějakého který to nemá. Však je to Nacistická armáda. Potomci vraha Bandery.

Boomer
13. 11. 2022 18:29
Odpovědět  Veny232

..ještě mají doma fotky, jak jejich rodiče vítali Wehrmacht v roce 1941..