věda a technika

Umělé slunce’ dosáhlo rekordní teploty

Experiment s čistou energií známý jako ‚Umělé slunce‘ dosáhl během pokusů v Číně teploty 70 000 000 C a udržel ji déle než 17 minut. Cílem programu je napodobit přirozené reakce probíhající ve hvězdách.

Ve čtvrtek čínští vědci vytvořili nový rekord, protože jejich experimentální pokročilý supravodivý tokamak (EAST), známý jako ‚Umělé slunce‘, dosáhl a udržoval teplotu pětkrát vyšší než Slunce, uvedla státní agentura Xinhua News Agency. 

Vysokoteplotní plazmová operace udržela teploty 70 000 000 C po dobu 1 056 sekund, více než 17 minut, tvrdila Xinhua. Pro srovnání, naše vlastní Slunce má ve svém jádru asi 15 000 000 C.  

Úspěch oznámil v pátek Gong Xianzu, výzkumník z Ústavu fyziky plazmatu Čínské akademie věd (ASIPP). “Nedávná operace pokládá pevný vědecký a experimentální základ pro provoz fúzního reaktoru,” řekl Gong.

Projekt EAST si klade za cíl vyvinout technologii, která dokáže dodat téměř neomezenou čistou energii prostřednictvím zrcadlení reakcí, ke kterým dochází v našem Slunci a jiných hvězdách. Experimenty se provádějí v Che-fej, hlavním městě východočínské provincie Anhui.

Program využívá jadernou fúzi, srážející se atomová jádra ke generování obrovského množství energie, replikující fyziku hvězd. Na rozdíl od jaderného štěpení, které se používá v konvenční jaderné energetice, nezůstávají pozadu žádné nebezpečné odpadní produkty.
foto: Čínský tokamak pro jadernou fúzi „HL-2M“, přezdívaný „Umělé slunce“. © Getty Images / VCG
https://bit.ly/3FW6RmO

sdílet na

9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
miro
4. 1. 2022 14:54
Ohodnotit příspěvek :
     

již v roce 1975 jsem se setkal se dvěma generali sssr a už v tedy rusové dovedli udělat tzv.kyslíkové okno,použili to na hranicích s čínou a od te doby byl klid,čina bude mít strašnou zbraň

sdom
4. 1. 2022 18:11
Odpovědět  miro

Tohle není zbraň. Tohle bude na výrobu elektrické energie. Pokrok je sice velký, ale cíl je stále daleko. 15 mil. °C je ve středu slunce při obrovských tlacích a i tak to produkuje jen několik watů na metr krychlový.

Frank
4. 1. 2022 17:22
Ohodnotit příspěvek :
     

Čína jede.

Milan
4. 1. 2022 18:31
Odpovědět  Frank

Jo. Zatím bohudík. Jen abychom za pár let neříkali bohužel…

KarelDar
4. 1. 2022 18:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Teď z toho ještě vyrobit zbraň a USA jsou v prdeli.

Editor
4. 1. 2022 21:46
Odpovědět  KarelDar

termojadernou zbraň má dneska více zemí včetně USA, ty ji měly jako první. Co jiného, než fúze jako na Slunci je vodíková zbraň? Proton protonová reakce. Dva atomy vodíku se sloučí na jeden atom helia a hodně tepla! Opravdu trapný výkřik!

Editor
4. 1. 2022 22:38
Odpovědět  scipio

ano, jak jinak, za konstatování faktu mínus. Patrně fyzika a chemie k Vám zcela mlčí.

Editor
4. 1. 2022 21:28
Ohodnotit příspěvek :
     

Zajímavý vědecký experiment, bohužel z praktického hlediska k ničemu. I přes neustálé ujišťování potřeba elektrické energie je vyšší, než případný efekt. Trvalý provoz takovéhoto zařízení není možný z jednoduchého důvodu. Získaná tepelná energie v tak obrovském množství nejde plynule využít pro pohon turbíny. I když je technologie tokamaku velmi sofistikovaná, stejně nakonec musí převod tepla na elektřinu fungovat zas jenom klasickou turbínou a generátory jako v běžné tepelné elektrárně, jedno jestli na uhlí nebo na jádro. Aby se tolik tepla převedlo najednou na páru a tím živilo množství turbín je nereálné, ty musejí mít od sebe nějakou vzdálenost a tolik se jich kolem jednoho zdroje tepla, tedy tokamaku nebo jiného fúzního reaktoru fyzicky nevejde, nebo se bude teplo muset vést na velké vzdálenosti nějakým médiem a to se tím bude ochlazovat. Pokud by šlo o přerušovanou fúzi, bylo by potřeba nějak vyrovnávat prodlevy mezi výrobou úplně stejně jako u větrníků nebo fotopolí.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Editor
4. 1. 2022 21:33
Odpovědět  scipio

A to vůbec nezmiňuji ohromnou spotřebu el. energie vlastním tokamakem, kde se fúze drží na uzdě opravdu hodně silným magnetickým polem. Je to bezpochyby velmi výrazný úspěch vědy, ale praktická realizace využití je zcela v nedohlednu. Ne nadarmo platí 50 letá konstanta, která říká, že v kterýkoliv okamžik výzkumu od 50.let 20. století platí, že technologie bude průmyslově využitelná za 50 let. Říkalo se to po spuštění prvního tokamaku v SSSR v 50 . letech, říkalo se to v 60. letech , v 70 letech, říká se to dnes.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$