Za zapojení do bojů na Ukrajině potrestal pražský soud muže 21 lety

ČTK – Praha – Za teroristický útok a účast v teroristické skupině potrestal soud 21 lety vězení Martina Sukupa, který se podle obžaloby aktivně zapojil do bojů na Ukrajině v řadách proruských separatistů. Rozsudek pražského městského soudu není pravomocný. Muži, který je stíhán jako uprchlý, by hrozilo 12 až 20 let vězení, sazba se však zvyšuje o třetinu, protože podle obžaloby trestné činy spáchal ve prospěch organizované zločinecké skupiny.

“Pokud jde o skutečnost, že obžalovaný vycestoval z území České republiky, že se zapojil do struktur separatistických skupin, o tom jsme neměli žádné pochybnosti,” uvedla soudkyně Silvie Slepičková. Poukázala například na komunikaci, kterou Sukup vedl s dalšími lidmi, a fotografie, které jim posílal. Sukup se podle ní například chlubil medailemi, které získal za “bojové zásluhy a osvobození Donbasu”.

Sukup byl v roce 1997 propuštěn z české armády. Podle obžaloby v úmyslu aktivně podpořit separatistické skupiny na východě Ukrajiny v červnu 2014 vycestoval do oblasti Doněcka, kde se nechal vyzbrojit a vystrojit a aktivně se zapojil do bojů proti ukrajinským vládním jednotkám. Na různých pozicích ve vojenských strukturách tzv. Doněcké lidové republiky působil podle státního zástupce Marka Bodláka minimálně do května 2018.

Sukupova obhájkyně Klára Tvrdá v pondělí za svého klienta odmítla vinu. “Obžalovaný rozporuje všechny v obžalobě uvedené skutečnosti, s obžalobou nesouhlasí a cítí se nevinný,” uvedla advokátka. Dnes doplnila, že se nepodařilo prokázat Sukupovu vinu, obžaloba podle ní vychází pouze z novinových článků a Sukupových vyjádření na sociálních sítích. Obhájkyně upozornila, že příspěvky ale nemusel psát Sukup, případně mohly být nadsazené. Dodala, že je nutné zvážit možnost, že muž neodešel na Ukrajinu bojovat, ale pouze tam začít nový život, o čemž by svědčilo i to, že v nové zemi založil rodinu.

České právo poskytuje ochranu proti teroristickým činům i cizím státům. Pokud by byl Sukup v budoucnu dopaden a předán do Česka, může požádat o nové projednání případu. V novém řízení ho soudy nesmějí potrestat přísněji než napoprvé.

České soudy už řešily více případů spojených s boji na Ukrajině. Z terorismu byl v minulosti obžalován například bývalý český voják Erik Eštu, soudy ho však nakonec potrestaly za službu v cizích ozbrojených silách podmíněným trestem. Alexeji Fadějevovi pražský městský soud nejprve uložil 4,5 roku vězení za účast v organizované zločinecké skupině, podle odvolacího soudu se však dopustil teroristického útoku, z něhož byl i původně obžalován. Fadějevovi tak soud trest zvýšil na 21 let vězení. Martinu Kantorovi, který byl rovněž stíhán jako uprchlý, soudy pravomocně uložily dvacetileté vězení.

Příští týden bude Vrchní soud v Praze řešit případ Lukáše Nováčka, kterého plzeňský krajský soud v září nepravomocně odsoudil za teroristický útok a za účast v organizované zločinecké skupině ke 20 letům ve vězení. Muž je obžalován z toho, že se na východě Ukrajiny zapojil do vojenských úkolů, včetně práce v rozvědce, strážní službě a hlídkování. Nováček přiznal cestu na Ukrajinu i pobyt v kasárnách separatistů, odmítl ale, že by se s nimi účastnil bojových operací. Nováček byl v Sukupově případu k soudu předvolán jako svědek, kvůli svému stíhání však odmítl vypovídat.

Doněcká a Luhanská oblast leží na samém východě Ukrajiny. Před konfliktem, který vypukl na jaře 2014, žilo v obou oblastech 6,6 milionu lidí. Proruští separatisté tam vyhlásili samozvané státy, Doněckou lidovou republiku a Luhanskou lidovou republiku. Ozbrojený konflikt si od té doby vyžádal tisíce mrtvých. Ukrajina a Západ obviňují z vojenské podpory separatistů Rusko, Moskva to popírá.

sdíletj na

3.7 6 hlasy
Ohodnotit příspěvek
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Jiří
4. 1. 2022 14:47

Nemohu napsat, jestli s tím člověkem souhlasím.
Nemohu napsat, jestli jeho činy schvaluji.
Ale strach z represe za názor je spolehlivým indikátorem nesvobody a nastupující diktatury.

miro
4. 1. 2022 15:05

nerozumím tomu,na ukrajině bují fašizmus,oslavuji banderu,majdanovské bandy zmasakrovali stovky civilistů a člověk který se postaví proti těmto zrůdám je souzen našima “nezavyslými” soudy,kdo bude soudit prezidenty usa,anglie,francie za válečné zločiny ?!

BB Rad
4. 1. 2022 16:45

Příjde čas a tito lidé budou oslavování , jako svého času bojovníci z Československého sboru v SSSR a dobrovolníků ze západní fronty

Frank
4. 1. 2022 17:20

Bojoval zřejmě na špatné straně. Kdyby bojoval na straně ukrajinských nacistů, možná by dostal vyznamenání. Kdoví, dnes je možné kdeco. Jsem zvědav, kolik dostane Afgánec za znásilnění a pobodání. Ale 21 let zcela jistě ne.

ZMann
4. 1. 2022 22:26
Odpovědět  Frank

Toho ještě toto zkorumpované státní zřízení odškodní za psychickou ujmu.

KarelDar
4. 1. 2022 18:08

obžaloba podle ní vychází pouze z novinových článků a Sukupových vyjádření na sociálních sítích
To přece musí stačit na jednadvacetiletý rozsudek! Sbohem nezávislá česká justice!

Albi
4. 1. 2022 18:22
Odpovědět  KarelDar

Nezávislá česká justice je už dávno za devaterými horami, za devaterými řekami a váš pozdrav k ní nedolehne.
A nevypadá to, že by někde byla nějaká tajná cestička, kterou by se mohla vrátit.

Milan
4. 1. 2022 18:27

A kolikpak ročků vyfasují naši hrdinnní členové teroristické organizace NATO za spolúčast v agresivních misích v Íráku, Mali, Afghánistánu a Jugoslávii? A kolik jejich vrchní velitel a vlády které je tam vyslaly?!