politika

Západ podepsal svůj vlastní verdikt

Konstantin Dvinskij

Země G7 se dohodly na zavedení cenového stropu ruské ropy. Vlastně jsem nepochyboval o tom, že to udělají. I když jsem připouštěl možnost, že zvítězí zdravý rozum (z jejich pohledu a z jejich zájmů). Je velmi těžké najít v dějinách příklad, kdy ta či ona země nebo blok byl nejen tak nečinný, ale naprosto vědomě jednal proti svým zájmům.

Někdo si možná vybaví příklad Gorbačova a pozdního SSSR, ale tehdy tam byla spousta nehod, událostí, náhod, emocí. Existovaly určité síly, které si byly vědomy blížící se katastrofy a snažily se jí čelit. Ale nyní se na Západě nic podobného neděje. Proti zavedení cenových stropů se nevyslovila ani jedna země z tzv. G7. I když samozřejmě lze předložit polokonspirační verzi o tom, že Spojené státy tlačí Evropu ke konečnému ekonomickému kolapsu. Možná to tak opravdu je.

Osobně si takovou politiku Západu a zejména Evropské unie spojuji s prudkou degradací intelektuální úrovně tzv. „elity“. Uvízli v 90. a 00. letech, kdy Západ skutečně mohl diktovat podmínky zbytku světa.  Nyní se ale situace změnila. Je třeba jednat méně arogantně, mnohem chytřeji. Teoreticky by Západ mohl Rusku zasadit poměrně vážnou ekonomickou ránu s minimálními vlastními ztrátami. Ano, ne teď, ale v horizontu 5-7 let – určitě. 

Současné jednání G7 však vejde do dějin jako vrchol neschopnosti a absurdity.

Proč bylo nutné uvalit zastropující ceny na ruskou ropu, když již uvalili ropné embargo? Západ chce, aby od nás ostatní státy nakupovaly ropu a ropné produkty za mezní cenu nebo pod ní. Tito hlupáci se podívali na statistická čísla a rozhodli se, že mohou diktovat podmínky světového trhu.

Ve skutečnosti je 50 % naší ropy přepravováno řeckými tankery. A 90 % ropných transakcí je pojištěno v Londýně. Na tomto základě se G7 rozhodla, že má příležitost jednoduše vyvinout tlak na dopravce a pojistitele. Čína, Indie, Vietnam, Afrika prý nebudou řešit alternativní dopravce a pojišťovny. To opět ukazuje tvrdohlavost a podivnost politiky Západu. Vážně se domnívají, že jelikož Ruská národní pojišťovna (RNRC) nemá rating mezinárodních agentur, tak s ní nikdo nebude spolupracovat. Chápeme, že je to absurdní.

V tomto případě není ani potřeba, aby kvůli tomu Putin kontaktoval Erdogana, Si Ťin-pchinga nebo Naréndru Modího. Problém se bude řešit maximálně na úrovni ministerstev.

(Ruská strana pracuje na opatřeních, která pomohou vyhnout se následkům, pokud se západní země rozhodnou zakázat pojištění námořní přepravy ropy z Ruska, řekl ministr energetiky Nikolaj Šulginov. V rámci Východního ekonomického fóra Šulginov uvedl, že se zvažuje „možnost využití řady místních pojišťoven ze spřátelených zemí“. Kromě toho mohou vytvořit „novou pojišťovnu“, ale v tomto případě bude vyžadováno „vzájemné uznání této organizace příslušnými zeměmi“. Můžeme mluvit o vytvoření takové společnosti v Rusku, uvádí TASS).

Strategické problémy nejsou ani s nákladní dopravou. 

Ano, potřebujeme doplnit flotilu tankerů, ale to je technická otázka. Živým příkladem je Írán, který během svého života pod západními restrikcemi vytvořil největší světovou flotilu pro přepravu ropy a ropných produktů. Mimochodem, podle některých informací již využíváme íránské kapacity a chystáme se spolupráci navýšit. Tím je tento problém zcela vyřešen.

Teoreticky může Západ zablokovat transakce s naší ropou nad „mezní“ cenu, které se uzavírají v eurech a dolarech. Ani s tím nejsou žádné problémy. S Čínou a Indií se platby za energetické zdroje stále více přeorientovávají na národní měny.

V tomto případě však tohle není důležité. Důležité je, že Západ se svými novými „iniciativami“ stále více ztrácí kontrolu nad světovým trhem. Tentokrát nad trhem s ropou. Jestliže až dosud měl Západ relativní monopol ovládající dopravu a pojištění, nyní bude existovat alternativní trh.

Západní „elita“ natolik degradovala, že nedokázala vše spočítat ani na zkušenostech Íránu. Jak jsem již psal, Írán vytvořil silnou tankerovou flotilu. Bez problémů dodává ropu do Číny a Indie. Ano, nebýt západních restrikcí, mohl by vyvézt asi o 40–50 % více. Ale to je Írán, který má mnohem méně možností.

Lze tedy konstatovat, že nové iniciativy Západu stanovit maximální ceny ruské ropy povedou pouze k úplnému přeformátování trhu.

Rusko neutrpí žádné ztráty. Navíc, pojištěním nákladu se budou zabývat tuzemské právnické subjekty.  Stejně jako, doufám, nákladní přepravou.

Zato nový skok cen ropy v zimě je zaručen. Další peníze pro Rusko, další ztráty pro Evropu a USA. A to je verdikt. Šance na oživení západní ekonomiky se zmenšují.

Pro Pokec24 přeložila Janinna.

https://bit.ly/3wXzKfQ

sdíletj na

22 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pedro
6. 9. 2022 21:20

Kdo o tom pochybuje, že anglosas ničí Evropu? Už není kde vykrádat a parazitoovat, blahobyt za cizí je těžší a těžší. Proto z EU parazit rychle zdrhnul aby sdílel ukradené bohatství s bráchou za mořem.

Milan ze Zahrady Čech
6. 9. 2022 22:39
Odpovědět  Pedro

Taky se mi moc líbí to: “Možná to tak opravdu je.” To už musí být velká slepota, považovat likvidaci Evropy, která probíhá od “migrační krize” už sedmý rok, za konspiraci.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
janle57
6. 9. 2022 21:30

V prosinci nastane zavedení přídělového systému na PHM s cenami okolo 100,-Kč za litr
nafty,co to bude znamenat si asi každý může domyslet,radikální zdražení potravin,kolaps
veřejné hromadné dopravy,krachy firem,nezaměstnanost okolo 15% ,obrovská chudoba
a bída většiny místních lidí,není právě teď nejvyšší čas se spojit,vyrazit do ulic a nepřestat
v nátlaku až tahle zrádcovská odporná vláda,která tohle všechno na popud EU přinese,
konečně padne?

sizok
6. 9. 2022 22:06
Odpovědět  janle57

Obávám se, že je fiala ve svém narcismu schopen povolat bezp.složky.
Zoufalí lidé dělají zoufalé věci.

josef
6. 9. 2022 22:38
Odpovědět  sizok

Je pouze několik podružných otázek.
1) Jak bude reagovat velení silových složek ?
2) Jak budou reagovat příslušníci silových složek ?
3) Jaká je kapacita silových složek ? Tedy kolik měst jsou schopni “krotit” a po jakou dobu.
4) Bude se do naší situace montovat ještě někdo zvenčí ?

Lev Prch
6. 9. 2022 21:43

Doufám, že ti, kteří nastoupí po vlastizrádcích z havlolejnolahvárenský fyjalový stoky budou mít recept,jak nedovolit ČR zmizet z mapy světa!?🙏

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
sizok
6. 9. 2022 22:07
Odpovědět  Lev Prch

Doufám, že tě smažou, chochole.

all
6. 9. 2022 22:31
Odpovědět  sizok

Blba ignoruj,smaže se sám,stejně jako fialenko .Blbům se věnují maximálně psychiatři v blázinci při předepisování bromových tablet.

Milan ze Zahrady Čech
6. 9. 2022 22:51
Odpovědět  Lev Prch

Z tebe by mohla bejt dobrá šála, bukvíku. Taková teplá.

all
6. 9. 2022 22:38

Jenže rusko západ vůbec nepotřebuje.Amen,punktum. ,,Západe”,západe ,,Marnost nad marnost a všeho marnost”.

Markýza
7. 9. 2022 14:41
Odpovědět  all

Defacto nepotřebuje nikoho. Kdybych byla kartograf, rvala bych si vlasy – nač tolik práce, když se na tu mapu nikdo ani nepodívá?

Lev Prchala
7. 9. 2022 14:52
Odpovědět  Markýza

Můžete si rvát vlasy nanečisto a nebo se společně pokusíme z toho sajratu fyjalovýho zachránit co se zachránit dá…?

Milan ze Zahrady Čech
7. 9. 2022 17:55
Odpovědět  Lev Prchala

Holej život?

P.S. Jen pokus o blbej vtip.

Lev Prch
7. 9. 2022 18:04

Pokud to takhle půjde dál,tak to bude realita 😥, bohužel.

Albi
6. 9. 2022 23:04

Pardon rýmičko.
Svetry se nepředou, svetry se pletou.
Jsou všechny vaše “štěky” podloženy stejně kvalitní znalostí věcí?

(Jako bonus přidám mikrokurs češtiny: Přede přadlena, plete pletařka.)

Lev Prchala
7. 9. 2022 08:01
Odpovědět  Albi

S F73+A52 je rád,když si desetkrát denně neposere nohy,chápání čehokoliv podstatného je pro něj sprosté slovo.

Gales
7. 9. 2022 10:15

Prej bude boj o suroviny…. Zatím se ,,bojuje” o zákazy.Fakt jako u blbečků na dvorečku.

Pavel z Moravy
7. 9. 2022 11:10
Odpovědět  Gales

Je těžké k tomu něco říci. Pokud organismus zdegeneruje, není nic co by ho opět postavilo na nohy. A tato Evropa již totálně zdegenerovala a zešílela. Je možné, že se určitý cyklus završuje. Kdysi jsem zaregistroval názor jednoho známého člověka který řekl, že si myslí, že žijeme konec. A jak říká Einstein- neexistuje nic od stvoření světa, co by nebylo předem předurčeno, ani pohyb křidélka mouchy a ani výbuch atomové bomby. Bůh kostky nevrhá. Z toho by se dalo usoudit, že pokud má dojít ke změně, tak davy vtrhnou do ulic a zbaví se svých tyranů, nebo ne a zůstanou zotročeni. Takže někde to je takto zapsáno, co se má stát se skutečně stane. My si budeme možná myslet, že jsme způsobili změnu, ale jestli dobře Einsteina chápu, tak ta změna tam někde je zakódovaná a proběhne nebo ne. Když jsem přestal bafat, tak ano byla to moje vůle, ale ta musela být někde naprogramována, kdyby byla naprogramována nepřestat bafat, tak jsem dnes ještě bafal 40 denně. Jestli se Einstein mýlí, i tak je zajímavé se nad tím zamyslet.