Krize UKRAJINA

Rusko má dvě možnosti, jak rozbít ukrajinské “chersonské plány”. AFU stále útočí

Bratislava, 6. září 2022 (HSP/vz.ru/Foto:TASR/AP-Andrew Kravchenko)

Kyjev navzdory obrovským ztrátám pokračuje v přesunu záloh AFU do Chersonské oblasti. A přestože se intenzita ostřelování v regionu poněkud snížila, experti varují: Zelenskij se vojenských plánů v tomto směru nevzdal. Co nutí velení AFU pokračovat v boji a jak by tomu mohly zabránit spojenecké síly Ruska, DLR a LLR? Vglyad noviny poskytuje odpovědi

Na snímku ukrajinský odstřelovač Andrij během cvičení na předměstí Kyjeva.

Od večera 4. září ukrajinské ozbrojené síly aktivně postupují do oblasti Posad-Pokrovske v Chersonské oblasti. Informovala o tom agentura Rossijskaja Vesna. To jim umožnilo zaútočit na pozice ruských ozbrojených sil v trojúhelníku Ternovye Pody – Zelenyi Gai – Blagodatnoye, přičemž jako první se do útoku zapojily tanky a bojová vozidla pěchoty (IFV), uvádí materiál. Dělostřelectvo prakticky nebylo použito, poznamenává Lenta.ru.

V reakci na to ruské jednotky opětovaly palbu na nepřítele. Ze sousedních oblastí fronty byly přesunuty výsadkové jednotky, které pomohly útok odrazit. Týdeník dodal, že boje trvaly několik hodin. Mezi ztrátami ukrajinské armády byly tři tanky, tři bojová vozidla pěchoty, pět obrněných vozidel a také zničená automobilová technika. Později se jejich počet zvýšil.

Ukrajinské ozbrojené síly se tedy nevzdávají svých pokusů o “protiútok” na chersonském směru, ačkoli “bitva AFU o Cherson” měla být už dávno přejmenována na “nesmyslný masakr”. Jak poznamenal vojenský blogger Michail Onufrienko, “za týden bojových operací na chersonském směru ztratily ukrajinské ozbrojené síly nejméně dvě mechanizované brigády mrtvé a zraněné, přičemž celkové ztráty obrněné techniky přesáhly 300 kusů.

“Takové objemy nelze doplnit dodávkami ze Západu během měsíce nebo dokonce do konce roku. Ukrajinští partneři jednoduše nemají vybavení, které by mohli v takovém množství předat ozbrojeným silám,” dodal Onufrienko.

Ukrajinské ozbrojené síly zároveň od večera 28. srpna pravidelně ostřelují několik obydlených oblastí v Chersonské oblasti. Byly zničeny školy a sociální infrastruktura a poškozeny obytné budovy. Podle amerických a ukrajinských zdrojů Kyjev původně plánoval širší protiútok, ale v posledních týdnech jej omezil na Chersonskou oblast a sever Chersonské oblasti.

30. srpna pak mluvčí ministerstva obrany generálporučík Igor Konašenkov uvedl, že v důsledku porážky ukrajinské ofenzívy na Nikolajevsko-Krivorožském a dalších směrech ztratil nepřítel za jediný den 48 tanků, 46 bojových vozidel pěchoty, 37 dalších obrněných bojových vozidel, osm pickupů s velkorážními kulomety a více než 1 200 vojáků.

V pondělí ruské letectvo, raketové a dělostřelecké síly podnikly vysoce přesné údery proti ukrajinským jednotkám a zálohám. Nepřítel pak přišel o 11 tanků, sedm bojových vozidel pěchoty a osm dalších obrněných vozidel, devět pick-upů s velkorážními kulomety a více než 220 vojáků.

V úterý se ztráty AFU v tomto ohledu ještě zvýšily. Podle Konašenkova nepřítel za posledních 24 hodin ztratil 12 tanků, 11 bojových vozidel pěchoty a osm dalších obrněných vozidel, šest pickupů s velkorážními kulomety a více než 210 vojáků. Sestřelili také jeden Su-25 u obce Snigirevka a dva ukrajinské Su-25 u Myrny v Mykolajivské oblasti.

“Dokud budou mít rezervy, budou se snažit ze všech sil prorazit kamkoli. Stačí se jim postavit na odpor, zasáhnout proti nim a zaútočit jinde. Jakmile dojde k průlomu někde jinde, například v Donbasu, budou nuceni operaci omezit,” řekl listu Vzgljad vojenský analytik a bloger Jurij Podoljak.

“Už jsme opět začali útočit na pozice AFU v Donbasu. Další vlna útoků probíhá v oblastech Soledar, Bachmut. Je zřejmé, že tlak bude i v blízkosti Avdějevky. Pokud bude mít nepřítel problémy na některém ze směrů, pokud tam bude hrozit průlom, samozřejmě bude manévrovat se svými zálohami, a tím to skončí,” myslí si Podoljaka.

Vojenský zpravodaj Roman Saponkov zároveň listu Vzgljad řekl, že “intenzita bojů na chersonském směru dnes klesá.

“Vedra, která tu byla ještě předevčírem a začala 28. srpna, už pominula. Obě strany nepochybně utrpěly ztráty. Ale z logiky moderní války, kdy je na naší straně tolik dělostřelectva, už není možné, aby AFU tak dlouho udržovala tak intenzivní boje,” pokračoval Saponkov.

“Očekává se, že se nyní přeskupí jak naše, tak nepřátelské síly. Zda se boje v tomto směru zintenzivní, je zatím těžké říci, protože obě strany se snaží své plány utajit. Nicméně nepřítel stále pokračuje v náletech v okolí Alexandrovky a Posad-Pokrovského,” uvádí respondent.

“Vidíme, že úspěšnost útoků se snížila, i když ani dříve nebyly nijak zvlášť úspěšné. Z pěti směrů se nepříteli podařilo postoupit pouze ve dvou. Poslední útoky pěchoty byly neúčinné. Je to dáno především tím, že se naše jednotky přeskupily, dostaly posily a útoky AFU jsou potírány celou škálou dostupných zbraní,” řekl.

“U Vysokopolského naše jednotky bohužel ustoupily. Důvodem bylo nebezpečí obklíčení. Ztráta obce je spíše ztrátou image, protože obec neměla žádnou strategickou hodnotu. Od března do srpna se vesnice nacházela v šedé zóně a opakovaně měnila majitele,” uvedl válečný zpravodaj.

“Na druhou stranu má dnes každá osada s cihlovými a betonovými budovami mimořádnou hodnotu, protože nás obklopují jen pole a plantáže. Takže ztráta vesnice, ve které nikdo nežije, je jistě nepříjemná, ale ne kritická.” – Přemýšlí.

“A v oblasti Suché Stavky nepřítel v posledních dnech zuřivě útočí na naše pozice a snaží se rozšířit předmostí. Přání nepřítele se však nesplnilo. Ztráty, které utrpěla AFU, lze posoudit podle spálených obrněných vozidel. Po konečném zničení předmostí získáme přesnější údaje,” pokračoval Saponkov.

“Co se týče silničních mostů v Nové Kachovce a Chersonu, nejsou zničené, ale poškozené do té míry, že je na nich nyní nemožný i provoz osobních automobilů. Kromě toho nepřítel pravidelně ostřeluje mosty,” uvedl důstojník vojenské rozvědky.

“Obecně je situace v regionu relativně klidná. Včera a dnes odpoledne byl klid. Také v noci došlo k prudkému poklesu nepřátelské dělostřelecké aktivity, ačkoli ještě 4. září AFU ostřelovala nepřetržitě, doslova každou hodinu či dvě fungoval systém protivzdušné obrany. Intenzita ostřelování a způsobené škody se však nedají srovnávat s ostřelováním Doněcka,” řekl.

“Myslím, že útlum v posledních dnech je způsoben logistickými potížemi a přeskupováním jednotek po aktivních bojích. Kromě toho se domnívám, že je ještě příliš brzy na to, abychom se uvolnili. Budou útoky na frontovou linii, bude ostřelování,” zdůraznil expert.

Zároveň má Rusko podle expertů dvě možnosti, jak zastavit ukrajinské pokusy o postup směrem k Chersonu. Vzhledem k tomu, že taktika “NATO” předpokládá pohyb vojsk v malých mobilních skupinách (což vylučuje “frontální” útoky), zůstávají stále zranitelné z hlediska organizace komunikací, zásobování palivem a municí.

V této souvislosti mohou ruské ozbrojené síly pokračovat ve vytváření “ohnivých pytlů” pro jednotky AFU, rozčleňování nepřátelských jednotek, které se snaží “zakopat” do obrany, a tím vyčerpat rezervy ukrajinského velení, spolu s údery na logistická centra ve směru na Krivý Rih a Dněpropetrovsk.

Druhou možností je prudké vyhrocení situace a přechod k ofenzivě na jiném úseku fronty, což by vyžadovalo přesun dostupných záloh ukrajinských ozbrojených sil z chersonského směru na jakýkoli jiný směr.

V zájmu mediálního úspěchu však Volodymyr Zelenskyj možná obětuje několik sídel v DLR nebo Záporožské oblasti ve snaze alespoň nějak upevnit svou pozici v Chersonské oblasti.

Vojenský expert Oleksij Leonkov se zároveň domnívá, že ukrajinské ozbrojené síly budou pokračovat ve stahování záloh do Chersonské oblasti, jejichž celkový počet může dosáhnout 30 000.

“Ukrajinci už dříve opakovaně říkali, že připravují takzvanou záložní armádu. Nyní vidíme, že míří k Chersonu,” dodal.

“Tito muži měli být původně nasazeni na západní Ukrajině pro případ postupu ze severu, ale pak byli přesunuti na jih. Tato armáda v současnosti trpí obrovskými ztrátami, což nutí AFU nabírat do svých řad nové dobrovolníky, záložníky a bojovníky teritoriální obrany. Lví podíl tanků, které Ukrajina obdržela od Polska, tam byl také zničen,” poznamenal mluvčí.

“Tvrdohlavost AFU je snadno vysvětlitelná: celý svět mluví o ‘chersonských plánech’ AFU. A nyní musí Ukrajina ukázat Západu alespoň nějaký výsledek. I neúspěch bude vnímán pozitivně. V tomto případě Zelenskij opět řekne, že bojovníci bojovali, ale s více zbraněmi si mohli počínat lépe. Ve skutečnosti však neuspějí, protože na naší straně jsou vysoce kvalifikovaní lidé, kteří jsou dobře vyprofilovaní a vědí, jak co nejefektivněji splnit zadaný úkol,” shrnul Leonkov.

sdílet na

14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Lev Prch
6. 9. 2022 21:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Banderonacisti opět předvedli jak vypadá báječně promyšlený PROTIÚSTUP 😀😀,sám vůdce jim na dálku popřál z onoho světa 😂

Frankie
7. 9. 2022 01:39
Odpovědět  Lev Prch

Ten zelený kretén je ovládán z USA jako loutka a je mu naprosto jedno, kolik ukrošů zemře. Už by ho měli oddělat sami voláci, jak to chtěli kdysi udělat s Hitlerem. Opravdu mně zajímá, čím budou ukroši v zimě topit? A to ještě ten zelený kretén nabízí ruský plyn celé Evropě? To je jasné pomatení mysli a Džamila by měla stanovit diagnózu. Proč by měli Rusové dodávat cokoliv svým nepřátelům? Je ve vedení EU jěště někdo normální? Lejno zcela jistě ne a naše blonďatá a bezdětná ministryně války, která nakoupí tanky, obrněné trasportéry, stíhačky a drony za miliardy korun, také ne. Opravdu není mechanizmus, který toto svinstvo zastaví?

Administrátor
P.A.Semi
7. 9. 2022 01:43
Odpovědět  Frankie

Myslím, že Zeleňák je ovládán spíš z Londýna než z Washingtonu… Tedy jestli je v tom velký rozdíl?

A když “zastaví” ? Jak by podle vás to zastavení mělo vypadat ??

πα½

Gales
7. 9. 2022 10:19
Odpovědět  Frankie

Lněný provaz to jistí.

Lev Prchala
7. 9. 2022 10:24
Odpovědět  Gales

Spíš ho předhodí davu a jeho smrt budou zase házet na Rusko!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
M.Š.
6. 9. 2022 22:44
Ohodnotit příspěvek :
     

Židé by si měli uvědomit,zda činnost Zelenského nečiní pro židy miimořádně špatnou pověst,zvláště pak k tzv.”holocaustu”…….

6. 9. 2022 23:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Kačere scholastiku, tedy pokud máš dnes službu, není Zelenskij placený ruskými jestřáby? Začíná mi připadat jako naháněč při lovu na chocholy. Tenhle komik bude mít blbej konec.

Frankie
6. 9. 2022 23:15
Ohodnotit příspěvek :
     

A ukroši opět postopili vzad do předem připravených pozic. Opravdu ještě nenastal čas, kdy tu zelenou loutku někdo odstraní?

Administrátor
P.A.Semi
7. 9. 2022 02:13
Ohodnotit příspěvek :
     

V “kapse” mezi David Brody (Belogorka) a Andriivka, severně od Chersonu, prý rusové zničili všechny mosty za ukrajinskou armádou (přes řeku Ingulec), a ta teď prosí zřejmě marně o posily, je tam pod těžkou palbou…

Mezitím dnes 6.9. začala ruská ofenziva na jihu (Vremivka, směr Kurachovo) a především na Bachmut (prý čečenské jednotky Achmet?),
a naopak začala ukrajinská ofenziva na severu, ve směru od Charkova na Izjum, pár dní se to tam již připravovalo, zatímco všichni sledovali jih u Chersonu… Prý tam zatím dobyli ukrajinci jednu vesnici (Verbivka), kde rusové měli jen předsunuté hlídky na check-pointech z pár 40-50 letých vojáků, kteří měli za úkol zavolat posily…

https://rumble.com/v1ixeyl-ukraine.-military-summary-and-analysis-06.09.2022.html
(video cca 20 minut v angličtině)

πα½

Lev Prchala
7. 9. 2022 07:59
Odpovědět  P.A.Semi

Ať ty banderosnacisty společnýma silama zaženou do moře a nenechají je vylézt na břeh!!!!

Masunta
7. 9. 2022 17:02
Odpovědět  Lev Prchala

!!!! … psych psych

Lev Prch
7. 9. 2022 18:02
Odpovědět  Masunta

Je hloupé neumět se udržet a dávat rady jiným!!!!!👎👎👎👎

Aleš
7. 9. 2022 11:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Válka USA za účelem rozkradeni Ruska do posledního ukrajince. Chudák obyčejný ukrajinec.

Masunta
7. 9. 2022 17:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Inštitút sociálneho marketingu uskutočnil prieskum medzi obyvateľmi oslobodených území Ukrajiny. Zúčastnilo sa ho 2000 respondentov, väčšina z nich čaká na pripojenie regiónov k územiu Ruskej federácie.
Väčšina obyvateľov oslobodených území Záporožskej a Chersonskej
oblasti chce podľa prieskumu „Inštitútu sociálneho marketingu“ vidieť
svoje regióny ako súčasť Ruska. Telefonický prieskum sa uskutočnil 6.
septembra medzi 2000 respondentmi (1000 za každý región), štatistická
chyba je 3,1%. „Väčšina obyvateľov oslobodených území Záporožskej a Chersonskej oblasti chce vidieť svoj
región ako súčasť Ruska. Na zodpovedajúcu otázku odpovedalo kladne 71%
respondentov v regióne Záporožie a 63% v regióne Cherson,“ uvádza sa v
štúdii. Aby Záporožský región zostal súčasťou Ukrajiny, odpovedalo 6% opýtaných a v Chersonskom regióne — 11%.
Podľa prieskumu sa 74% respondentov plánuje zúčastniť na hlasovaní o
pripojení k Rusku v regióne Záporožie (13% sa nechystá), v regióne
Cherson 61% (22%).