politika

Zacharova označila generálního tajemníka NATO za negramota

Jens Stoltenberg naléhá na Ankaru, aby neblokovala přístup Švédska k členství v NATO.

Generální tajemník NATO v pondělí kritizoval postoj tureckého prezidenta, který vyhrožoval zablokováním členství Švédska v NATO poté, co pravicový extremista v sobotu ve Stockholmu spálil Korán.

Nor Jens Stoltenberg v rozhovoru pro německý televizní kanál Die Welt odsoudil postoj Recepa Tayyipa Erdogana vůči Švédsku.

„Svoboda projevu je ve Švédsku a ve všech ostatních zemích NATO zvláštní hodnotou. A proto tyto nevhodné akce nejsou automaticky nezákonné,“ řekl.

V sobotu odpoledne švédsko-dánský pravicový extremista Rasmus Paludan spálil kopii Koránu během akce zaměřené na odsouzení rozhovorů Švédska o NATO s Ankarou.

“Švédská vláda odsoudila (tuto demonstraci) velmi jasně,” připomněl Stoltenberg v rozhovoru pro die Welt.

V pondělí ostře zareagoval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který prohlásil, že Švédsko, kandidát do NATO, po spálení Koránu už nemůže počítat s „podporou“ Ankary.

Stoltenberg řekl, že je „naprosto proti tomuto druhu urážky namířené na jiné lidi“ a „naprosto proti druhu chování, které jsme mohli vidět v ulicích Stockholmu“.

Turecko od května blokuje vstup Švédska a Finska do NATO a obviňuje je z ukrývání kurdských bojovníků a jejich sympatizantů, které nazývá „teroristy“, zejména členy PKK a jejich spojence na severu Sýrie a Iráku. Pro Ankaru jakýkoli možný pokrok závisí na dalších krocích Švédska k vydání lidí obviněných Tureckem z toho, že jsou teroristé nebo z účasti na pokusu o převrat v roce 2016 proti prezidentovi Erdoganovi.

Navzdory tomuto kontextu se Stoltenberg domnívá, že Turecko dosud v diskusi o členství v NATO spolupracovalo celkem konstruktivně.

Ratifikace přístupových protokolů by nyní neměla být poslední nepřekonatelnou překážkou.

„Jsem v úzkém kontaktu s Finskem a Švédskem a také samozřejmě s naším spojencem Tureckem,“ dodal.

Ve 28 ze 30 zemí NATO už podle něj daly souhlas národní parlamenty.

“A samozřejmě žádám zbývající spojence, Maďarsko a Turecko, aby také urychlili tyto procedury ve svých parlamentech,” uzavřel Stoltenberg.

Zacharova označila generálního tajemníka NATO za negramotného za jeho kritiku Erdoganova rozhodnutí o Švédsku

Oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova 24. ledna ve svém telegramovém kanálu reagovala na kritiku generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga na adresu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který odmítl podpořit žádost Švédska o vstup do aliance. 

Tento postoj Západu vysvětlila tím, že „v evropském směru jsou jmenováni negramotní lidé“, kteří nevědí, že respektování práva stovek milionů lidí na jejich svatyně je povinností, nikoli volitelnou věcí.

Zacharova upozornila na slova generálního tajemníka NATO, že „nevhodné jednání není automaticky nezákonné“.

„Jde o spálení koránu. Odvážné tvrzení. Pamatujme si to,“ řekla.

Dodala, že „Západ na klíčové pozice v evropském směru dosazuje negramotné lidi – je snazší je řídit, a tak manipulovat většinu Evropanů.“

“A dále. Pokud země ovládané anglosaským světem nutí všechny ostatní uznávat neexistující „gender“, pak jsou prostě povinny respektovat i právo stovek milionů lidí na jejich časem prověřené svatyně,“ upozornila diplomatka.

Generálnímu tajemníkovi NATO připomněla, že „respekt k náboženským názorům je povinností, nikoli možností“.

Mezinárodní společenství opakovaně přijalo závazky čelit netoleranci a diskriminaci, poznamenala Zacharova a uvedla řadu mezinárodních dokumentů. 

Mezi ně patří – Úmluva OSN o odstranění všech forem rasové diskriminace z roku 1965; Doporučení UNESCO o výchově k mezinárodnímu porozumění, spolupráci a míru a výchově k lidským právům a základním svobodám z roku 1974; Deklarace OSN o odstranění všech forem nesnášenlivosti a diskriminace na základě náboženství nebo přesvědčení z roku 1981;  v roce 2005 přijaté rozhodnutí ministerské rady OBSE v Lublani na podporu vzdělávacích programů zaměřených na rozvoj tolerance a potírání diskriminace za účelem vytvoření averze k jevům, jako je netolerance a diskriminace; Charta Rady Evropy „Bílá kniha o mezikulturním dialogu“ o výchově k demokratickému občanství a výchově k lidským právům z roku 2010; OBSE/ODIHR, Rada Evropy a UNESCO vydaly v roce 2012 společně vypracované pokyny pro pedagogy s názvem „Boj proti netoleranci a diskriminaci muslimů“.

„Tyto dokumenty výslovně uvádějí, že právo na svobodu projevu nezahrnuje právo činit kritické nebo dokonce pohrdavé poznámky o jakémkoli náboženství nebo náboženské praxi. Není tam o pálení posvátné knihy pro muslimy,“ poznamenala a položila řečnickou otázku: „Proč to Stoltenberg neví”?

Jak informoval EADaily, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že Švédsko by již nemělo čekat, až Turecko podpoří jeho vstup do NATO po skandálních akcích ve Stockholmu, kde pravicový dánský politik spálil Korán.

„Tyto špinavé akce ve Švédsku a dokonce v blízkosti naší diplomatické mise jsou považovány za urážku muslimů a obecně všech lidí, všech práv a svobod. Nadále podporujete teroristy a čekáte na podporu pro vstup do NATO. Tímto směrem nepůjdeme. Švédsko by od nás již nemělo očekávat tuto podporu,“ zdůraznil Erdogan.

Podle studie státní agentury Anadolu se více než 90 % tureckých občanů vyslovilo proti členství Švédska v NATO. Výsledky tohoto sociologického průzkumu budou předloženy švédským úřadům.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3XxZOtm
https://bit.ly/3XVTI64

sdílet na

14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Jaris
24. 1. 2023 23:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Jako vzdy, skvela, inteligentni M.Zacharova versus negramotne jelito Stoltenberg.

Pavel K
25. 1. 2023 07:52
Odpovědět  Jaris

Jistě, ale ať se také,podle toho muslimové všude po Evropě chovají!! Mohl bych tuna nyní vypsat spoutu případů chovámí muslimskách hord. A kdyby záleželo na mě, tak všechny ty muslimský zmrrddi naložím do vagónů a tomu pyskounovi je tam odvezu zpět. Pak bych mu poslal nótu ať si tu jeho podporu strčí do svého otvoru. 🤣🤣💩💩🤦‍♂️

skeptik
25. 1. 2023 10:47
Odpovědět  Pavel K

Chovají se alespoň přibližně jako se chovají křesťanské hordy v Sýrii, Afghánistánu, Libyi, Iráku, Mali, Ukrajině?

Pavel K
25. 1. 2023 12:41
Odpovědět  skeptik

Cože? A jaké? Ty z NATA? Nebo kolonie?
Já jsem to napsal z pozice Čecha, který nikoho neokupuje a nekolonizuje, nevykrádá. Tak ať nám je sem nesseroou a Západ ať si to s nimi vyřídí sám. Když vezmu válečné reparace a kde všude CO ukradli, tak celej Západ bude chudý jak kostelní myš.
A ještě, já bych tam někam nejel ani zadarmo, bo si tam není nikdo jistý s hlavou na krku, a to se jim tuna nestává jestli se nepletu. Ba naopak, to co v Evropě dělají, ale to ať si západáci vyžerou sami. 👍🙋‍♂️

Standa
25. 1. 2023 13:00
Odpovědět  Pavel K

Nebudte lokální šovinista! Západ , ke kterému se Česko z nějakého důvodů hlásí, je přece jeho součást.
Češi jsou na ,, misích”( já tomu říkám jinak) ,kde se z EU přímo podílí na kolonizaci . Čeští žoldáci v Mali, Afganistánu, Iráku,Kongu se přímo podílejí na výpadech tvz. Západu na muslimy.
Na Golandských výšinách ( Sýrie je částečně muslimská) sedí Češi také.
Západ vyhnal miliony muslimů z jejich zemí a nyní trpí následky. Muslimský svě byl nositelem vědy, lékařství atd.než ho začali ničit ,, křestanské” výboje!Z barbarské středověké Evropy.
Ale situace se opakuje!
Západ nyní.vyhnal miliony Ukr.do ostatních zemí , kde jsou také asi podle vás parazité.
Upřimě řečeno …podle mě také!
A Vy se chcete zbavit odpovědnosti?

Pavel K
25. 1. 2023 13:16
Odpovědět  Standa

Chacha, nojo, tak na tyhle bojůvky jsem pozapomněl. Přiznávám, ale vy moc dobře víte v čím zájmu jsme jako ČR byli zataženi do těchto rejdů a aniž bychom z toho něco měli. A je to záměrně a cíleně, aby potom někdo, jako vy nám (ČR) předhazoval VY jste tam byli také. Chytré, co chytré až česnekově vychcané. Já je tam neposílal a kdyby bylo o tom referendum byl bych proti.

skeptik
25. 1. 2023 18:15
Odpovědět  Pavel K

Oni by se nám sem nessrali, kdyby se “demokratický” “mírumilovný” Západ nessral do nich.
Může se jim někdo divit, že po tom, co jim proved “mírumilovný” “demokratický” Západ, se mstí a bohužel to odnesou nevinní lidé??
Vždyť “mírumilovný” Západ při svých “demokratických” misí taky nebral ohledy na civilní obyvatelstvo.

25. 1. 2023 09:42
Ohodnotit příspěvek :
     

ZA – CHA – RO – VO – VÁ !!!

PENNYS
25. 1. 2023 11:09

Krásná a chytrá i když je blondýna (výjimka potvrzuje pravidla)
MARIE ZACHAROVOVÁ JE BOREC!!!

25. 1. 2023 18:50
Odpovědět  PENNYS

Já mám vůbec slabost pro chytré dámy s darem sarkasmu.

Pavel z Moravy
25. 1. 2023 09:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Musí to být utrpení, když tito ruští vzdělanci musí hovořit s takovými prostými dušemi. Přiznám se, že já bych na to neměl a již dávno bych jakoukoliv spolupráci s tímto zdegenerovaným západem ukončil. Svatá trpělivost někoho takového poslouchat a ztrácet s ním drahocenný čas.

Standa
25. 1. 2023 10:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Podívejte se ! A tady se hovoří o Švédsku.
A takovýto Finský hnus se dere do NATO!https://www.email.cz/download/k/zCCVmRNcM4XRN_smLFMOPeRvx9ueYuLjDYnbZxiD7KEaclToba2hWxoJXBMmlWifAyF0Kw8/%C4%8CT24.pdf

Standa
25. 1. 2023 11:07
Ohodnotit příspěvek :
     

A je to tady! SEZNAM.cz
Náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka.cit:
,,Budeme muset přistoupit ,,k minimální výběrové mobilizaci”.
Co je to,, minimální “a ,,výběrové” neupřesnil! Znamená to CO,KOHO, KDE ?
Chlapy od rodin, mladíky , co nebyli nikdy na vojně, seniry , co na vojně byli?
Hon na ulicích ,tresty za nenastoupení,odvedenci dohola v mundůrech?
Ještě ten vůl prohlásil cit:,,
„Bylo nepředstavitelné, že nějaký agresivní stát na evropském kontinentu napadne jiný stát a zahájí válku, ve které se bombardují města a zabíjí civilisté,“ podotkl v rozhovoru pro ČTK.”
———————–
Jistě podporovatel jenerála P.P. -také guma.
Nějak zapoměl na napadení Srbska silami NATO bez rozhodnutí OSN?
Nebo si myslí , že máme tak krátkou pamět?
Bombardování měst, vlaků, elektráren, televizních vysílačů,vyslanectví Číny atd.
Je tak blbej nebo navedenej.
Lidé vzpamatujte se dokud nebude pozdě!

PENNYS
25. 1. 2023 11:15
Ohodnotit příspěvek :
     

TŘETÍ SVĚTOVÁ JE UŽ V PLNÉM PROUDU ,PŘÁTELÉ.
Do válečného konfliktu nas nahnali ” NAŠI MILUJÍCÍ NEJLEPŠÍ DOMOLIČNÍ VLÁDNÍ NIČITELÉ!
JSME JEDNI Z TĚCH “ZBLBLEJ NÁRODU”NA POKRAJI SEBEZNIČENÍ ZA VYDATNÉ POMOCI EUROSOJUZUUuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuráááááá atschnie