Rusko může uznat odtržení pobaltských republik od SSSR za nelegitimní

Alexandr Nosovič

Poslanec Státní dumy Ruské federace Jevgenij Fedorov představil návrh zákona o zrušení rozhodnutí Státní rady SSSR o uznání nezávislosti Litvy k projednání v dolní komoře parlamentu.

Poslanec Státní dumy RF Jevgenij Fedorov předložil dolní komoře parlamentu návrh zákona o zrušení rezoluce Státní rady SSSR o uznání nezávislosti Litvy. 

Není to poprvé, co je zpochybňována legitimita vystoupení pobaltských republik ze Sovětského svazu.  Avšak dnes, kdy „mezinárodní společenství“ porušuje všechna pravidla, která vytvořilo, jako je krádež ruských zlatých a devizových rezerv, může tento návrh zákona zajiskřit novými barvami.

Myšlenka uznat odtržení pobaltských republik od SSSR za nelegitimní se vznášela ve vzduchu od 5. září 1991 – ode dne, kdy k tomuto odtržení došlo. Gorbačovova Státní rada, která nevyhovovala tehdy platné ústavě, neměla právo činit rozhodnutí takového rázu, jako je revize hranic Sovětského svazu a oddělení území. To je právní skutečnost.

Poslanec Státní dumy Ruské federace Jevgenij Fedorov, který kvůli tomu nyní vyvolal rozruch, již v roce 2015 navrhl „zrušit nezávislost“ pobaltských států. 

„Podstatou mé žádosti na generální prokuraturu je právní posouzení činnosti a vytvoření Státní rady.  Jedná se o orgán, který byl vytvořen v Sovětském svazu a přijal řadu rozhodnutí. Jak vidíme, tato rozhodnutí zásadně odporovala Ústavě. Tento orgán například zlikvidoval sovětskou vládu a sovětské orgány činné v trestním řízení. Vyhnal pobaltské země ze SSSR. Nemohl přijímat taková rozhodnutí. V souladu s tím očekáváme, že stejně jako v záležitostech Krymu generální prokuratura potvrdí, že Státní rada nebyla legitimní, a proto jsou všechna její rozhodnutí také nelegitimní a to od okamžiku, kdy byla přijata,“ uvedl poslanec.

V roce 2015 jsem proti takové iniciativě ostře vystoupil, protože Pobaltí se tehdy všemožně snažilo Rusko vyprovokovat. Chtěli dosáhnout alespoň nějakého projevu agresivity Moskvy vůči sobě, aby ospravedlnili rozmístění kontingentů NATO na svém území.

Z toho vzešlo všechno to ječení o „teroristickém státě“ a srovnávání Ruské federace s Třetí říší.

V Kremlu tehdy iniciativu Fedorova z pochopitelných důvodů ignorovali. Proto se jednotky NATO v pobaltských zemích nakonec objevily bez jakýchkoli důkazů a ospravedlnění. Rusku tedy nijak nepomohla andělská trpělivost, kterou projevilo ve vztahu k Litvě, Lotyšsku a Estonsku.

Z takových lokálních příběhů byl utkán 24. únor 2022. 

Proto má dnes výrok Fedorova úplně jiný význam, protože zní ve zcela jiné realitě.

V této realitě si Rusko již nehraje na „trpělivou zemi“, ale přetváří mezinárodní vztahy a dokonce i politickou mapu Evropy.

Protože vzhledem k tomu, že neexistují žádné naděje na konstruktivní dialog s Evropany, nezáleží na tom, co oni tam říkají a jaký obraz Ruska vytvářejí.  

Co v praxi přinese odmítnutí uznání pobaltských zemí jako nezávislé státy? 

Rusko je bude okupovat? Ne nutně, ale vyhrazuje si takovou možnost jako nástupce SSSR.

Ale v každém případě Litva, Lotyšsko a Estonsko přestanou být právně rovnocenné, pokud jde o postavení Ruské federace. Nebudou to plnohodnotné země – členové OSN a subjekty mezinárodního práva, ale pochybné a nesrozumitelné územní útvary bez legálního statusu – jako Kosovo.

Proč by Moskva měla uznávat legitimitu pobaltských států, ale legitimitu například Podněstří nikoli, ačkoli podmínky jejich vzniku jsou z právního hlediska stejně pochybné?

Pokud Rusko dokáže uznávat státy, jako uznalo Doněckou a Luhanskou lidovou republiku (DLR a LLR), pak to může fungovat i opačným směrem. 

Odepřít právo na plnohodnotný mezinárodní právní status a považovat nejnepřátelštější země Evropské unie za své separatistické území bude krásné a poučné pro ostatní obchodníky s rusofobií.

Pro Pokec přeložila Janinna.

Alexandr Nosovič
https://bit.ly/3tFdR3E

3.2 5 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

3.2 5 hlasy
Ohodnotit příspěvek
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan ze Zahrady Čech
17. 6. 2022 03:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Aneb bič na přerostlé trpajzlíky.

Ladislav
17. 6. 2022 06:40

Už aby tobylo! Zabrat, na nikoho ohled!

me2d44
17. 6. 2022 11:18
Odpovědět  Ladislav

Hezký den. Proč zrovna zabrat? Stačí jen odvolat uznání suverenity těchto trpaslíků, vypnout dodávky energií (elektřina, ropa, plyn) a ať se spoléhají na to, že jim Západ pomůže (asi do hrobu). Kdyby je Rusi zabrali, střetli by se s NATO – to je k ničemu a navíc – museli by je živit. To se mi zdá totálně nevýhodné. Práceschopné obyvatelstvo „trpaslíků“ se živí mytím WC na západě, Obranu zajišťuje NATO – včetně našich „slunečních“ pilotů s Gripeny, místo vlastní práce, jen natažená ruka… Neznáme to už jed jednoho našeho nejmenovaného etnika?

Milan ze Zahrady Čech
17. 6. 2022 13:18
Odpovědět  me2d44

Souhlas. To je jako bychom vyčlenili pro nepřizpůsobivé všech barev – tady se ohledně etnik neshodnem – jeden okres a sestěhovali je tam a pak se o ně starali. Zatímco jediné řešení by bylo sestěhovat je tam, okres obehnat ostnáčem pod napětím, a dělejte co umíte. Všechno co je k životu třeba tam máte, tak se starejte. Ale běda vám, jestli se do nás budete sr-át!

me2d44
17. 6. 2022 11:26
Odpovědět  Ladislav

Omlouvám se, zamotaly se mi prsty a v posledním řádku je místo „od“ „jed“ (na druhou stranu, štědré dávky pro nepřízpusové jsou skutečně JED pro celou společnost…)

Milan ze Zahrady Čech
17. 6. 2022 13:19
Odpovědět  me2d44

Stejný jed jako dotace.

Pavel K
17. 6. 2022 11:34
Odpovědět  Ladislav

….a nastolit tam pořádek a všechny vystrčili, tedy ehmm vyskočili do dolů.

Helena
17. 6. 2022 08:24
Ohodnotit příspěvek :
     

Když může „ministr vnitra“ v Čechách zamlčovat mnoho měsíců, že ví o trestných činech, aniž by je nahlásil, /cituji cnnlžitv/ a při tom chce stíhat lidi za SLOVO a dělat čistky v policejním sboru, tak je už možné úplně všechno. Žijeme v bezprávním státě, co! v bezprávním světě. Zákon už neexistuje.

Pijack
17. 6. 2022 09:01
Odpovědět  Helena

Zvláště když si ten vykulenec vyskakuje na Rusko a stará se o kdejakou záležitost, která mu může ležet u zadku…. Vždycky si vzpomenu na román „Myš, která řvala“. Však jeho plamenné budovatelské projevy známe. Ustavičně si dělá starost o svobodu a demokracii a za zády národa plánuje legalizaci cenzury. Už jen za tento pokus bychom měli právo ho sejmout. A to nemluvím o podsvětí, ve kterém se STAN aktivně pohybuje. STAN patří pod stan na ulici.

Pozor
17. 6. 2022 09:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Ako môže Rusko okupovať to, čo mu patrí? Myslím si, že dozrel čas aby si Rusko prinavrátilo to, čo jeho jest.

zdena
17. 6. 2022 09:18
Ohodnotit příspěvek :
     

Konečně Rusko přestává s tou trpělivostí, kterou Západ považuje za slabost…. a zneužívá ji a posmívá se. A troufá si….. Západe, budíček! Méďu už to nebaví být za dobráka-ťulpase….

ZMann
17. 6. 2022 17:05
Odpovědět  zdena

Tak jsem se právě dočetl že z těch 33 českých žoldáků co bojují na Ukrajině jsou na živu už jen 4 kusy.Toto bude mise ze které se ještě nikdo živý nevrátil.

ZMann
17. 6. 2022 21:11
Odpovědět  zdena

VIDEO: Nestydíme se za to, jací jsme a nezajímá nás, jak vypadáme v očích Západu. Zajímá nás jen mezinárodní právo, žoldáci jsou teroristé a nemají status válečných zajatců! Lavrov to vytmavil redaktorovi BBC. A situace na Ukrajině připomíná konec III. Říše, kyjevský režim začal ředitelům středních škol rozesílat dopis, aby pedagogové vytipovali z řad dětí vhodné adepty k odvodu na frontu! Učitelé doporučují dětem před dosažením plnoletosti emigrovat s matkou co nejrychleji z Ukrajiny!Článek na AENews ze dne 17.6.2022

Gales
17. 6. 2022 09:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Nenašel by se taky nějakej zákon o nelegitimním odtržení Čech od Rusů???

me2d44
17. 6. 2022 11:33
Odpovědět  Gales

Hezký den. Odklon Čech od Rusů byla řízená akce Gorbačovem, kterému pak stačilo (s podivem, v té době šéfovi supervelmoci) natáčet v USA reklamu na kečup. Ale, co se toho nelegálního rozdělování týče, podle v té době platné ústavy – nelegální je rozdělení Československa – to totiž mohlo projít pouze provedením REFERENDA. Nějaká podpultová dohoda mezi Klausem a Mečiarem tedy nemá právní oporu…