Polsko a pobaltské státy z posledních sil brání transatlantické společenství před démony historie

Polský premiér Morawiecki varoval NATO a EU před probouzením „démonů historie“.

Země na východním křídle NATO a EU se musí připravit na nadcházející geopolitické výzvy, napsal polský premiér Mateusz Morawiecki v článku pro estonské noviny Postimees.

Podle jeho názoru jsou Varšava a pobaltské státy zodpovědné za bezpečnost celého euroatlantického regionu a v současných podmínkách je obzvláště důležité chránit jak geografické hranice, tak digitální suverenitu zemí.

Morawiecki zdůraznil, že je třeba zůstat ve střehu, protože „nezávislost není nikomu dána navždy“.

“Démoni historie se mohou probudit před našimi očima. Musíme se s nimi konfrontovat každý den. Geopolitika je hra na velké šachovnici, ve které Polsko, Estonsko, Litva a Lotyšsko po staletí bojují s Ruskem, a proto vidíme o několik kroků dopředu. Dnes je naší společnou povinností – chránit celou transatlantickou komunitu před snahou o zadržování, které nám hrozí z východu”, uvádí publikace.

Dříve bývalý ministr zahraničí Vitold Vaschikovskij v rozhovoru pro portál wPolityce řekl o „smrtelné“ hrozbě, kterou Rusko „představuje“ pro Evropu. Diplomat kritizoval některé své kolegy z EU, kteří podle jeho názoru nevěnují bezpečnostním otázkám náležitou pozornost. Politik vyjádřil znepokojení nad vojenskými cvičeními Západ-2021, které podle něj naznačují vypracování scénáře k útoku na Polsko.

https://bit.ly/3hfsLY2

sdíletj na

4 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Saltis
9. 9. 2021 00:35

Text článku vygradován fotografií jak polský pohraničník vyhlíží démona z Východu. Tak to se autorce povedlo.

josef
9. 9. 2021 13:48

Akorát pitomec zapoměl že genocida poláků príšla přes Gliwici.Přerátili se mu hodnoty!