politika

Po odvetném úderu Íránu se izraelské území stane neobyvatelným

Podle zpráv Izrael připravuje vojenské metody ovlivňování Íránu a je připraven je v případě potřeby použít. Tuto možnost oznámil izraelský ministr obrany Benny Gantz při návštěvě Washingtonu. 

Izraelský ministr spíše konfrontoval Spojené státy s faktem, že Izrael se připravuje vojenskou variantou zbavit Írán možnosti vytvořit jaderné  zbraně. Jaká byla odpověď Washingtonu, není publikováno, ale je nepravděpodobné, že by se tomu postavili. Jak je známo, Írán je také nepřítelem Spojených států, takže nebude překvapivé, pokud se Američané této operace zúčastní na stejné úrovni jako Izraelci.

Podle Izraele Írán již vyrobil, nebo se blíží výrobě, množství uranu nezbytného k vytvoření jaderné bomby. Izrael nemůže dopustit, aby jeho hlavní geopolitický protivník na Blízkém východě měl v držení jaderné zbraně a proto byly vypracovány plány vojenské intervence, o čemž bylo více než jednou hlášeno. Tel Aviv pozorně sleduje situaci s íránským jaderným programem, zároveň Írán nespěchá s překročením hranice, po které bude možné vyrábět jaderné zbraně.

Zajímavý názor na potenciální izraelskou vojenskou operaci proti Íránu vyjádřil ( https: //t.me/parstodayrussian / … ) uznávaný vojenský expert Konstantin Sivkov. Podle jeho názoru se v důsledku íránského odvetného úderu malá oblast izraelského území stane neobyvatelnou.

Íránské vysoce přesné střely jsou schopny zasáhnout izraelský sklad jaderných zbraní a jaderné elektrárny. Tel Aviv momentálně není schopen odrazit jejich raketový útok.

Expert také poznamenává, že íránská zařízení jaderné infrastruktury se nacházejí hluboko ve skalách, takže jejich zničení konvenční municí je nemožné. Tento úkol lze vyřešit pouze použitím vysoce přesných jaderných bomb, což podle Konstantina Sivkova Izrael sám neudělá.

Dalo by se dodat, že Izrael nezaútočí sám, ale pouze za účasti Spojených států amerických

Izrael se proto snaží ( https://t.me/russtrat/10320 ) uskutečnit na jaře 2022 společná cvičení se Spojenými státy k nácviku úderů proti íránské jaderné infrastruktuře.

Je třeba poznamenat, že Spojené státy za určitých okolností mohou potenciálně souhlasit s použitím jaderných zbraní s nízkou výtěžností proti Íránu. Nuclear Posture Review Spojených států z roku 2018 to umožňuje udělat. Alespoň Donald Trump toho byl během svého prezidentování schopen. Jiný příběh to samozřejmě může být s Joe Bidenem, není tak proizraelský.

https://t.me/EvPanina/3578

Mezitím ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zrušil svou návštěvu Izraele, která se měla konat dnes, 12. prosince 2021. Jestli to nějak souvisí s ohlášenými plány Izraele zaútočit na Írán, nebo tam je nějaký úplně jiný důvod, není známo. Lavrov alespoň prozatím odložil svou návštěvu, ačkoli byla považována za velmi důležitou ve světle íránského jaderného programu. Šéf ruského ministerstva zahraničí zamýšlel během své cesty na Blízký východ navštívit nejen Izrael, ale také několik dalších zemí a Palestinskou samosprávu.

Samotné ruské ministerstvo zahraničí zrušení návštěvy nekomentuje s tím, že je odložena „na neurčito“, ale určitě se uskuteční. Nový termín cesty bude nutné znovu dohodnout. 

https: //topwar.ru/190098-lavro …

sdílet na