politika

NYT: ve městech USA došlo ke konfliktům mezi příznivci a odpůrci Trumpa

V řadě měst USA se konala shromáždění příznivců Donalda Trumpa doprovázené střety s odpůrci úřadujícího prezidenta, píše The New York Times. Uvádí se, že během střetů byli čtyři lidé pobodáni a další byl střelen. 
Publikace uvádí, že Trumpovi příznivci stále doufají v druhé funkční období svého prezidenta.

Rozzuření nedávným rozhodnutím Nejvyššího soudu USA, tisíce stoupenců Trumpa vyšly do ulic Washingtonu a několika dalších měst a protestovaly proti výsledkům voleb, píše The New York Times. 

V několika případech se střetnutí demonstrantů a jejich oponentů změnilo v násilí, uvádí noviny. 

Při sérii střetů byli čtyři lidé pobodáni; navíc incident v Olympii ve Washingtonu měl za následek střelné zranění. Dav odpůrců Trumpa se přiblížil k davu demonstrantů za prezidenta. Poté padl výstřel a jeden z demonstrantů padl na zem. Podle tiskového tajemníka washingtonské hlídkové služby Chrisa Loftise byly v souvislosti s incidentem zadrženy dvě osoby, nejsou však uvedeny žádné konkrétní podrobnosti o střelbě, včetně stavu zraněné osoby. 

Publikace připomíná, že minulý pátek americký nejvyšší soud odmítl posoudit žalobu texaského generálního prokurátora k přezkoumání výsledků voleb, což jeho příznivce extrémně podráždilo. 

Jak poznamenává The New York Times, během protestů Trumpovi příznivci skandovali „další čtyři roky“ a vyzvali k neuznání Joe Bidena jako nového prezidenta Spojených států. 

Jeden z Trumpových bývalých poradců Michael Flynn promluvil k demonstrantům a vyzval je, aby nebyli zklamáni rozhodnutím Nejvyššího soudu. Podle Flynna má Trump stále způsoby, jak udeřit. 

Samotný Trump přeletěl ve svém vrtulníku nad demonstranty: příznivci ho přivítali potleskem ve stoje a skandováním. 

Ke střetu mezi příznivci a odpůrci Trumpa došlo také ve Washingtonu. Při střetech zasáhla policie. Čtyři demonstranti byli pobodáni: podle městských úřadů jsou všichni ve vážném stavu. Úřady dále oznámily, že dva zranění policisté byli převezeni do nemocnic. 

Během demonstrací bylo zadrženo nejméně 23 lidí.

https://nyti.ms/3a6NQ41

sdíletj na