Sakra proč?

Bratislava 7. januára 2023 (HSP/Vidlakovykydy/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

Dnes ještě zůstaneme u Čapáku. Ukázalo se, že je možné nasvítit ještě jeden úhel pohledu. Dostal jsem moc pěkný mail od Martina Kunšteka s velmi zajímavým příběhem. Do naší mozaiky se hodí. Martin Kunštek mi laskavě dovolil svůj text použít jako námět k dalšímu článku, což tímto činím. Celý příběh se tím krásně uzavírá, Uroboros se zakousl do svého ocasu a až se budete rozhodovat, nakolik je kauza Čapí hnízdo politická a nakolik jde o právo a spravedlnost, budete k tomu mít asi už všechny informace

Na snímke bývalý český premiér a prezidentský kandidát Andrej Babiš prichádza na súd v Prahe vypovedať v kauze Čapí hnízdo

Náš příběh začíná vstupem do EU. To se tenkrát vymyslelo, že nás vezmou do henté vyspělé Evropy a dají nám prachy, abychom si to tady co nejrychleji zmodernizovali a dohnali Německo, že ano? Penězovody se otevřely, všichni víme, jak to probíhalo, kupa lidí kvůli tomu bručí v base a ještě větší kupa někde hoduje, protože jim na to nepřišli… prostě dotace nám sem sypou už skoro dvacet let a všichni víme, že jak jsou někde velké peníze, tak tam jsou také velké zájmy a i z malého odkloněného procentíčka se dá velmi dobře žít. Dvacet let evropských dotací je také zároveň dvacet let podvodů, zlodějen, krádeží, přihrávání, sponozorování politiků, lobbing a samozřejmě také boj za transparentnost, neustálé přidávání pravidel a kontrolních mechanismů, dopisování dalších a dalších směrnic, aby se nekradlo.

O úspěšnosti tohoto zajišťování práva a odhalování zlodějů můžeme vést spory. Jisté ale je, že je celá řada firem i jednotlivců, kteří na dotace raději nesahají, protože jste stále jednou nohou v průšvihu. Něco opominete, něco nedodáte, něco se v průběhu realizace ukáže jinak a nikdy nevíte, jestli jste už nespáchali trestný čin, protože dotace se dělají zpravidla v milionech a způsobená škoda je vždycky velká.

Samozřejmě je ale hodně firem i jednotlivců, kteří o dotace žádají, protože to dělají i jejich konkurenti a pokud si jeden za evropské peníze koupí výrobní linky a druhý si je koupí ze svého, tak je předem jasné, jak takový konkurenční boj musí dopadnout. Prostě se žádá a přiděluje.

Kromě poctivých příjemců dotací, kteří zvládli vyplnit všechny kolonky a postupovali při realizaci přesně a správně a kromě zlodějů, kteří prostě kradou, tak ještě existuje nemalá třetí skupina. To jsou ti, kteří udělali chybu. Neuhlídali to. Někde něco vyplnili špatně, nevšimli si nějaké nové směrnice, nedodrželi všechna pravidla, protože o nich možná ani nevěděli, při realizaci se stalo něco, co se ještě nikdy předtím neobjevilo a oni se prostě rozhodli jinak, než by se rozhodl úředník. Takových případů jsou tisíce a tisíce. Nekradli, jen udělali chybu.

Jeden hezký medializovaný případ si možná pamatujete – jak na Šumavě rekonstruovali hotel a když ho dodělali, tak jakási úřednická kontrola odhalila, že z osmi mega dotací asi deset procent vyčerpali neoprávněně. Prostě něco přehlédli, udělali chybu, kontrola na to přišla, majitel hotelu to nijak nerozporoval a neoprávněně čerpanou dotaci vrátil.

A za čas si pro něj přišlo policejní komando, protože vrácením dotace vlastně přiznal vinu, dopustil se podvodu, nastoupili na něj jako na těžkého zločince a tuším, že opravdu šel natvrdo bručet.

V roce 2015 (to už se o Čapáku mluvilo a Babiš byl ministrem financí) se objevila poslanecká iniciativa napříč stranami i dalšími organizacemi, aby se s touto praxí něco udělalo. Potenciálních viníků už bylo prostě hodně, existovalo velké množství zablokovaných peněz, které by se daly použít na nějaké projekty, chybující žadatelé o dotace se prostě museli soudit a nepřiznat chybu, protože jinak by je zavřeli… Tak vznikla iniciativa udělat zákon, který by celou tu šaškárnu prostě ukončil vrácením dotace. Udělals chybu, kontrola jí odhalila, vrátíš dotaci a všechno je cajk. Neberte mě za slovo, takhle jednoduché zákony neexistují. Samozřejmě to bylo napsané mnohem komplikovaněji, ale zhruba tohle bylo jádro toho zákona.

Nebudu popisovat všechny peripetie této iniciativy, jen vypíchnu pár zajímavých momentů. Zákon přednesli poslanci za všechny strany ve sněmovně, kromě TOP09. Jeden poslanec za TOP by se našel, ale Kalousek mu to zakázal. Podpora napříč stranami byla vyjednaná a sám Babiš to podpořil. Ovšem ztroskotalo to na ministryni spravedlnosti Válkové za ANO, která vydala stanovisko, že takový zákon by byl v rozporu s právem EU. Posudek dodala Hana Marvanová (kdo jiný, že?)

Později se ukázalo, že stanovisko Válkové i posudek Marvanové je blbost a tak to zkusili protlačit senátem, kde to zase selhalo na koaličním partnerovi – na lidech z ČSSD. Ještě později se našla nová skupina poslanců, kteří s tím znovu přišli do sněmovny, ale uvízlo to v organizačním výboru sněmovny a tam to zůstalo pohřbeno.

Pak přišly volby, Andrej Babiš se stal premiérem a skupina poslanců vedených Pavlem Blažkem se znovu pokusili tento zákon předložit. Opět zůstal ležet zablokován z podobných příčin a to až do chvíle, kdy se Čapák dostal k soudu a pak už si samozřejmě nikdo netroufnul ho vytáhnout, protože pravdomluvní novináři by začali řvát jak píchlé prase.

A já se musím ptát, proč? Proč proboha? Komu jako mělo prospět, že se tento zákon neschválil? Proč bylo tak důležité, takovou novelu shodit ze stolu? K čemu měla sloužit možnost kriminalizovat kohokoliv, kdo udělal chybu v čerpání dotace?

Petr Hampl už delší dobu mluví o tom, že v politice nedoplatíte ani tak na to, co jste udělali, ale na to, co jste neudělali, ale udělat mohli. Tlumič novinářského kvikotu na Čapák už tu mohl být už od roku 2015… Bylo několik pokusů ho vrátit zpátky do hry. Nikdy se to nepovedlo a skoro pokaždé to skončilo na lidech z ANO. Teď jejich předseda dojíždí přesně na to, co měl tento zákon řešit. Že si vzal dotaci, několikrát se změnila pravidla, dodnes není jasně definované, co je malá a střední firma a nakonec ho soudí podle pravidel z roku 2015 za čerpání, které proběhlo mnohem dřív a platila úplně jiná směrnice.

Hustý co?

Jak jsem napsal v úvodu – Uroboros se zakousl do svého ocasu a už rozumím, proč Jan Keller ve svém posledním článku sžíravě napsal, že máme neschopnou vládu, protože máme neschopnou opozici. Ti, kteří jsou dneska Andrejovi největší soupeři a přejí mu, aby ho Šott řádně vosolil, ti mu před pár lety přinesli na podnose řešení. A ti, kteří jsou Andrejovi přátelé ve zbrani, ti se postarali, aby takové řešení padlo pod stůl.

Já chápu, že člověk nemůže myslet na všechno a nemá šanci mít přehled o všech zákonech, novelizacích a změnách. Nemá šanci mít přehled, co každá novelizace přinese a k čemu je dobrá… ale přemýšlím, jestli má Babiš tam někde v ANO a ve sněmovně nějakého opravdového přítele a nakolik se vůbec na někoho může spolehnout…

Daniel Vidlák

Článok pôvodne vyšiel na portáli Vidlakovykydy.

sdíletj na

4.3 12 hlasy
Ohodnotit příspěvek
32 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Boomer
9. 1. 2023 18:33
Odpovědět  scipio

.. nět dotácii, nět problema.. zabručel by Koba a potáhnul z čibuku.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Gales
9. 1. 2023 18:48

Všeci tuná kradnů. A basa fidly hudlajdá.

Gales
10. 1. 2023 10:09
Odpovědět  Gales

comment image

Rapa
9. 1. 2023 18:52

Kdyby se jen dodržovalo ,,Desatero”,musel by být pořádek a mír na věčné časy.Jenže chátra švábů a parazitú , politici ve sněmovnách za koryta a ůplatky vydali tisíce nesmyslných vyhlášek,zákonů a podzákonů,aby se kradlo,loupilo,vraždilo a vedly války nepřetržitě. A ty nejhorší z nich máme zase u koryt.

Peter 008
9. 1. 2023 19:03

Celá bída justice, soudů a právních “služeb” je v tom, že se nestanoví základní pojmy jednoznačně. Když po “listopadu” se objevily nové “druhy a způsoby okrádání”, tak se “nadšeně pochmurně tvrdilo” , že na to nejsou zákony (např. tzv. šmejdi, co okrádali důchodce na těch “akcích” se skvělým “zbožím”). Ale to byla účelová lež. V podstatě šlo vždy použít formulaci – .. kdo úmyslně způsobí škodu druhému … a bylo mnohé vyřešeno. Chápu, že “právníci” začnou řvát, druzí nechápavě vrtět hlavou, ale to co se prosazovalo za pohled, to bylo ve stylu amerického zákonodárství – co je psáno je zločin, co není psáno, není. Na co je precedent, dá se soudit tak a tak a nebo nedá. Ale ta škoda je a zůstává. Takže – logicky – třeba kapsář ukradnoucí z levé kapsy levou rukou je trestně odpovědný a z pravé pomocí levé ruky ne? Samozřejmě dovádím ad absurdum.
Ostatně ptal jsem se také ad absurdum a ironicky, že kdyby byly “náhodou” povoleny vraždy třeba kružítkem, a byly zcela beztrestné, jak by se jim – právníkům – líbilo, kdyby jim tak někdo zabil někoho blízkého. Ťukali si na čelo, ale já jen do důsledku dokončil proces … který jim tak často přinášel skvělé honoráře. Nějak už tenkrát nechápali tu ironii …
Podobně je to s těmi dotacemi. Působí to spíše dojmem – dáme jim to – a za čas si to vezmem zpátky, ne?
A upřímně. Nemám rád právníky. Drtivá většina jejich činnosti se mi prostě nelíbí tak, jak ji provádí.

5968-mk25.jpg
pavelpe
9. 1. 2023 19:47

Co si budeme nalhávat. Tohle není o Babišovi, tohle je o dotacích a většina lidí to tady chápe až moc dobře. Babiš si žádné dotace nevymyslel, Babiš využíval toho, co mu politici svojí blbostí sami naservírovali.
Jaká je filosofie dotací? Jsou dva základní faktory.
1) Propojení politiků s byznysem. Byznys financuje politiky coby investici do budoucna. Politici zavázaní byznysmenům vytvářejí podmínky, aby mohl sponzor-byznysmen požírat naše daně v podobě dotací a státních zakázek.
2) Touha politiků ovládat, bezbřehá touha po moci – často iluzorní moci, protože se vesměs jedná o snadno vydíratelné grázly a tudíž mají v zákulisí své loutkovodiče.

Lapidárně řečeno 1) Korupce, 2) Korupce. Celý systém dotací je jen a jen obří korupce se zdáním legality. Že je v Rusku korupce? Že je Ukrajina nejzkorumpovanější stát na světě? Vzal-li by se v potaz objem peněz z dotací, pak jsou Rusové i Ukrajinci prachsprostí břídilové proti EU, kde je korupce násobně větší, jen jsou vytvořeny “ty správné nástroje” pro zdání legality. Dotace v EU činili v loňském roce 300 miliard EUR (!!!), nákupy jen zdravotnického materiálu (samozřejmě drtivě se jedná o vakcíny) komisí EU 37 miliard EUR (!!!). Osobně považuji za daleko větší svinstvo dotace na biopaliva než nějaké čapí hnízdo. To je totiž stav, který způsobil zdražení obilí na trojnásobek původní ceny.

Boomer
9. 1. 2023 20:19
Odpovědět  pavelpe

..dotace je ideální způsob, jak si nahrabat z peněz vybraných od daňových poplatníků a ještě z toho vytřískat politický kapitál.. koukejte, jako pěknou cyklostezku jsme vám vybudovali! Kupříkladu u nás to byl 1m2 za 2600Kč.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
janle57
10. 1. 2023 17:46
Odpovědět  pavelpe

Vzkaz Andreje Babiše svým voličům

Babiš vzkazuje voličům.jpg
Albi
9. 1. 2023 20:17

Ať je to jak je to, všichni se handrkují o 50 milionů dotace, navíc prý vrácených – že vyhazujeme stovky miliard tu na americká letadla, nefunkční předražený šrot, tu pro Ukrajinu, to nikoho nepálí.

O F-35 asi už nikdo nepochybuje, o Urajině se sice pochybuje taky, ale tady je ještě další “černá díra”, kam ty nejen české miliony a miliardy padají. Podívejte se, máte to i s fotodokumentací – a vzpomeňte si na to, až buxete shánět poslední desetikorunu na zaplacení energií. Jinak vás vláda přes všechny řeči klidně “padnout” nechá – měli jste si našetřit – Ukrajinští bossové jsou potřebnější.
https://www.michalapetr.com/map-1563-zelenskeho-mula-luxusni-kyjevska-dustojnice-stoji-miliardy-neuveritelne-fotecky/

Buchtík
9. 1. 2023 21:12
Odpovědět  Albi

No, taky bych smočil do Ivanky, Serhyiovi se není až tak moc proč divit.

Pavel K
10. 1. 2023 15:05
Odpovědět  Buchtík

Co s takovou Barbínou? Svíčkovou to udělat neumí a co se týče ohledně těch trapných pohybů, aby se jeden nedivil, že je to jako kus dřeva. 🤦‍♂️🤦‍♂️😜😲🤮

Boomer
10. 1. 2023 22:09
Odpovědět  Pavel K

.. a může za to Wichterle s tím silikónem!

Pavel z Moravy
10. 1. 2023 11:59
Odpovědět  Albi

Naše lidi to asi nepálí, jakým tempem nás škůdci zemští zadlužují, jak nás vyprodávají a likvidují ještě ty poslední zbytky bohatství co jsme měli Opravdu je konec, do roka a do dne to tady krachne. Čekám buď měnovou reformu, kdy nás úplně oberou, nebo euro šok, 40 Kč za euro, nebo úplný krach země. Nic jiného se v současné situaci zadlužování nedá čekat. A jestli si někdo myslí, že škůdci na to doplatí také, je na velkém omylu. Ti již mají svoje aktiva uložena úplně někde jinde. Takto je to s touto nepoučitelnou zemí naplánováno. Oni to všichni ti bankéři a ekonomové vědí, ale je to pálit nebude, z důvodů, které jsem napsal.
.

janle57
9. 1. 2023 21:04

Celý monstr proces s Jourou Babišem byla prasečina,ve které se předvedla česká justiční
mafie,v tomhle jediném se ho každý slušný člověk musí zastat,v pátek by každý před jeho
volbou neměl zapomínat na to,že opakovaně vyslal do žaláře národu EU svojí konkubínu
Jourovou spolu s dalšími eurovlastizrádci,5 let poctivě pucoval boty Helmut führerin Merkelové,
bez váhání vyzval k povinnému očkování národa Pfizer svinstvem a jeho posledním hitem je vyřvávání,že úrokové sazby jsou moc vysoké,což svědčí o jeho nezměrné starosti o úspory obyvatelstva v dnešní mega inflaci,dále snad pokračovat už asi nemusím,takže všichni naivně zmanipulovaní důchodci hurá v pátek k urnám a rychle mu to tam hodit.

Milan ze Zahrady Čech
10. 1. 2023 01:23
Odpovědět  janle57

Na druhou stranu to jde zvláštním způsobem dohromady.
Kauza Čapí hnízdo – politická prasárna.
Babiš – politické prase.

Veny232
10. 1. 2023 07:39
Odpovědět  janle57

takže všichni naivně zmanipulovaní důchodci hurá v pátek k urnám a rychle mu to tam hodit. To je přesné…Babišova pětiletá PíÁr akce…nic víc ten čapák nebyl…od začátku v tom jede s Aspenem jako Fialky…falešná opozice….

marie
10. 1. 2023 08:03
Odpovědět  Veny232

Jdu k volbám až v sobotu, minimalizovat podvody přes noc. A budu v olit Babiše.

Pavel z Moravy
10. 1. 2023 12:02
Odpovědět  marie

Stejně vám to tady krachne, s Babišem nebo bez něj. Tato země je vykradená a skončená. Už je to tady.

Pavel K
10. 1. 2023 15:09
Odpovědět  Pavel z Moravy

Středula prožral deset míčů a pak ohlásil, že už ho to nebaví a hotovo. Kdepááák jsou asi penízky, kdepák? Tady to v té Čechii nemá chybu a lidi se budou hádat, kdo koho volí, místo aby je fšechny nabrali na vidle a roznesli na kopytech. Neskutčný národ jsme. 🤮🤮🤮🤮

Gales
10. 1. 2023 18:36
Odpovědět  Pavel K

Odklonil a podělí se o ně s dárcem.

janle57
10. 1. 2023 13:20
Odpovědět  marie

Nic ve zlém paní,ale nejmenujete se náhodou Jourová?

Milan ze Zahrady Čech
11. 1. 2023 04:02
Odpovědět  marie

Já, můj kamarád soused, a celá moje širší rodina z téhož důvodu rovněž v sobotu. Budeme volit Baštu. Celkem 14 hlasů. To jde, ne?

Administrátor
P.A.Semi
10. 1. 2023 03:34

Babiš nepřišel na ty debaty proto, že mu načasovali Soud na pondělí, a tedy v neděli nevěděl, jak to dopadne, ale věděl, že by se ho na to ptali, a on by nemohl odpovědět, protože kdyby dělal Frajera, tak by se Soudci nas-rali a zavařili mu to…

V pondělí najednou soud zjistil, že “se nedá prokázat, že by to byl trestný čin”, takže to vlastně celé bylo zbytečné popotahování načasované před volbami!
(co si tak pamatuji, bylo to snad potřetí nebo podruhé?, co projednávání kauzy Čapí Hnízdo načasovali těsně před volbami?)

A ovšem ČT24 to pak dnes rozmazávala, rekapitulovala celé Čapí Hnízdo, pouštěli Babišova syna, atd – dělali evidentní Kampaň proti AB, což by si jako veřejnoprávní médium neměli dovolit…

πα½

Spam Bety
10. 1. 2023 17:06
Odpovědět  P.A.Semi

Preferují Pavla, nebo Nerudovou, ale Babiš také nemá páteř (např. Vrbětice), tak je to jedno.
Nechtěla jsem volit, ale zkusím to naposled s Baštou. Ne že by se mi zvlášť líbil, ale není to aspoň
rychlopřevlékač kabátů, tak snad nějakou páteř má a nepožene nás do války.
Odhaduji, že ho vnitro nechalo kandidovat, protože podle nich nemá šanci, tak proč nezkusit
vypálit jim rybník ??

Milan ze Zahrady Čech
11. 1. 2023 04:10
Odpovědět  Spam Bety

On není líbivej typ, to je pravda. Kdyby ale vypadal jak píše a myslí, byli by všichni ostatní vedle něj jak adepti na soutěž krásy ve šklebinci. Holt není každému dáno, aby jeho vnitřní a vnější vypadavost byly v souladu.

Milan ze Zahrady Čech
11. 1. 2023 04:04
Odpovědět  P.A.Semi

Aspoň se tak srovná ta Babišova antikampaň proti Baštovi.

jiří
10. 1. 2023 10:25

Co by mohlo nastat při blackoutu, nebo při EMP útoku. Aleš Přichystal s Ivanem Kratochvílem – Přežít, nebo zemřít.
https://www.youtube.com/watch?v=oxKWFsEOvD0

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Administrátor
P.A.Semi
11. 1. 2023 14:51
Odpovědět  jiří

EMP útok by sice zničil elektroniku a možná i kovové věci, ale lidem by to uškodit nemělo – tedy pokud nemají kovový implantát…?

JURA
11. 1. 2023 17:32

Poslední věta článku je také podstatná , Babiš v ANO opravdu shromáždil lidi , kterým se nedá věřit , začnu Teličkou , Jourovou , Charanzovou a další se najdou , ANO je směsice lidí kteří mají odlišné názory a nebo je to později způsobeno vysokými posty EV. parlament a začnou hrát muziku , která je za velké peníze , nejsou spojeni nějakou ideou, ale mnohdy vítězí idea peněz.