Na pozadí dohody s USA Merkelová volá Putina

Poté, co Washington oficiálně potvrdil existenci dohody s Berlínem o „Nord Stream 2“, Berlín uvedl, že Angela Merkelová zavolala ruskému prezidentovi. Jednalo se o Ukrajinu a tranzit plynu.

Americká strana uvedla, že Německo bude v rámci dohod se Spojenými státy o projektu „Nord Stream 2“ usilovat o 10leté prodloužení dohody o tranzitu energie mezi Ruskem a Ukrajinou, která vyprší v roce 2024.

Berlín po prohlášeních Spojených států o dohodách s Německem o „Nord Stream 2“ oznámil telefonický rozhovor mezi kancléřkou Angelou Merkelovou a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Německá vláda uvedla, že Merkelová a Putin diskutovali o situaci na Ukrajině a Nord Stream 2.

https://www.bundesregierung.de/breg-de/aktuelles/bundeskanzlerin-merkel-telefoniert-mit-dem-russischen-staatspraesidenten-wladimir-putin-1944588

Zpráva na webových stránkách Kremlu:

Telefonický rozhovor s německou spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Z iniciativy německé strany měl Vladimir Putin telefonický rozhovor s kancléřkou Spolkové republiky Německo Angelou Merkelovou.

Vladimir Putin znovu vyjádřil soustrast Angele Merkelové v souvislosti s bezprecedentními povodněmi v západním Německu, které vyústily v četné ztráty a rozsáhlé ničení. 

Kancléřka Spolkové republiky Německo vyjádřila naději, že ve velmi blízké budoucnosti bude možné zvládnout lesní požáry v Jakutsku.

Vedoucí představitelé jsou spokojeni s blížícím se dokončením plynovodu Nord Stream 2. 

Ruský prezident vzal na vědomí stálý závazek německé strany k realizaci tohoto projektu, který má výlučně komerční povahu a jehož cílem je posílení energetické bezpečnosti Německa a Evropské unie  Angela Merkelová informovala o výsledcích diskuse o situaci kolem plynovodu během nedávných jednání s americkým prezidentem Josephem Bidenem ve Washingtonu. 

Vladimir Putin učinil příslušné komentáře.

Jako samostatné téma se ruský prezident a kancléřka Spolkové republiky Německo dotkli možnosti prodloužení dohody mezi Gazpromem a Naftogazem Ukrajiny o přepravě plynu přes ukrajinské území po roce 2024.

Při výměně názorů na vnitřní ukrajinskou krizi, a to i v souvislosti s výsledky setkání Angely Merkelové s prezidentem Ukrajiny  Volodymyrem Zelenským v Berlíně 12. července, ruský prezident upozornil zejména na otevřeně diskriminační zákon „O domorodém obyvatelstvu Ukrajiny“ přijatý Nejvyšší radou. Rovněž byla zdůrazněna potřeba přísného provádění „balíčku opatření“ z Minsku z roku 2015 kyjevskými orgány.

Vladimir Putin a Angela Merkelová se dohodli na pokračování osobních kontaktů.

https://bit.ly/36OY06r

sdíletj na