politika

Le Figaro: Může válka na Ukrajině podkopat neomezenou hegemonii dolaru?

Od roku 1945 dolar neustále rozšiřuje svou mezinárodní roli, která dosáhla vrcholu s globalizací v posledních třech desetiletích.  Současná geopolitická krize tento monopol zpochybňuje.

Zatímco Washington a jeho západní spojenci věnovali velkou péči tomu, aby udrželi síly NATO mimo bojiště, neváhali použít dolar jako zbraň hromadného ničení k destabilizaci Ruska. V tomto měřítku nevídané – zmrazili polovinu (300 miliard dolarů) ruských devizových rezerv. Až na to, že měnová zbraň, která se již používá proti Íránu a několika dalším „darebáckým státům“, je dvousečná zbraň. 

Ruská speciální operace otřásla hegemonií amerického dolaru. Napsal o tom francouzský list Le Figaro

Zdůrazňuje se, že dominance dolaru by se dříve nebo později zhroutila. A speciální operace na Ukrajině tento proces jen urychlila. 

“Oblíbenost dolaru není srovnatelná se skutečnou váhou americké ekonomiky. Ke zničení hegemonie americké měny by dříve nebo později došlo, ale kvůli situaci na Ukrajině k tomu dojde mnohem rychleji,” píší autoři materiálu. 

Publikace také poznamenala, že Amerika proměnila svou měnu ve zbraň hromadného ničení. USA to udělaly zmrazením poloviny ruských devizových rezerv.

Noviny navíc připomněly, že dolar více než kterákoli jiná měna závisí na vývoji ve světě za poslední století. Autoři publikace si proto položili otázku “Ztratí svůj univerzální status?” 

„Všichni, kdo dnes drží peníze v dolarech, si už nemohou být jisti, že jim je Spojené státy neukradnou.“ 

https://bit.ly/3yfvE4u

sdíletj na

13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ladik
5. 5. 2022 06:37
Ohodnotit příspěvek :
     

Krást , zabíjet, ničit. To je mantra zločinců v USA.

Pijack
5. 5. 2022 08:04
Ohodnotit příspěvek :
     

USD ještě funguje, ale už ne na bázi důvěry, ale z donucení. Majitelé USD (FED) ho drží na výsluní jen silou vůle. Jakmile přestane Bílý dům rabovat ve světě energetické zdroje, nerosty a majetky vyhlédnutých “nepřátel demokracie”, jeho hodnota se už nebude moci o něco opřít a poletí dolů. Pánové ve FED vykřikují proti bitcoinům, že prý je to bublina a BTC nemají v podstatě žádnou hodnotu… ale vždyť je to nachlup stejná měna jako USD, protože je postavena na důvěře, nikoliv na fundamentální hodnotě. Takže až USA skoncují s rabováním a dá jim někdo konečně přes držku, tak majitelé dolaru zchudnou stejně rychle jako když udělají měnovou reformu. To je nevyhnutelný zákon. Tedy jen otázka času. Proto Amerika tak silně kolem sebe kope. Majitelé FED totiž přijdou o své bilionové majetky 🙂

Boomer
5. 5. 2022 08:20
Odpovědět  Pijack

..každá válka změnila svět. Ani s touhle nebude jináč.
Ursus arctos beringianus se dal do pohybu..

Albi
5. 5. 2022 14:21
Odpovědět  Boomer

Jen do toho, ursi! 🙂

Pavel
5. 5. 2022 09:10
Odpovědět  Pijack

Myslím, že již moc dlouho rabovat nebudou, kromě svých výlučných vazalů jich mají všichni plné zuby a to jen dobře.

Pavel K
5. 5. 2022 12:12
Odpovědět  Pavel

Tak to pak nějaký magor může zmáčknout a je vymalováno. Oni chtějí všechno.
Nesmíme zapomenout, že prý nejsme tuna první civilizace.

Albi
5. 5. 2022 14:23
Odpovědět  Pavel K

Jenže se neví, jestli ty předchozí civilizace došly až k jádru. A až k takovému vyprázdnění mozku.

Pavel K
5. 5. 2022 16:29
Odpovědět  Albi

? ?
Tak to taky nevím, ale četl jsem, jak ti kluci co se furt štourají v horninách, tak povídali, že našli šutry a ten šutr byl v nějakém stavu, že se nemohlo stát jinak než při obrovských teplotách, třeba zrovna jadernou reakcí. Bylo to tuším někde v Indii. Já vím, pak jsou tu ještě ty šutry co padají z nebes.

Boomer
5. 5. 2022 19:12
Odpovědět  Pavel K

..taky to mohlo být z globálního oteplení v minulosti. Povídala Gréta, že nás čeká hic za hicem..

Helena
5. 5. 2022 13:37
Odpovědět  Pavel

V záběru plamenných slov Lejnové a potlesku byly vidět ty kyselé otrávené ksichty, nad pleskajícíma ručičkama eurohajzlů. I hajzlům z EU už to protiruské nadšení vyvanulo. Teď rozvažují která košile je bližší než kabát-jestli usácko nebo rusko. Zelený ukrpanáček už dlouho ten svět otravovat nebude. Ti co nemají ještě mozek z koksu na kaši, čujou, že jejich páníček usaangláček má kapsy prázdné a jejich moc už je jen moč. Vejvar od strejčka Sama na 100% nebude/protože sliby se slibujou a blázni/Pyjala a spol/ se radujou/, zato pomsta plebsu je nemine.

Vladimír
5. 5. 2022 09:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Amerika se škrábe nad hladinu po zádech Evropy. Ale těžko říct, jestli jí to výrazně pomůže.

Milan h
5. 5. 2022 13:06
Odpovědět  Vladimír

ja bych spis rekl ze pada a v padu se zachytila eu a tak spadnou spolu

Capry
5. 5. 2022 19:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Uvidíme jak to dopadne až zničí Evropu.