Nová maďarská reklama spojuje Sorose a Junckera. Brusel ji nazval spiknutím

Nová mediální kampaň maďarské vlády obviňuje miliardáře George Sorose a EU z prosazování politiky otevřených hranic. Brusel odmítá kampaň jako konspirační teorii a falešnou zprávu. Informuje portál RT

Billboardy s obrázky Sorose a prezidenta Evropské komise Jeana-Claude Junckera říkají Maďarům, že bruselští představitelé “začali experimentální imigrační projekty s africkými zeměmi; chtějí zavést povinné zúčtovací kvóty; chtějí snížit finanční pomoc pro země, které jsou proti migraci.”
Poslední část má obzvláště poukazovat na Maďarsko.

Další obvinění se objevily na vládní facebookové stránce, podle které chce EU uložit kvóty, oslabit ochranu hranic členských států EU a usnadnit přistěhovalectví.

Evropská komise urychleně odmítla reklamní kampaň a nazvala ji spiknutím a “falešnými zprávami”, aniž se podrobněji zabývala otázkami Budapešti.

“Je šokující, že taková absurdní konspirační teorie dosáhla hlavní proud v takovém rozsahu, jaký má. Neexistuje žádné spiknutí, Maďaři si zaslouží fakta, ne fikci,”

v úterý uvedl mluvčí Margaritis Schinas novinářům v Bruselu. Fakta podle Schinasa spočívají v tom, že EU má “nulové plány” s humanitárními vízy, zatímco si členské státy samy rozhodují o úrovni legální migrace.

Brusel se při tom opakovaně setkával s Budapeští nad imigrační politikou Maďarska – nebo spíše s odmítáním podporovat otevřený hraniční přístup, který zavedla německá kancléřka Angela Merkelová v roce 2015. Maďarský premiér Viktor Orbán opakovaně odmítl požadavky EU na přijímání migrantů a postavil plot mezi Maďarskem a Srbskem a dokonce i s členem EU, Chorvatskem, na ochranu hranic své země.

Minulý týden Orban navrhl program na podporu porodnosti v Maďarsku s tvrzením, že “potřebujeme maďarské děti” a ne přistěhovalců.

Maďarský vládní akční program na podporu rodiny, který 10. února v Budapešti avizoval premiér Viktor Orbán, vyvolal mezi Maďarskem a Švédskem diplomatickou přestřelku. 
V této souvislosti pro nepřijatelné vyjádření vicepremiéra Zsolta Semjén předvolali ve Stockholmu na středu maďarského velvyslance.

Švédská ministryně sociálních věcí Annika Strandhällová na Twitteru ve čtvrtek minulý týden ostře kritizovala program podpory rodiny Orbánova kabinetu.

” To, co se děje v Maďarsku, je alarmující. Orbán nyní chce, aby se rodilo více ‘pravých’ maďarských dětí, “ 

napsala švédská politička, podle níž Orbanova opatření připomínají 30. léta minulého století, ale zároveň taková pravicově populistická politika zpochybňuje i nezávislost, za kterou ženy bojovaly.

Na protest proti vyjádření Strandhällové si maďarské ministerstvo zahraničí předvolalo švédského velvyslance.

” Co jiného by mělo Maďarsko chtít, než to, aby se v Maďarsku rodily maďarské děti. To, co řekl ten ubohý tvor, je samo o sobě ‘aberací’,” 

citovala švédská veřejnoprávní televize SVT poznámku vicepremiéra Semjén na adresu švédské ministryně.

Mezitím Soros otevřeně obhajoval imigraci jako řešení problému klesající porodnosti v Evropě a vynadal Maďarsku a dalším “populistickým” členům za ohrožení přežití EU a porovnával je se Sovětským svazem
z roku 1991.

Vzhledem k tomu, že volby do Evropského parlamentu jsou plánovány na květen, Orbánova strana Fidesz neskrývá touhu, aby se protimigračný blok stal většinovým.

Mluvčí vlády Zoltán Kovács však popřel, že poslední kampaň souvisí s nadcházejícími volbami, přičemž řekl,
že je zaměřena výhradně na informování maďarských občanů.

Juncker, jeho viceprezident Frans Timmermans a komisař EU odpovědný za Brexit Guy Verhofstadt poukázali na kampaň jako na další důvod vyloučení Fideszu z Evropské lidové strany (EPP), která je v současnosti většinou v nadnárodním orgánu.

“Nemyslím si, že konzervativci v Maďarsku nějak představují křesťanské demokratické hodnoty,” řekl Juncker v úterý. “Vůbec neexistuje žádné spojení mezi panem Orbánem a mnou … a já jsem toho názoru, že jeho místo není v Evropské lidové straně.”

Není to poprvé, co Orbán obviňuje Sorose, který se narodil v Maďarsku, z toho, že podkopává politiku Budapešti. Jedna z takových reklamních kampaní v červenci 2017 byla dokonce obviněna z antisemitismu. 
To podnítilo i izraelského premiéra Benjamin Netanjahu, aby vstoupil s prohlášením, že kritika Sorose je legitimní a nikoliv antisemitská.

Minulé léto přijalo Maďarsko zákon “Stop Soros”, který zakázal pomoc nelegálním přistěhovalcům a zničil proimigrační nevládní organizace, které byly ve velké míře financovány miliardářem. Díky přijetí zákona organizace Soros Open Society Foundation omezila svou činnost v Maďarsku a Středoevropská univerzita, kterou financovala, se přestěhovala do Rakouska.

https://www.hlavnespravy.sk/nova-madarska-reklama-spaja-sorosa-junckera-brusel-ju-nazval-sprisahanim/1675419
https://www.hlavnespravy.sk/svedska-reakcia-na-orbanov-plan-podpory-rodiny-spustila-diplomaticku-prestrelku/1675719

sdílet na

12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
21. 2. 2019 21:54
Ohodnotit příspěvek :
     

To tady dneska nikdo není?

Editor
21. 2. 2019 22:38
Odpovědět  Janinna

Nohy se kvečeru ozývají, není se co divit, lyžuju, to přeci jenom ty svaly namáhá (jak překvapivé). Počasí je nádherné, jenom vyhrožujou, že bude sněžit a napadne půl metru zrovna když mám jet zpět a to bych nerad. Co je tu kamarádka, tak té letí v neděli večer letadlo do Londýna z opilcova letiště.

Editor
21. 2. 2019 23:05
Odpovědět  Janinna

no, nevím to úplně přesně, ale asi 3 nebo 4 roky jsem nebyl na lyžích.

Editor
21. 2. 2019 23:14
Odpovědět  Janinna

sjezdovku nebo louku s vlekem?

Editor
21. 2. 2019 23:17
Odpovědět  Janinna

Na Monínci tomu také říkají sjezdovka 🙂 I na Lipně tomu říkají sjezdovky a jsou to loučky s vlekem. nakloněné roviny s technickým sněhem a né sjezdovky.

Editor
21. 2. 2019 23:24
Odpovědět  Janinna

Bojim bojim 😛 Jdu spát ráno vstávám a jdu za sportem, teda jedu