Jsem vrchní velitel. Neopustím svůj lid … a uprchl s helikoptérou plnou peněz

Z rozhovoru s bývalým afghánským prezidentem Ašraf Gháním 17. května 2021:

– Existují nějaké okolnosti, za kterých byste odešel předčasně?

– Ne.

– Vůbec ne?

– Pokud je válka – ne. Pokud probíhá válka, jsem vrchním velitelem. Neopustím svůj lid … Jsem připraven zemřít za svou zemi.“

15. srpna Ašraf Ghání opustil svou zemi a uprchl z Afghánistánu… Věřte pouze činům.

Další důvod, proč si pamatovat odvahu Salvadora Allendeho, který se neskrýval a neutekl.

Afghánský prezident Ašraf Ghání uprchl z Kábulu s obrovským množstvím peněz, část z nich ani nebylo možné vyvést ze země, uvedlo ruské velvyslanectví.

„Co se týče kolapsu režimu, ten je nejvýstižněji charakterizován tím, jak Ghání uprchl z Afghánistánu: čtyři auta plná peněz, nacpaná penězi, druhou část peněz se pokusili strčit do helikoptéry, ale ne všechno se tam vešlo. A tak část peněz zůstala ležet na startovací dráze,“ řekl agentuře RIA Novosti tiskový tajemník diplomatické mise Nikita Iščenko.

V neděli bojovníci Talibanu vstoupili do Kábulu bez boje a začali obsazovat vládní úřady opuštěné vládními silami. Afghánský prezident Ašraf Ghání opustil zemi.

V neděli Taliban převzal kontrolu nad univerzitou v Kábulu, poté vstoupil do prezidentského paláce a vztyčil vlajku nad hlavním městem Afghánistánu. Důstojníci afghánských ozbrojených sil se mohli rozejít do svých domovů a každý, kdo si přál, dostal příležitost město opustit. Později Taliban oznámil, že převzal kontrolu nad celým Kábulem.

https://bit.ly/3soGhgs
https://bit.ly/3m2SSoi

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na