politika

Přisluhovači USA na Balkáně přispěchali nabídnout svá území afghánským uprchlíkům. Iniciátorka bombardování Jugoslávie Madeleine Albrightová je vděčná

Albánie, Kosovo a Severní Makedonie oznámily, že jsou připraveny přijímat uprchlíky z Afghánistánu, kteří pracovali pro americký režim.

Za to všechny tři země pochválila bývalá ministryně zahraničí USA, iniciátorka bombardování Jugoslávie, Madeleine Albrightová, uvádí zpravodaj „PolitNavigator“.

Albánie, Kosovo a postmajdanská Severní Makedonie vydaly společné prohlášení.

“Afghánistán čelí možné humanitární katastrofě, a proto jsme jako vláda informovali naše strategické partnery, Spojené státy, že jsme připraveni pomoci v souladu s našimi schopnostmi a potřebami,” řekl makedonský premiér Zoran Zaev.

“Jsme připraveni přivítat civilní obyvatelstvo Afghánistánu, které v této zemi mírumilovně pracovalo posledních 20 let, a poskytovali tak místní podporu spojeneckým silám NATO, včetně naší armády, jakož i demokratickým humanitárním aktivistům a aktivistům za lidská práva v Afghánistánu“.

Albánské úřady již začaly přípravy na umístění čtyř stovek Afghánců na vlastní náklady v dočasných táborech mezi Tiranou a městem Drač. Uvádí se, že Spojené státy takové rozhodnutí uvítaly.

“Prezidentka” Kosova Viosa Osmaniová na svém Facebooku uvedla, že žádost Washingtonu o dočasné umístění afghánských uprchlíků, dokud jim nebudou vydána americká víza, přišla do Prištiny před měsícem.

“16. července, několik dní poté, co jsme oslavili Světový den uprchlíků v Kosovu, mě kontaktoval americký velvyslanec Philip Cosnett, který předal žádost prezidenta Bidena a ministra zahraničí Blinkena,” řekla Osamni. 

„Žádost se týkala dočasného útočiště pro Afghánce, nevinné civilisty, na které se nyní zaměřuje Taliban jen proto, že se postavili na stranu našich spojenců, za mír a demokracii, za rovnost a spravedlnost.“

Podle kosovské „prezidentky“ kosovská vláda bezprostředně po projednání institucionální dohody „vytvořila pracovní skupinu, která se společně s našimi americkými partnery zabývá organizačními otázkami“.

“Musíme se zaměřit na záchranu životů v Afghánistánu. Vzhledem k tomu, že se Spojené státy snaží evakuovat osoby ohrožené Talibanem, jsem vděčná Albánii, Kanadě, Kosovu a Severní Makedonii za poskytnutí bezpečného útočiště afghánským spojencům, ženám a lídrům občanské společnosti.  Doufejte a očekávejte, že ostatní budou tento příklad následovat,“ pochválila je na svém twitteru bývalá ministryně zahraničí USA, iniciátorka bombardování Jugoslávie, Madeleine Albrightová.

https://bit.ly/2W0IH95

sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
zdena
17. 8. 2021 09:50

No to bych moc rád věděla. proč tam musejí zůstat dokud jim USA nevydají víza… to jim je nemůžou dát hned a bez průtahů? To i se smrtí v zádech budou dělat papírové okolky? Davy Mexičanů se do USA hrnou jen tak a tady to nejde ? Hnus. Ale Americká politika je prostě taková, tak si to pišme za uši.