politika

Dekret ruského prezidenta zneklidnil Spojené státy: Americké ministerstvo zahraničí odmítlo dát Putinovi Aljašku

Jaký zákon podepsal Vladimir Putin 18. ledna?

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal 18. ledna dekret o přidělení finančních prostředků na právní ochranu nemovitostí Ruské federace, bývalého Ruského impéria a SSSR v zahraničí. Vyhláška upřesňuje, že finanční prostředky budou vyčleněny i na vyhledání tohoto majetku v zahraničí a registraci příslušných práv k němu. 

Proč si USA myslí, že Rusko chce vrátit Aljašku?

Noviny Express zveřejnily článek „Rusko si nárokuje Aljašku a obrovské oblasti Asie na základě nových výnosů Vladimira Putina“.

„Mezi regiony, kterých se nový dekret týká, je Aljaška, která byla prodána Spojeným státům v roce 1867 a kde stále žijí komunity s úzkými vazbami na Rusko. Části střední a východní Evropy, Skandinávie a velké části Asie byly také kdysi součástí Ruské říše. Institut pro studium války navrhl, že Moskva by mohla využít nový prezidentský dekret k destabilizaci svých sousedů,“ píše se v materiálu.

Na briefingu v Bílém domě se americký novinář zeptal zástupce ministerstva zahraničí USA Vedanta Patela, co si myslí o záměru Moskvy vrátit Aljašku.

Vedant Patel odpověděl na otázku jednoho z novinářů, který tvrdil, že Putin údajně podepsal dekret, ve kterém označil prodej Aljašky za „nelegální“. Reportér si zároveň popletl datum dohody a uvedl rok 1983 místo 1867.

Podepsal dokument, že prodej Aljašky byl nezákonný? – upřesnil Patel.

Ano, – lhal novinář.

“Myslím, že mohu říci za nás všechny z americké vlády… on (ruský prezident Vladimir Putin) ji nedostane,” řekl náměstek tiskového tajemníka amerického ministerstva zahraničí.

Státní duma odpověděla na otázku vznesenou ve Spojených státech o návratu Aljašky Rusku

Dmitrij Novikov označil otázku ohledně Aljašky za známku nejistoty ohledně osudu Spojených států

Otázka amerického novináře o možnosti návratu Aljašky Rusku je známkou nejistoty ohledně osudu a územní celistvosti Spojených států , říká Dmitrij Novikov, první místopředseda výboru Státní dumy pro mezinárodní záležitosti. Poslanec se o svůj názor podělil v rozhovoru pro Lenta.ru.

„Pokud se přesuneme do ruských reálií a představíme si jednu z pravidelných tiskových konferencí ruského ministra zahraničí Sergeje Viktoroviče Lavrova, pak je těžké si představit, že by ruští novináři položili otázku: plánuje Rusko dát Sachalin například Japonsku? Nikdo o těchto tématech nemluví z prostého důvodu, že vlastnictví území je zřejmé,“ reagoval Novikov.

Novikov zároveň poznamenal, že i přes symbolickou cenu za Aljašku Spojené státy nesplatily své závazky.

“A když lidé nesplatí své závazky, pak ti, kteří nedostali to, co bylo slíbeno, mohou nakonec položit nějaké otázky,” uzavřel.

Ruské impérium podepsalo v roce 1867 smlouvu o prodeji Aljašky Spojeným státům za 7,2 milionu dolarů.

https://www.kp.ru/daily/27557/4881945/
https://lenta.ru/news/2024/01/23/slova-ssha-o-vozmozhnosti-vozvrascheniya-alyaski-rossii/

sdíletj na

54 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
sergej
23. 1. 2024 21:44
Ohodnotit příspěvek :
     

To mají mrzeníčko.

JoFa
23. 1. 2024 21:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Pekné ťahanice, ale stálo by za zmienku, že značnú časť Ruska už z čínskej strany “obsadzujú”-obývajú Číňania a zatiaľ je o tom z Ruskej strany ticho.
Aljaška bola veľká chyba, ale už by sa mohli konečne Rusi poučiť..

krtek
23. 1. 2024 22:30
Odpovědět  JoFa

Nejen Aljaška, ale i východní pobřeží USA a dnešní Kanady.

Jaroslav
23. 1. 2024 23:37
Odpovědět  JoFa

Aljaška nebola dodnes zaplatená USraelom!

zdendulka
24. 1. 2024 07:41
Odpovědět  JoFa

neplette si dnešní rusy s rozhodnutím tehdejšího cara….

Administrátor
P.A.Semi
23. 1. 2024 22:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Ale jistě že USA zaplatilo Rusku za Aljašku, a rusové si za to zlato postavili v Rusku železnice…
Fejky o tom, že údajná loď převážející to zlato se potopila, jsou jen lži a hoaxy… (ta loď tam jmenovaná ani neexistovala)

πα½

JoFa
23. 1. 2024 22:24
Odpovědět  P.A.Semi

Dnes sa pretvárajú dejiny a v Disney už všetkým je..be, šípová Rúženka bola chlap a Barbie je TO!!. Niekto niečo zaplatil alebo nezaplatil?
Ako hovorí naša nová generácia: Mám v pi..i…Áno, toto je naša nová generácia, tí, na ktorých sa tu mnohí spoliehate. Áno, to sme my…

Jouda
24. 1. 2024 09:02
Odpovědět  P.A.Semi

Pěkný den, neprohrál ruský car Aljašku v kartách? …..
A kdejaký “louda” dává na obdiv, že nedostudoval ….
Učte se, učte se, učte se …..

Administrátor
P.A.Semi
24. 1. 2024 16:12
Odpovědět  Jouda

Neprohrál v kartách… Prodali ji za 7 milionů tehdejších dolarů ve zlatě…
πα½

Pavel z Moravy
24. 1. 2024 10:58
Odpovědět  P.A.Semi

Je vidět jak se chytáte na vějičku, když si můžete do Ruska kopnout. Hlavu vzhůru, pochybuji, že Putin mluvil o Aljašce, ta přijde na přetřes až po dalším tahu jezdcem. A kdy ten přijde, ví pouze Putin a jeho nejbližší okolí. A to, že ta loď neexistovala, máte odkud, snad ne z věrohodných zdrojů CIA. Ještě, že i v naší kolonialní kotlince máme tolik věrozvěstů, jinak bychom byli co se týče informací úplně tumpachoví.

Bety
24. 1. 2024 11:40
Odpovědět  Pavel z Moravy

V té reakci s Aljaškou potrefená husa zakejhala. Nic jiného bych v tom neviděla.
Jedna strana krade zcela bezostyšně vše, k čemu se dostane, tak jí dali na vědomí,
že už to tak snadné mít nebudou.

Administrátor
P.A.Semi
24. 1. 2024 16:28
Odpovědět  Pavel z Moravy

Putin nemluvil o Aljašce, protože je celkem spravedlivý, narozdíl od různých bloggerů a fantastů, kteří věří kde-jakým hoaxům, hlavně když jim ideologicky vyhovují

Tu pohádku o lodi, která údajně převážela to zlato za Aljašku, ale potopila se a nic nedovezla, jsem četl důkladně, a také jsem viděl nějaké video, kde to dokládá, že tam jmenovaná loď tehdy vůbec neexistovala, že je to celé hoax… (a ovšem článek bych možná dohledal, ale video nedohledám, i když ho tu někde asi mám uložené, jinak bych to neviděl…)

https://en.wikipedia.org/wiki/Alaska_Purchase
Když si to přečtete, tak Rusové tu Aljašku Američanům vnutili, aby se tam nedostali Britové, a protože zchudli po Krymské válce…
(ale tam už nepíšou, že si za to v Rusku postavili železnici, to jsem četl zas někde jinde…)

πα½

petr
25. 1. 2024 20:32
Odpovědět  P.A.Semi

To je zajímavý, tak Rusové vyslali válečné lodě na pomoc konfederaci proti Britům, čímž jim defakto zachránili zadky a vnutili jim Aljašku? Máte v tom trochu hokej.

Frank1
24. 1. 2024 11:13
Odpovědět  P.A.Semi

Vis kulovy! Neni nad US Zida!

Editor
24. 1. 2024 17:14
Odpovědět  P.A.Semi

Kdysi jsem někde četl, že platba proběhla přes banku. Jméno si bohužel nepamatuji, ale údajně o tom mají být dochované písemné důkazy, bankovní kniha. Bylo by mi divné, kdyby tehdy přes údajné nezaplacení došlo k předání území. To by se tehdy když nic jiného profláklo a diplomatická škoda pro USA by tehdy byla dost velká a za ty peníze by nestála. Na Wikipedii mimo to je vyobrazený šek za tento obchod, https://cs.wikipedia.org/wiki/Koup%C4%9B_Alja%C5%A1ky#

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Administrátor
P.A.Semi
25. 1. 2024 18:08
Odpovědět  scipio

Ten šek máte i jako titulní obrázek tohoto článku…

Boomer
25. 1. 2024 19:23
Odpovědět  P.A.Semi

..takové informace musíte napsat k vobrázku, lidi koukají a nevědí na co koukají, až nakonec rezignují.. no jo, nějakej vobrázek to je.. :o)))))

Administrátor
P.A.Semi
24. 1. 2024 17:15
Odpovědět  P.A.Semi

Je to zajímavé, jak za čisté, jednoduché a neemotivní uvedení faktů se tu sklidí 2 plus a 39 minus, zatím…
Jak nenávidíte Pravdu, když vám ideologicky nevyhovuje
I to je poučné…

πα½

Gales
24. 1. 2024 18:29
Odpovědět  P.A.Semi

Tvrzení, že USA zaplatilo Rusku za Aljašku a Rusové za tuto platbu postavili železnice, jsou nepravdivá. Aljaška byla prodána Ruskem Spojeným státům Americkým v roce 1867 za částku 7,2 milionu dolarů. Tato transakce byla známá jako Aljašská kupní smlouva.
Po koupi Aljašky Spojené státy neposkytly žádné další finanční platby Rusku. Navíc tvrzení o tom, že Rusové za tuto platbu postavili železnice, je nepravdivé. Rozvoj železnic v Rusku byl spíše výsledkem vnitřních hospodářských a průmyslových potřeb, než důsledkem prodeje Aljašky.

Editor
24. 1. 2024 19:41
Odpovědět  Gales

viz na wikipedii zobrazený šek vystavený Státní pokladnou USA (tehdy ještě byla měna v rukou státu, nikoliv FEDu) podepsaný za vládu ministrem zahraničí s razítkem, že byl proplacen. Viz můj příspěvek o kousek výše. Ale holt se fakta nehodí. Pokud byl šek proplacen, jak se ukazuje, není co řešit.

Administrátor
P.A.Semi
25. 1. 2024 18:13
Odpovědět  scipio

Tak mohl být proplacen ve zlatě a to se pak potopit s tou lodí… Ale nestalo se to…
πα½

Boomer
25. 1. 2024 21:47
Odpovědět  P.A.Semi

..no tedy pánové, já se tak trochu dost domnívám, že v té době už se šeky neproplácely v hotovosti ve zlatě, cihlami/pruty nebo mincemi, obzvláště u takových částek. Vyjádření ve zlatě bylo ekvivalentem kursovní hodnoty konkrétní měny.
K čemu by pak banky byly, kdyby se zlato muselo za obrovských rizik tahat po světě.
Představte si.. loď dorazí do přístavu, musí naběhnout namakaní maníci a ty tuny zlata někam odnosit, bezpečně uložit, zalígrovat, klíče někomu svěřit. A potom se pustíte do stavby železnice a všem dodavatelům prací i materiálu platíte jak? Uždibujete ze zlaté cihly? Za lokomotivy, dodané třeba z Anglie, potáhnete zase zlaté cihly v kufříku přes celou Evropu a ještě přes Kanál? No na to bych se v.. šak víte co?!
A co když někdo ztratí klíče od skladiště cihel?
No, ale mohlo to být všechno jináč, co já můžu vědět, že.. obyčejný prostý venkovan.

Administrátor
P.A.Semi
25. 1. 2024 18:12
Odpovědět  Gales

Když píšete “jsou nepravdivá”, tak nemáte pravdu, lžete… Dalo by se říct, že se mýlíte, ale když jsem o tom dával odkaz na ruský zdroj, a přesto dál opakujete svou, tak už to není omyl, ale lež…
Nebo já to nechápu, proč se lidé nedají poučit Argumenty a dál zatvrzele setrvávají v Omylu ?

https://www.rbth.com/history/335507-did-russia-ever-get-paid-alaska-gold
(Russia beyond, anglicky, web-server je v Rusku v Moskvě…)

πα½

petr
25. 1. 2024 20:27
Odpovědět  P.A.Semi

Synku ty jsi u toho byl ? Jednak je v Americe originál smlouvy o nájmu Aljašky na myslím, že 150 let a ta doba už uplynula a skutečně Amerika tvrdí, že loď, která vezla zlato za Aljašku byla potopena piráty. Zajímavé že ji nikdo nehledal ani nenašel. Typická anglosaská lež! Takže Amerika by měla Aljašku vrátit a zaplatit dlužné peníze, kapišto?

Boomer
25. 1. 2024 21:09
Odpovědět  petr

..a mohla bych ji vidět, tu půdu?

Slovan
25. 1. 2024 21:29
Odpovědět  petr

Máte nepříjemné úvahy a pak tu začnou poskakovat blechy. 🤣🤣🤣🤣🤣🙋‍♂️

Boomer
25. 1. 2024 21:50
Odpovědět  Slovan

.. u tebe půjdu ještě dál.. a mohl bych ho vidět, jak se škrábe na půdu?

komoří Langer
23. 1. 2024 22:42
Ohodnotit příspěvek :
     

No já myslím, že si radši počkám pár dní nato, až jestli se to potvrdi. Tohle, mi k Putinovi nepasuje.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jaris.
23. 1. 2024 23:28
Odpovědět  komoří Langer

Mne taky ne. Myslim si, ze Putin ma dost starosti s celym Ruskem a Ukrajina je stale nedoresena.

komoří Lang
24. 1. 2024 00:15
Odpovědět  Jaris.

…a když k tomu připočteme toho “novináře”, který si myslel, že Aljaška byla prodána před mnoha a mnoha 40-ti lety, tak tomu už dal opravdu korunu věrohodnosti té nejvyšší úrovně.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
24. 1. 2024 17:20
Odpovědět  komoří Lang

Nó…jestli mu bylo osmnáct, tak je to před mnoha a mnoha, těch 40 😀 😀

komoří Lang
24. 1. 2024 18:31
Odpovědět  Markýza

tohodle “novináře” by mohlo draftovat Fórum 24.

zdendulka
24. 1. 2024 07:46
Odpovědět  komoří Langer

Putin o tom mluvil v roce 2015…. jako o základně…. a hodně se věnoval tomu, že ušáci nedodrželi smlouvy a nehezky zacházejí s místními obyvateli, ačkoli smlouva je zavazovala k ochraně obyvatel.

Autor
23. 1. 2024 23:21
Ohodnotit příspěvek :
     

A zase – původ je v americkém tisku, a bere se to, jako že to už Rusko, pardon Putin přece, už řeklo a požadují.
Jestli to Rusko, pardon Putin, bude chtít vrátit, oznámí to tak, že se to okamžitě doví celý svět.
A bude to i se všemi patřičnostmi ohledně reality nároku a Rusko na to bude mít patřičnou sílu! A rozhodně to nebude prostřednictvím amerických médií, ty budou v takovém případě hystericky nejdříve mlčet, hodinu, a pak začnou řvát o okamžité válce.
Ostatně je to jasně provokace ze strany USA, odvedení pozornosti u nich doma, podobně jako “zveřejňování pravdy o UFO v USA”. Udržují v Američanech strach a obavy a naštvání na Rusko, takže pak všechno co Amerika udělá proti Rusku, bue přijímáno mnohem snadněji.
PROSTĚ LIDI – PŘEMÝŠLEJTE!

23. 1. 2024 23:25
Odpovědět  Peter 008

Hahaha! No, není to krásná shoda v čase? Nebo by do toho lágru mohli nahnat bl-bce celýho světa, co na podobný triky naskakujou.. Hmm… To by ale musel bejt velkej jak světadíl.

Pavel z Moravy
24. 1. 2024 11:04

Milane, a víš kolik jich je u nás. Kam se podíváš, tam to kvete. Probůh, tolik hlouposti ani planeta nepobere.

Tupý hulvát
24. 1. 2024 09:33
Odpovědět  Peter 008

Tak to tady chodí,amíci si něco vymyslí-
“Podepsal dokument, že prodej Aljašky byl nezákonný? – upřesnil Patel.
Ano, – lhal novinář.”
za svůj výmysl napadnou Putina,ptají se někoho,kdo by to MUSEL VĚDĚT a neví!

A tady se to omílá jako pravda,nanejvýš někdo chytřejší pochybuje.
Blahoslavení chudí……

Pavel z Moravy
24. 1. 2024 11:09
Odpovědět  Tupý hulvát

Nu, T.H a teď si představme, že těch blahoslavených chudých je většina. Tak co si potom počít? Epikuros ve starověku pravil, Musíš li žít v davu, stáhni se do sebe. Asi chudák věděl o těch blahoslavených chudých své.

23. 1. 2024 23:21
Ohodnotit příspěvek :
     

No vida, jak se to zajímavě vrbí. Původně to začalo tím, že aminovinář položil deme-ntní otázku, v podstatě zcela od věci, Patela, snad ještě pito-mější než ten presstitut, mu na ni odpověděl, načež si z toho začali dělat Rusové srandičky, a už frčí, že Rusové chtí amíkům sebrat Aljašku. Co by s ní proboha dělali? Leda by využili toho internačního tábora pro deset mega neposluchů, co tam Fema udržuje v provozuschopném stavu. Moh by se později hodit jako pracovní lágr pro pátou kolonu a zajatce.

zdendulka
24. 1. 2024 07:49

na Aljašce jsou obrovské nerostné zásoby…

Pavel z Moravy
24. 1. 2024 11:16
Odpovědět  zdendulka

Ale to Milan ví, oni mají ale tolik nerostného bohatství doma, že je zatím nějaké na Aljašce nemůže vzrušovat. Sibiř je plná neprozkoumaných nalezišť. Jak to, že potom amíci na Aljašce nekutají jako diví. Oni by asi potřebovali nějakou otrockou sílu, aby jim to bohatství ze země vyhrabala.

24. 1. 2024 13:56
Odpovědět  zdendulka

A? Rusové nejsou amíci. Jim stačí co mají, plus šelf v Arktidě.

Abt
24. 1. 2024 14:23
Odpovědět  zdendulka

Jj a v Rusku jich mají málo?!hloupý to český narod

Jaroslav
25. 1. 2024 12:28

Včetně naší “věrchušky”. Ať tam poprvé v životě udělají něco užitečného, cokoli

Autor
23. 1. 2024 23:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Podle mluvčího ministerstva zahraničí Rusko nezíská zpět Aljašku, která byla v 19. století prodána Spojeným státům. Dobře, teď je po všem. A očekávali jsme její návrat každým dnem. Nyní je válka nevyhnutelná

comment image

Dmitrij Medveděv, místopředseda Rady bezpečnosti Ruska

sergej
24. 1. 2024 00:45
Odpovědět  Peter 008

Pokud? Asi koukají jak “kavky na jestřába.

Administrátor
P.A.Semi
24. 1. 2024 16:33
Odpovědět  Peter 008

Medveděv je strašný kecal… Celé poslední dva roky…

Ale zřejmě tam slouží jako odstrašení před vraždou Putina, podobně jako šílená hysterka Kamala Harris slouží jako odstrašení před vraždou Bidena…

πα½

Jaroslav
25. 1. 2024 12:33
Odpovědět  Peter 008

Medvědev je kecal, zlý policajt, ale i tak mi to na něj nesedí. Je zajímavé že když byl prezidentem, tak s Gruzii se musel “domluvit” Putin. Medvěd byl poněkud zmatený

Boomer
25. 1. 2024 19:25
Odpovědět  Jaroslav

..no jo. Putin vyrostl na ulici a potom v KGB, ani tam ani tam se na dojmy nehrálo…

Frank1
24. 1. 2024 11:12
Ohodnotit příspěvek :
     

To zlato za Aljasku vezla lod, ktera ztroskotala. Potapeci v ni ovsem zadne zlato nenasli! Zase trik anglosasu, ukradene nevracet a nic neplatit!
Aljaska patri i de jure Rusku. I cast Kalifornie, kde meli Fort Russ. Americane uz zapomneli pomoc Rusu za obcanske valky, kdy Katerina Velika poslala ruske eskadry na pomoc proti britskemu lodstvu.

Administrátor
P.A.Semi
24. 1. 2024 16:33
Odpovědět  Frank1

Az na to, že to je celé hoax a lež…

https://duckduckgo.com/?t=h_&q=alaska+purchase+gold+ship+sunk+fact+check&ia=web

https://en.wikipedia.org/wiki/Alaska_payment_conspiracy

the money was used to buy railroad equipment that was intended for Kursk-Kiev, Ryazan, Kozlovsky, Moscow-Ryazan and other railway lines. This suggests the funds were spent immediately

there is no record of a ship called the Orkney going missing

https://www.rbth.com/history/335507-did-russia-ever-get-paid-alaska-gold
(Russia beyond, anglicky, web-server je v Rusku v Moskvě, routuje se přes Hamburg a St. Petersburg a dál temno…)

πα½

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Administrátor
P.A.Semi
24. 1. 2024 16:49
Odpovědět  P.A.Semi

Měli byste se z toho ponaučit, jak také může vypadat Hoax, kdo všechno mu nekriticky naletí, a jak to může celé vypadat věrohodně a přitom být podvrh…

A k tomu podotknu – také jsem několikrát naletěl na Hoax, ale snažím se z toho poučit… A ovšem, že se ve Wikipedii některé “Conspiracy Theory” snaží vyvracet, ještě neznamená, že to není pravda… Wikipedie také často lže… Pak je potřeba pátrat víc a posoudit věrohodnost jednotlivých verzí…

πα½

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jaroslav
25. 1. 2024 16:48
Odpovědět  P.A.Semi

Je třeba si uvědomit za jakým účelem byla Wikipedie vytvořena. Být studnice poznání nebyl jediný cíl. V oblasti sociálního inženýrství jsou cíle poněkud jiné.

Vláďa
24. 1. 2024 11:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Možná to Putin podepsal jen proto aby opět znejistil Západ včetně USA. Oni totiž velké množství bohatství získali tím, že to prostě ukradli, nezaplatili a podobně. Stačí si projít muzea. A nejvíce se bojí toho, že to samé udělají státy po celém světě. A pak uvidíme jak bohatý je Západ ze svých zdrojů!! Západ velice přecenil své síly a rozehrál hru, kterou bez jaderných zbraní nemůže vyhrát. A snad si uvědomí, že pomocí těch zbraní taky nevyhraje jen poraženým bude celý svět!!