Tisíce lidí protestovaly proti „tyranii“ Covid-19 v Melbourne (VIDEA)

13. listopadu 2021 04:38 / Aktualizováno před 4 hodinami.

Tisíce Australanů vyšly do ulic Melbourne, aby protestovaly jak proti očkovacímu mandátu, tak proti navrhovanému návrhu zákona, který by dal premiérovi státu Victoria Daniel Andrews více pravomocí vyhlásit pandemii a zavést blokování.

Velká skupina demonstrantů, mezi nimiž byly děti a starší lidé, nesla australské vlajky a pochodovala v sobotu Central Business District v Melbourne a vyzývala k odvolání svého premiéra skandováním „Sack Dan Andrews!“

Craig Kelly, poslanec za United Australia Party MP pro Division of Hughes, NSW, se zúčastnil protestu a vyzval k zabití zákona o premiérových pravomocích. Na sociálních sítích Kelly  napsal  , že demonstrace stála  „proti tyranii“, „proti diktátorům“  a  „proti porušovatelům lidských práv“  při zjevném kopání do Andrewse.

Sobotní protest byl jen posledním z řady protestů v Melbourne od začátku pandemie Covid-19 a nejnovějším z několika protestů ve městě, které se měly konkrétně  zaměřit  na navrhovaný zákon.

Dodatek o veřejném zdraví a blahobytu (pandemický management) Bill 2021 prošel dolní komorou státu Victoria minulý měsíc a příští týden by měl projít horní komorou státu.

Kontroverzní zákon by nahradil současné zákony o výjimečném stavu ve Victorii a dal by premiérovi větší pravomoc vyhlásit „pandemický stav“ a následně zavést omezení blokování – obcházel by souhlas hlavního zdravotníka, který má v takových prohlášeních tradičně poslední slovo. .

Návrh zákona se setkal s ostrou kritikou, a to i ze strany advokátní komory státu Victoria, která  vyjádřila  „vážné obavy“ z navrhované legislativy a varovala, že takový zákon poskytne „účinně neomezenou pravomoc vládnout státu prostřednictvím dekretů“ bez dozoru.

Demonstranti v sobotu také protestovali proti mandátu vakcíny Victoria, který vstoupil v platnost tento týden a vyžaduje, aby stavební dělníci ve státě byli plně očkovaní proti Covid-19, aby mohli pracovat.

Melbourne zažilo jedny z nejdelších a nejpřísnějších uzamčení Covid-19 na světě. Minulý měsíc, když končilo šesté uzamčení města, celkový počet dní v Melbourne v uzamčení od začátku pandemie činil 262.
https://bit.ly/3F7bmds


sdíletj na