politika

Dcera Saddáma Husajna: Za mého otce si nikdo o irácký národ nohy neutíral

V médiích na Blízkém východě byl zveřejněn rozhovor s dcerou bývalého iráckého vůdce Saddáma Husajna. 

Připomeňme, že Saddám byl popraven 30. prosince 2006 pod tlakem amerických „přátel Iráku“. A jeho dcera Raghad poskytla významnému médiu první rozhovor po těchto událostech.

Raghad Saddam Husajn řekla novináři “Al-Arabiya”, že po zajetí Bagdádu americkými jednotkami byla její rodina nucena dlouho se skrývat na různých místech, včetně Jordánska a Sýrie.

Raghad Saddam Husajn:

Možná budete považovat moje hodnocení za zaujatá, protože jsem prezidentova dcera, ale přesto řeknu:
je prakticky nemožné srovnávat život v Iráku tehdy, za mého otce, a teď. V těch letech to bylo rozhodně lepší. 

Bylo to skvělé období v životě Iráku. Národ byl respektován. 

Nikdo si nemohl dovolit otírat nohy o irácký národ, urážet ho.

Podle Saddámovy dcery ne všichni žili v dostatku, ale zároveň se všichni cítili v bezpečí.

Novinář Al-Arabiya:

Ale za vašeho otce nebyla v Iráku svoboda.

Raghad:

Co je svoboda? Řekněte mi. Opravdu považujete to, co se dnes v Iráku děje, za svobodu? – když okupační síly pod heslem “boje proti diktatuře a za budování demokracie” přinesly svár a chaos. Pokud tohle je svoboda, pak Iráčané takovou svobodu nepotřebují. Zeptejte se lidí sami.

Podle dcery Saddáma dříve neměla vůbec žádnou ambici účastnit se v politice. Po americké okupaci Iráku se ale rozhodla bránit pozici svého otce i chápání normálního života iráckým národem. 

Podle jejího názoru, když v Bagdádu se téměř každý týden ozývají výbuchy, když na zemi padají rakety a lidé nemají důvěru v budoucnost, nelze to považovat za vítězství demokracie.

Političtí analytici Blízkého východu, komentující rozhovor Raghady, poznamenávají, že v blízké budoucnosti může získat značnou politickou váhu. Zároveň se tvrdí, že Saúdská Arábie, hlavní regionální finanční a politický hráč, je připravena si i vsadit na dceru Saddáma.

https://bit.ly/3bxw1ui

sdíletj na