nezařazené

Experti : Za výbuchy munice ve Vrběticích může ledovka (článek r.2014 )

Ve Vrběticích od rána vybuchuje munice, příčinou je náhlá změna teploty. Ve Vrběticích již několik týdnů hlídají pytotechnici i policie

Pardubice/Zlín – Novou sérii výbuchů dělostřeleckých granátů či leteckých pum v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku odstartoval velmi pravděpodobně prudký pokles teplot, a tudíž i ledovka. Jakkoliv to může znít paradoxně. Tvrdí to alespoň jeden z nejzkušenějších policejních pyrotechniků a k jeho verzi se přiklánějí i experti Výzkumného ústavu pardubické Explosie a.s., špičkové firmy na výrobu výbušnin.

“Nebouchají tam už podle všeho trhaviny, ale munice s poškozenými zapalovači či pojistkami, které za normálních okolností brání neřízené explozi,” vysvětluje výzkumný pracovník Explosie Ladislav Říha.

V mechanismech již tak dost říjnovým výbuchem muničního skladu poničených zapalovačů či jim podobných iniciačních soustav došlo podle experta s prudkým poklesem teplot a návratem k normálu k pohybům součástek, které pak spustily další sérii výbuchů.

“Náhlými klimatickými výkyvy se zřejmě změnila pozice rozbušek v poškozeném zapalovači letecké pumy či dělostřeleckého granátu, takže se ocitly v nepředvídatelných a rizikových polohách, kdy je následně spuštěn výbuch. S tím nikdo nic nenadělá,” analyzuje nově vzniklou situaci ve Vrběticích expert na výbušniny Ladislav Říha.

Jinými slovy řečeno: spouštěcí mechanismy poškozených pum či granátů se po tragédii nacházely v poloze těsně před výbuchem. V takových situacích pak i mikroskopické posuny munici odpálí. A náhlé výkyvy teplot se zmíněnými pohyby či chemickými procesy podle Říhy přímo souvisí.Související

Říhova analýza je blízká i řediteli Výzkumného ústavu Explosia a.s. Ladislavu Velehradskému. Připomíná však, že i velké mrazy nic podobného v poškozené munici nespustí, pokud je pokles či výkyv teplot pozvolný – jakkoliv pak může jít o extrémní hodnoty.

“Musí jít o náhlé teplotní skoky, jako třeba v těchto dnech,” říká Velehradský. Odborníci bývalého Sovětského svazu podle něj prováděli s odolností munice nejrůznější experimenty, při nichž se například zjistilo, že v munici, která jednou projde tepelným šokem, se samovolně spouštějí procesy, které vedou zpravidla k explozi. A ta může nastat za několik dnů anebo i týdnů.

Nebylo by tedy lepší počkat, až počasí všechnu nevybuchlou munici ve Vrběticích samo zlikviduje, a neriskovat přitom životy pyrotechniků? Ladislav Říha tuto úvahu odmítá: “Na takové samovyčištění byste také mohl čekat pěkně dlouho – možná léta. Vždyť kdo vám zaručí náhlé výkyvy teplot, které by nevybuchlou munici likvidovaly?” Kdo selhal? Hejtman nevěděl, že muniční sklad nepatří armádě

O účincích klimatu na poškozené granáty nicméně nepochybuje. I v mrazech prý může například sluníčko svými paprsky náhle zahřát a odpálit poškozenou pumu. Taková munice se podle obou expertů Explosie a.s. chová stejně nevyzpytatelně jako například ta z druhé světové války, která je i po sedmdesáti letech lidem nebezpečná.

Jednu z možných příčin, proč to v muničním skladu u Vrbětic na Zlínsku opět bouchá, naznačil i ministr obrany Martin Stropnický: “Patrně došlo k sesunutí onoho kráteru pod objektem, který explodoval a který to (v říjnu – pozn. red.) celé způsobil.” I v tomto případě jdou ale nová rizika na vrub nenadálé ledovky.

Stropnický: Ve Vrběticích vybuchl další muniční sklad

Podle ministra vnitra Milana Chovance velká exploze a několik následných nastaly v epicentru původního výbuchu z 16. října.

Vrbětice (Zlínsko) – V areálu ve Vrběticích na Zlínsku ve středu vybuchl sklad, který je asi 150 metrů od místa původního říjnového výbuchu. S devadesátiprocentní jistotou byla nájemcem budovy opět firma Imex Group. Novinářům ve Sněmovně to řekl ministr obrany Martin Stropnický.

Stropnický tak částečně popřel středeční informace záchranných složek a politiků, podle kterých šlo jen o výbuch “mimo barák”, způsobený sesuvem půdy nebo nečekanou nepřízní počasí, která zasáhla již napůl odklizenou munici.

Sklad podle ministra ve středu odpoledne hořel vysokým plamenem, příčiny výbuchu nejsou známy. Armáda odpoledne kontrolovala místo vrtulníkem, jinak se k centru výbuchu nemohla přiblížit.

Po celý den přitom nebylo známo, z jaké části areálu se výbuchy ozývají, zda z původního epicentra či jiné části. Obyvatelé sousedních obcí ČTK již ráno tvrdili, že exploze pocházejí z jiného místa než z původního epicentra.

Armáda podle Stropnického ve středu kontrolovala místo pomocí vrtulníku, protože k centru výbuchu se nemohla jinak přiblížit. “Je to sklad, který se podařilo identifikovat. Je zhruba 150 metrů od toho původního, který explodoval. Už k žádným explozím nedochází, ale sklad hoří poměrně vysokým plamenem,” řekl ministr. Podle něj byla budova v minulých dnech otevřena a zběžně zkontrolována, nic ale nenaznačovalo tomu, že by objekt mohl vybuchnout.

Kvůli detonacím byly evakuovány obce Lipová a Haluzice i areál bývalých Vlárských strojíren. Uzavřeny mají být i silnice na Haluzice a Slavičín. Obyvatelé obcí se zřejmě dnes nebudou moci vrátit domů.

“Pokud se nějakým zásadním pozitivním způsobem nezmění operativní situace, tak je vysoce pravděpodobné, že občané z těchto lokalit minimálně dnešní noc stráví jinde,” řekl po zasedání krajské bezpečnostní rady policejní ředitel Jaromír Tkadleček. Policie bude podle něj situaci nadále analyzovat. “Je nám naprosto jasné, že jde o bezprecedentní zásah do života občanů, i to, že tam mají domácí zvířata,” doplnil Tkadleček.

Podle hejtmana Stanislava Mišáka (ČSSD) je zajištěno náhradní ubytování hotelového typu v okolních městech a obcích. “Budeme vyzývat občany, aby se ohlásili svým starostům a sdělili jim, zda zůstanou u příbuzných, nebo budou potřebovat ubytování zajistit. Dostanou veškeré informace o ubytování i o případném zajištění dopravy,” uvedl. Kraj je podle něj připraven zajistit ubytování pro všech 430 obyvatel obou obcí, a to i na více dnů.

Z areálu vrbětického muničního skladu se podle Tkadlečka od 7:00 ozvalo několik desítek výbuchů, 17 z nich policisté vyhodnotili jako silnější. Počasí jim dosud neumožnilo zkoumat areál vrtulníkem nebo dronem.

“Chceme věřit, že odpoledne se nám podaří dostat do blízkosti epicentra vzdušnou cestou. Pokud nebude ohrožen život a zdraví posádky vrtulníku, povolil jsem dva přelety nad touto rizikovou oblastí za účelem zadokumentování,” dodal Tkadleček.

Problém se kvůli dnešním výbuchům dostal opět do bodu nula. Již tento týden se přitom mohla podle krajského ředitele policie z areálu odvážet uskladněná munice. Dnešní výbuchy se podle Tkadlečka ozývají z ‘teritoriálně ohraničeného prostoru’. “Zdůrazňuji, že nedošlo k žádnému dominovému efektu ani k žádnému vývoji, který by situaci zcela zásadním způsobem zvrátil,” uvedl. Podle něj v areálu ráno v době výbuchů neměl být žádný člověk. Podle Tkadlečka se zatím nechystá evakuace dalších obcí.

Obyvatelka nedaleké obce Tichov Markéta Šobáňová ČTK řekla, že ráno slyšela sérii výbuchů. “Šlo to jeden za druhým, bylo to jako ohňostroj. Pak jsme viděli dým,” uvedla Šobáňová, která také slyšela i první výbuchy v polovině října. “Bydlíme nahoře na pasekách, tak to máme z první ruky,” podotkla.

Příprava na odvoz

Ve vrbětickém areálu muničních skladů se dosud poslední neřízený výbuch ozval před půlnocí ve středu 12. listopadu. Pyrotechnici stanovili sedmidenní lhůtu bez náhodných detonací, po jejímž uplynutí začali připravovat areál na odvoz uskladněné munice.

V neděli dokončili úklid okolí komunikací a skladů tak, aby odvoz nebezpečného materiálu mohl začít. Podle Kozumplíkové je plánované vyskladňování nyní zastaveno.

Nejdříve měla být odvezena munice, která byla připravena k likvidaci ve vojenském areálu v Libavé. Část munice, které je v areálu asi 7000 tun, mají odvážet firmy, které mají v areálu pronajaté sklady.

Exploze ve Vrběticích

  • Ve čtvrtek 16. října explodoval muniční sklad společnosti Imex Group ve Vrběticích.
  • 23. a 24. října policie rozšířila okruh pátrání po munici. Musela proto evakuovat část místních.
  • 30. října na místo dorazili ministr vnitra Milan Chovanec a obrany Martin Stropnický.
  • V pondělí 3. listopadu rozhodla vláda o vyslání stovky vojáků na ostrahu okolí výbuchu.

Něco si mají odvézt zákazníci, kteří munici nakoupili. Zbytek je připraven zajistit stát. Munice by se měla převézt do skladu v Květné na Svitavsku, kam se vejde asi 2800 tun.

Muniční sklad, který vybuchl, si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Dva její zaměstnanci při výbuchu zemřeli. Ve skladu explodovaly desítky tun munice, letecké pumy, dělostřelecké granáty i náboje do samopalů.

Náklady na odstranění následků exploze, vyčištění areálu a převoz zbylé munice dosáhnou podle policie stovek milionů korun. Obyvatelé okolních obcí si již další skladování munice v areálu nepřejí.

Výbuchy probírala Sněmovna

Novými výbuchy ve vrbětickém skladu se chtěli ve středu ráno zabývat i poslanci. Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík požádal vládu, aby nepodcenila informování obyvatel.

Šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura pak navrhl, aby se dolní komora problémem zabývala v samostatném bodu ještě před tím, než začne řešit státní rozpočet. “Padne tady konečně odpověď na to, kdo za to opravdu může a kdo za to ponese odpovědnost?” požadoval.

“Není nezbytně nutné, aby o tom diskutovala Poslanecká sněmovna. Při vší úctě si nemyslím, že jsme odborníci a že jsme schopni dát nějakou radu policistům zasahujícím na místě,” prohlásil v reakci na jeho vystoupení premiér Bohuslav Sobotka.

“Patrně došlo k sesunutí onoho kráteru, jak se o tom mluvilo, jak si asi vzpomenete, pod tím objektem, který explodoval a který to celé způsobil. Měl by to být dílčí problém, samozřejmě že ale velmi nepříjemný,” popsal ministr obrany Martin Stropnický.

“Pokud to bude potřeba, bude nařízena evakuace,” ubezpečil poslance předseda vlády. Podle něj areál muničního skladu zůstane v majetku státu do té doby, než bude munice odvezena. “Pro stát to bude problém v horizontu let, protože bude třeba rozsáhlá sanace,“ prohlásil Sobotka.

O dalším osudu areálu pak bude podle premiéra potřeba diskutovat s okolními obcemi a jejich obyvateli. Variant je prý řada, jedna z nich je i ta, že by sklad přešel do vlastnictví obce.

Diskuse o explozích skončila zhruba po hodině, protože zařazení bodu na pořad schůze vetovaly kluby ANO a ČSSD.
https://bit.ly/3xHUs2g

sdíletj na

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Kuky
3. 5. 2021 16:54

Opakuji : kdo chce psa bít ,hůl si najde ….když se dvě kdysi blízké země rozhádají ,zámořská země se směje ..přeji RF vylvyslanectví ve Vídni aby tam dosáhli kýženého klidu od českého,zpitomělého,navedeného ratlíka a dalších poštěkávajících ratlíků.

Dan
3. 5. 2021 17:35

Tomu tak bude někdo věřit. Že by munice sama od sebe vybuchovala? A vybuchovala také v mrazivém a žhavém počasí v II.ww?

Anonymní jméno komentáře
6. 5. 2021 06:06
Odpovědět  Dan

Ty tomu nerozumíš ani jako moje teta! I munice stárne a má určttou dobu použití. Ve 2.Sv. válce nestačila stárnout, spíše pořád chyběla.