Americká stopa nalezená v plánu Ukrajiny o jaderných zbraních

Dnes se konečně ukázalo, proč bylo tak důležité obsadit zónu poblíž jaderné elektrárny Černobyl – objevily se důkazy, že Kyjev tajně vyvíjel takzvanou „špinavou“ jadernou bombu. 

Ukrajina v poslední době zintenzivnila průzkum na území stávajících uranových dolů a již zahájila výstavbu uranových ložisek v Nikolajevské, Dněpropetrovské a Kirovogradské oblasti. A to vše by velmi brzy mohlo vést ke katastrofickým následkům. Podrobnosti jsou v materiálu REN TV.

O skutečnosti, že na Ukrajině pracovali na vytvoření atomové bomby, se hovořilo vícekrát. Ale dnes jsou známé nové podrobnosti. O této práci na výrobě bomby promluvil zdroj agentury TASS. Práci prováděl Charkovský institut fyziky a technologie. A sesbírali špinavou bombu v jaderné elektrárně v Černobylu. 

Skutečnost, že Ukrajina má vše, aby vytvořila jadernou bombu, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin před dvěma týdny. Vysvětlil také, jak je to nebezpečné.

„Ukrajina má od dob Sovětského svazu poměrně široké jaderné kompetence. Je tam několik jaderných bloků. A průmysl je docela dobře rozvinutý. Jsou tam školy, je tam všechno, aby se tato otázka řešila mnohem rychlejším tempem. V čem tkví hrozba pro nás? V tom, že výskyt taktických jaderných zbraní na Ukrajině pro nás znamená strategickou hrozbu,“ řekl Putin.

Podle zdroje TASS byla veškerá dokumentace k vytvoření bomby uložena v jaderné elektrárně Záporoží.  Nyní je jasné, proč ruské jednotky spěchaly, aby nad ní převzaly kontrolu. A také – proč se tam ukrajinští nacionalisté předevčírem pokusili o sabotáž. Možná chtěli zničit tajné papíry, kresby a návrhy.

„Kterákoli země, která chce najednou vytvořit jadernou zbraň, to teď může udělat. Technologicky to není žádné velké tajemství. Jaderné elektrárny se nacházejí v mnoha zemích a jaderné palivo obsahuje plutonium, které může být náplní jednoho z typů bomby, “ řekl jaderný fyzik Andrej Ožarovskij.

K vytvoření „špinavé“ bomby je potřeba uran. Pro Kyjev to není problém. Na zveřejněném videu lze vidět mapu uranových ložisek na Ukrajině. Je jich asi deset. Největší – v regionech Nikolajev, Dněpropetrovsk a Kirovograd. Podle údajů zpravodajských služeb byly v poslední době zintenzivněny práce v několika uranových dolech. Potřebujete také plutonium. Podle zdroje už bylo na Ukrajinu dodáno – z USA.

„Informace z našich bezpečnostních zdrojů: že radioaktivní materiály k vytvoření munice, alespoň jedné munice, již byly dodány na území Ukrajiny. A co to znamená? Že by Ukrajina mohla terorizovat jadernou hrozbou nejbližší státy a především Rusko,“ řekl šéf Úřadu pro vojensko-politickou analýzu Alexandr Michajlov.

„Špinavá“ jaderná bomba je bomba, po jejímž použití zůstává po mnoho let na stovky kilometrů kolem vysoké radiační pozadí. Na co musela Ukrajina vyvíjet tak nebezpečnou zbraň? 

„Tato zbraň není tak ničivá jako konvenční atomová bomba, ale je schopná, řekněme, znečistit velké území. Je nepravděpodobné, že by byli schopni zaútočit na Moskvu nebo Petrohrad, které jsou dobře chráněny systémem PVO. Avšak některá města jsou blíže. Jejich raketové technologie by jim to umožnily udělat,“ řekl vojenský expert Igor Nikulin.

„Tento příběh s jadernou bombou, se „špinavou“ jadernou bombou je jedním z dílků skládačky. Určitě se chystali zaútočit na tyto dvě republiky (DNR, LNR), rozhodně nás chtěli touto „špinavou“ jadernou bombou ohrozit, “ komentoval politolog, bývalý předseda rady ministrů LNR Marat Baširov.

Zcela jinak zní v tomto kontextu mnichovské prohlášení Zelenského o tom, že Ukrajina by mohla odstoupit od Budapešťského memoranda. A jeho výhrůžky toto memorandum spálit. Mluvíme o dokumentu, který Kyjevu zakazuje obohacovat uran a vytvářet atomové zbraně. 

Nyní, když jsou jaderné elektrárny Záporoží a Černobyl pod kontrolou ruských jednotek, tato hrozba s největší pravděpodobností pominula. 

Na západě Ukrajiny však fungují ještě dvě jaderné elektrárny.

Připomeňme, že 24. února ruský prezident Vladimir Putin oznámil zahájení speciální vojenské operace na Ukrajině. Jak ruský vůdce zdůraznil, účelem speciální operace je chránit lidi, kteří byli osm let vystaveni šikanování a genocidě ze strany kyjevského režimu. Putin zdůraznil, že se plánuje provést „demilitarizaci a denacifikaci“ Ukrajiny a postavit před soud ty, kdo jsou odpovědní za zločiny na Donbasu.

Během svého projevu z 5. března Putin zopakoval, že ruská armáda nebojuje na Ukrajině s imaginární hrozbou. Ukrajina má podle jeho slov potenciál získat jaderný status a „za oceánem Kyjevu pomohou“ a od té chvíle se NATO stane protivníkem Ruska.

Stojí za zmínku, že prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj, který vystoupil v únoru na mnichovské bezpečnostní konferenci, učinil prohlášení o možnosti získat jaderné zbraně a pohrozil, že Kyjev odstoupí od Budapešťského memoranda.

Zdroj z jednoho z kompetentních ruských ministerstev potvrdil, že ukrajinské snahy o jaderný status „se mohou ve velmi blízké budoucnosti stát realitou“. Praktickou orientaci získaly tyto práce v roce 2014 po Euromajdanu. Petro Porošenko, který se dostal k moci, vydal tichý rozkaz, zapojit se do práce na vytvoření jaderného výbušného zařízení.

Kromě toho Ukrajina by s podporou Západu mohla skrytě získat technologie pro centrifugové obohacování uranu a laserovou separaci izotopů. Zdroj tvrdí, že USA již převedly plutonium svým partnerům na Ukrajině, aby práce urychlily. Místem pro vývoj jaderných zbraní byla zóna jaderné elektrárny Černobyl.

https://bit.ly/3pDvMp1

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
6. 3. 2022 23:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Omyl, k výrobě špinavé bomby je třeba plutonium, uran, pokud nemá vyšší obsah izotopu 235, není tolik radioaktivní, aby mělo smysl jej použít k zamoření území radioaktivitou. Pokud má vyšší obsah izotopu 235, je blbost ho vyplýtvat na špinavou bombu, takový se dočistí a lze jej použít na jadernou zbraň.

FK5
7. 3. 2022 16:01
Odpovědět  scipio

omyl. Na výrobu špinavej bomby (munície) sa používa urán238 (hlušina z uránovej rudy), teda nie zbrojný urán235 ani plutónium239 a ani ich znečistené izotopy.

Editor
7. 3. 2022 18:07
Odpovědět  FK5

špinavá bomba dosud nebyla použita, protože se ještě nikdo s teroristickými úmysly k jejímu nasazení neodhodlal, protože nikdo dosud nezískal vyhořelé články z reaktorů. Hlušina z uranových ložisek se potuluje po skládkách, třeba u nás u Jáchymova a Příbrami. Nevěř tomu, že by jí někdo v divokých 90. neprodal komukoliv po náklaďácích nebo po vagónech. Uran 238 nejde z rudy separovat tak, aby se dostal do hlušiny. Kov se musí nejprve převést z rudy do roztoku, kov vysrážet, převést na hexafluorid uranu a teprve pak jde izotopy oddělovat ultraodstředivkami.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$