Putin Krym nepustí. Čunek o Ukrajině, KDU ho nepochválí

06.03.2022 20:27 | Ze sítí

Senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) míní, že by bylo vhodné utrpení na Ukrajině zastavit i za cenu ztráty její územní celistvosti. Ukrajinský poloostrov Krym, který Rusko okupovalo již před invazí a území na Donbasu, podle jeho mínění již Putin určitě sousední zemi nebude chtít vracet. „Pokud by válku ukončila neutralita Ukrajiny s touto ztrátou, považoval bych to pro Evropu i Ukrajinu za výhru,“ poznamenal Čunek, který se v některých otázkách nejen kolem Ukrajiny dosti rozchází s většinovým názorem u lidovců. Upozorňuje však, že jsou to Ukrajinci, kdo se o těchto otázkách musejí sami rozhodnout.

Foto: screen: XTv.cz
Popisek: Jiří Čunek v pořadu Luboše Xavera Veselého.

Čunek si na rozdíl od mínění některých svých lidoveckých spolustraníků, s nimiž se častokrát rozchází i v jiných otázkách, nemyslí, že je Putin šílenec a blázen konající bez rozmyslu. „Naopak! Ví, že pokud má jaderné zbraně, tak ho NATO nemůže zahnat do rohu. Všichni tuší, že by je při svém dramatickém ohrožení použil. Rád bych se ale mýlil!“ myslí si senátor.

Jeho názor tak v tomto ohledu značně naráží na mínění ostatních stranických kolegů, z nichž například lidovecký předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík otevřeně hovořil o tom, že je Putin podle něj „psychicky nemocný člověk, který si možná ze svého dětství léčí nějaké mindráky a komplexy“.

To senátor nepovažuje za reálné, přesto se však podle něho ruský vládce vyvoláním války na Ukrajině přepočítal – a to zejména v mínění o samotných Ukrajincích. „Rusko má druhou nejsilnější armádu na světě, desetkrát více zbraní než Ukrajina a při použití letectva a raket, i bez těch jaderných, je schopen ji srovnat se zemí. Evidentně chtěl ale získat Ukrajinu nerozbitou s co nejmenším počtem obětí, která mu lehce padne k nohám. V tomto se však hrubě přepočítal,“ myslí si Čunek

I bez Putina by prý jednání Moskvy nebylo příliš odlišné a Putin se u Rusů těší i přes rozpoutání války v Evropě oblibě. „Velmoc států není tvořena jen jejich velikostí a bohatstvím, ale především pocitem jeho obyvatel. A na to jsou obyvatelé Ruska hrdí. Putina si zvolili sami. Proto si myslím, že konflikt lze vyřešit jen politickou dohodou,“ míní.

Dohoda přitom podle Čunka bude záviset i na tom, jak moc chtějí Ukrajinci strpět ztrátu své územní celistvosti a obětovat ruským útočníkům své území výměnou za mír. „Putin už zašel daleko a Krym s jadernou ruskou základnou určitě neopustí, Doněcko a Luhansko asi také ne. Pokud by válku ukončila neutralita Ukrajiny s touto ztrátou, považoval bych to pro Evropu i Ukrajinu za výhru. Její lidé trpí, někteří utíkají ze svých domovů, jiní bojují!“ naznačuje lidovecký politik.

Podle Čunka ale podobné otázky přísluší rozhodnutí pouze samotným Ukrajincům. „Není možné jim z pohodlí a bezpečí radit, jak se mají rozhodnout. Rozhodnout se musí Ukrajina sama!“ dal jasně najevo.

sdíletj na

23 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Albi
7. 3. 2022 00:27
Odpovědět  scipio

To se mi moc nezdá. Celých těch 7-8 let od Majdanu ruské zdroje z okolí Putina trvají na tom, že Ukrajina musí zůstat celistvá, takže Čunkova prognóza se mi jeví jako jeho momentální a nepromyšllený nápad.

All
7. 3. 2022 00:55
Odpovědět  Albi

Dějiny hovoří jasně.Ukrajina je uměle vytvořený stát ! Z dějin víme,že toto ůzemí bylo slovanské a staroruské,byla to Kyjevská Rus.Ta se proslavila zejména tím,že zlikvidovala,rozprášila kdysi okupační chazarskou říši. CHazaři byli krvelačný,vražedný národ,byli taky výpalníci,ap.Přijali židovskou víru a stali se 13.žid.kmenem. Od té doby nenávidí všechny slovany.Jsou stále chazarským zlem plní nenávisti zejména k ruskému národu,včetně dnešních ukrajinců.Tvoří peklo na Zemi.Stále.

All
7. 3. 2022 01:05
Odpovědět  All

Ještě jedno zatajované info z dějin pro dnešní vymývané mozky žáků a studentů.Kyjevská Rus žila pospolitně a v harmonii s ůzemím dnešního slovenska a moravy i části čech a toto ůzemí bylo nazýváno jako ,,malá rus nebo maličká rus“,záznam i v Enciklopedii Britanika .

All
7. 3. 2022 01:20
Odpovědět  All

Runový záznam ze starých desek,9.stol.Omsk.:,, Když Kyjevské Rusi po boji chyběl vládce,požádali v r.420 o výpomoc knížete z Velikogradu Moravského….a ten vládnul Kyjevské Rusi …řadu let….záznam starší,než ty o Sámovi z velké moravy ( kniha Velesova rovněž toto popisuje) ČR má mnohem starší dějiny a nám je podsouvána jen lež o hist.orii.

All
7. 3. 2022 01:38
Odpovědět  All

Toto ůzemí pane Čunku bývalo vždy celistvé a patřilo k velkému kruhu světla slovanských národů.Zmiňovaný Velikograd Moravský (Velehrad) byl jednou z pohraničních strážních výsep,hradů.I říman se tu s ůctou sklonil před jeho mocí i nádherou.Byl zničen až mnohými zradami a vymazán z naší paměti…ale existuje dodnes přesný záznam v jedné německé kronice ( přeložila ze staroněmčiny Jaru Grobcová ze Štramberka)

Albi
7. 3. 2022 09:42
Odpovědět  All

To je moc zajímavé, díky.
Takže v tom 5. století, od kterého se většinou datuje příchod Českého kmene do střední Evropy už na našem území existovala organizovaná společnost, nejen náhodný shluk nových osídlenců.

All
7. 3. 2022 01:43
Odpovědět  All

Helen,Cige Drek, v hlavách klamaných,nevědomých žáků.Jen to,jinak nic.Drek.

anonym
7. 3. 2022 01:44

Troll uz zase tapetuje.

Mrknete se na tu slavnou kievskou propagandu. Srandicka! 🙂

https://twitter.com/i/status/1500486894190215173

All
7. 3. 2022 02:39

Protože je potřeba oddělovat plevy od zrna.A Ukrajinci a Rusové mají společné kořeny,patří k jednomu národu .A to,co se tam děje je strašná věc a není to vinou ukrajinců,ani rusů,ty plevy a plevel přinesli jiní,třetí-cizinci. Cizinci a stejné scénáře,Od Srí Lanky a Babylonu už 5,000 let. Cizinci-infiltrace-podmanění- násilí a ničení. ( Mahabharáta a Ramajána popisují počátek tohoto cyklu,ten končí nyní,dobro a láska zvítězí,nechceme osud Faetonu)

Helena
7. 3. 2022 02:49
Odpovědět  All

A všichni ti mrtví ukrajinci a jejich děti, to jsou plevy?

All
7. 3. 2022 03:03
Odpovědět  Helena

Ukrajinci nejsou plevy,ale ti třetí,co naváděli.8 let. A za těch 8 let na ně doplatilo životem 12.000 lidí,včetně 200 dětí.A plevy-cizinci,jakoby nic,my muzikanti,za to mohou jiní.Proto se stalo to,co se stalo.Normální lidé válku nechtějí.Tu rozpoutávají plevy-cizinci,jako obvykle.Jsou příčinou. A kdo dnes u nás ukazuje na příčiny? Davy ne,ty řídí zase plevy.

All
7. 3. 2022 03:10
Odpovědět  All

Každý,kdo používá vlastní rozum,má rád domov,rodiče a své děti, rozeznává velmi dobře dobro a zlo,dokáže scela samostatně rozlišovat tyto zásadní věci,včetně ůskočných cizinců,vetřelců.

All
7. 3. 2022 02:53
Odpovědět  All

Helen,máš hezké jméno ze starého Řecka ,patřilo krásné Heleně milujicího Parise.Pomáhala trojanům při obléhání Troje,taky před cizinci-zpozdilci,nájezdníky.Ale s Parisem byli láskyplnou a nerozlučnou dvojicí.Proč se to pořád opakuje dokola?

Helena
7. 3. 2022 02:56
Odpovědět  All

A kdo jsou ti cizinci?

Lékořice
7. 3. 2022 09:02
Odpovědět  All

AIl, díky za to , jak dokážete formulovat odpovědi na současný problém týkající se Ukrajiny. Souhlasím s Vašim postojem. Není vůbec laciný.

anonym
7. 3. 2022 07:04

Vsici trollici musi neustale tvrdit, ze Putin uz prohral, protoze se mu to nepodarilo za 4 dny. 🙂

janle57
7. 3. 2022 08:51

Čunek je jediným rozumným člověkem v KDU-ČSL,kterou ovládají zrádci řadových
členů Jurečka,Bartošek a spol.,nebude dlouho trvat a vytvoří si ze svých příznivců
novou stanu,která potopí současnou zrádcovskou vládu,přeji si,aby to bylo už co
nejdříve,ku prospěchu všech normálních lidí v téhle zemi.

janle57
7. 3. 2022 09:28

sledovat v dnešní době ČT a věřit tomu,co tam plkají,může jen člověk
s naprosto vymytým mozkem, včetně Vás madam !!

PENNYS
7. 3. 2022 12:13

Na 4t 24 se už nedívám druhý rok ,ale jsem povinen jim za vymejvání mozku platit! Ale ted z jiného soudku „Co si to prágle zvolilo za Fijalovofašistickou vládu“Chceme základnu NATO a prezidenta Pavla
Ihned po ruské invazi 24. února začalo mezi členy silné volání po síle Severoatlantické aliance: „Nejvyšší čas zahájit přípravy vzniku základny NATO v Mošnově. Ne jen diskutovat,“ hřímal na interním fóru ODS mladý ostravský zastupitel. Tuto myšlenku již několik let propaguje europoslanec a místopředseda strany Alexandr Vondra.OPRAVDU SE STYDÍM ,ŽE JSEM OBČANEM TOHOTO STÁTU!!!

Pavel
7. 3. 2022 19:08

Dá se říct, že jeden z mála rozumných a střízlivých názorů na naší politické scéně. Člověk nemusí souhlasit s ruskou akcí na Ukrajině, ale měl by se vyvarovat rusofobní vztekliny, která se v zemích střední a východní Evropy rozmohla s takovou intenzitou, že si dokážu představit Německo 30.let. Nikdy mi nebylo jasné, jak může spousty rozumných Němců podporovat nenávist proti nějakému etniku – v tomto případě Židů. Teď vidím naprosto stejnou věc. Nenávist k ruskému etniku. Nemohu pochopit, jak lidé kteří mi připadali normální, mohou volat po genocidě jiného etnika – v tomto případě ruského. Ta propagandistická hysterie je strašidelná, ve společnosti vyvolala ty nejtemnější pudy a jsem zvědav proti komu se obrátí příště.

Pavel
8. 3. 2022 09:15
Odpovědět  Pavel

Pavle, dá se předpokládat, že se obrátí proti nám. Mladé děti již převychovali a jejich rodiče, tedy střední generace mi připadá, jako by na jejich mozky někdo použil peroxid vodíku. Musím se přiznat, že když se tak člověk dívá kolem sebe, tak normální svět už nepoznává. Nechce se mi to říci tak naplno, ale zdá se mi, že se zdejší populací jsme již dobačovali. Prosím admina, ať nás dva jmenovce nějak rozlišuje, i když jsem s druhým Pavlem v naprosté shodě.