Zpověď lovce ekonomik aneb Pravá tvář impéria


Američan John Perkins byl asi 10 let součástí systému, který podporoval dravé americké obchodní zájmy ve světě. Poté z něj vystoupil – svědomí se již nedalo více obelhávat.

https://www.youtube.com/watch?v=EM31myP0tqE&t=10s s TITULKY

Profesní dráhu nastoupil začátkem 70. let a působil v zemích jako Argentina, Kolumbie, Ekvádor, Egypt, Indonésie, Panama a Saúdské Arábie. Jeho úlohou bylo dostávat státy do dluhové pasti a tím si zajistit jejich loajalitu. Na oplátku USA pomáhaly upevnit politickou pozici vládnoucím činitelům a vybudovaly ve státě průmyslové zóny, elektrárny, letiště – vše samozřejmě pod taktovkou amerických firem. Nástroje impéria byly zhruba tyto a v tomto pořadí: falešné sliby a ohnuté statistiky, podplácení, dluhy, vyhrožování, vydírání, převraty, atentáty a jako poslední, když vše předešlé selhalo, vojenské intervence. Cílem bylo, aby Spojené státy určovaly pravidla hry ve státě, který chtěly mít ve své sféře vlivu. Dlužníka pak měly v hrsti – hlasoval na půdě OSN podle pokynů USA, na svém území se podvolil výstavbě vojenských základen, umožnil přístup ke svým zdrojům nerostného bohatství…

Kniha Zpověď lovce ekonomik je o filozofii dravosti – zadlužování a drancování přírodního bohatství a řekněme na rovinu – dlouhodobě neudržitelném parazitickém systému ohrožující život na planetě jako takový. Popisuje čtyři pilíře moderního impéria: strach, zadlužení, nedostatek (pokušení spotřebovávat stále více) a princip rozděl a panuj. Není bez zajímavosti si uvědomit, do jaké současné podoby se tato hydra od druhé světové války rozrostla – ničením deštných pralesů počínaje a drony konče, vše zaštítěno všudypřítomným špiclováním. Již dávno se však obrátila i k vlastním lidem –parazituje na životech samotných Američanů.

Pár ukázek z knihy:

Uvědomil jsem si, že moji profesoři z vysoké školy nechápali pravou podstatu makroekonomiky. Rozvoj kapitalismu má často za následek vznik systému ne nepodobnému feudálnímu.

Čím lépe jsem poznával ty, kteří činili rozhodnutí, na jejichž základě se odvíjí světové události, tím skeptičtěji jsem vnímal jejich schopnosti a cíle.

Saúdská Arábie, to byla „kráva, kterou je nutno podojit předtím, než zapadne slunce nad naším odchodem do důchodu“.

Podle mě rozdíl mezi křižáky a námi spočíval pouze v užití odlišných nástrojů. Cílem obou bylo rozšířit své impérium. 

Spojené státy neskrývaly své přání, aby saúdská královská rodina financovala boj Usámy bin Ladina v Afghánistánu proti Sovětskému svazu v 80. letech. Rijád a Washington přispěl sumou 3,5 miliardy dolarů na podporu mudžahedínů. Království se tak stalo epicentrem financování terorismu. Na oko oficiální dobročinné spolky v Saúdské Arábii se staly hlavním finančním sponzorem rychle se šířícího džihádistického hnutí.

Irák – to není jen ropa. Významnou roli zda hrají také vodní zdroje a geopolitické otázky. Na konci 80. let bylo jasné, že Saddáma Husajna nechávají námi načrtnuté scénáře chladným. Naštěstí nahrál na smeč – v srpnu napadl Kuvajt.

Francouzům se nelíbily nově vzniklé anglo-americko-libyjské svazky a skutečnost, že Francie přišla o dobré obchody s ropou. Sarkozy poskytl podporu nespokojeným kmenovým vůdcům a frakcím z Egypta a dalším arabským zemím, které se pokoušely Kaddáfího svrhnout. Kaddáfí vyzýval, aby ostatní arabské země prodávaly ropu za libyjský zlatý dinár, namísto dolaru.

Na základě svého výzkumu americký univerzitní profesor James Thurber dospěl k číslu cirka 100.000 aktivních lobbistů. Oficiální průzkumy uvádějí, že roční účet za podporu lobbistickým kampaním činí 3 miliardy dolarů, ale odhad je spíše 9 miliard.

Nejhorší je to v agrobyznysu. Zákon o bezpečném a správném označování potravin z roku 2015 zabránil tomu, aby jednotlivé státy vyžadovaly označování výrobků, které obsahují geneticky upravené potraviny (GMO). Společnost Monsanto utratila miliony dolarů, aby tento zákon byl schválen.

Stejné nástroje jako u šíření impéria se začaly uplatňovat na občanech USA např. formou nesplatitelných hypoték, do kterých jsou přesvědčováni, či studentských půjček – vše je založeno na splácení dluhů.

Zambie byla v roce 2007 nucena zaplatit 15,5 mil. dolarů vyděračskému fondu Donegal International za půjčku, kterou v roce 1979 Zambii poskytlo Rumunsko a kterou Donegal odkoupil v roce 1999 za 3,2 mil. dolarů.

Hlavním ekonomickým úkolem lobbistů je zajistit finanční státní podporu pro obří korporace – prostřednictvím úlev na daních, snižováním či odpouštěním povinných poplatků nebo dotacemi.

Za posledních 30 let se podařilo vyprat a schovat v zahraničí 10 – 15 bilionů dolarů, soukromých a nezdaněných.


https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Jiri-Batek-Zpoved-lovce-ekonomik-aneb-Prava-tvar-imperia-469840

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami.

sdílet na

10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
26. 1. 2019 21:32
Odpovědět  josh-xy

Ahoj:) to je fakt, před napsáním knihy bylo video o těhle ekonomických atentátnících a všech prasárnách Ameriky … a nic. Místo toho, aby to vyvolalo alespon nějaké pobouření nebo otázky, tak nic.
V tom videu mluví také o státních převratech i o Venezuele v roce 2002…. řekl tam velice zajímavá a pravdivá slova…. Pokud dokážete dostat do ulic pár tisíc lidí, televize může vyvolat dojem, že je na nohou celá země.. a začnou se dít věci.
Máš pravdu je bezcharakterní, i když na rozdíl od svých kolegů šel s pravdou ven, nic to nemění na skutečnosti, že je vrah, sice nezavraždil vlastníma rukama, ale jeho činy vraždily.

Editor
26. 1. 2019 22:30
Odpovědět  josh-xy

chi, chi… ta diskuse fakt stojí za to, je vidět, že se lidem začínají otvírat oči. Ještě před takovými třemi lety nemyslitelné…. to byli úvahy nás konspirátorů, no ne?
Tyhle bláboly jako ten pamflet těch evropských “osobností”… je to hnus, ale já jsem ráda, že s tím lezou na světlo, a čím víc tím líp. Jenom tohle lidi probudí, když budou vidět jak jsou odtržený od reality.

Editor
26. 1. 2019 22:55
Odpovědět  josh-xy

Jo s tím Kunderou jsem to zaregistrovala.
Ale ten návrh Klause… proboha to snad néééé… co si potom počne ministerstvo pravdy, Jakoubek Jandů, a další? to by tak hrálo, aby se lidi dozvěděli něco na co by neměli ani pomyslet.

Editor
26. 1. 2019 23:19
Odpovědět  josh-xy

Skvělý obrázek, jo přesně k tomu to směřuje… dějeBis schválený ministerstvem pravdy, aneb překrucování historie jak se komu hodí.
Dneska byla proražena blokáda Leningradu a Německá média kritizovala Rusko za oslavování hrdinů této blokády. Chápeš to?? Zmetci jedni.
Je to přesně o tom co jsem ti napsala a vlastně i to v tom rozhovorovém článku tady.

Editor
26. 1. 2019 23:39
Odpovědět  josh-xy

dojedou na to
Vypadá to, že dneska jsme tady sami vojáci v poli:))