nezařazené

Všechny druhy sankcí vůči Rusku jsou na stole – EU

Rusko by mohlo být odpojeno od SWIFT a Nord Stream 2, říká vysoce postavený eurokrat

Autor: Jonny Tickle

Všechny typy sankcí pro Rusko jsou “na stole” – EU
© Getty Images / iantfoto
EU projednává možnost vyloučení Ruska z mezinárodního bankovního platebního systému SWIFT a úplného zastavení plynovodu Nord Stream 2, pokud Moskva zahájí invazi na Ukrajinu, prozradila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Ve čtvrtečním rozhovoru pro televizi CNN eurokratka uvedla, že EU nevylučuje žádné možné úhly pohledu na sankce, a dodala, že nic není “mimo hru”.

EU a USA v současné době pracují na balíčku opatření, která mají Rusko odradit od úvah o vojenském vpádu na Ukrajinu. Moskva je obviňována z umístění 100 000 vojáků na hranicích, přičemž někteří tvrdí, že plánuje útok. Kreml toto tvrzení opakovaně popřel.

Poslední prohlášení von der Leyenové přichází navzdory některým zprávám, že mnozí zahraniční představitelé upustili od některých nejtvrdších sankcí, včetně sankcí vůči finančnímu a energetickému sektoru, kvůli obavám, že by se to mohlo výrazně odrazit na evropské ekonomice a energetické bezpečnosti kontinentu.

Může Evropa přežít bez ruského plynu?
Přečtěte si více: Může Evropa přežít bez ruského plynu?
Patří k nim i návrh, že by EU mohla uvalit úplný zákaz používání Nord Stream 2, kontroverzního plynovodu, který spojuje Rusko s Německem.

“Chci se vyjádřit jasně: nic není mimo hru, všechno je na stole,” odpověděla von der Leyenová na přímou otázku, zda EU zajistí, aby se tento energetický systém přestal vůbec používat. Stejnou větu zopakovala i na dotaz týkající se systému SWIFT.

“Komise je zodpovědná za navrhování, utváření a rozvoj sankcí – ve finanční oblasti, v ekonomické oblasti, v oblasti technologií. To zahrnuje všechno,” vysvětlila.

Podle von der Leyenové by jakékoli sankce EU vůči Rusku měly zničující účinek. Brusel je největším obchodním partnerem Moskvy a 75 % přímých zahraničních investic v Rusku pochází z EU, vysvětlila a naznačila, že ekonomická opatření by byla bolestivá.

Počátkem ledna německý list Handelsblatt informoval, že EU a USA odmítly zvážit odpojení Ruska od mezinárodního bankovního platebního systému SWIFT. Poznamenal, že by to mohlo destabilizovat finanční trhy a pomoci vytvořit alternativní platební infrastrukturu, které by již nedominovaly západní země.

Americká agentura Bloomberg později uvedla, že Německo požadovalo, aby navrhované sankce proti Rusku nezahrnovaly omezení v oblasti energetiky, a trvalo na tom, aby byl tento sektor vyňat, pokud budou přijata opatření k zablokování přístupu bank k americkým dolarům.

sdílet na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milmas
30. 1. 2022 20:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Rusko sa Ukrajinu nehodlá obsadiť. Toto divadlo je len zámienkou na rozmiestnenie amerických vojsk, samozrejme v takom množstve, aby ich bolo možné urýchlene stiahnuť, po vyvolaní zástupnej vojny s Ruskom, v ktorej budú bojovať Slovania východnej Európy, až do posledného, proti RF.