nezařazené

USA hrozí Bělorusku vojenským přesunem

Washington bude nucen reagovat, pokud bude Ukrajina napadena z běloruského území, tvrdí americké ministerstvo zahraničí

Bělorusko bude čelit “rychlé a rozhodné reakci” Washingtonu, pokud dovolí Moskvě využít jeho území k invazi na Ukrajinu, pohrozilo v úterý americké ministerstvo zahraničí v souvislosti s rostoucími obavami z blížícího se ruského vojenského vpádu.

V rozhovoru s tiskem označil mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price ruské “přesunutí vojsk do Běloruska” za “důvod k hlubokému znepokojení”. Moskva a Minsk se v současné době připravují na společné cvičení Union Resolve 2022, které má začít 10. února.

V důsledku toho se vojáci z okolí Ruska v současné době přesouvají na západ, přičemž mnozí z nich se nyní nacházejí v blízkosti ukrajinských hranic. Washington se domnívá, že cvičení by mohlo být záminkou k invazi.


“Bělorusku jsme také dali jasně najevo, že pokud dovolí, aby bylo jeho území využito k útoku na Ukrajinu, bude čelit rychlé a rozhodné reakci Spojených států a našich spojenců a partnerů,” řekl Price. “Pokud by invaze probíhala z Běloruska, pokud by se na jeho území trvale rozmístila ruská vojska, NATO by dost možná muselo přehodnotit naše vlastní rozmístění sil v zemích, které hraničí s Běloruskem.”

Mluvčí ministerstva zahraničí rovněž označil rozhodnutí běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka vpustit na své území velký počet vojáků za “urážku suverenity Běloruska”.

V reakci na to vysoký běloruský představitel uvedl, že návrh USA považuje za “humorný”.

“Nikdy nedošlo k žádné hrozbě z území Běloruska a Ruska,” řekl ve středu Oleg Gajdukevič, místopředseda výboru pro mezinárodní záležitosti běloruského parlamentu.

“Lukašenko nejednou řekl, že můžeme přijet s traktory a kombajny a zasít pšenici na ukrajinská pole, aby měli dobrou úrodu. Nic víc.”

“A všechny tyto balíčky sankcí jsou uvaleny jen kvůli tomu, že existujeme. Za to, že Bělorusko a Rusko jsou na mapě světa,” řekl.

V posledních měsících západní zpravodajské publikace a vedoucí představitelé obviňují Rusko z umístění 100 000 vojáků na ukrajinské hranici, přičemž někteří tvrdí, že Kreml plánuje v blízké budoucnosti útok. Moskva všechny náznaky možné invaze opakovaně popřela.


SLEDUJTE, jak ruské stíhačky startují do Běloruska

Su-35 planes have been dispatched to participate in readiness checks The crews of the Su-35S continue to relocate to Belarusian airfields © YouTube / Russia’s Ministry of Defense

Russia is sending advanced Su-35 fighter planes to neighboring Belarus to participate in scheduled military exercises amid rising tensions with NATO, Moscow’s Ministry of Defense has said.

Military chiefs announced the redeployment in a statement on Wednesday, writing, “the crews of the multipurpose Su-35S fighters of the eastern military region… continue to rebase to Belarusian airfields. During their flights, the crews are making intermittent stops at the airfields of the central and western military regions, to rest and prepare for the next takeoff.”

After they arrive in Belarus, the planes will take part in exercises designed to test the readiness of the combined anti-air defense system of Russia and Belarus, who are close military partners. The large-scale drills will also involve ground troops and are scheduled to last until February 20.

The Sukhoi Su-35 is a single-seat, twin-engine air-defense fighter of a type first developed in the Soviet Union, when it was known as the Su-27M. It was renamed the Su-35 after the dissolution of the USSR, and in 2008, a modernized version with a redesigned cockpit and weapons-control systems made its first flight. The aircraft has been exported to several other nations, including China and Egypt.READ MORE: WATCH: Russian rockets roll toward Belarus

On Friday, the Ministry of Defense announced that it was moving two divisions of its S-400 Triumph air-defense systems, designed to take down enemy warplanes, into Belarus for the exercises.

Last week, the US State Department warned that the upcoming drills could be a sign that Russia is planning an invasion of Ukraine, with one official saying, “we are very alert to everything that Russia is doing. The fact that we’re seeing this movement of forces into Belarus clearly gives the Russians another approach should they decide to take further military action against Ukraine.”

The Kremlin has denied that it has any intention to attack its neighbor. Oleg Voinov, a senior Belarusian defense official, said that one goal of the drills is to practice “reinforcing the state border.”

sdílet na