nezařazené

San Francisco se omlouvá černošským obyvatelům za desetiletí rasistické politiky

AUTOR:  

JANIE HARAktualizováno 28. února 2024 ve 2:16 SEČPodíl

SAN FRANCISCO (AP) – Dozorčí orgány San Franciscu se v úterý formálně omluvili Afroameričanům a jejich potomkům za roli města při udržování rasismu a diskriminace, přičemž někteří uvedli, že to byl jen začátek reparací pro černošské obyvatele, nikoli konec.

Hlasování bylo jednomyslné a všech 11 členů představenstva se podepsalo jako sponzoři usnesení.

„Tato historická rezoluce se jménem San Francisca omlouvá afroamerické komunitě a jejich potomkům za desetiletí systémové a strukturální diskriminace, cílených násilných činů, zvěrstev,“ řekl supervizor Shamann Walton, „a zavazuje se k nápravě a nápravě minulé politiky a prohřešky.”

San Francisco se připojuje k dalšímu velkému americkému městu Bostonu a vydává omluvu. Devět států se podle rezoluce formálně omluvilo za otroctví.

ká nás mnohem více práce, ale tato omluva je zcela jistě důležitým krokem,” řekl Walton, jediný černošský člen představenstva a hlavní zastánce rezoluce.

Je to první doporučení na reparace z více než 100 návrhů předložených městským výborem, které získaly souhlas. Afroamerický poradní výbor pro reparace také navrhl, aby každý způsobilý černoch obdržel jednorázovou hotovostní platbu ve výši 5 milionů dolarů a zaručený příjem ve výši téměř 100 000 dolarů ročně k nápravě hluboké propasti v sanfranciském rasovém bohatství.

Ale v souvislosti s těmito a dalšími návrhy nebyly podniknuty žádné kroky a někteří dozorci v úterý při městském hlasování 5. března, které se konalo příští týden, poškodili černošské obyvatele.

Vedoucí Dean Preston zastupuje historicky čtvrť Black Fillmore, která byla v minulém století zbořena a vedla k vysídlení obyvatel. Řekl, že někteří vůdci, kteří podporují omluvu, stále chtějí stavět „nedostupné bydlení pro většinou bohaté, bílé lidi“ na veřejném pozemku.

Zmínil se také o dvou opatřeních podporovaných starostou London Breedem, který je černoch, včetně jednoho pro prověřování příjemců sociálních dávek kvůli drogové závislosti a dalšího, které dává více pravomocí policejnímu oddělení.

“Lidé chtějí omluvu,” řekl. “Ale také chtějí závazek, že nebudou opakovat škody.”

Starostka také řekla, že věří, že reparace by se měly řešit na národní úrovni, a její administrativa, která čelí rozpočtové krizi, letos škrtla 4 miliony dolarů na navrhovaný úřad pro reparace.

Usnesení obsahuje zjištění, včetně redliningu nemovitostí, zbourání čtvrti Fillmore ve jménu obnovy měst a záměrné politiky a praktiky města, které okradly černošské obyvatele o příležitosti k vybudování generačního bohatství.

Například černoši tvoří 38 % populace bezdomovců v San Franciscu, přestože podle federálního sčítání z roku 2022 tvoří méně než 6 % celkové populace. V San Franciscu žije asi 46 000 černochů.

V roce 2020 se Kalifornie stala prvním státem v zemi, který vytvořil pracovní skupinu pro reparace. Státní výbor, který se rozpustil v roce 2023, také nabídl četná politická doporučení , včetně metodik pro výpočet hotovostních plateb potomkům zotročených lidí.

Zákony o reparacích , které letos představil kalifornský Legislative Black Caucus, však také vynechávají finanční odškodnění, ačkoli balíček obsahuje návrhy na odškodnění lidí, jejichž půdu vláda zabavila prostřednictvím výsostných domén, vytvoření státní agentury pro reparace, zákaz nucené vězeňské práce a vydání omluvy.

Obhájci reparací naléhají na San Francisco, aby postupovalo rychleji při přijímání změn provedených městským reparačním výborem, včetně politik ke zlepšení vzdělávání, zaměstnanosti a možností bydlení pro černochy.

Cheryl Thornton, zaměstnankyně města, která je černoška, ​​řekla, že samotná omluva málo pomůže vyřešit současné problémy, jako je kratší délka života černochů.

“Proto jsou reparace ve zdravotnictví důležité,” řekla. “A je to jen kvůli nedostatku zdravého jídla, nedostatečnému přístupu k lékařské péči a nedostatečnému přístupu ke kvalitnímu vzdělání.”

VIDEO: https://apnews.com/2ac9280a587b4fd0a9c1f5d267808178

zdroj AP

sdílet na

45 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Róbert
28. 2. 2024 11:29
Ohodnotit příspěvek :
     

“Po nás aj potopa” Povedal Ľudovít 14 (kráľ slnko) keď rozhadzoval peniaze a v tom istom trende pokračoval aj jeho syn a jeho vnuka potom popravili.

Presne takto mi pripadajú mnohý politici, ktorý tak nezodpovedne robia rozhodnutia s jedným jediným účelom aby si nahnali preferencie a ostali pri moci. Že po nich “príde potopa” ich už nezaujíma.
Keď som bol mladší tak som nechápal ako sa ľudia v stredoveku mohli baviť sledovaním popráv a mučenia, ale dnes by som si to kľudne u niektorých právom odsúdených politikov pozrel aj s deťmi a vysvetlil ich že toto čaká každého zapredanca.

jmm
28. 2. 2024 13:18
Odpovědět  Róbert

Otroctví, kolonialismus a rasismus to bylo zdrojem jejich bohatství-k tomu jim sekundovala “vira”/ještě sekunduje… Včera bylo a bude pozdě!

Helena
28. 2. 2024 12:02
Ohodnotit příspěvek :
     

A kdy se usáci s anglikány omluví za zavražděné Vietnamce, zavražděné Japonce v Hirošimě a Nagasaki, za zavražděné Iráčany, Syřany, Srby v Jugoslávii a zavražděné ukrajince v americké válce na ukradině, za zavražděné Palestince/Izrael dítě USA/? KDY? JE NAČASE, ABY JIM TO SVĚT ŘÁDNĚ PŘIPOMNĚL A ZÚROČIL!!

Ladislav 💤
28. 2. 2024 12:14
Odpovědět  Helena

A kdy se omluví a napraví křivdu, neboli zlodějnu ten “náš” zločinecký NE-ústavní soud za okradení vlastních Českých invalidů a důchodců za valorizaci podle zákona který jsme měli právem dostat?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Lukas
28. 2. 2024 15:08
Odpovědět  Ladislav 💤

A kdy začnou nácci vyplácet válečné reparace ČR?

Ladislav 💤
28. 2. 2024 15:40
Odpovědět  Lukas

👍

Jaris.
29. 2. 2024 01:54
Odpovědět  Lukas

Vyplaceni penez za reparace za svinstva nemcouru za 2.svetove valky by mela byt priorita nove ceske vlady. Ti helmuti ze sajrajtu jsou neskutecne drzi, nejenze CR dluzi penize, ale ti smradi se jeste ani neomluvili.

Jaroslav
29. 2. 2024 10:33
Odpovědět  Jaris.

Němci se nemusí omlouvat pronárodu, kterého “vláda” jim leze do zadku, proč by se měli omlouvat své kolonii, která je na slovo poslouchá a snáší jim zlatá vejce. Poturcencum horším Turka??

ijn
28. 2. 2024 19:56
Odpovědět  Helena

korumpují politiky (Dalíky nám zaplaťte naše vysoké náklady=přemrštěné ceny) a potom si nakraďte kolik chcete,…..korupce za kovidu, korupce za krize energií, korupce při darech na Ukrajinu, korupce při schválení dotací, korupce při volbách za umístění na kandidátky, kolik servisních dívek dodal IR do PSP??? Jaké cíle sledují naši politici??? To se musíme zeptat před volbami a volební podvod není podvodem ??? Justici sebrat peníze až na max. průměrný plat!!!!!!!!!!!!!!!

romry
28. 2. 2024 20:08
Odpovědět  ijn

podvod ruší vše!)))

ijn
28. 2. 2024 20:27
Odpovědět  romry

volební podvod je jako každý jiný podvod trestný čin, a je-li kombinován se zavlečením do války a ještě rozkrádání SR i okrádání EU == doživotí politikům, kteří se zapojili do …..!!!

ijn
28. 2. 2024 20:20
Odpovědět  ijn

žárovkové referendum,…..a přesně ve 20.00 všichni vaříme na 1,85 – 2,2 kW varné konvici vodu na referendový čaj 1000 000 domácností x2 lidé= 2mil občanů je k vyhlášenému energetickému referendu :…….hlasování pro ANO zapni, pokud nechcete do války,…. nezapínej kdo chce na Ukrajině bojovat, == spotřeba elektřiny bude stejná,

eliminovat podvody na sítích lze ustavit kontroly z řad občanů == občanské hlídky,….nebo téma jak nejlépe pomáhat??? pro ilustraci dat a čísel 2000W x 1 000 000 kW=2000 MW to by bylo znát,…… nový Temelín ČEZ i ČEPS nespustí jen tak!!!!!!

ČR ušetří miliardu za referendum i namísto korespondenčního hlasování,…..pily jsou zakázány zapínat, ty se do čajového referenda 20.00 nebudou smět zapínat,…. sousedé musí hlásit, kdo bude řezat a podvádět!!!!!!!!

zdendulka
28. 2. 2024 20:46
Odpovědět  Helena

…..ještě američtí indiáni a jižní a střední amerika…..

Karel
28. 2. 2024 12:10
Ohodnotit příspěvek :
     

Rvát do černochů takové peníze je opravdová zrůdnost. Při povaze černých jim to stejně bude málo, budou chtít stále víc a skončí to krveprolitím. Nejlepší řešení je zajistit černým slušnou práci se slušným příjmem, ať vědí, že nic není zadarmo.

zdendulka
28. 2. 2024 12:26
Odpovědět  Karel

jak jim můžou opatřit prácí, když jim skoro všechno dováží Čína – USA se dlouhodobě zaměřily na služby…. nevyráběli skoro nic… a teď mají problém – začít ani nemohou, protože nemají učňáky, průmyslovky, učební státem dotované řemeslnické školy atd atd atd… zato mají spoustu vysokoškolsky vždělaných znalců LGBT+

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
zdendulka
28. 2. 2024 12:30
Odpovědět  zdendulka

… a že tito “znalci” nejčastěji končí v Mc Donaldu jistě nikoho nepřekvapuje – ale je samé asi děsí, jak splatí ze svého příjmu šíleně drahé vysokoškolské studium….

Francin
28. 2. 2024 19:30
Odpovědět  Karel

Spravedlivou omluvou by bylo zaměstnat bohaté bělochy na plantážích bavlny a tabáku jako to kdysi bývalo v opačném gardu. Ale pouze ty bohaté podnikatele.

Kolemjdoucí
2. 3. 2024 12:57
Odpovědět  Francin

A jak se vypořádat s negry, kteří prodávali vlastní, kteří na tom byznysu bohatli v Africe i USA, jak se vypořádat s Araby, kteří byli hybateli těch obchodů? To jsou mi ale kecy, přesně v duchu mentální nedostatečnosti libtardí úchylné politiky. Že se černoši chtějí bezpracně napakovat, je realita, že mají na svědomí až 80/% trestných činů s použitím střelných zbraní je výsledek z US statistik. Že v New Orleans po hurikánu se přišlo na to, že jsou barevné rodiny, které
několik generací ( prý až 5 ) nepoznalo práci, je také z US zdrojů, o obecné kriminalitě, schopnosti alespoň ukončit středoškolské a VŠ vzdělání i přes masivní dotace nemluvě. Pokud páchá stávající především bílá US populace sebevraždu ( blm nestačilo ) – jejich problém. Bohužel ti degenerati se budou snažit to exportovat do celého světa, a nechat si to z kolonii zaplatit.

Autor
28. 2. 2024 22:25
Odpovědět  Karel

O to přece vůbec nejde. Jde o rozrušení stabilní společnosti a vytvoření chaosu, vynulování všech tradičních hodnot.
Je to svým způsobem paradox – zloděj přece potřebuje stabilitu a klid, aby mohl krást! Ale největší zloději světa se rozhodli vytvořit chaos, který chtějí ŘÍDIT! A to se nemůže podařit ani mnohem silnějším, než je současná americká neoliberální “elita”.
To by mělo být jedno ze základních pravidel teorie chaosu. Bohužel – pokud vím – tak není. Tak jako teorie her nedává nikdy zaručené výsledky. Jen nejpravděpodobnější předpoklady.
Ostatně ten kdo si ničí základy své vlastní moci – ekonomické, politické a silové, musí zákonitě prohrát souboj i s relativně slabším soupeřem. Jako starý Řím. A to dnes pozorujeme, i když nikdo nemůže zaručit, že to proběhne rychle. Budou kolem sebe kopat stále více až do doby, kdy definitivně padnou. Proto se s nimi bude muset “zbytek světa” prostě nějak vypořádat, uklidnit je, neutralizovat, a možná zlikvidovat.
Prostě na to, aby to neoliberálové ukočírovali, jsou až moc slabí. Bohužel sebou vezmou dost lidí.
Takže tohle vyplácení je především politika. A navíc nedomyšlená.

Putinovec
28. 2. 2024 22:40
Odpovědět  Peter 008

On by zloděj – státní elita ten klid potřeboval . Ale někdo jim systematicky míchá klackem v rybníku tak usilovně , až se zdvihá bahno na hladinu .
Tahle informace z článku je o tom , že ideologické procesy k rozpadu hnUSA už jsou v podstatě završené a jen se dolaďuje otázka zabezpečení jaderných zdrojů .
Tu revoluci , jim tam mohou spustit kdykoliv . Obyvatelstvo je od doby covid teroru pečlivě rozděleno do příslušných států a pěna na horké polévce už začíná přetékat .

katango
29. 2. 2024 00:26
Odpovědět  Karel

Za chvilku se jim tam nasáčkujou všichni líní a všehoschopní černoši z celejch Států. A dobře jim tak, když jsou blbí.

Jaroslav
29. 2. 2024 10:36
Odpovědět  Karel

Otroky v Africe i jinde v značné míře lovili černoši, bílé i černé otroky. To je historický fakt. Čili, omluvme se i těm z Afriky

katango
29. 2. 2024 11:44
Odpovědět  Jaroslav

Lovili černoši, prodávali hojně Arabům a ti je pak přeprodávali. Aspoň myslím.

Frank
28. 2. 2024 12:15
Ohodnotit příspěvek :
     

A je komické že právě Američani kritizují stav lidských práv kdekoliv jinde na planetě!

Pavel z Moravy
28. 2. 2024 12:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Já bych řekl, že slibem nezarmoutíš. Ono je vůbec na pováženou co si za chvíli ten Američan za ten dolar koupí. Cena zlata letí nahoru a to již signalizuje co se děje.

Velitel
28. 2. 2024 12:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Předpokládám, že pul SF se přihlásí k negrům, tedy v případě SF asi k negrům buzerantského typu.

unor 2022
28. 2. 2024 13:01
Ohodnotit příspěvek :
     

.. americky demokraticky skokan se rozbiha, bezi, bezi, a uz se odrazi. Sice se znacnym preslapem, ktery jakoby vsichni nevidi, leti nad socialismem a s natazenyma nohama dopredu dopada rovnou do komunismu. Polonahe davy na tribunach vstavaji a nadsene jasaji nad skokem naheho skokana.

skeptik
28. 2. 2024 13:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Je to jenom gesto sluníčkářů. Oni ty zvěrstva nespáchali, proč by se měli omlouvat?
Ať raději řeší současné zločiny, na kterých se podílí USA.

Evžen
28. 2. 2024 13:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Kdy začnou vyplácet indiánům?

Gales
28. 2. 2024 15:08
Odpovědět  Evžen

Až jim indiáni vrátí skalpy.

Jura S
28. 2. 2024 18:41
Odpovědět  Evžen

Málo černí…. 🙂

Francin
28. 2. 2024 19:32
Odpovědět  Evžen

A hlavně ty boháče umístit do rezervace, aby to bylo alespoň trochu spravedlivé.

miro
28. 2. 2024 15:08
Ohodnotit příspěvek :
     

To bude konec USA,pak přijdou indiáni, rotačky poběží na plno,dolar bude mít cenu toaletního papíru.

Pavel
28. 2. 2024 15:43
Ohodnotit příspěvek :
     

doporučuji aby jste se koukli na film absurdistán a brzy tato filmová fikce nebude daleko od reality

Jaris.
29. 2. 2024 02:00
Odpovědět  Pavel

Prosim, hodte sem link. Film jsem pred lety videla, ale uz ho nemohu najit. Ze by prilisne zesmesneni Spokojenych statu?

zuzana
28. 2. 2024 15:50
Ohodnotit příspěvek :
     

WEF Insider: Kybernetický útok pod falešnou vlajkou naruší volby v roce 2024

https://aktax.cz/wef-insider-kyberneticky-utok-pod-falesnou-vlajkou-narusi-volby-v-roce-2024/

Marian
28. 2. 2024 16:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Načo riešiť peniaze keď nemusím…

Boomer
28. 2. 2024 16:27
Ohodnotit příspěvek :
     

.. konec konců je to jejich město, ať si tam dělají co chtějí. Tam…

zuzana
28. 2. 2024 17:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Rusko obvinilo Ukrajinu z použití chemických zbraní Americké výroby

https://aktax.cz/rusko-obvinilo-ukrajinu-z-pouziti-chemickych-zbrani-americke-vyroby/

Pijack
28. 2. 2024 18:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Degenerace na postupu. Teď vážně. Kdy se omluví Slovanským národům?

Francin
28. 2. 2024 19:34
Odpovědět  Pijack

Už se na Ukrajině Slovanům přece omlouvají omlouvají

Jura S
28. 2. 2024 18:41
Ohodnotit příspěvek :
     

SUPER, to je země “zaslíbená” (pro někoho)…. válíš se s kámoši na ulici a naráz všichni MILIONÁŘI a ještě na RENTĚ !! 🙂
Nebudují tam ti USA hajzlící KOMUNISMUS ?

zdendulka
28. 2. 2024 20:44
Ohodnotit příspěvek :
     

5.000.000 dolarů odškodného za své předky, které ani neznali a nemohou znát a zaručený příjem 100.000 dolarů ročně …. no to bude nenávisti !!! To bude konečný hřebík do americké rakve. Závist a nenávist jsou totiž nejsilnější emoce…… uvidíme….

zdendulka
28. 2. 2024 20:50
Odpovědět  zdendulka

…a budou mít spoustu času a peněz na lumpárny a na drogy, páč nebudou muset do práce…. v té júsesej administrativě sedí asi nemyslící cvoci…..

Autor
28. 2. 2024 22:26
Odpovědět  zdendulka

Otázkou je, jestli to vůbec ti černoši doopravdy uvidí.