politika

Peking podpořil Moskvu. Světový řád se mění

Čína vyslala do celého světa jasný signál, že bude bojovat proti americké hegemonii společně s Ruskem. První vystoupení na veřejnosti a první vnější kontakt nového ministra obrany Čínské lidové republiky Dong Juna se uskutečnil s jeho ruským kolegou Sergejem Šojgu.

Šéfové ministerstev Ruska a Číny jednali prostřednictvím video spojení z iniciativy Pekingu. Strany se shodly, že vyhrát konfrontaci se Západem a zajistit právo na bezpečnost je možné pouze společně.

Jaká konkrétní rozhodnutí ministři učinili, je samozřejmě tajemstvím, které by západní zpravodajské služby opravdu rády znaly. Čína a Rusko se však rozhodly všechno neskrývat.

Admirál u kormidla

Poprvé v historii Číny stojí v čele ministerstvo obrany admirál. A to není náhoda. Je známo, že Peking rozvíjí své námořnictvo kolosálním tempem, protože bez námořnictva Spojené státy tuto exportně orientovanou zemi rozdrtí.

Historie znala pouze jednoho slavného námořního velitele z Číny. To byl admirál říše Ming Zheng He, který žil v letech 1371-1435. Jeho flotila byla ve vodách Tichého a Indického oceánu obávaná. Čínské lodě byly velké a dobře vyzbrojené. Koneckonců, už dávno je jasné: „Co bylo, to i bude; a co se dělalo, se bude dělat a nic není nového pod sluncem”.

Je zajímavé, že Dong Jun svého času studoval v Moskvě na Vojenské akademii generálního štábu. Své myšlenky vyjadřuje tak, že ruskému člověku je vše naprosto jasné. Jeho jednání se Šojgu plně naznačuje hluboké přátelství mezi armádami ČLR a Ruska.

Budeme efektivně realizovat důležité dohody mezi čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem ve vojenské sféře, „společně posouvat vztahy mezi armádami obou zemí na vyšší úroveň“ ve jménu regionální a globální bezpečnosti a stability.

“Otevřeme novou stránku spolupráce mezi našimi dvěma armádami, tato spolupráce má seriózní perspektivu. Hovoříme o ochraně společných zájmů obou zemí a prohlubování strategické součinnosti mezi oběma armádami. Vojáci ČLR a Ruska jsou povinni rozhodně reagovat na globální výzvy, neustále posilovat strategickou vzájemnou důvěru, neustále rozšiřovat praktickou spolupráci, posouvat vztahy mezi armádami obou zemí na vyšší úroveň, hrát důležitější roli v prohlubování komplexní strategické koordinace Pekingu a Moskvy a v udržení globální bezpečnosti a stability,“ uvedl čínský ministr.

Přátelství a spolupráce

Admirál nazval Šojgua „starým přítelem národa a armády Číny“.

Dong Jun také učinil řadu zvláště důležitých prohlášení.

Ujistil, že Čína bude nadále podporovat Rusko v ukrajinské otázce a čínské úřady neopustí podporu Ruska v ukrajinské otázce, navzdory tlaku USA.

Spojené státy a Evropa podle něj nadále vyvíjejí tlak na čínskou stranu, ale ani v současné situaci se Peking nechystá opustit zavedenou politiku a hodlá pokračovat v normální rusko-čínské spolupráci, (TASS).

Šéf čínského obranného resortu především otevřeně zdůraznil, že Čína v konfliktu s Ukrajinou nehraje roli prostředníka mezi Moskvou a Kyjevem s nejrůznějšími efemérními mírovými plány, ale je spojencem Ruska.

“Poskytli jsme vám podporu ohledně ukrajinské otázky, a to navzdory skutečnosti, že Spojené státy a Evropa nadále vyvíjejí tlak na čínskou stranu. Dokonce i obranná spolupráce mezi Čínou a Evropskou unií [byla] napadena, ale my to nezměníme ani kvůli tomu nechceme opustit zavedenou politiku. A neměli by a nebudou moci zasahovat do normální rusko-čínské spolupráce,“ řekl Dong Jun.

Admirál řekl, že Západ v čele se Spojenými státy se snaží Rusko izolovat, ale ČLR to nedovolí a Moskvě pomůže. Kromě toho Peking „cítí silnou podporu Ruska v otázce Tchaj-wanu a v dalších záležitostech souvisejících s klíčovými zájmy Číny“.

„Spojené státy neustále míří na Čínu a Rusko, snaží se udržet si svou hegemonii ve světě, historie a realita ukazují, že hegemonie bude poražena,“ zdůraznil Dong Jun.

Z tohoto důvodu Peking a Moskva „musí nést odpovědnost hlavních mocností společně“ a společná strategická spolupráce je pilířem zachování světového míru.

Rusko je solidární

Vztahy mezi Ruskem a Čínou nyní prožívají nejlepší období vztahů v celé své historii a koordinace úsilí mezi Moskvou a Pekingem má stabilizační účinek na mezinárodní situaci, oznámil ruský ministr obrany Sergej Šojgu během jednání s čínským ministrem obrany Dong Junem. Poznamenal, že úsilí Ruska a Číny také pomáhá snížit potenciál konfliktu, (TASS).

Šojgu potvrdil, že země mají společné aspirace. Zdůraznil, že rusko-čínské vztahy ve vojenské oblasti se neustále rozvíjejí ve všech směrech. Na souši, na moři i na nebi jsou pravidelně prováděny společné operační a bojové výcvikové činnosti a úspěšně se nacvičují bojové výcvikové mise různé úrovně složitosti.

Ruský ministr obrany doufá v „co nejužší a nejplodnější spolupráci“ s Pekingem. Je přesvědčen, že dialog mezi šéfy resortů poslouží k dalšímu posílení rusko-čínského strategického partnerství v oblasti obrany. Šojgu je rád, že vztahy mezi oběma zeměmi zažívají nejlepší období ve své historii.

Šojgu poblahopřál Dong Junovi k jeho jmenování do funkce ministra obrany Číny. Popřál svému kolegovi „úspěch v jeho odpovědné pozici při obraně vlasti, posílení její obranyschopnosti a další modernizaci Lidové osvobozenecké armády Čínské lidové republiky“.

Poznamenal, že Dong Jun už má zkušenosti s interakcí s ruskou armádou, a to samozřejmě přispěje k rozšíření vojenské spolupráce mezi mocnostmi. Moskva a Peking se zavázaly realizovat všechny dosažené dohody, které naznačují dlouhodobé cíle v oblasti rozvoje a bezpečnosti.

Čínská strana byla překvapena, že ruský ministr obrany Sergej Šojgu v rozhovoru s šéfem čínského ministerstva obrany Dong Junem použil oslovení „milý soudruhu“.

„Na začátku konverzace Šojgu oslovil admirála Donga frází „milý soudruhu“ a pak ho pozdravil v čínštině,“ uvádí RIA Novosti s odkazem na 163.com.

V Pekingu byli Šojguovou frází velmi mile překvapeni, protože věděli, že se v Rusku nepoužívá tak široce jako v Sovětském svazu. 163.com také poznamenává, že Šojgu působí dojmem muže, který používá málo slov, ale ukázalo se, že je to dobrý diplomat. 

Je třeba poznamenat, že „Šojgu byl nadšený jmenováním Donga čínským ministrem obrany a připomenutí jeho studií v Rusku umožnilo navázat vřelou atmosféru mezi oběma stranami během komunikace“.

Na cestě do multipolárního světa

Nyní jsou ve světě tři klíčové síly – Spojené státy, Čína a Rusko. Evropská unie, která rovněž aspiruje na vedoucí roli, je příliš amorfní a s největší pravděpodobností nebude mít dlouhého trvání.

Dá se konstatovat, že o osudu světa budou rozhodovat především tři hlavní geopolitičtí hráči. Pokud Rusko a Čína vystupují jako jednotná fronta, Amerika nemá šanci zachovat si hegemonii, tedy žít na úkor ostatních. Spojené státy to zatím nechápou, ale úkolem Moskvy a Pekingu je jim to jasně vysvětlit.

Ani Rusko, ani Čína se nehodlají chopit světové nadvlády. Postačí multipolární svět, ve kterém zaujmou své místo Indie, arabské a latinskoamerické země, státy jihovýchodní Asie, africký kontinent a samozřejmě Evropa (která musí znovu získat svou suverenitu). Nakonec z takovéto spravedlivé situace budou mít prospěch všichni, včetně obyčejných Američanů, kteří si již začínají uvědomovat, jak slepou uličku Bílý dům následuje.

https://1url.cz/Fu0VX

sdílet na

13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
29. 2. 2024 00:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Je třeba hlídat Švamberka, aby si to nemrsknul!

Rusko se připravuje i na střet s Čínou
Včera 19:19
Alex Švamberk

Rusko, které válčí na Ukrajině, se připravuje i na možný konflikt s Čínou. Plyne to z dokumentů, ke kterým se dostal list The Financial Times. Ruské jednotky cvičily i použití nasazení taktických jaderných zbraní v případě útoku „z jihu“.

Takhle mu zkazit radost…

Je to zkrátka ve své podstatě, když si to přeložím, odhozením rukavic a vyhlášením války chlívku KoZa.

Hahaha! Ale tohle: “Spojené státy to zatím nechápou, ale úkolem Moskvy a Pekingu je jim to jasně vysvětlit,” mě upřímně pobavilo. Hm… No, jsem zvědav, jak si Si poradí s Komsomolci, těm se z toho určitě kroutěj střeva.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
ijn
29. 2. 2024 03:42

ušáci využívají svoji vychytralost proti všem v domnění, že jsou pořád pupek světa,…!!! A ještě jsou lakomci pokud by zaplatili zkušené rádce, tak by takhle krutě by nemuseli dopadnout, ale jejich zaslepenost a hamižnost jsou nekonečné!!!

Pijack
29. 2. 2024 08:46

Švamberka zaměstnává Seznam a Seznam vlastní jakási společnost z USA. Takže jestli se chce Švamberk uživit, musí poslušně psát tyhle nesmysly. Když nedostane notičky, tak to dělá následovně – něco si přej, co by chtěl i chlebodárce. Pak tomu uvěř. A jak tomu uvěříš, tak to používej jako důkaz. No a jako argument to pak napiš na Novinky… Už chápeš? 🙂


29. 2. 2024 19:40
Odpovědět  Pijack

Ne. Nechápu. Nechápu, jaks a z čeho jsi odvodil, že trpím ohledně Švamberka, jeho způsobu obživy a notiček, nedostatkem vědomostí, pročež je třeba mi to speciálně vysvětlit. 🙂

Boomer
29. 2. 2024 19:50

..Švamberk je fíča, ten už toho naprdolil odezdikezdi.

ANTIUKRAJINEC
29. 2. 2024 05:57
Ohodnotit příspěvek :
     

“Spojené státy to zatím nechápou, ale úkolem Moskvy a Pekingu je jim to jasně vysvětlit.”-Dobře napsáno😂👍

Ladislav 💤
29. 2. 2024 07:03
Odpovědět  ANTIUKRAJINEC

Jenže oni ty nikdy nepochopí! Všichni jsou vychováváni zabíjet, loupit, lhát a že jsou nadlidi! Jedině průplav a pochopí ihned!

Pavel z Moravy
29. 2. 2024 10:16
Odpovědět  Ladislav 💤

Kamarádi, já myslím, že je opravdu zbytečné se divit čemukoliv co zdejší škůdci činí a říkají. Dostali manuál a ten do puntíku plní. Psát o tom je již zbytečné. A nezačalo to touhle tlupou, začalo to mnohem dříve. A budou dělat další a další prasárny, psát další a další prasárny neb to dostali jako zadání. Uvědomte si, že pokud je to vše tak prolezlé tímto materiálem, není z toho cesta ven. Neboli, jak tam protlačíte ty normálně myslící? Tím, že si oblblí lidé zvolí příště oligarchu? Chá, chá. Kdo tady v této zemi ještě věří na změnu a skutečnou spravedlnost, tak to je tedy naiva.

Eva
29. 2. 2024 07:51
Ohodnotit příspěvek :
     

👍🙂

sefko
29. 2. 2024 08:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Titulek z novinek: Rusko se připravuje i na střet s Čínou – Novinky tohle už je opravdu vrchol tuposti!

Gales
29. 2. 2024 10:23
Odpovědět  sefko

Je to překlep.Správně je že Rusko se společně s Čínou připravují na střet s KoZou.

Ladislav 💤
29. 2. 2024 11:42
Odpovědět  sefko

No, jak je to z Hovínek, tak to bude “určitě” pravda! Ještě že máme svůj mozek, že posálkové! Nás zlatý socialismus, nás naučil přemýšlet! Kdežto vy, odchovanci zločineckým kapitalismem, nemáte čím!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Honzas
29. 2. 2024 12:02
Ohodnotit příspěvek :
     

No a začínáme tahat za kratší kousek provázku. Teď už budeme jenom chudnout.