nezařazené

Ruský region vyhlásil kvůli přílivu uprchlíků stav nouze

Dvě samozvané republiky Donbasu na východě Ukrajiny oznámily, že evakuují civilisty přes hranice.

Ruská oblast sousedící s východní Ukrajinou v sobotu vyhlásila výjimečný stav, přičemž se objevily zprávy o tom, že uprchlíci z Donbasu ovládaného separatisty překročili hranici uprostřed vojenské eskalace s Kyjevem.

Samozvaná Doněcká lidová republika (DPR) a Luganská lidová republika (LPR) oznámily, že v pátek zahájily evakuaci civilistů do Ruska, přičemž rebelové a ukrajinské armádní síly se navzájem obviňují z ostřelování přes kontaktní linii. Není jasné, kolik obyvatel se může řídit pokyny místních vůdců, a ti, kteří žijí poblíž frontové linie na obou stranách, čelí od roku 2014 pravidelným přestřelkám.

Vasilij Golubev, guvernér Rostovské oblasti na jihu Ruska, tváří v tvář přílivu lidí překračujících hranici, vyhlásil od 10:00 místního času stav nouze.

V reakci na rozhodnutí úřadující ministr pro mimořádné situace Alexander Chupriyan uvedl, že opatření „pomůže s právními záležitostmi“ spojenými s poskytováním podpory těm, kteří přijedou. Úřady ubytovávají lidi v místních hotelech a uprchlických táborech, protože přeplněné autobusy a auta stojí na hraničním přechodu.

“Nechali jsme všechno – náš dům, naši farmu,” řekla RT žena, která přijela z vesnice Telmanovo v oblasti kontrolované DPR. Řekla, že se rozhodla sbalit si kufry poté, co slyšela varovnou sirénu a oznámení od místní policie. ” Kdo ví, co by se mohlo stát?” ona řekla.

Další evakuovaná osoba přišla z vesnice Primorskoye, rovněž v oblasti DPR. „Ulice, ve které jsme bydleli, byla v roce 2015 silně ostřelována. Jeden dům byl vypálen, později přestavěn. Nebyly žádné oběti, ale mnoho jich od té doby odešlo – také do Ruska,“ řekla RT. “Uvažujeme o tom, že se jednoho dne vrátíme.” Máme tam bratry, sestry, manžele.“

RT
Uprchlíci z východní Ukrajiny překračují hranici do Ruska, 19. února 2022. © Sergey Pivovarov/Sputnik
Golubev uvedl, že od sobotního rána bylo v Rostovské oblasti ubytováno téměř 1700 uprchlíků z východní Ukrajiny, včetně 737 dětí. Úředníci v Doněcku a Lugansku mezitím hlásili mnohem větší počty odcházejících lidí.

Na východě Ukrajiny nařízena mobilizace
Přečtěte si více Na východě Ukrajiny nařízena mobilizace
Představitelé DPR v sobotu ráno uvedli, že bylo evakuováno přes 6600 lidí, včetně 2400 dětí. Úředníci v LPR uvedli, že právě probíhá evakuace 10 000 lidí. Jevgenij Katsavalov, nejvyšší úředník pro mimořádné události v Lugansku, uvedl, že do Ruska již samo odjelo 25 000 lidí, aniž by upřesnil, kdy se to stalo.

Obě rebelské republiky v sobotu vyhlásily výzvu k mobilizaci všech bojeschopných mužů v obavě z další eskalace. Povstalecké síly a ukrajinská armáda se navzájem obviňovaly z porušení příměří na několika místech podél frontové linie.

Alexej Danilov, tajemník ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany, v pátek popřel, že by Kyjev plánoval útok na DLR a LLR.

“Dochází k pokusu vyprovokovat naše síly,” prohlásil Danilov a dodal, že ukrajinské jednotky “mohou zahájit palbu pouze v případě, že dojde k ohrožení životů našich příslušníků.”

V prohlášení vydaném krátce po příkazu k evakuaci kyjevské ministerstvo zahraničí uvedlo, že „ obvinění, že ukrajinské úřady mají údajně v úmyslu zahájit ofenzívu na dočasně okupovaných územích Doněcké a Luhanské oblasti, jsou nepravdivá“.

sdílet na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
kral
19. 2. 2022 14:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Ukrajinské čistky proti civilním obyvatelům našim politiků nevadí! Naopak, ještě budeme dodávat dělostřelecké granáty… Kolik si Černochová připíše civilistů?

BB Rad
19. 2. 2022 21:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Stejná prasárna jako od *REZNICE – righitové*
VRÁNA K VRÁNĚ – hovoří samo za sebe a Çernoška a další ji podobní zvrhlci si to užívají , jako na divadélku *Fanfulínek*. Jen doufám, že jejich činy je jednou dohoní a potom budou tvrdě platit. HLAVNĚ ŽE MĚLI SVÉHO ČASU PLNOU DRŽŤKU SVOBODY A DEMOKRACIE ( SORRY- DEMOL*KRACIE) BOLÍ MNE ŽALUDEK?