Peter Sagan je “hloupá opice”??? … Quod licet Iovi, non licet bovi

Belgický sportovec předvedl před kamerou rasistické invektivy na adresu Petera Sagana. 
Slovenský cyklista je pro něj “hloupá opice”.

Belgičané dosud věrohodně nevysvětlili okolnosti, za kterých byl v Belgii na smrt utýraný jiný slovenský občan, ani to však nebrání tomu, aby se belgický cyklista Wout van Aert přímo před kamerou vyjádřil o nejlepším slovenském cyklistovi jako o “achterlijke aap”, což v překladu z vlámštiny znamená “hloupá” či “sprostá opice”.

Belgický rasismus je pověstný, vždyť i někdejší belgický král Leopold II. v minulosti nechal dovézt několik černochů z Konga do Bruselu, kde je pak vystavovali v zoologické zahradě v pavilonu exotických živočišných druhů. Více zde:
https://www.pokec24.cz/historie/bestialni-tvar-osvicenych-vladcu-evropy/
a zde:
https://www.theguardian.com/world/2018/apr/16/belgium-comes-to-terms-with-human-zoos-of-its-colonial-past
a zde:
https://www.extrastory.cz/africana-bengu-vystavovali-v-zoo-v-kleci-s-opicemi

Někdo by se mohl domnívat, že od dob Leopolda II. se už Belgie částečně zcivilizovala a nějaký latentní rasismus alespoň nebudou Belgičané předvádět veřejně. 

Ukazuje se však, že to je příliš optimistická představa. Když jim nedělá problém před kamerou hajlovat, proč by jim mělo vadit, pokud nazvou nějakého Východoevropana “hloupou opicí”?

Wout van Aerta zřejmě povzbudila benevolence, se kterou rozhodčí Tour de France přehlédli už jeho předchozí vulgární gesto v podobě vztyčeného prostředníku, což by si beztrestně sotva mohl dovolit takový Novak Djokovič nebo Peter Sagan. Belgičanovi se to však velkoryse prominulo. Je možné se pak divit jeho rasistickým invektivám? 

Vyloučí ho snad někdo z Tour de France jako vyloučili Novaka Djokoviče z turnaje za nechtěnou trajektorii nešťastně odpálenému tenisového míčku? Vyloučí ho snad z TdF tak, jako v minulosti vyloučili Sagana, i když se ukázalo, že ani v minulosti, ani nyní se nedopustil nesportovního konání?

Wout van Aert není ani Srb, ani Slovák, ani Rus, ale je Belgičan, takže vyloučen zřejmě nebude. 

Je sice rasista, ale belgický rasista, takže určitě se to nebude tak velmi rozmazávat. Vždyť v belgických vězeňských celách se dějí i horší věci, takže nějaká rasistická poznámka belgického cyklisty na adresu Petera Sagana není až tak důležitá.

Quod licet Iovi, non licet bovi … Co je dovoleno Bohovi, není dovoleno volovi.

Hlavné správy
https://bit.ly/3mgt3P9

sdíletj na

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
kuko
14. 9. 2020 15:16

Děláte z komára velblouda.
Za a Van Aert dostal pokutu za fakáče 200 CHF
Za b vyjádření, které zmiňujete bylo v soukromé diskusi a za c její běžný význam není to co dělá doslovný překlad.
Bežně se používá ve významu dement, kretén, idiot. Není za tím primárně nic rasistického.