“Oheň pekla” pro Izrael

Zatímco na západní polokouli se pozornost světa soustřeďuje na situaci kolem Venezuely, situace na východní polokouli také nesnižuje míru geopolitického napětí. 

Bohužel název článku vůbec není vtip. Plně odráží podstatu fráze, kterou nedávno vyjádřil bývalý ministr obrany Íránu a současný tajemník Rady pro národní bezpečnost této země Ali Shamchani. 
Ve svém projevu na fóru vysokých technologií, citovaném zpravodajskou agenturou Taksim řekl:

“v případě dalších provokací je Írán připraven nanést „oheň pekla“ na Izrael”.

Diskuse o vývoji situace v Sýrii, k níž došlo během posledních týdnů v rámci “Vojenského přezkumu”, ukázala zajímavou tendenci: …… významný počet čtenářů jsou nejen absolutními odpůrci Izraele, ale i absolutními přívrženci Íránu. 

Nuže, pokusíme se pochopit nedávné činy orgánů Teheránu, a jak blízké jsou zájmy Íránu, Ruska a Izraele
na Blízkém východě a kdo je nyní hlavním zdrojem napětí v regionu.

Pan Shamchani ve svém výše zmíněném projevu rovněž poznamenal, že Írán již dlouho disponuje technologickými schopnostmi, které zvyšují jak dolet strategických střel, tak zvyšují jejich přesnost a úderný dopad. 
Současně však uvedl, že jeho země údajně tohle nedělá z důvodu obranné povahy své vojenské doktríny. 

“Írán nemá žádné vědecké ani provozní omezení pro rozšíření palety bojových jednotek, ale na základě své obranné vojenské doktríny se naše země neustále snaží zvýšit přesnost našich raket a nemá v úmyslu zvýšit jejich rozsah,” uvedl v rozhovoru.

Mezitím současný íránský ministr obrany Íránu Amir Chatami odpověděl kritikou na prohlášení izraelského předsedy vlády ohledně vývoje íránského programu jaderných raket, který, jak víme, byl jedním z důvodů stažení USA z jaderné dohody. 

“Naši nepřátelé všude říkají, že raketová síla Íránské islámské republiky by měla být odstraněna, ale vždy a všude jsme prohlašovali, že naše raketové schopnosti jsou zárukou naší suverenity a nejsou předmětem diplomatického vyjednávání,” řekl Chatami.

Také iránský ministr obrany poznamenal, že jeho země nebude snížovat svůj výzkum v raketové a vesmírné sféře, neboť “iránský spouštěcí program vlastních komunikačních družic bude sloužit ke zlepšení kvality života občanů a přispěje k jejich technologickému rozvoji”.

Stupeň íráno-izraelské obviňující rétoriky se v posledních týdnech a dokonce i v dnech, zejména po zesílení vojenské konfrontace těchto dvou zemí v Sýrii, výrazně zvýšil. 

Připomeňme, že poslední etapa eskalace začala po posledním útoku izraelských vzdušných sil na sklady vojenského materiálu, které byly přepraveny íránskými dopravními letadly do oblasti Damašku. 
Poté Írán vypustil na sever Izraele taktickou raketu typu „země – země“, zachycenou systémem protivzdušné obrany, což se již dlouho nestalo v historii židovského státu. 

V reakci na to izraelské letectvo provedlo obrovský útok na íránská logistická střediska a pozice syrských ozbrojených sil, což vedlo k úmrtí nejméně 20 íránských a syrských vojáků.

V pokračující konfrontaci nyní již z tribun, zástupce vedoucího islámského revolučního gardového sboru, brigádní generál Hussein Saljami učinil velmi ostré prohlášení. 
Zmínil v něm zejména:

“íránská strategie byla vždy zaměřena na vymazání státu Izrael z politické mapy světa a očividně s jeho provokacemi se agresivní sionistický režim přibližuje k datu této nevyhnutelné události v blízké budoucnosti.”

Také generál Saljami dodal:

“oficiálně prohlašujeme, že pokud bude Izrael nadále jednat ve stejném duchu a bude nadále dělat provokace, povede to k nové válce. A tato nová válka skončí pouze tím, že všechna území obsazená sionisty budou osvobozena, a v nové Palestině nezůstane z Izraele žádná stopa, s výjimkou hřbitovů.” 

Všimněme si, že takovou rétoriku na oficiální úrovni, si Írán nedovolil opravdu dávno, a to může znamenat více než vážné záměry Teheránu. 

V reakci na to Benjamin Netanjahu otevřeně prohlásil, že Izrael nanese ještě silnější rány na íránské kontingenty umístěné v Sýrii, pokud Teherán ve velmi blízké budoucnosti nezačne stahovat své jednotky
z této arabské země.

Neměli bychom zapomínat, že Izrael skutečně považuje rostoucí konsolidaci Íránu v Sýrii za přímou vojenskou hrozbu a v tomto ohledu provádí letecké údery na pozice jeho formací, navzdory žádostem Ruska a navzdory skutečnosti, že jednotky Iránu tam jsou na základě pozvání syrského vedení
(pravda, se Sýrií je Izrael také oficiálně ve válce již několik desetiletí). 

“Olej do ohně” narůstající konfrontace přililo také prohlášení generálního tajemníka radikálního šíitského hnutí Hizballáh Hassan Nasralláh, jehož militanti ovládají nejen většinu Libanonu, ale také tvoří podstatnou část proiránských sil v Sýrii.

Pan Nasrallah se několik měsíců neobjevoval v médiích, ale 28. ledna 2019 poskytl rozhovor televiznímu kanálu Al-Mejadin. V něm nejprve uvedl, že pověsti o jeho vážné nemoci jsou lži a on že “má sílu jak nikdy koordinovat akce bojovníků našeho hnutí.”

Zadruhé, Hassan Nasrallah udělal krátkou exkurzi do historie a opět uvedl, že jeho jednotky v roce 2006 porazily “síly sionistického režimu”. 
Právě kvůli tomu “sionistický agresor” po “33-denní válce opustil Libanon, který byl obsazen od roku 1982”. 
A to podle vůdce Hizballáhu vedlo ke změně vojenského paradigmatu orgánů židovského státu, který údajně vždycky snil o “velkém Izraeli od Nilu po Eufrat” a nyní jsou “nuceni k hluboké obraně a ocitli se uzavřeni na okupovaných oblastech”.

Třetím důležitým bodem v rozhovoru s Hassanem Nasrallahem bylo tvrzení, že vojáci, které ovládá, nejenže znovu získali svou sílu po ztrátách, ale také několikrát rozšířili územní rozsah své plné kontroly. 

Kromě toho uvedl:

“v případě zahájení nové globální války s Izraelem už nemáme tisíce raket s malým výkonem a krátkým doletem, ale desítky tisíc raket a některé z nich mají vysokou destruktivní sílu, což ještě více zhorší sionistickou noční můru”. 

Dále poznamenal:

“Všechny možnosti jednání Hizballáhu jsou otevřeně viditelné a uděláme to, co považujeme za vhodné, rozumné, taktické a odvážné. V případě, že Izrael napadne Libanon nebo Sýrii, bude toho velice litovat, protože cena bude mnohem vyšší, než může sionistický režim předpokládat.”

Hassan Nasrallah pokračoval:

“V současné době máme nové vysoce přesné rakety, které mají velký okruh působnosti a které díky tomu budou schopné pokrýt téměř celé území Izraele, zničíme s nimi izraelská vojenská zařízení” .

Vedle všech výše uvedených skutečností vedoucí “strany Alláha” poznamenal, že ve srovnání s rokem 2006 jeho jednotky posilnily protitankový boj a mají  nové systémy protivzdušné obrany, “a tím pádem Izrael zaplatí vysokou cenu v případě agrese z jeho strany”. 

Je třeba říci, že izraelské zpravodajství potvrzuje významný nárůst zbraní hnutí Hizballáhu v oblasti letecké obrany a jsou informace o tom, že Izrael prostřednictvím Francie nedávno varoval libanonskou vládu, že je třeba zbavit se této jednotky radikálního hnutí v zemi. 
V opačném případě, při vojenské eskalaci, v první řadě bude opět trpět  libanonská civilní infrastruktura.

Pokračování v tématu vzdušné obrany v oblasti pravděpodobných konfliktů je nutné vzít na vědomí rozhovor zvláštního poradce o otázkách íránské obrany, generála Farzada Isamiliho, který se konal 30. ledna:

“V současné době patří Irán mezi šest nejvyspělejších zemí na planetě, ve výrobě vysoce progresivních radarů, které pokryjí oblast o průměru 2500 kilometrů. 
A každá země, dokonce i jakákoliv superstát, která se rozhodne zasahovat do Íránské islámské republiky, bude nepochybně silně rozčarovaná a zaplatí za invazi strašnou cenu.”

Dále generál Ismaili prohlásil:

“Již 40 let je Írán vystaven všem druhům hrozeb, agresi, sankcí a teroristických činů, ale se slávou všechny tyto problémy překonal. A nyní Mezinárodní organizace pro civilní letectví uznala nebe
v Íránu za nejbezpečnější v celé oblasti západní Asie, a to svědčí o úspěšné a aktivní činnosti ozbrojených sil naší země.”

Jako kvintesenci k jeho rozhovoru můžeme přiřadit následující větu:

“Současné úspěchy ve vývoji protitivzdušnéobrany Íránské islámské republiky jsou bezprecedentní v celosvětové historii vzdušné obrany. Komplexní opatření nám umožňují poskytovat úplnou obranu nejen pro naši zemi, ale také chránit naše spojence, pokud je to nutné.”

Nicméně, slova íránského náčelníka generálního štábu generála Mohammeda Bagheriho vyvolala největší obavy mezi světovou komunitou. Doslovně uvedl:

“Mezi vojenskými strategickými plány přijatými naší zemí je samozřejmě i obranný koncept. 
Nicméně, při obraně nezávislosti, územní celistvosti a národních zájmů našeho státu, můžeme podniknout i útočné akce. 
A ačkoli nemáme za cíl zachytit území někoho, můžeme pomoci našim spojencům osvobodit okupované země.”

Navzdory absenci objasnění podrobností ve vyjádření šéfa iránského generálního štábu, jeho slova jasně naznačují možnost útočných vojenských operací ze Sýrie proti Izraeli. 
Kromě toho můžeme mluvit o případné ofenzívě íránských ozbrojených sil proti Iráku (s nímž má Írán dlouhodobé nevyřízené účty). 
A také o zahájení přímých nepřátelských akcí Teheránem na arabském poloostrově proti sunnitským státům
v Perském zálivu (za účelem podpory jemenských povstalců). 

V uplynulých dnech se nejvyšší představitelé židovského státu snažili veřejně nereagovat na velmi drsné útoky Íránu, ale vyslovili se slovy bývalého izraelského velitele vzdušných sil, generálmajora Amir Eshela. 
Konkrétně uvedl:

“Nevidím taková vojenská opatření, která by nám umožnila vyhnat Írán ze Sýrie, aniž by Blízký východ propadl do propasti nové války. Toho lze dosáhnout pouze prostřednictvím mírového diplomatického úsilí…..A toto diplomatické úsilí má specifické jméno – Rusko.”

Bezpochyby, geopolitickým odpůrcům Ruska, nezbývá než opět konstatovat, že mír na Blízkém východě opět závisí na vůli Ruska, tak jako mnohokrát předtím. 
……. A mír je lepší než válka.

https://topwar.ru/153312-kogda-ad-gotov-obrushitsja-na-izrail.html

sdílet na

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Administrátor
8. 2. 2019 08:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Bezpochyby, geopolitickým odpůrcům Ruska, nezbývá než opět konstatovat, že mír na Blízkém východě opět závisí na vůli Ruska, tak jako mnohokrát předtím.
……. A mír je lepší než válka.