nezařazenépolitika

Fialova kampelička, obrazy pro Havla, think-tank v Bruselu. Jedno jméno. Kauza začala dříve

06.02.2024 16:06

Až v lednu 2024 se v Česku začalo psát o Podnikatelské družstevní záložně, v níž nepřiznal premiér Fiala podíl. Jenže zmínka o ní pochází už ze září 2023 a ze zahraničí. Tehdy si jí všiml novinář prověřující finance evropských think-tanků. Zjistil totiž, že tisíce eur, tedy miliony korun pocházejí od různých firem, které ale mají společného jmenovatele. Podnikatele Kamila Bahbouha. Což pravidla EU nepovolují. Je toho ale více. Podle mluvčího ODS však Fiala nic nevěděl.

Kauza Fialova milionu v kampeličce rozpoutala zájem o tuto instituci. V zahraničním tisku ovšem figurovala už na konci září minulého roku. Novinář Jesse Pinster o ní okrajově psal v rámci své investigace konzervativního think-tanku New Direction. 7. května 2021 totiž přistálo na účtu think-tanku třikrát 16 000 eur (399 000 Kč). Darovaly je tři firmy, Somecs Institute, Galerie Gema a Redbrick.

Tyto firmy mají jedno společné. Jméno podnikatele Kamila Bahbouha, jak ostatně vyplývá z výpisu projektu Hlídač státu. Bahbouh poslal peníze think-tanku už dříve, v roce 2018 zaslaly jeho firmy dohromady taky 48 tisíc eur, tedy 1,2 milionu korun.

Výčet firem, ve kterých se Bahbouh angažuje či angažoval
Zdroj: Hlídač státu

Osobu podnikatele pak Pinster prověřoval, zjistil například, že jeho galerie dodala obrazy pro kancelář Václava Havla, český parlament nebo ČNB. A jak zjistil Jan Hrbáček z Ekonomického deníku, galerie figurovala v soudních sporech.

„Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na rekonstrukci interiérů vládní letky na letišti v Ruzyni se společností Gema Art Group, jejíž zaměstnanci byli odsouzeni za zmanipulovanou rekonstrukci zámku Kuks. Ministerstvo má za tyto stavebně-rekonstrukční činnosti zaplatit s DPH celkem 21 705 358 korun. Přestože byli zaměstnanci firmy pravomocně odsouzeni, společnost předložila čestné prohlášení, že dodavatel nebyl pravomocně odsouzen pro trestný čin, a to jak u fyzických osob, tak u právnické osoby jako takové,“ uvádí Hrbáček v článku z listopadu roku 2021.

Další firma spojená Bahbouhem je CyberG Europe, která měla spory dokonce s rozvědkou. Tajná služba prý do společnosti „napumpovala několik milionů dolarů“, jenže pak nad ní ztratila kontrolu.

Pinster pak zjistil, že Bahbouh nějakým způsobem figuroval v celkem šestnácti firmách. A to na různých pozicích. Dokumenty pak často podepisuje Bahbouhova žena, Štěpánka Bahbouhová, advokátka.

Jednu věc mají tyto firmy ale společnou, sponzorují relativně málo známý think-tank v Bruselu. Ten byl založen v roce 2009, nizozemským poslancem Derkem Janem Eppinkem a jako patronku měl bývalou britskou premiérku Thatcherovou. Je úzce spojen s europarlamentní frakcí ECR, kde až do brexitu byli hlavní silou britští Toryové.

Jsou to právě částky, které novináře upozornily na osobu Bahbouha. Podle pravidel EU nesmí žádná fyzická ani právnická osoba věnovat think-tanku více než 18 000 eur za rok. Tato regulace má zabránit tomu, aby tyto organizace byly závislé na jediném sponzorovi. Což Bahbouh obcházel tím, že think-tank sponzoroval z různých firem, kde nebylo na první pohled jasné, že mu patří.

Pinster pak uvádí, že 18. dubna se stala zvláštní věc, totiž že v dokumentu s dary pro politické strany a jejich think-tanky došlo ke změně a bylo vymazáno jméno sponzora, místo něho byla hvězdička a zpráva, že dar je prověřován Správou evropských politických stran a politických nadací. O dva měsíce později se na místě místo hvězdičky objevila zkratka PDZ, tedy Podnikatelská družstevní záložna. Právě ve které měl Fiala uložené peníze a právě kterou Kamil Bahbouh založil.

Správa dle novináře prošetřuje dary od Bahbouhových firem. Novinář se diví, že tak činí až od konce roku 2022, protože podezřelé dary přicházely ve stejný den i dříve. Ale podotýká, že tato instituce ještě od roku 2014 žádnou pokutu neudělila.

Ze strany záložny se projektu Follow The Money ozval ředitel záložny Robert Zelenka. Ten uvedl, že dar ve skutečnosti přišel od jiné společnosti, nikoliv od PDZ. Ale už neřekl od které. Bahbouh může prý vystupovat jen za firmu Qed Systems, u ostatních mu akcie nepatří. Že Bahbouh figuroval v managementu společností nekomentoval. Pinster píše, že přesně tak Bahbouh postupuje, čas od času si on a jeho spolupracovníci a spolupracovncie vymění pozice. Zmiňuje např. Karolínu Rutovou, která sedí v dozorčí komisi PDZ, ale pracovala i pro galerii Gema. Barbora Klimšová zase vede firmu Wastech, dříve vedla Redbrick a figurovala také v jiných firmách s Bahbouhem spojených.

Co však Pinster neví, je, co sponzorováním think-tanku chce podnikatel dosáhnout, zda chce nějakou protislužbu nebo zda mu jde o ideologii. Konstatuje jen, že pravidla pro sponzoring byla porušena.

Dle SeznamZpráv je tu ale další spojení. Totiž že český think-tank Pravý břeh u New Direction „vysoutěžil“ 280 tisíc eur, tedy téměř sedm milionů korun na vypracování různých studií jako Evropská vesmírná politika nebo Svoboda v digitálním věku. Na jedné takové je dokonce i Petr Fiala podepsán. Nicméně, podle mluvčího ODS Jakuba Skyvy neměl Fiala o propojení žádné ponětí.

„Pravý břeh je jedním z tuzemských think-tanků, jenž s New Direction dlouhodobě spolupracují. Nejde ale o sponzoring, jednotlivé zakázky musí Pravý břeh získat v tendrech. Tato spolupráce je veřejně známa a pravidelně prezentována. Navíc základním principem nadace New Direction je, že dary a projekty jsou striktně odděleny. Nejde tedy o ‚jedny a tytéž‘ peníze,“ uvedl.

Parlamentní listy


sdílet na

13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Aleš
27. 2. 2024 21:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Pjotr Kampeličkovič Fialčenko, ukrajinský protektor.

katango
28. 2. 2024 11:40
Odpovědět  Aleš

Dycinky Petro! Pjotr je rusky, přece.

Autor
27. 2. 2024 22:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Mne zaujala firma COVIDSYS a.s. – od roku 2016 0 smluv – ale vzniká otázka, to v roce 2016 už někdo věděl, co bude v r. 2021? Nebo to bylo nazváno podle nějakých jiných pravidel?

No a za druhé ti chudáci podnikatelé musí platit daně, aby bylo na ty neschopné balíky, a vy ještě šťouráte, co dělají! Mimochodem v Rusku se před časem rozhořel skandál, kdy jedna blogerka – více méně typu “jak přijít k bohatství a štěstí” a navíc proti SVO – dluží JENOM na daních státu téměř miliardu rublů!! Pravda, nejsou to eura, ani dolary, ani koruny, ale i tak je to dost. A při obhajobě před věřejností se divila jak ona, tak její zastánci, že jako právě proč by měla – chudinka – platit daně …

Tohle je prostě celosvětový ejv, jen někde se to reguluje a nebo se snaží aspoň proti tomu bojovat, jinde, jako v USA, to přímo zavedli do smluv, jako různé služby, poradenství, “!otočení klíčem v zámku” atd. atd. a tak se v USA de facto zbavili korupce a podobných čachrů. Vše je legálně.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Administrátor
P.A.Semi
28. 2. 2024 21:00
Odpovědět  Peter 008

Ony tam jsou v té tabulce kromě pár na začátku všechny “od 2016″… Asi to spíš byl parametr dotazu a ne datum založení dané firmy…?

πα½

28. 2. 2024 00:28
Ohodnotit příspěvek :
     

Ten náš národní bl-beček na sebe nabaluje přídomky, že to jeden nestíhá sledovat. Takže Zmetek Nutela Kampelička Fiala?

Administrátor
P.A.Semi
28. 2. 2024 02:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Michael Svatoš měl zajímavé video o té “kampeličce”, nebo asi spíš pračce špinavých peněz a úplatků, už v roce 2020:

Naspodu tohoto článku
http://www.infokuryr.cz/n/2024/01/23/michael-svatos-kyjev-vcera-oznamil-ze-jeho-vojska-zacala-provadet-tzv-frontverkurzung-9-kvetna-tak-bude-putin-v-kyjeve/

je odkaz na cca 23-minutové video Svatošovo MaP 631 z roku 2020:
https://www.facebook.com/nestra.istra/videos/2718403201754579

(myslím, že tam i popisuje, jak Bahbouh zrekvíroval spoustu milionů (pamatuji si půl nebo čtvrt miliardy?? možná ne, už nevím…) na projekt národní kyber-bezpečnosti, nic podstatného prý nedodali… tunelář…)

A ovšem – víte, proč Fiala tolik křičel o Babišových “dotacích” v letech cca 2020-2021… Protože měl velmi černé svědomí s tím, jak sám tyje z dotací, a nejen na svou neziskovku pro “Barmu”…

πα½

sergej
28. 2. 2024 03:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Výňatek a odkaz.
Situace v ČR je nyní nápadně podobná. Moc uchopila klika, která vlastním lidem, národem i jeho historií pohrdá, a je přesvědčená, že lidé jsou tu jen proto, aby zajišťovali jejich blahobyt, dřeli a umírali, aby se malé skupince Fialových dařilo líp. 
https://www.michalapetr.com/map-1923-analyza-dalsiho-vyvoje-valky-na-ukrajine-iv-cast-vypocet-ruskych-ztrat-a-vcerejsi-prekvapive-vyjadreni-britskeho-admirala-radakina-o-mozne-valce-s-ruskem/

skeptik
28. 2. 2024 07:22
Ohodnotit příspěvek :
     

Pamatujete si ještě jak jak ta banda odeesácká jednala s panem Rathem jako s největším zločincem??
A jaký hon pořádají na Babiše kvůli Čapímu hnízdu?
A teď je klid. Najednou v ČR nemáme policii ani nejvyšší státní zastupitelství.

Pavel z Moravy
28. 2. 2024 08:01
Odpovědět  skeptik

Jo, jo, think- tank, dotace, to všechno má společného majitele. To vše přišlo z toho posvátného kapitalistického západu a je to daň za blbost. Tak človíčku, ochutnej si západní medicínku. Vždyť všichni víme, kde končí všechny ty dotace. Tady se toho vytuneluje a vybagruje, ale stále není vidět ten slibovaný Klausův blahobyt. Vlastně je, ale mezi tu třídu, který ho má, kmán nepatří. Co ale kmán chtěl, to vlastně má.

Slovan
28. 2. 2024 08:55
Odpovědět  Pavel z Moravy

Už ochutnávají, 2/3 středoškoláků nesouhlasí s branou povinností. 😊
Áááá velkou polní a mašírunk. Pláčou jako želvičky, meducínka nechutná. 🤣

Jaris.
29. 2. 2024 03:26
Odpovědět  Slovan

Sebrat vsechny studenty, kteri nenavidi Rusko a mars do zakopu! Vzdyt se na Ukrajine take bojuje za CR.Tak supsup a prevlikat do maskacu. Studovat muzete, az porazite Rusko 😀