Blaha v listě belgickému velvyslanci: „S údivem musím konstatovat, že život dobytka je zjevně pro Belgické království důležitější než život Slováka“

Přečtěte si dopis, který adresoval místopředseda Smeru-SD a člen Výboru NR SR pro lidská práva a národnostní menšiny Ľuboš Blaha velvyslanci Belgie v Bratislavě v souvislosti s případem Jozefa Chovance, který zahynul po zákroku belgické policie na tamním letišti.

Na videu z policejní kamery lékařka kontroluje Slováka Jozefa Chovance v cele předběžného zadržení na letišti ve Valonském městě Charleroi 24. února 2018

Pane velvyslanče Belgického království,

s nesmírným znepokojením jsem přijal zprávu, že belgické úřady potrestaly funkcionáře, zodpovědného za smrt slovenského občana Jozefa Chovance, pouze 10 procentním snížením platu na dva měsíce.

Potrestaný policejní funkcionář tak přijde přibližně o 1 500 EUR, což je cena chladničky ve střední třídě. Asi nejsem jediný na Slovensku, kdo se ptá – toto má být přiměřený trest za smrt člověka?

Jen připomínám, že jen nedávno v Belgii potrestali manažera jatek, který byl zodpovědný za necitlivý přístup k dobytku, pokutou 12 tisíc EUR, což je osminásobně více, než zaplatí policejní funkcionář, zodpovědný za smrt Slováka.

Obávám se, že toto je výsměch spravedlnosti, výsměch rodině, výsměch celému Slovensku. 

S údivem musím konstatovat, pane velvyslanče, že ​​život dobytka je zjevně pro Belgické království důležitější než život Slováka.

Jozef Chovanec byl otec dvou dětí. Byl to dobrý člověk, který si zasloužil žít a starat se o svou mladou rodinu. Belgičtí policisté, kteří ho zabili, při svém brutálním zákroku hajlovali, čímž demonstrovali rasistický podtón zločinu a nenávistný postoj vůči Východoevropanům. Tento strašný čin otřásl celým Slovenskem.

Při obdobné smrti Afroameričana v USA byl policista, zodpovědný za zákrok, odsouzen na více než 22 let vězení, a to aniž by při tom hajloval či jinak urážel jiné národy či etnika. Lidé na Slovensku se ptají, proč na slovanských životech nezáleží tak jako na životech Afričanů? Proč je v prvním případě policejní brutality viník odsouzen na desítky let vězení a před každým fotbalovým zápasem má někdo potřebu si pokleknout, ale v případě Slováka postačí dvakrát 10procentní srážka ze mzdy?

Belgické království vysílá děsivý signál pro celou střední a východní Evropu, že brutalita vůči nám, Slovákům, Polákům, Čechům či Rusům, bude tiše tolerovaná a zametána pod koberec. A pokud se náhodou případy provalí, pak se vyřeší takovými směšnými tresty.

Jakoby se v Belgii spíše vyplatilo zabít slovenského otce rodiny než se ošklivě podívat na prasátko před porážkou. Takto to bohužel pane velvyslanče, působí a je mi to velmi líto.

Vážená Excelence, jsme z toho mimořádně rozčarovaní a považujeme to za urážku Slovenska a velmi špatný signál pro budoucí vztahy mezi našimi dvěma zeměmi. Obracím se na Vás jako opoziční poslanec, protože nepředpokládám, že Vás osloví ministr zahraničí či prezidentka Slovenské republiky.

Oba se výlučně zabývají ochranou opozičních aktivistů v Rusku a Bělorusku a na ochranu Slováků jim jaksi nezbývá chuť ani čas.

Pevně ​​však věřím, pane velvyslanče, že budete tlumočit na nejvyšších místech v Belgii, že rasová vražda slovenského občana si zaslouží adekvátní trest, kterým 1500-eurová pokuta není ani v nejvíc nepovedeném vtipu.

Prosím, tlumočte belgickým úřadům, že na slovanských životech záleží a že rasová policejní brutalita vůči Slovákům nemůže být za žádných okolností takovým nestoudným způsobem smetena ze stolu.

Pokud toto má být tečka za zabitím Jozefa Chovance, v tom případě Belgie nejenže utrží mezinárodní ostudu a potupu, ale vážně to podkopává vztahy mezi Slovenskou republikou a Belgickým královstvím.

Protože pro nás je lidský život důležitější než život dobytka. 

A my budeme za práva našich občanů bojovat.

S pozdravem

Ľuboš Blaha, poslanec Národní rady Slovenské republiky

https://bit.ly/3jpvmAm

sdíletj na