politika

Útok na amsterdamském nádraží

Útok nožem, který se odehrál v pátek na hlavním nádraží v Amsterdamu, byl teroristicky motivován, oznámily nizozemské úřady. Útočníkem byl Afghánec s povolením k pobytu vydaným v Německu, uvedla nizozemská veřejnoprávní stanice NOS. Dva pobodaní jsou občany Spojených států, oznámil americký velvyslanec v Nizozemsku Pete Hoekstra. Jejich zranění jsou vážná, ale nejsou v ohrožení života.

Mladý Afghánec na dva Američany zaútočil nožem v pátek krátce po poledni v podchodu v západní části amsterodamského hlavního nádraží. Policie útočníka následně postřelila. Střelba vyvolala na nádraží, na kterém v tu dobu byly tisíce turistů i místních, značnou paniku. Denně amsterodamským hlavním nádražím projde zhruba 250.000 lidí.Nyní je Afghánec v nemocnici, kde jej v sobotu vyslechla policie.

Německý list Die Welt upozornil, že afghánské radikální hnutí Tálibán ve čtvrtek vyzvalo k útokům na nizozemské vojáky. Reagovalo tak na chystanou soutěž karikatur proroka Mohameda, kterou vyhlásil krajně pravicový nizozemský politik Geert Wilders. Předseda Strany pro svobodu (PVV) mezitím soutěž, jejímž vyhlášením rozhořčil muslimy po celém světě, zrušil.

sdíletj na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
2. 9. 2018 11:49
Odpovědět  josh-xy

To máš pravdu Joshi. Hmm, pobodaní jsou Američané a útočník zrovna Afghánec, jenom aby z toho nebyla jedna z dalších záminek jak víc a houšť okupovat Afghánistán. Každá záminka se hodí do krámu.
To jenom v rychlosti, musím jít dodělat oběd:)