nezařazenépolitika

„Američané darují Česku 2,7 miliardy na modernizaci armády“

Ze sítí: Jaroslav Štefec

Díky článku na serveru Novinky.cz jsem se dnes po delší době zase od srdce zasmál, i když přiznávám, že to byl smích hodně hořký. Ten článek byl vlastně spíše pouhý přepis reklamního tveetu, převzatého z Twitteru americké ambasády v Praze, uveřejněný (samozřejmě včetně kopie původního tweetu, vkusně doplněného vlaječkami USA, Ukrajiny a ČR) pod názvem „Američané darují Česku 2,7 miliardy na modernizaci armády“ a opatřený, jak jinak, poníženou děkovačkou naší slavné „ministryně války“ Jany Černochové. A co mě na něm rozesmálo?

Směšná je už samotná deklarace amerického „daru“ ve formě FMF (Foreign Military Financing). Jako bývalý ředitel českého Národního úřadu pro vyzbrojování a člen Rady národních ředitelů pro vyzbrojování NATO velmi dobře vím, co tyto „finanční dary“ představují a jak fungují.

Tak především jsou zpravidla směřovány do „no NATO“ chudých rozvojových zemí Asie, Afriky a Jižní Ameriky (Afghánistán, Irák, Bangladéš, …), snad s jedinou výjimkou, kterou je Izrael. Dejme tomu. Aktuální stav české ekonomiky a situace v naší armádě této specifikaci obdarovávaných zemí reálně odpovídají. Ostatně bývalý (a pravděpodobně i budoucí) prezident USA Donald Trump se k tomu v komentáři k pohřbu britské královny, kde Joe Bidena posadili mezi premiéra ČR a prezidenta Polska, vyjádřil zcela otevřeně: „Mě by mezi představitele třetích zemí neposadili!“.

Dále platí, že tyto dary jsou vázány na povinnost nakoupit za ně příslušnou techniku a služby v USA. Což vypadá sice zajímavě, ale pouze do okamžiku, než se dozvíte a) stav oné techniky a b) cenu doprovodných služeb (výcviku, a především servisu), který budete muset hradit už hezky „za svoje“. Vzhledem k tomu, že pořizovací cena vojenské techniky se obvykle pohybuje (podle typu) od 10 % do cca 30 % celkových nákladů na její životní cyklus (tj. suma všech peněz, které do ní musíte investovat, počínaje nákupem, zajištěním lidí a prostorů pro její základnu, výcviku obsluh a nákladů na provoz, a konče jejím vyřazením z výzbroje, prodejem nebo likvidací), může nás už během pár let přijít tento „dar“ setsakramentsky draho. USA tak zajišťují pro své zbrojařské firmy dlouhodobý stálý příjem, aniž by musely nějak zásadně hnout prstem.

Téměř bez výjimky (opět Izrael) také platí, že „obdarovaný“ stát si nemůže za takto „z nebe spadlé peníze“ nakoupit to, co skutečně potřebuje, ale to, k čemu ho zaváže „darovací smlouva“. V konečném efektu se tak může tento „danajský dar“ českému státu a nám, občanům, kterým by vojenská technika měla v rukou českých vojáků sloužit k obraně a ochraně naší země, setsakramentsky prodražit. To, co by česká armáda skutečně potřebovala, bude muset stejně nakoupit, a „za naše“.

A snad ještě pár slov ke „kybernetické obraně“, na kterou nám podle zmíněného článku Američané poskytnou 6 miliónů dolarů. Asi tak. Nic nezajistí zvědavým očím, lačnícím například zjistit, jaké plánuje armáda nákupy výzbroje a výstroje a smáznout tak případnou konkurenci, dokonalejší přístup do armádních IT systémů včetně logistických, plánovacích a ekonomických, než příslušně „vytuněný“ systém „cyber defence“, posílající co chvíli „ověřovací“ informace na příslušné servery.

Samozřejmě chápu, že člověku, neznalému výše popsaných praktik, na tomto daru nemusí připadat nic směšného. Ale pro mě to směšné skutečně je. Jak z pohledu zařazení „našeho“ státu mezi „no NATO“ rozvojové země, tak z pohledu hlouposti „odborníků“ na ministerstvu války, kteří nechápou, že český stát za „dar“ ve výši 100 miliónu USD odvede z peněz českých daňových poplatníků americkým firmám během příštích 10 až 15 let něco mezi 250 až 900 milióny USD za příslušné služby, servis a náhradní díly techniky, kterou by pro naši armádu možná ani nepořídil, protože ji prostě k obraně území ČR vůbec nepotřebuje.

Co je ale na celé věci skutečně nejsměšnější, je naivita českých politiků a patolízalské děkování české ministryně americké ambasádě za zdánlivě přátelské gesto, ve skutečnosti ale vyčůraný a do posledního centu pečlivě vykalkulovaný kšeft pro americké zbrojařské firmy, na který budeme mnoho let těžce doplácet. Osobně v této věci nevidím větší téma pro sněmovní výbor pro obranu, případně pro opoziční politiky, než hledání vhodného důvodu pro zdvořilé odmítnutí této „výhodné nabídky“.

sdíletj na

20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Bambulák
3. 10. 2022 21:45
Ohodnotit příspěvek :
     

V USA je dobroty jak v prdeli medu! 👹

Gales
4. 10. 2022 10:21
Odpovědět  Bambulák

Odstavit naši vládu od moci.Jiné řešení nemáme.

Pavel K
4. 10. 2022 20:46
Odpovědět  Gales

Jóó z obýváku od PC, tak to není dobrý nápad. Času bylo dost, je už pozdě.

Albi
3. 10. 2022 21:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Jenže sdělit tyto informace NÁM je slušně řečeno k ničemu. Informoval o tom pan Štefec alespoň taky ministerstvo obrany, financí, NKÚ nebo jinou kontrolní organizaci a především premiéra?
O tom nic nepíše.

zdena
3. 10. 2022 22:00
Odpovědět  Albi

Přece nebude radit výkonným poradcům naší vlády …. ONI jsou za to placení a jistě nestojí o rady zvenku…nebo myslíte, že jim někdo může efektivně radit a že ho poslechnou ???

4. 10. 2022 09:45
Odpovědět  zdena

Dámy, křivdíte mu. Nejen on opakovaně (písemně) atakují naši tzv. vládu svými podněty a kritikou. Se známým výsledkem…

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pedro
3. 10. 2022 22:15
Odpovědět  Albi

Premiéra Ukrajiny? Proč?

Drak
4. 10. 2022 04:10
Odpovědět  Albi

O tom už psaly všechny noviny. Myslet musíš sám.

Pedro
3. 10. 2022 22:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Vnutím ti auto za 100 litrů, protože se mě bojíš. Hodnotu má 20 litrů. Věnuji ti 5 litrů na opravu motoru, protože stojí za houno. Tečka joudo.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pedro
3. 10. 2022 22:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Cenzura i tady? Aha, tak jo.

Buchtík
4. 10. 2022 07:16
Odpovědět  Pedro

Cenzura bych tomu neříkal. Hlídat se to na diskusi, která je otevřená do světa, holt dnes musí. Pokud to bylo za to ho^no v předchozím příspěvku, je to docela smutný. Ale jinak o cenzuře tady být řeč úplně nemůže – byl tady dlouhodobě dáván prostor vyloženýmu trololovi a chlapi se nebojí nechat projít i příspěvky, které se dostávají do hodně ožehavých vod.

Masunta
3. 10. 2022 22:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Už L. Sobota řekl: Nechci slevu zadarmo.

Albi
4. 10. 2022 09:10
Odpovědět  Masunta

To je z povídek Š+G (Šimek + Grosmann).

janle57
3. 10. 2022 23:10
Ohodnotit příspěvek :
     

Z natisknutých peněz se to snadno rozdává i takovým blbcům jako
je současná ČR.

Frankie
4. 10. 2022 06:18
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak je jasné, že blbá frnda afroameričanová, která je zalezlá v americké řiti, na všechno přistoupí. Doufám, že po padnutí této zločinecké sakumpačky půjdou všichni aktéři před soudy a že se toho dožiju.

Helena
4. 10. 2022 06:30
Odpovědět  Frankie

Nejen ona, ale celá odporná vláda.

4. 10. 2022 08:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Vrtulníkové peníze. Amerika krachuje, na trhu je tak obrovský přebytek dolarů ,že hrozí zhroucení. Tak Američani rozhazují vrtulníkové peníze do kolonií. Ale pád to neodvrátí, jen posune a ožebračí i nás. Protože tím na nás přenáší svou inflaci.Slováci také dostali…. bezcené nekryté zelené Americké papírky…

Václav
4. 10. 2022 09:59
Odpovědět  Veny232

Jak řekl největší světový zloduch, těch papírků se ani nenajíte a topit se s nima nedá.

Gales
4. 10. 2022 10:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Naše svině nás zase oblbují.Na ty jejich kecy jim skočí pouze debilní volič pětikolky.

Jiří
4. 10. 2022 12:38
Ohodnotit příspěvek :
     

O to přeci jde. Vždyť vidíte jak se naše republika po roce 1989 změnila. Kšefty s názvy v angličtině, nutnost výuky angličtiny, televizní programy v US barvách atd.K tomu slintající mládež kopírující americkou kulturu.President Masaryk by byl nadšen ,vždyť manželku měl z USA ,ale politika made in USA nás přivede k plochosti a to nemyslím jen po výbuchu atomky.