Krize UKRAJINA

„Ukrajinský protiútok je zoufalým krokem NATO a Kyjeva,“ myslí si David Bohbot

30.09.2022 11:50 | Rozhovor

„Mobilizace armády a referendum nejsou zoufalé reakce prohrávajícího státu, ale kroky, které Rusové připravovali minimálně poslední dva měsíce,“ myslí si bezpečnostní expert David Bohbot a ředitel Centra pro výzkum terorismu. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz pak komentuje aktuální vývoj dění na ukrajinském bojišti, anexi dalších ukrajinských území i útoky na plynovody.

Hodně se teď píše a hovoří o ukrajinské ofenzívě, o tom, že ukrajinská armáda definitivně převzala iniciativu, vytlačuje Rusy ze svého území a že mobilizace v Rusku je posledním zoufalým tahem Putina. Jak to vidíte vy?

Podle mě je to přesně naopak. Zoufalým krokem NATO a ukrajinského vedení je spíše ukrajinský protiútok. Dobře totiž vědí, že Ukrajině zbývá už jen omezený počet vojáků, který rozhodně nestačí na další pokračování opotřebovávací války. Zvláště ne v zimě. S tímto vědomím se vedení NATO muselo po vzoru hráče pokeru rozhodnout pro jednu ze dvou variant. Složit karty, nebo vsadit vše a zaútočit. Rozhodli se pro druhou variantu. Sice dobře prokalkulovanou, ale velmi riskantní. Vzhledem k urgentnosti situace bylo rozhodnuto, že se do bojů zapojí i americké letectvo a dělostřelectvo a také zahraniční dobrovolníci s vojenskými zkušenostmi. Protiofenziva vypadá mediálně dobře a ukrajinská armáda, podporovaná NATO, má taktické úspěchy. Strategicky ale směřuje k nevyhnutelné prohře. Prezident Putin totiž zareagoval tak, jak jsem už dlouhodobě předvídal já, nikoliv podle arogantního očekávání USA.

Takže podle vás bylo ruské vedení na tuto variantu vývoje války připraveno? Stále si myslíte, že ruská armáda může na Ukrajině zvítězit?

více na: Parlamentní listy

sdílet na

4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Masunta
3. 10. 2022 21:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Podle mě …. více na www. httpstw: Můj názor.

4. 10. 2022 09:28
Odpovědět  Masunta

???

Gales
4. 10. 2022 10:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Teď už se čeká na ratifikaci horního parlamentu a pak to začne.Bejt západním vojákem prchám z Ukrajiny dokud je čas.

Helena
4. 10. 2022 12:41
Odpovědět  Gales

Přesně!! Afgán a Irák byl proti tomu čajíček. Tam už nebudou pasáci koz ukryti v horách. Tam odtud se nikdo z těch zápaďáků nevrátí živý.