blogpolitika

Volby na Thaj-wanu vyhrál Peking

© AFP 2024 / GREG BAKER

Muž stojí poblíž sochy zobrazující Tchaj-wan a pevninskou Čínu na ostrově Pingtan v Číně. Archivní foto 

Viktorie Nikiforová

Čtenáři namítnou – jak je to možné? Ostatně prezidentské volby vyhrál otevřeně proamerický kandidát Demokratické progresivní strany Lai Qingde. Nicméně „ne všechno je tak jednoznačné“. 

Zaprvé, buďme upřímní – žádní skutečně protiameričtí kandidáti na Tchaj-wanu nebudou připuštěni k oficiální politice. Oba kandidáti, kteří bojovali proti Lai Qingde, ani neriskují „pozvednutí“ hlasu proti diktátu Washingtonu (když čestně a upřímně, pak je tam de facto protektoriát USA, řízený „samosprávou“ – pozn.překl.). Až na to, že oba v různé míře také hovoří pro rozvoj vztahů s Pekingem. 

Přitom když sečteme hlasy odevzdané pro Hou Yi (Kuomintang) a Ko Wenzhe (Lidová strana), vyjde vám, že dohromady získali téměř 60 procent hlasů. Zajímavé je, že se po určitou dobu obě tyto strany snažily spojit síly, což by prakticky zaručilo jejich kandidátu vítězství. Něco se ale v tom nepovedlo. Nicméně ani rozkol v opozici nezabránil tomu, že Lai Qingde „bude jen menšinovým prezidentem“, poznamenal americký časopis Foreign Policy. 

Za druhé, na Tchaj-wanu se konaly nejen prezidentské, ale i parlamentní volby a zvítězila  v nich strana Kuomintang, která vystupuje za posílení vazeb s Pekingem. Nemají nadpoloviční většinu, ale společně se zástupci (thajwanských) lidovců budou moci zablokovat mnohá prezidentova rozhodnutí. 

Demokratická progresivní strana prohrála parlamentní volby. Ve skutečnosti vidíme, že jedni a ti samí lidé hlasovali za Lai Qingde a „progresivisty“ – asi třetina všech voličů. Jsou to Číňané, kteří se vidí jako Američané, a jejich rodný Tchaj-wan jako 51. stát Spojených států. Ocitli se v menšině. 

Neúspěch“progresivistů“ byl způsoben především nezodpovědností prezidentky  Tsai Ing-wen: tato dáma se nechala využít Američany až do té míry, že v srpnu 2022 poslali na ostrov letadlo s předsedkyní Kongresu Nancy Pelosiovou. Stalo se tak proti vůli Pekingu a ČLR vyjádřila svou nespokojenost. Válečné lodě pluly a létaly stíhačky kolem pobřeží ostrova. Obyvatelé ostrova si rychle uvědomili, že Američané s nimi plánují bojovat. Proměnit se v druhou Ukrajinu, to se nikomu moc nechtělo (Jen stejným druhům idiotů, co vidí na Západě všechno ve zlatě (bez ohledu jaký navenek zastávají politický názor!) a doma vše jen jako špinavou hlínu – tj. platí to i u nás – pozn.překl.) a odtud porážka „progresivistů“ ve volbách. 

Rozzlobený Peking navíc tehdy uvalil na Tchaj-wan sankce a odmítl nakupovat místní okouny a mandarinky. Budete se smát, ale pro ostrov je to všechno velmi významné. Peking je hlavním obchodním partnerem Tchaj-wanu, a pokud chtějí, mohou ostrovany zničit mrknutím oka a žádná  Amerika je nemůže zachránit. 

Hlavním exportním produktem Tchajwanců jsou počítačové čipy, ale bez vzácných kovů se jejich výroba prostě zastaví. A právě kontinentální Čína dodává kovy vzácných zemin. A co tam vůbec nějaké čipy? Ostrov získává potraviny, zemědělské a průmyslové suroviny z kontinentu, z Číny. V roce 2021, kdy Tchaj-wan trpěl suchem, byly ostrovy souostroví Kinmen (jsou vedeny pod kontrolou  Taipei) zásobovány vodou z kontinentu. 

Zhoršení vztahů s Pekingem by pro Tchajwance znamenalo přírodní katastrofu a ostrov to velmi dobře pochopil. A volili strany, které podporují rozvoj obchodních vazeb s Čínou. 

Mnoho lidí nerozumí politice Pekingu vůči ostrovu, zejména na samotném kontinentu. Existuje nespočet čínských gaučových válečníků, kteří volají po „bácnutí“ na tchajwanské separatisty a „bušení“ do Američanů. V srpnu 2022 čínská sociální média nadšeně diskutovala o možnosti sestřelit Pelosiho letadlo. (U nás gaučoví válečníci vládnou! A taky to tak vypadá! – pozn.překl.)

Vedení ČLR se omezuje na „varování“, „vážná varování“ a „přísná prohlášení“. Občas se uchýlí k mechanismu selektivních sankcí – především proti americkým protistranám. Proč taková opatrnost? 

Faktem je, že Peking si je dobře vědom toho, že neexistují žádní „Tchajwanci“, ale pouze obyčejní Číňané – téměř 24 milionů lidí žijících na několika ostrovech. Ano, pevninští Číňané jsou na ně částečně naštvaní – to jsou potomci „přemístěných osob, které uprchly ze země po prohrané občanské válce.“ „Bílé akátové květy emigrace,“ tak říkajíc čínským symbolismem. Plný ostrov běženců. 

Pro Peking to však vůbec není důvod k útoku na Tchaj-wan nebo jeho zničení skutečnými sankcemi (To jen Američané chtějí Thaj-wan zneužít pro své vlastní zájmy jako mnohé jiné země, naposledy jako Ukrajinu, EU atd. atd. – pozn.překl.). Naopak dělají vše pro to, aby k sobě tchajwanské Číňany připoutali. Funguje zde obrovský obchodní obrat, kulturní vazby a mezilidské vztahy. Poměrně pikantní skandál se rozhořel s jedním z kandidátů do parlamentu z Demokratické progresivní strany. Najednou se ukázalo, že proamerický politik měl dlouholetý románek s obyvatelkou pevninské Číny – dokážete si to představit? Milenecký vztah stál politika kariéru. 

Pro Peking je výhodné budovat vztahy s Taipei právě na způsob milostného vzplanutí – lákat, svádět a objímat ostrov v jeho náručí. Odtud stálé myšlenky ČLR – propojit ostrov s kontinentem infrastrukturou, postavit podmořský tunel, postavit most a zajistit stálé zásobování pitnou vodou. Ano, tyto myšlenky jsou nyní blokovány tchajwanským režimem, ale ve skutečnosti jsou budoucností. 

Ovšem, Američané samozřejmě sní o tom, že promění Tchaj-wan v druhou Ukrajinu. Ale Peking chce z ostrova udělat druhý Krym a ještě lépe druhý Hongkong. To vyžaduje, aby proameričtí Tchajwanci zůstali v naprosté menšině, a přesně to se nyní děje. 

Pokud by se prezidentem Tchaj-wanu stal opoziční kandidát, Američané by se ani nezamysleli a uspořádali by další „majdan“ na ostrově. Existují precedenty. V roce 2014 Spojené státy již na ostrově uspořádaly „slunečnicovou revoluci“ s cílem odstranit tehdy vládnoucí stranu Kuomintang, který byl příliš pilný při navazování kontaktů s Pekingem. Docházelo k nepokojům, shromážděním a teroristickým útokům – například výbuch na plynovodu. 

Nový „Majdan“ by přinutil Peking reagovat a americká média by začala výt ještě víc o čínské hrozbě. K čemu by tohle všechno Nebeská říše potřebovala? Ve volbách na Tchaj-wanu vyhrál Peking to nejdůležitější – čas. Alespoň měsíce klidného, pokojného vývoje. 

Jsou to Američané, kteří dnes žijí jen dnešním jedním dnem a podpalují všechno co se jim hodí. Pro všechny ostatní země je výhodné vyhýbat se konfliktům, které jsou jim vnucovány, co nejdéle. Čím déle vydržíte, tím větší je šance, že se Spojené státy samy přetíží a zkolabují. 

Úspěch Pekingu v tomto případě uznaly i samotné Spojené státy. Bezprostředně po tchajwanských volbách prezident Biden prohlásil, že „nepodporuje nezávislost Tchaj-wanu“. To je přesně to, co  Si Ťin-pching od starého muže chtěl, když se s ním v listopadu setkal. 

Jedním slovem čisté vítězství. 

https://ria.ru/20240115/vybory-1921314137.html

Překlad Peter 008

sdíletj na

42 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pijack
16. 1. 2024 13:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Kde je zalezlý Tchajwanec Vystrčil s tou svou kvočnou Pekari? Vždyť oni jsou ti znalci Čínských poměrů a tradic. Jezdili tam vykládat bláboly o demokracii. Copak mě už nebudou oblažovat duši svými vědomostmi o východní kultuře a politice? 🙂 🙂 🙂 Očekávám jejich horlivé prohlášení k situaci… žííííííííííííííííš dnes je to samej kvalitní humor 🙂

Evžen
16. 1. 2024 13:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Doufám, že čeští brojleři pogratulují vítězi voleb a uznají svoji porážku.

16. 1. 2024 13:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak to si nemyslím. Spíš bych řekl, že k pravdě blíž má ve své analýze Iščenko a že je nevyhrál ani Peking, ani strejda šmuel, ale Tajwanci. https://ukraina.ru/20240115/1052700280.html
Taky se ale dá říct, že vyhráli všichni – a nikdo. Úplně nejblíž se dle mého přiblížil pravdě Iščenko v závěru své analýzy:  Start závodu je dán – všichni běžci jsou již na trati. Nyní nelze nic změnit, zbývá jen doufat a podporovat vítězství zdravého rozumu nad válečnými štváči.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pijack
16. 1. 2024 15:44
Odpovědět  Peter 008

Ale vždyť Čína už v sektoru čipů západ dohnala. Dá se to vysledovat na pohybu zboží směrem z Číny do světa. Ukázkou byl rok 2022, když automobilky zastavily výrobu, protože Čína nedodávala. Zbrojní průmysl raději mlčel, v tomto odvětví se na kapitálovém trhu moc nedočteme… no a vědecké obory v Číně jsou zcela soběstačné. Vesmírný výzkum exceluje, zatímco v USA přebírají aktivity soukromé společnosti, které velmi ochotně čipy v Číně nakupují, protože postrádají synergické efekty ve vlastní infrastruktuře.

Ostatně, USA mi jako světový četník začínají silně připomínat policajta bez pendreku 🙂

Administrátor
P.A.Semi
16. 1. 2024 22:49
Odpovědět  Peter 008

Akorát že Čína prý ty čipy vyrábí na Holandských strojích…
Zřejmě nemají vlastní…?

πα½

janko z polanky
17. 1. 2024 07:12
Odpovědět  Peter 008

Nechápu. Bavíte se tady o tom, že v Číně se vyrábějí čipy horší než v Číně. Slyšíte ten nesmysl. Vy jste koukám také, jako Pekařovic Vystrčená Taivanci. Taivan je Čína a Čína je Taivan a anglosasové a ani všichni co na jejich vlnu naskakují, na tom prostě nic nezmění.

Administrátor
P.A.Semi
17. 1. 2024 22:35
Odpovědět  janko z polanky

Inu, Taiwan není Čína, i když lháři na všech možných stranách se pokoušejí tvrdit něco jiného…

πα½

16. 1. 2024 17:29
Odpovědět  Peter 008

Když se to vezme kolem a kolem, tak mi to výsledek těch voleb připadá jakoby napůl těhotnej pro Peking a napůl těhotnej pro šmuela, akorát Tajwanci že donosili a porodili, ale jen chcípáčka.

Administrátor
P.A.Semi
16. 1. 2024 22:47
Odpovědět  Peter 008

Jen gramatická poznámka – kde jste viděl spelování Thajwan ?

Taiwan, nebo Tchaj-wan…
původně čínsky Dayuan, tvrdě, ne měkce…
https://en.wikipedia.org/wiki/Taiwan#Etymology
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tchaj-wan

v ruské Wikipedii Тайвань
πα½

eFPe
17. 1. 2024 09:38
Odpovědět  Peter 008

Peter, ona Amerika nechce válku. Miliony obyčejných ušáků si taky chtějí žít svůj život a buď je jim šumák co se děje na mezinárodní úrovni, ba dokonce i v jiném státě USA, a nebo to prostě nemůžou ovlivnit.

Spam Teuton
16. 1. 2024 14:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Proti Fialově ukrajinské totalitě jsem schopen a ochoten se domluvit na přátelství a spolupráci třeba s upírem, ďáblem či vlkodlakem.

Markýza
17. 1. 2024 12:38
Odpovědět  Spam Teuton

Nojo, jenže nás k tomu domlouvání nepustěj.

Gales
16. 1. 2024 16:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Vychrtlina je vlastně Číňan.Akorát že to tají.

zuzana
16. 1. 2024 16:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Q) The Storm Rider: Zprávy ze dne 16.1.2024

https://aktax.cz/q-the-storm-rider-zpravy-ze-dne-16-1-2024/

Honzas
16. 1. 2024 16:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Pořád nás tady někdo straší Čínou. Nikdo nám tady nezopakuje naši dějinou zkušenost s germány kteří nás tady decimovali po tisíce let. Naposledy to bylo 300 000 czechoslováků za druhé světové války. Pamatuje si někdo že by nás tady takhle likvidovali Číňani? Naopak, čínská kultura existuje 5000 let zatímco Americká 200. Za těch 200 let se ukázalo že ta Americká kultura není vůbec demokratická, právě naopak. Rozkrást zeměkouli se jim zachtělo. Kam se na ně s*** Sovětský svaz.

Slovan
16. 1. 2024 16:57
Odpovědět  Honzas

Tak ona to není ani tak US kultůra jako spíše obřezaná kultůra. Ale MPA z kraje týdne něco mumlala, že v těch volbách vyhrály proamerické síly, tak jse zmaten. Proto tam zřejmě byla s myšákem navazovat ty kontakty. Tak co se teď bude dít, když je to zřejmě jinak.

zuzana
16. 1. 2024 17:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Ateistický homosexuální poradce WEF se obává, že znovuzvolení Trumpa zasadí „globálnímu řádu“ smrtelnou ránu

https://aktax.cz/znovuzvoleni-trumpa-zasadi-globalnimu-radu-smrtelnou-ranu/

16. 1. 2024 17:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Volbám může věřit dnes jen blbec…
Demokracie neexistuje…
Plutokracie vládne Západu…
Stačí se podívat na tu hloupou Nánu Pekari….
Jak si je jistá,že u koryta zůstane…
Ta zná výsledky už dávno předem…

16. 1. 2024 18:07
Ohodnotit příspěvek :
     

😀 😀 😀
seznamzpravycz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-po-kritice-richtera-poslanci-otevrou-diskuzi-o-tragicke-strelbe-na-univerzite-243795
Vzkažte mu někdo…že o tom jeho neštěstí víme své…
😀 😀 😀
Nacpal svého Bastarda na Filozofickou fakultu…aby to jednou mohlo mít po tatínkovy ručičky dozadu…
Hrát si to na inteligenta a chcát nám tu do ksichtů…za těžké prachy…
Akorát jsi chlapče sklidil co jsi zasel!
To vy Jidáši, jste stáli za Babišem ,když na přání páníčků lhal o Vrběticích…
A tím defakto tu válku a tuhle bídu začal!
Páč jste lůza! Lemplové! Přizdisráči! Korupčníci! Lehkoživkové!
Kterým je jedno,že cizí mocnost jim v jejich vlasní zemi, vychová Nacistické Bastardy,pod nosem!
Hlavně když vám to vy lůzo sype!
A tak jsi sklidil,jen to jsi zasel.
Bůh.

16. 1. 2024 18:34
Odpovědět  Veny232

To je jako ten Vajíčko…další špína z ANO…
Žádnej Titul nemá…jen pár koupených z Ameriky od Séreše…
Jinak je to jen blbej Saniták…
A provozuje si to tu firmy na léčení…
Hraje na elitu…
Jen pro to,že ANO je stejná lůza jako Pětilepra…
Šesté kolo Chazarů…uplně stejné svi.ně.
😀
A myslí si že to nevidím 😀

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Putinovec
16. 1. 2024 18:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Na Ukrajině je konflikt protahován . V hnUSA byla ponechána u zdánlivé moci fašistická čeládka . Taiwan byl ponechán v otevřené situaci , aby se západ mohl mrskat a míjet tak své zdroje .
Nepřipadá Vám , že se jede podle určitého klíče , který má za cíl nechat fašistické sebrance dostatek lana , na oběšení ?
A je zde ještě jeden klíč . Čím více se tato situace protahuje , tím více je pravděpodobné , že pátá kolona , která kope za západní fašismus , bude ve světě nemilosrdně vyklučena . Prostě se v tomto nechá lidem volná ruka . Došlo k politováníhodné situaci , která už nejde napravit .
Nepříjemná brzda je odstraněna , je možné dosazovat nové kandidáty a uskutečnit přeformátování globálního světa . Bez světové války , protože se nepřítel zhroutil .

16. 1. 2024 18:52
Odpovědět  Putinovec

Tak nějak potřebují čas,aby to dokázali pochopit…
Setrvačnost Vola…
Až to i tomu poslednímu Chazarovy dojde…
😀
Když na ně moc zatlačíš, zazmatkují a nadělají bordel…
Musíš počkat až je doma vlastní manželky profackují…
😀

Gales
16. 1. 2024 18:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Volby na Thaj-wanu nevyhrál Peking ale buzerant.Takže Číňané jsou ve střehu.

16. 1. 2024 19:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Jestli jste se ještě dnes nezasmáli, tak si přečtěte tohle,ať víte jak vypadá Blbec s Velkým B…
😀
Ten Blbec chce zakázat opakovací zbraně 😀
Ten Blbec ani neví co to je…
To by musel Myslivcům vzít kulovnice…
Ty blechy na jeho hlavě mají víc rozumu než on…
😀
Asi myslel samonabíjecí…
Jenže tomu Blbec vůbec nerozumí…
Tak plácnul hovadinu…
A taková Hovada,tu mají pro nás psát zákony…
😀
parlamentnilisty. cz/politika/poslanecka-snemovna/-Strelba-v-Praze-ve-Snemovne-Bartos-zminil-novinky-tykajici-se-zbrani-a-jejich-nositelu-749244

Boomer
16. 1. 2024 19:33
Odpovědět  Veny232

.. no, to by se museli myslivci naučit pořádně střílet a potom se vrátit třeba k tomuhle! No není to nádhera?
http://www.puskarstvihadas.cz/images/phocagallery/thumbs/phoca_thumb_l_p1050294.jpg
http://www.puskarstvihadas.cz/images/phocagallery/thumbs/phoca_thumb_l_p1050263.jpg

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
16. 1. 2024 19:59
Odpovědět  Boomer

Je,ale necháš za ní půl milionu 😀

Boomer
16. 1. 2024 20:34
Odpovědět  Veny232

..jo, dokonalost něco stojí, kombinace řemesla s uměním obzvlášť. A jak nádherně to voní!!!

16. 1. 2024 21:36
Odpovědět  Boomer

To jo,ale ve skutečnosti je to hrozně nepraktický kus železa…na hony je to strašně těžké…to je tak na čekanou…vytáhnout se před Hajným…

krůtí brko
16. 1. 2024 21:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak strýček Si by si měl především udělat pořádek v armádě. Až přijde Trump, tak už bude pozdě. A Rusko si nemůže dovolit stav, kdy by Čína prohrála válku o Tchaj-wan. To by ohrozilo celý Dálný východ.

krůtí brko
16. 1. 2024 22:09
Odpovědět  Peter 008

No dobře, dobře….jen aby se to stihlo….

Administrátor
P.A.Semi
16. 1. 2024 22:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Říká se tomu “Dialektika” nebo jak, že to otočí celé naruby a vydávají za analýzu?

A nad to ještě komentáře překladatele jsou poněkud dost ideologicky zabarvené, je to víc Propaganda než Zpravodajství, podobně jako ČT, jen otočené na druhou stranu…

πα½

Administrátor
P.A.Semi
16. 1. 2024 23:48
Odpovědět  P.A.Semi

Článek v RT je poněkud vyváženější…
https://www.rt.com/news/590617-taiwan-president-independence-china-war/

A mimo jiné obsahuje větu, která to dobře shrnuje:

more than 60% of voters support the current status quo of the island’s undetermined political status

Taiwanci nechtějí zpátky do Číny…
Čína jasně ukázala v Hong-kongu, že “jedna zem, dva systémy” je jen účelová lež, protože tihle Soudruzi neví, co je Čest, ani Spravedlnost…

A i pro nás by bylo dost katastrofální, kdyby Čína získala monopol na výrobu čipů, takhle je Taiwan významná protiváha, kvůli které se musí chovat korektně, aby nepřišli o zakázky… (a další a snad i poslední protiváha je Malajsie… moc jich proti Číně už nezbylo…)

πα½

Putinovec
17. 1. 2024 09:08
Odpovědět  P.A.Semi

Zřejmě jste myslel systém ďáblova advokáta .
Dialektika není o zamlčení a podsouvání informačních min . Dialektika funguje v samočinném tandemu , kde si člověk sám sobě pokládá návodné otázky a to tak , aby část odpovědi už otázka obsahovala . Je to vyjasňování situace , skládáním postupné informační mozaiky .
Taiwan , po našem tajwan , je stejná mina , jako např. Sev. a Již. Korea , ČR a SR , Konfederace a Unie , katolíci a hugenoti ve formě Bartolomějské noci atd….
Rozděl a panuj , vytvoř problém a na jeho základě dosahuj výsledků svým řízením .
Musím Vás zklamat , nakonec se tento záměrně vytvořený odštěpek s Čínou spojí . Tajwan sám o sobě , není životaschopný a v době globalizace , tak či tak se stane čínským . Rozdíl bude v litrech prolité krve a to nejen té čínské .

Albi
17. 1. 2024 09:54
Odpovědět  Putinovec

Krve je na Zemi dostatek. Hlavně aby nebyla jejích “majitelů”.

Putinovec
17. 1. 2024 10:04
Odpovědět  Albi

I k tomu už se schyluje .

Administrátor
P.A.Semi
17. 1. 2024 22:40
Odpovědět  Putinovec

Taiwanci čím dál tím víc cítí svou novou národní identitu a čím dál tím méně se identifikují s (kontinentální) Čínou…

Takže čím déle to vydrží, tím budou svébytnější, a tím i trvalejší… doufejme…

Zejména až odejde ta generace, která utekla z Číny v 1949…
(takže jestli to Čína neanektuje brzy, tak to bude čím dál tím méně pravděpodobné, leda by se Západ tak rozložil, že by to nebyl schopen bránit…)

πα½

Frank1
17. 1. 2024 10:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Podle prasete Pekari, co prodavalo telefony to vyhraly proamericke sily na Tajwane.
Z toho je patrne, ze co rikaji nase krysy, tak je to vzdy opacne.