blog

Ruská aktiva ničí západní ekonomiku 

© RIA Novosti / Obrázek generovaný AI 

Ať Západ vymyslí co chce, stejně to udeří především po něm a paradoxně to posiluje Rusko … nebylo by pro Západ nejlepší nedělat vůbec nic …? Měl by aspoň malou šanci na přežití … Petr 008

Sergej Savčuk 

Zatímco se veškerá pozornost světového tisku soustředila na prázdné mlácení slámy na švýcarském setkání zvaném „mírový summit“, stranou se odehrávaly mnohem hlubší události. Americká ministryně financí Janet Yellenová v televizi ABC uvedla, že Spojené státy nebudou považovat použití výnosů ze zmrazeného majetku Ruska za krádež. Samozřejmě ve prospěch Kyjeva. 

Než přejdeme k dalšímu rozhovoru, hned nastíníme dva klíčové body. Za prvé, abychom odmítali obvinění z proruské zaujatosti, všechna níže uvedená čísla a hodnoty jsou převzaty ze západních zdrojů. Za druhé, veškeré finanční procesy jsou záměrně zjednodušeny tak, aby byly srozumitelné co nejširšímu okruhu lidí, zejména bez specializovaného vzdělání a zkušeností. 

Začněme konceptem ruských aktiv v zahraničí. Za dva roky od vzniku SVO o nich každý slyšel, ale ne každý rozumí, o čem je řeč. 

Za prvé. Státní rozvojová korporace Ruska VEB.RF (Vnesheconombank) je definuje jako úvěrové závazky zahraničních dlužníků za kredity vydané Sovětským svazem a Ruskou federací. Zjednodušeně řečeno, jde o kredity, které ruská vláda poskytuje zahraničním kupcům na nákup široké škály domácího zboží, čímž zabije několik much jednou ranou. Státní peníze podporují reálný sektor ruské ekonomiky, úročí je finanční a bankovní struktury, a protože se bavíme o zahraničním obchodu velkého státu, není ten úrok vůbec malý. Tento pojem zahrnuje i zlaté a devizové rezervy, budovy diplomatických misí a další objekty, které tak či onak patří ruskému státu, ale hlavní část tvoří právě kredity. 

Podle amerických finančních institucí je v zahraničí blokováno celkem asi 300 miliard dolarů, ale je třeba upřesnit, že výraz „asi“ znamená „méně“. Lví podíl aktiv je zmrazen v belgické finanční síti  Euroclear. Specializuje se na clearing (bezhotovostní operace) a zajištění vypořádání obchodů s cennými papíry. Přesný objem ruských aktiv zde není znám, ale je známo, že ve Spojených státech je jejich objem pět až šest miliard dolarů. Některé další jsou zablokovány ve finančních organizacích  v Kanadě a  Japonsku , ale jejich podíl na celkovém počtu je zanedbatelný. 

Za druhé. V obyčejném společenském prostředí je populární rozhořčený názor, že zmrazování státního majetku je nepřijatelná nepozornost a téměř kriminální nedbalost ze strany ruských úřadů. Například, jak to vůbec dovolili a proč nebylo všechno odstraněno předem. Toto hodnocení je tak primitivní, jako je daleko od reality. 

Za prvé, ve světových dějinách takové precedenty neexistovaly. Ano, státní majetek byl zmrazen, ale šlo o akcie nepoměrně menšího rozsahu. Mimo jiné je třeba mít na paměti, že tyto procesy na finančním trhu přímo souvisejí s čistě vojenskými událostmi. Připomeňme, že počátek SVO byl pro celý svět naprostým šokem, to znamená, že naši nepřátelé vlastně prospali obrovský vojenský výcvik, kumulaci sil a techniky a jejich rozmístění do linií nasazení, které umožnilo okamžitě zabrat obrovské oblasti, které se nyní staly novými regiony země. 

Pokud by Moskva začala aktivně rozprodávat a odebírat své rezervy, měnu a cenné papíry, vzbudilo by to živý zájem a dalekosáhlé závěry, protože jen velmi naivní člověk by si mohl myslet, že západní zpravodajské služby nesledují zprávy z trhu a nemají specializované poradce. Ale, je také třeba říci, že za poslední dva roky byl ruský měnový koš reformován a některá aktiva se již vrátila do Ruska nebo byla převedena pod jurisdikci spřátelených zemí. 

Za třetí, a tady se dostáváme k jádru.

Diskuse o nutnosti zabavit ruský majetek probíhají téměř od prvního dne totálního nepřátelství a připomínají spíše rituální tance s tamburínou. Toto téma je nejaktivněji diskutováno v amerických finančních a politických kruzích, standardně přesouvající pochybnou čest na Evropskou unii – říká se, že máte tam hlavní rezervy, je na vás, jak budete jednat. Pokud podobné úvahy vysledujete ve Starém světě, bude velmi nápadné, že i politici se tohoto tématu dotýkají pouze konečky prstů a evropské finanční instituce s maniakální úzkostí promýšlejí každé slovo na toto téma. A má to svůj důvod. 

Věnujte pozornost prohlášení Janet Yellenové, kterým začal náš dnešní rozhovor. Zdůrazňuje, že Spojené státy nebudou trestat Evropskou unii, pokud se pokusí stáhnout úroky nashromážděné za ruské zahraniční půjčky. Mluvíme mimo jiné o částce tří miliard dolarů, kterou dlužníci vyplatili na konci roku 2023. Důležitý jsou slova – pouze úrok, nikoli majetek samotný. V nedávných projevech  lídrů G7 se objevila částka 60 miliard, odkud se ale vzala, není zcela jasné. 

Západní finanční analytici píší, že i kdyby (je třeba zdůraznit poslední tři slova) Evropská unie se k takovému kroku odvážila, poskytne  Ukrajině určitou pomoc, ale nebude mít ničivý dopad na Rusko. Právě naopak. 

Zatímco západní spojenci tančili za zvuků bubnů, Moskva přesměrovala více než dvě třetiny exportu surovin do spřátelených zemí, to znamená, že si zajistila odbytové trhy a neustálý příliv devizových příjmů. Dalším faktem je, že díky úzké spolupráci na státní úrovni se Rusko vzdaluje obchodu vázanému na dolary a stále více se přesouvá k alternativním měnám – především jüanu, a obratu v indických rupiích, tureckých lirách a brazilských realech. Samotné transakce jsou stále častěji prováděny prostřednictvím systému pro zasílání finančních zpráv (FMTS), který také zvyšuje zabezpečení před vnějšími útoky (nekontroluje to Západ – pozn.překl.)

A teď to nejdůležitější: proč se kolektivní Západ neodváží zmocnit se ruských aktiv, ale zvažuje pouze možnost využití úroků. 

Jak si pamatujeme, většinu zahraničních aktiv tvoří kredity. Evropská unie a její komplicové zablokovali zhruba (necelých) 300 miliard dolarů, přičemž dluh ruských dlužníků vůči západním věřitelům výrazně přesahuje 300 miliard. Přesnou částku nikdo nezná, ale podle stejných západních odhadů se celkové závazky ruských společností blíží 400 miliardám – plus mínus. 

Pro zjednodušení: Rusku dluží 300, Rusko dluží 400 – dej nebo ber. 

Stažením aktiv se automaticky ruší všechny vnější závazky ruských účastníků. A pokud do tohoto okamžiku došlo k nepřímé směně, kdy byla ze země stažena zahraniční aktiva a v reakci na to byla zrušena blokáda a část jejích financí byla vrácena Rusku, pak v tomto případě systém přestane fungovat. Západní věřitelé získají čistou nedobytnou ztrátu téměř sto miliard. 

A dál ještě více!!

Podle zákona o zachování energie znamená ztráta pro západní finanční instituce podobný zisk pro ruské dlužníky – obvykle státní. Pokud se tak stane, centrální banka Ruska bude mít možnost vydávat (tisknout) rubly za specifikovaných sto miliard dolarů bez omezení. Nejenže to nezpůsobí inflaci, ale snížením velikosti devizových rezerv to povede k nárůstu množství čistých domácích aktiv. Jednoduše řečeno, domácí ruská ekonomika bude ještě silnější a její základna stabilnější. A to vše je způsobeno přímými západními ztrátami (čili to zaplatí každý západní občan ze svého na daních … – pozn.překl.). 

Proto se donekonečna mluví o nutnosti jej zabavit a převést na Ukrajinu, ale v praxi ruský majetek leží na belgických účtech, kam neustále přicházejí platby a úroky a nikdo si netroufne otevřít Pandořinu skříňku v hodnotě stovky miliard dolarů. Politici si mohou říkat, co chtějí, ale globální bankéři počítají každý cent. (Znamenalo by to ještě mnohem větší  a možná definitivní ztrátu důvěry vůči finančním službám ze Západu a jeho pověst je už tak dost pošramocena – pozn.překl.)

https://ria.ru/20240618/ekonomika-1953538556.html

Překlad Peter 008

sdílet na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Petr
19. 6. 2024 08:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Článek je dobře na psán , Rusko vše předem upravilo těch pár drobných v Belgii . Horší je že slavný eurocler se bude stěhovat do Dubaje pokud jde o hotovost kurz do budoucna budou určovat Saúdové který se nenechají okrádat, dojde ke změně toku peněz. už se stahují z Evropy. Zatím těží Amíci vyc ropy to nevydrží dlouho kvůli vlastní inflaci a bankám náco podporovat EU ve zlodějine , proto se zdržují za bukem v křiku? Neboť 💸 jsou jen potisteni papír. Kovy suroviny mají cenu. Jinak článek je dobře napsán za povinnou likvidaci Zberbank zaplatí jen ČR ostatní venove ???

cool
19. 6. 2024 17:05
Ohodnotit příspěvek :
     

Úžer mamona není ekonomie ale jen bludy feťáků.