politika

Proč Ukrajina znovu vstoupila do špatných dveří? O projevu ruského prezidenta na summitu ve Švýcarsku

Úvodem:

Od 15. do 16. června se ve švýcarském letovisku Bürgenstock konal „summit o míru na Ukrajině“. Summit byl koncipován jako demonstrace „sjednocení všech zemí světa proti Rusku“. Podle oficiálních údajů švýcarské strany se na tuto akci sjelo 92 delegací z různých zemí světa, ačkoliv bylo původně plánováno, že se na summitu sejdou lídři většiny členských států OSN nebo jejich vlád ze 160 zemí. Ze samotného summitu vyplývá, že do Švýcarska přijelo jen 57 prezidentů a premiérů.

Ne všichni souhlasili s podpisem závěrečného dokumentu – podpořilo jej méně než 80 zemí a čtyři mezinárodní organizace.

Brazílie, Indie, Saúdská Arábie, Bahrajn, Arménie, Jižní Afrika, Svatý stolec, Indonésie, Libye, Mexiko, Thajsko a Spojené arabské emiráty odmítly dokument podpořit.

Hovoříme-li o 80-ti signatářských zemích, je třeba vzít v úvahu i globální reprezentativnost těchto států, jejichž hlavní úlohou na „summitu“ bylo „zvýšení počtu“. Ze všech 80-ti dotčených zemí je více než ¼ velmi malých zemí, jejichž celkový počet obyvatel je menší než například 10 % obyvatel jediné země, jako je Brazílie. Pět nejmenších zemí, které podepsaly tiskovou zprávu: Andorra, Lichtenštejnsko, Monako, Palau a San Marino.

Hlavní úkol organizátorů summitu, kterým bylo odcizit takzvaný Globální Jih Rusku a nalákat ho do proukrajinské koalice, byl zcela převálcován.

Téměř všechny země, které nepatří mezi tradiční zastánce Ukrajiny, rezoluci nepodepsaly.

Někteří zástupci dokonce museli svůj nesouhlas vyjádřit konkrétně, když byli automaticky zařazeni na seznam signatářů – jde o Jordánsko a Irák.

Již v neděli pozdě večer, po skončení summitu, vešlo ve známost, že Irák a Jordánsko stáhly svůj podpis pod deklarací summitu o Ukrajině ve Švýcarsku.

Švýcarské ministerstvo zahraničí vysvětlilo, že podpisy Iráku a Jordánska v komuniké o Ukrajině byly chybou.

Irák a Jordánsko byly na seznam signatářů závěrečného komuniké o Ukrajině přidány omylem kvůli „koordinačnímu problému“, uvedl mluvčí švýcarského ministerstva zahraničí Valentin Clewa.

Podle pravidel platných na fóru v Bürgenstocku byly všechny zúčastněné státy povinny před zahájením závěrečného zasedání informovat organizátory, zda jsou spokojeny s obsahem návrhu komuniké, který jim byl předán před zahájením konference.

Informace od Iráku a Jordánska o jejich nesouhlasu do uzávěrky neobdrželi, proto byly zařazeny na seznam zemí, které finální dokument podporují. Po obdržení oznámení od delegací těchto zemí, že komuniké nepodporují, byly v seznamu provedeny úpravy, uvedl mluvčí ministerstva zahraničí, informuje RIA Novosti.

Seznam zemí podporujících závěrečné komuniké konference o Ukrajině v Bürgenstocku se může změnit, řekl agentuře TASS mluvčí švýcarského ministerstva zahraničí Valentin Clewa .

Poznamenal, že do 18. června včetně lze v seznamu provádět změny, pokud si ten či onen stát přeje svůj podpis stáhnout, jako to udělaly Irák a Jordánsko 16. června večer, nebo naopak dokument podpořit.

Rwanda se stala po Jordánsku a Iráku třetí zemí, která stáhla svůj podpis na závěrečném komuniké konference o Ukrajině, která se konala 15. až 16. června v Bürgenstocku. Svědčí o tom aktualizovaný seznam účastníků schůzky, kteří dokument podpořili, zveřejněný švýcarským ministerstvem zahraničí, uvádí TASS.

***

Proč Ukrajina znovu vstoupila do špatných dveří? O projevu ruského prezidenta na summitu ve Švýcarsku

Elena Murzina

Jak vtipkují a šíří online – jako první na fóru ve Švýcarsku vystoupil ruský prezident Vladimir Putin.

A to je naprostá pravda.

Když hosté dorazili, ubytovali se a obdivovali alpskou scenérii, na jejich telefonu se objevila nečekaná zpráva.

Zůstali u obrazovek a s veškerou pozorností naslouchali projevu ruského prezidenta. Jak jinak? Ano, mluvil na ruském ministerstvu zahraničí, a ne před nimi, ale bylo to o tom, proč se „dnes tady všichni sešli“.

Samozřejmě jsme tam nebyli, ale není pochyb o tom, že přesně tak to proběhlo. Je hloupé pokračovat v diskuzi o starých zprávách, pokud se objevila nová senzace.

To byl skutečně projev, který otevřel (a v podstatě uzavřel, další diskuse ztratila smysl) globální summit ve Švýcarsku.

„Genius juda,“ mistr tohoto sportu Vladimir Putin, jim technicky podrazil nohy. Nebo to bylo bolestivé držení?

Hovoříme o zásadně nové bezpečnostní architektuře ve světě.

Podrobnosti samozřejmě šokovaly ukrajinskou stranu.

Ukrajinské jednotky musí být zcela staženy z území Doněcké a Luhanské lidové republiky, Záporožské a Chersonské oblasti. Ukrajina odmítá vstoupit do NATO. A pak se okamžitě zastaví palba a začíná jednání.

Účastníci summitu ve Švýcarsku, na rozdíl od ukrajinské delegace, byli téměř jednomyslní: je nutné okamžitě připravit novou konferenci. Všichni o tom mluvili, počínaje hned prvním projevem – hostitelky summitu, švýcarské prezidentky.

A zde je to, co říkají ukrajinští politologové, kteří mají blíže k ukrajinské realitě:

Okno příležitosti – do 29. srpna

Ukrajinský politolog Michail Čaplyga:

Co to vlastně řekl Putin? Řekl, že podle mínění Ruska je Zelenskij od 20.-21. května nelegitimní. Můžete s ním mluvit, ale dokumenty musí podepsat jiní lidé. Kdo si udržel moc na Ukrajině? To je předseda Rady Stefančuk, soudce Ústavního soudu a parlament.”

A tady podle Čaplygy vzniká určitá kolize.

Parlament je legitimní pouze do 29. srpna, kdy vyprší mandát všech poslanců.

V zemi by bylo možné prodloužit stanné právo, které končí 11. srpna. Ale kdo ho může prodloužit? Pouze prezident, který je jak podle názoru Ruska, tak podle Ústavy Ukrajiny nelegitimní.

Nesmírně komplikovaný je i příběh s Ústavním soudem. Jeho současný (úřadující) šéf Golovatyj musí kvůli věku odstoupit v červnu 2024. Nového se nepodařilo jmenovat. Ten předchozí, Tupickij, byl odvolán dekrety tehdy ještě prezidenta Zelenského (nezákonně, a to uznaly ukrajinské soudy). Situace uvázla na mrtvém bodě. Tupickij se skrývá v zahraničí – předseda Ústavního soudu země!

Tak co se stane? Po 29. srpnu letošního roku na Ukrajině neexistují ani legitimní poslanci, ani parlament, ani předseda, ani Ústavní soud a ani mnoho státních institucí, které jmenuje prezident.

Okno příležitostí k vyjednávání zmizí 29. srpna,“ shrnuje Čaplyga.

Jermak v čele Evropy a „Sieg Heil“ v ​​Alpách

A sám nelegitimní prezident pořádá summity v Evropě. A ne sám – s člověkem, který nemá vůbec žádnou pravomoc. Ale ve skutečnosti každý ví, že je to on, kdo vládne Ukrajině – šéf prezidentské kanceláře Andrej Jermak.

To se odrazilo i na skupinové fotografii účastníků summitu, kde Jermak stojí v samém středu.

Naprosto bezprecedentní věc.

Uprostřed skupiny „světových lídrů“ nestojí nejvýznamnější úředník kyjevského režimu. Jermak a Zelenskij stojí po boku hostitelky summitu, švýcarské prezidentky.

A to přesto, že tam byl velký zástup úředníků: ministrů, poslanců, ale byli tam i premiéři a prezidenti. Ale nikdo – na úrovni Jermaka.

Přesto každý ministr, dokonce i ministr pro osoby se zdravotním postižením, jako byl zástupce Austrálie, je mnohem vyšší úrovně než nějaký šéf prezidentské kanceláře (mimochodem také nelegitimní).

Ukrajinu mohl zastupovat například premiér Šmygal. Nebo ministr zahraničí – tuto funkci stále ještě zastává Kuleba. Nebo to mohl být předseda Rady Stefančuk.

Bez ohledu na to, jak by to kdokoli v Kyjevě chtěl nebo nechtěl, je to Stefančuk, podle ústavy, kdo by dnes měl stát v čele státu Ukrajina.

Ale ve skutečnosti zemi vede uzurpátor. A vlastně ani ne uzurpátor, ale jeho podřízený. Kterého jistě nikdo nikdy nezvolil. Ve skutečnosti zemi opravdu vede Andrej Jermak, což se potvrdilo i na fotografii na alpských loukách.

Jak řekl ukrajinský politolog Konstantin Bondarenko, Jermak je dnes ministerstvem zahraničních věcí, mluvčím a veškerou skutečnou mocí na Ukrajině.

Ale proč ho postavili do středu skupinové fotografie světových lídrů (nebo úředníků).

Bylo to uděláno z nějakého důvodu.

Zmíníme ještě další věc – hlavní provokatér poslední doby – kanadský premiér Trudeau – při tomto fotografování hlasitě vykřikl banderovské heslo a několik hlasů ho podpořilo. “Sláva Ukrajině!” zvolal Trudeau.

Opět, jako v případě nacisty Gulka, kterého přitáhl do kanadského parlamentu, aby políbil Zelenského a jeho ženu.

Bylo by lepší, kdyby prostě společně křičeli „Sieg Heil!“. Bylo by to upřímnější.

Věci nešly podle plánu

Možná Jermaka vytáhli dopopředí se zákeřným cílem: zdůraznit, kdo zorganizoval toto selhání. Stejně jako generálové NATO obviňují ukrajinské generály ze selhání slavné protiofenzívy (přitom ji připravovali i přímo vedli).

Obecně na summitu mělo probíhat všechno úplně jinak.

Taková setkání se samozřejmě plánují předem. Například i rok. A před rokem měli všichni úplně jiné plány.

Čekali protiútok!

K tomu připravovali „mírový“ summit. Počítali s porážkou Ruska – jak na bojišti, tak díky sankcím.

Zelenskij samozřejmě „mírovou formuli“ nezformuloval. To byla „formule“ Sullivana, který byl na summitu ve Švýcarsku přítomen a smutně sledoval, v co se jeho skvělý nápad proměnil.

V podstatě nejde o Zelenského selhání. Tohle je selhání amerického “deep state”

Před rokem vše vypadalo tak nadějně: Ukrajina vybavená silnými západními zbraněmi zahajuje protiofenzívu (léto 2023). Abrams a Leopardi zaženou ruské jednotky na útěk.

Západ poráží Rusko. „Summit Zelenského formule“ proběhne triumfálně a na Rusko je uvaleno odškodnění, sankce a reparace.

Ale jak víte, všechno se pokazilo. Protiútok se změnil ve fiasko. Sankce neměly žádný účinek. Tím se také summit automaticky proměnil z kočáru na dýni.

Pak se pokusili situaci zachránit: za běhu se rozhodli, že z toho uspořádají setkání zemí, které Rusku předloží ultimátum. Ale ani to se nepovedlo.

Takzvaný globální jih předložil své mírové plány. Existuje již několik alternativních plánů příměří: Číny, Turecka, Indonésie.

Myšlenka obecného ultimáta selhala.

Pak se rozhodli udělat alespoň něco. Přípravný summit. Nebo inaugurační summit, jak tomu říká ukrajinský tisk.

Jaký druh inaugurace mají na mysli? Zelenského, nebo co?

Očividně ano.

Ve výsledku, jak říká politolog Konstantin Bondarenko, na tomto summitu skutečně došlo k „uznání Zelenského legitimity“, ale za jakým účelem?

“Aby stáhl svůj dekret o nemožnosti jednání s Ruskem a přešel k diplomatickým metodám řešení konfliktu.”

Místo konání druhého summitu

Od samého začátku setkání ve Švýcarsku se začalo mluvit o „druhém summitu“. To bylo hlavním tématem diskuse.

Šéf švýcarského ministerstva zahraničí se zmínil, že zatykač ICC na ruského prezidenta by měl být v tomto případě také zrušen. “Musíme spolupracovat,” říká. Úporně nabízí svou zemi k dalším jednáním. Švýcarsko je již připraveno odvolat zatykač. Nyní, když svitla naděje na budoucí Druhý summit za účasti ruských zástupců, začal boj o vyjednávací platformu. Šanghaj? Dubaj? Švýcarsko ale neztrácí naději.

Papež a chudák Biden. Co říká Trump?

Biden byl v Evropě na setkání skupiny G7, ale ne v nejlepší formě. Na Zelenského summit se nedostavil.

A ne v nejlepší formě – to je mírně řečeno!

Nejprve ho za rukáv chytila ​​Georgia Meloniová, protože Biden se při pozorování parašutistické show na G7 náhle otočil a šel opačným směrem.

Poté proběhlo setkání s papežem.

Americký prezident se opřel čelem o čelo papeže a ztuhl a nemohl se ani pohnout.

Je katolík a setkání s následovníkem apoštola Petra je pravděpodobně velmi vážným okamžikem v jeho životě. Ale ne do takové míry!

Papež také nevěděl, co má dělat. Mimochodem, je o sedm let starší než Biden. Nejde tedy ani tak o věk, jako spíše o progresivní onemocnění prezidenta USA. Jak se vlastně může zúčastnit voleb?

Trump mezitím již přislíbil, že přestane přidělovat peníze Zelenskému „ještě předtím, než vstoupí do své kanceláře“. Tedy na podzim roku 2024.

Čas příležitostí pro Zelenského a jeho pojízdný cirkus se krátí.

Kolumbie proti

A hlavní senzací summitu se stal prezident Kolumbie, který jasně vysvětlil, proč „otočil své letadlo“.

Od dalšího latinskoamerického prezidenta – argentinského prezidenta Javiera Mileyho – všichni očekávali nové excesy, ale ten byl tichý a klidný.

Právě on se v Argentině objevuje na jevišti s motorovou pilou a s polonahou přítelkyní (už se však rozešli, ona, jak se ukázalo, zasahuje do Javierovy práce).

V Davosu, na G7 a na podobných summitech se sluha světového globalismu, skandální Javier, naopak chová docela slušně.

Ale kolumbijský prezident se summitu prostě odmítl zúčastnit, což vyvolalo v médiích značný rozruch.

Mluvil o tom zcela jasně: Gustavo Petro řekl, že tohle není koalice míru, ale koalice války. Kolumbie se toho nezúčastní.

“Nejsme pro válku, jsme pro mír. Proto se summitu ve Švýcarsku nezúčastním.”

Prostě a jasně.

Kolumbijský prezident Gustavo Petro přerušil návštěvu mírového summitu ve Švýcarsku uprostřed zahajovacího dne a přijetí hostů.

Poté, co takto vyjádřil svůj protest proti předem stanoveným výsledkům fóra, současně odpálil mediální bombu zveřejněním vysvětlení svého kroku.

Švýcarské fórum není svobodným fórem pro diskusi o cestách k míru mezi Ruskem a Ukrajinou. Vaše závěry jsou již předem dané.

Většina Latinské Ameriky a kolumbijská vláda s prodlužováním války nesouhlasí. Nevstupovali jsme do politických bloků kvůli válce.

Na počest Olofa Palmeho, Švéda, který věděl, jak vztyčit vlajku světového míru a sociální spravedlnosti v nejhorší chvíli studené války a který byl zabit v ulicích Stockholmu, přerušuji svou cestu na setkání ve Švýcarsku a žádám Evropu, aby diskutovala o způsobech ukončení války a ne o jejím prodloužení.

Dialog mezi Ruskem a Ukrajinou je nezbytný.

Vytvoření bezpečnostní zóny bez jaderných zbraní, která fyzicky odděluje NATO od Ruska, zajištění trvalé bezpečnosti zemí bývalého Sovětského svazu a východní Evropy, absolutní respekt k ruskému a ukrajinskému lidu v rámci Ukrajiny a Ruska.

Evropská unie ve svém rozšiřování by měla být opatrná, aby nezačala válku.

Kolumbijská vláda se bude podílet na veškerém úsilí o vybudování dialogu a míru mezi Ruskem a Ukrajinou, jakož i o ukončení genocidy palestinského lidu.

Je nutné obnovit a prohloubit mezinárodní právo a ne budovat bloky zemí pro válku.

El escenario del foro de Suiza
https://x.com/petrogustavo/status/1801943500025385071

No, počkáme, kdy, jak a v jakém složení se sejde další summit. Ukrajinským komikům nezbývá téměř žádný čas. Nehledě na „inaugurační“ summity ukrajinskou ústavu nepředěláš.

Příští návrh ruského prezidenta bude mnohem horší.

Využijí současný mírový návrh Vladimira Putina? Stěží.

Pokud mluvíme o samotném summitu, pak stojí za to věnovat pozornost jednomu detailu. I bez účasti na něm (připomeňme, že od počátku to byla Ukrajina, respektive její současné vedení, kdo na summit nepozval Rusko), Rusko tam bravurně zvítězilo.

Za prvé, na summit dorazilo o polovinu méně zástupců zemí, než plánoval Zelenskij a jeho „Kvartal“ na Bankové ulici.

Zadruhé, samotný summit, a to bylo od začátku jasné, se proměnil v neplodnou diskusi a jeho usnesení pro nikoho nic neznamená. Nikdo samozřejmě nebude usnesení summitu realizovat.

A nakonec třetí fakt. Ústřední postavou se stal Putin, který na summitu nebyl, to znamená, že právě o jeho návrzích diskutovali účastníci fóra. Právě Putin byl na summitu nejdůležitějším, i když ne oficiálně.

https://dzen.ru/a/ZnAeV4NlOGbMaJtr

sdílet na

9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ijn
19. 6. 2024 00:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Ukrajina se zcela zhroutí a do propasti strhne i KoZa, jediné pro RF dobré řešení,….ale to odneseme i my z Východu, pokud včas nepochopíme zkázu KoZa,……..!!!

Standa
19. 6. 2024 05:53
Odpovědět  ijn

Bohužel, tento koloniální stát( Česko) se zásluhou prodané soldatesky postavil na špatnou stranu.Podporuje nacismus a Banderismus. A ,, Moravec” na Hradě? Směšná figurka.Smrt Ukrajině- jako státu! Proti jednotlivcům nic nemám.

cool
19. 6. 2024 17:09
Odpovědět  Standa

Sebedestrukci 156? €$rony komorníků, koho jste si tam dali tak budete živořit.

Pavel z Moravy.
19. 6. 2024 09:21
Odpovědět  ijn

My to přece chápeme, ale je nás mizivě. Jak byste to chtěl s tímto lidem udělat, aby pochopil a vyzrál. Vždyť ho určité vrstvy ožebračují, zaprodávají a dojí za bílého dne a oni, tedy ta většina nevidí a neslyší. A tím je řečeno vše.

Standa
19. 6. 2024 09:53
Odpovědět  Pavel z Moravy.

Tady si každý stěžuje a hádá se s ostatními, místo, aby se to drželo pohromadě.
A to je neustále ,, nic s tím neuděláme”, ,, kašlu na to a dožiji”. Názory jsou zde obecně stejné až na trojici Arp , Boo…. atd.,ale tato obecná rezigance jim hraje do ruky-ostatně proto jsou tady( v čím jménu a peněz)?
Jak vidím,, nic nedělat”je vaše vize”. Érete mi!
Nic nebudeme dělat, že ?,, aby lid vyzrál”! Budete kecat tady a v putice! A nic.!!!!!
Konečná jim to natřela! A kdyby pouze krafala…..Jedu s Uralem na Blaník !!!

Pavel z Moravy.
19. 6. 2024 10:58
Odpovědět  Standa

Moc jsem tvůj koment nepochopil, asi nejsem tak vnímavý jako ty. Tak mi ukaž, kde je máš ty chápající tvory. A co to má co společného s Konečnou. Myslíš, že jsi ji volil pouze ty? Tak jinak pěknou jízdu přeji a nedělej to, nevnucuj se některým lidem. Víš jak to myslím, oni to stejně neocení.

Pavel
19. 6. 2024 22:59
Odpovědět  Standa

Stando tady se nikdo nehádá. A to, že skutečně 70 % dospělé populace má vymytý mozek a nelze s nimi nic dělat je neoddiskutovatelný fakt. V devadesátých letech jsem byl nasraný na komunisty, že to vzdali a pustili republiku Havlově “cházce”. Ale oni udělali jen jedinou možnou rozumnou věc co mohli.Lid to chtěl, nebylo pro koho jít do boje.Měli jsme se již dobře a pálilo nás dobré bidlo. Mladí chtěli změnu, tak jsme ji dostali. Chceš být jako Don Qujiote, jít proti většině, která o to nestojí.Ani o naše rady. Chtějí být poskoky západu a válčit s Ruskem, je to jejich volba. Opravdu nic s tím nezmůžeme, tomuto národu není pomoci!!!

Standa
19. 6. 2024 08:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Ami uvažují asi tak -podle ,přísloví : Koza( KoZa ) zůstane celá a vlk ( USSA) se nažral .Máme zkušenosti ze 2 válek )vlastně ze tří,když počítáme studenou).

Frank
19. 6. 2024 11:37
Ohodnotit příspěvek :
     

Takže potlachali, nažrali se a zvýšili uhlíkovou stopu. A to je asi tak vše, k čemu tato sešlost byla.