blog

Francie na pokraji chaosu?

napsal(a) Guy Millière

Překlad původního textu: France on the Verge of Chaos?
Překlad: Libor Popovský

foto: Na snímku: Policisté procházejí 1. července 2023 kolem nákladního auta zapáleného výtržníky v Nantes. (Foto: Sebastien Salom-Gomis / AFP prostřednictvím Getty Images)

27. června 2023. Ve městě Nanterre ležícím v západní části metropolitní oblasti Paříže, se krátce před osmou hodinou ranní dva policisté jedoucí na motorce snaží zastavit auto. Řidič auta, 17letý Nahel Merzouk, je zjevně nebezpečný, řídí nevyzpytatelně a tak tak se vyhýbá lidem přecházejícím ulici. Na 15sekundovém videu, které koluje po sociálních sítích, je vidět stojící auto a dva policisté mířící pistolemi na Merzouka. Jeden policista s tasenou zbraní se opírá loktem o čelní sklo. Řekne Merzoukovi, aby vypnul motor a dal ruce nad hlavu. Auto se rozjede. Policista vystřelí. Merzouka trefí a Merzouk krátce poté umírá.

Policie má k dispozici svědky, kamerový záznam a údaje, že se řidič v minulosti pětkrát odmítl řídit příkazy policistů. Před několika týdny byl zatčen za výtržnictví proti policii a za konzumaci a prodej omamných látek a brzy měl předstoupit před soudce. Bylo mu pouhých 17 let, byl příliš mladý na to, aby měl francouzský řidičský průkaz.

Ten den řídil pronajatý Mercedes za 90 000 dolarů s falešnými polskými poznávacími značkami. Všechny tyto informace, kromě jeho věku, média i politici zamlčovali. Jediné video, které natočil kolemjdoucí na iPhone a poslal médiím, nezahrnovalo celý incident.

Před jakýmkoliv vyšetřením tohoto incidentu a bez jakéhokoliv respektování presumpce neviny francouzský prezident Emmanuel Macron okamžitě prohlásil, že policistův čin byl “nevysvětlitelný” a “neomluvitelný”. Premiérka Elisabeth Borne uvedla, že policista “nerespektoval zákon” a předsedkyně Národního shromáždění Yael Braun Pivet požádala poslance o minutu ticha na uctění památky mladého řidiče.

Merzoukova matka řekla novinářům, že její syn byl úžasný a laskavý člověk. Několik právníků přispěchalo do televize, aby řekli, že zastupují Merzoukovu rodinu a že policie spáchala “rasistickou vraždu”. Politik Jean-Luc Mélenchon prohlásil, že “žádný policista nemá právo zabíjet s výjimkou sebeobrany” a že jakékoliv vyšetřování Merzoukovy minulosti musí okamžitě přestat.

Policista, který zastřelil Merzouka, byl soudcem obviněn z úmyslného zabití a byl vzat do vazby. Jeho jméno a adresa unikly na sociální sítě a jeho žena a děti se musely skrývat.

Matthieu Valet, předseda Nezávislého svazu policejních komisařů (SICP, Syndicat Indépendant des Commissaires de Police), hovořil v televizi o extrémní obtížnosti policejní práce na nebezpečných francouzských předměstích. V některých čtvrtích je podle něj policie neustále ohrožována a mnoho policistů se cítí být prezidentem i vládou zrazeno. Řekl, že svévolným obviněním policisty, se Macron nepochybně snaží vyhnout nepokojům, ale vyjádřil přesvědčení, že k nepokojům přesto dojde. Měl pravdu.

Večer 27. června propukly nepokoje ve všech velkých městech Francie. Shořely stovky aut, včetně policejních, a napadeny byly i policejní stanice. Některé policejní stanice byly vyrabovány zločinci a byly z nich ukradeny zbraně. Podpáleny byly také radnice ve čtvrti Val Fourré (město Mantes-la-Jolie) a ve městě Villeneuve-le-Roi. Vyrabovány a vypáleny byly stovky obchodů. Zásobovací vozy a dodávky byly zastavovány, vykrádány a podpalovány a jejich řidiči byli biti.

Nepokoje se dále rozšířily. Byly poničeny školy a divadla. V departementu Seine-Saint-Denis byly zapáleny autobusy v autobusovém depu; kostely byly vypáleny do základů; na evangelický kostel v Marseille někdo nasprejoval nápis: “Mohamed byl poslední prorok.” Byly vyrabovány banky i bankomaty. Na ulicích se vykřikovala hesla: “smrt policii”, “smrt Francii”, “smrt židům”!

Generální tajemník odborového svazu Národní aliance policie (Alliance Police nationale) Julien Schénardi 28. června poznamenal, že tyto nepokoje jsou mnohem vážnější než ty v roce 2005. Tentokrát podle něj vypuklo násilí i v mnoha malých městech. Poukázal na to, že v roce 2005 bylo nasazeno 10 000 policistů, v červnu 2023 jich bylo nasazeno 45 000, včetně jednotek specializovaných na organizovaný zločin. Připomněl také, že v roce 2005 nebyl v Paříži vyrabován a vypálen žádný obchod, tentokrát jich bylo zničeno mnoho.

Na odpoledne 28. června byl v Nanterre, kde byl Merzouk zastřelen, na popud jeho matky a komunistického starosty Patricka Jarryho zorganizován pochod k uctění Merzoukovy památky. Novinář z rozhlasové stanice RMC Nicolas Poincaré, popsal to, co viděl, takto: “Šest tisíc lidí, převážně zahalených žen a mužů afrického a severoafrického původu, a levičáci.” Účastníci tohoto pochodu vykřikovali mimo jiné hesla “smrt policii” a “Alláhu Akbar” [“Alláh je největší”].

“Jsme muslimové,” křičel jeden rozzlobený demonstrant, “pokud nás policie zabije, máme právo zabíjet, je to napsáno v koránu!” Stovky policistů byly zraněny, mnozí vážně.

Nicolas Poincaré poznamenal, že hned jakmile pochod skončil, začali demonstranti ničit pouliční mobiliář. Několik jich vniklo do banky v přízemí činžovního domu, později se ocitla v plamenech celá budova. Hasičské auto, které přijelo požár uhasit, bylo podle něj napadeno. A dodal:

“V roce 2005 nebyl zapálen jediný bytový dům a nebyl poničen jediný památník…. [Nyní] byl poničen a počmárán graffiti památník obětem holocaustu a členům francouzského odboje.”

“Je to absolutní nehoráznost a ostuda,” napsal právník Ariel Goldmann na Twitteru a zveřejnil video z poničeného památníku. “Nic není respektováno.”

“Tyto nepokoje,” napsal novinář Frederic Lassez, “pocházejí z klanové Francie, které se daří v takzvaných ‘citlivých’ oblastech, kde bují islamismus a narkobanditismus.” Opravdu to vypadá, jako by všichni výtržníci, se kterými mohli novináři mluvit, skutečně žili v těchto “citlivých” oblastech. Většina vypadala jako Arabové nebo Afričané, většina z nich vypadala jako muslimové.

Situace, ve které se Francie nachází, je důsledkem několika desetiletí svévolné slepoty a nečinnosti francouzských politických autorit, které zřejmě doufaly, že utrácením miliard eur ve prospěch imigrantů tyto problémy zmizí.

Od 70. let 20. století Francie přijímá stále více imigrantů z muslimského světa, řekl v roce 2020 profesor Pařížské univerzity Bernard Rougier, autor knihy Les territoires conquis de l’islamisme (Území dobytá islamismem). Většina nově příchozích je ubytována v panelových sídlištích na chudých předměstích velkých měst. Někteří pracují, jiní žijí ze sociálních dávek. Do francouzské společnosti se asimilovala jen nepatrná menšina z nich. Ostatní žijí tak, jak žili ve svých zemích původu.

Radikální imámové přišli z muslimského světa a tvrdí, že Francie je vinna tím, že kolonizovala jejich země, že muslimové by měli nadále žít podle islámského práva a že podle názoru imámů by Francie měla za své zločiny zaplatit. Mnoho politiků nově příchozím řeklo, že Francie je rasistická a využila je.

V těchto čtvrtích vznikly zločinecké gangy, které tyto čtvrti ovládly. Radikální imámové ospravedlňovali trestnou činnost gangů tvrzením, že Francouzi musí zaplatit za to, co udělali v muslimském světě. Francouzští politici před tím zavírali oči. Mezitím se tyto muslimské čtvrti rozrostly a kriminalita v nich vzrostla.

Během léta 1983 došlo v muslimské čtvrti města Vénissieux ležícího nedaleko Lyonu k násilným střetům mezi policií a zločineckým gangem. Francouzská vláda v té době reagovala poskytnutím masivní finanční pomoci muslimské čtvrti a jejím obyvatelům. Sympatizující organizace později zorganizovaly “Pochod za rovnost a proti rasismu” a požadovaly, aby všechny muslimské čtvrti dostaly masivní finanční pomoc. Následné francouzské vlády se tomuto požadavku podrobily a utratily stovky milionů eur. V roce 1984 byla ustavena skupina nazvaná SOS rasismus (SOS Racisme) a obvinila francouzskou policii z neustálého rasismu vůči mladým muslimům. Vláda následně policii nařídila, aby se vyhnula jakýmkoliv incidentům, které by mohly vést k obvinění z rasismu.

V roce 2005 chtěla policie zatknout dva mladé muslimské zločince Zyeda Bennu a Bounu Traorého. Dva teenageři se schovali v elektrické rozvodně a bohužel byli zabiti elektrickým proudem. Policisté byli potrestáni a obviněni z “neposkytnutí pomoci osobám v ohrožení”. Propukly nepokoje, které trvaly tři týdny a utichly až poté, co prezident Jacques Chirac požádal imámy, aby obnovili klid, a slíbil dát muslimským čtvrtím ještě více peněz. Policie dostala příkaz v muslimských čtvrtích vůbec nezasahovat, dostaly se zcela pod kontrolu gangů a imámů. Tehdy se tyto čtvrti fakticky staly nezákonnými “no-go zónami” (zones urbaines sensibles), kterých je dnes zhruba 750.

Prezident Nicolas Sarkozy, zvolený v roce 2007, slíbil, že s no-go zónami skoncuje. Sarkozy však neudělal nic. Nic neudělal ani jeho nástupce François Hollande.

Macron navrhl, že řešením by mohlo být vytvoření “francouzského islámu”, údajně zcela odlišného od islámu ve zbytku světa, ale tento plán rychle vzdal. Poté řekl, že chce bojovat proti tomu, co nazval “islámským separatismem” (no-go zóny, čtvrti, kde muslimové žijí odděleně od zbytku populace). Také on tedy nic neudělal.

V minulosti propukly nepokoje po násilných incidentech, při nichž se mladí zločinci z no-go zón bránili zatčení. Pokaždé byli potrestáni policisté. Nepokoje zasáhly jedno či dvě města, ne celou zemi, a po dvou až třech dnech ničení a rabování byl obnoven klid.

Tentokrát se však nepokoje nebývale rozšířily. Vláda se zdála být bezmocná a země se zdála být na pokraji chaosu. Podle investigativního reportéra Laurenta Valdiguiého dostala policie příkaz vyvarovat se jakéhokoliv jednání, které by mohlo vést ke zranění nebo smrti výtržníka. Vláda věřila, že v takovém případě by násilí ještě zesílilo. “Vláda upřednostňuje to, aby se požár postupně uklidnil,” řekl Valdiguié s tím, že vláda nechce vyhlásit výjimečný stav z obavy, že by jeho vyhlášení klid neobnovilo.

Macron, zdá se, našel vysvětlení všech těchto problémů. Rodiče výtržníků podle něj neuplatňují svou rodičovskou autoritu a videohry otravují mysl mladých lidí. Jeho komentáře se zdály být zcela odtržené od reality, na sociálních sítích si lidé z jeho komentářů dělali srandu.

Politici prohlašovali, že se musí obnovit klid, ale žádný z nich nenabídl řešení. Jedinou výjimkou byl bývalý novinář Éric Zemmour, nyní vůdce pravicové strany Reconquest (Reconquista, Znovudobytí). 30. června v dlouhém rozhovoru Zemmour popsal situaci jako “příznak přicházející občanské války” a zdůraznil, že “občanská válka je téměř tady” a že může zničit zemi. To, co se děje, je “etnické povstání” vyplývající z “šílené imigrace…. Macron opustil policii a zvolil si podřízenost”. V současné době, uzavřel Zemmour, by k obnovení klidu bylo zapotřebí “přísných, rozhodných a nelítostných represí”, ale “mezi těmi, kdo jsou u moci, není nikdo, kdo by byl připraven jednat rozhodným způsobem a učinit nezbytná rozhodnutí.”

Komentátor Ivan Rioufol 29. června napsal: “Zárodky občanské války jen čekají na výbuch…. Nedůslednost Emmanuela Macrona vystavuje Francii smrtelnému nebezpečí.”

Tisková zpráva vydaná dvěma hlavními francouzskými policejními odborovými svazy 30. června pod názvem “Teď to stačí,” mimo jiné konstatovala:

“Dnes jsme ve válce, a proto bojujeme. Zítra se ale vzbouříme my a vláda by to měla vědět.”

Není jisté, zda si to vláda byť jen trochu “uvědomuje”.

V roce 2021 zveřejnilo dvacet francouzských generálů ve výslužbě otevřený dopis adresovaný francouzské vládě a prezidentovi Macronovi: “Situace je kritická. Francie je v nebezpečí. Hrozí jí několik smrtelných nebezpečí”. V dopise se hovořilo o “předměstských hordách” a o “oddělení mnoha částí země za účelem jejich přeměny na území podléhající dogmatům jsoucím v rozporu s francouzskou ústavou…. Míra násilí se každým dnem zvyšuje… ti, kdo řídí naši zemi, musí bezpodmínečně najít odvahu nezbytnou k vymýcení těchto nebezpečí.”

Tehdy se s tímto dopisem zacházelo s despektem. Dnes to vypadá, že jeho signatáři pochopili situaci naprosto správně.

Dr. Guy Millière je profesor Pařížské univerzity a autor 27 knih o Francii a o Evropě

sdílet na

38 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
jiří
23. 7. 2023 15:09
Ohodnotit příspěvek :
     

Satanističtí vládci světa – rodiny černé šlechty 2. část – rodina Pallavicini.

https://vitazstvosvetla.org/satanisticki-vladcovia-sveta-rodiny-ciernej-slachty-2-cast-rodina-pallavicini/

Teuton
23. 7. 2023 15:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Cožpak Francie, tu už islám pomalu pohlcuje, ale asi jste zaregistrovali, že jsou české veřejné finance – prý – ve výrazně negativních číslech. Ostatně není divu, když je, prostřednictvím Fialových pětizmrdů, Ukrajina vysává jako nějaký upír. A asi bude hůř. Zelenský totiž Fialovi při nedávné návštěvě oznámil, že teď v létě nemá peníze na zaplacení ukrajinských státních zaměstnanců. Co myslíte, že ten “náš” srandovní obrýlený kokotek udělá ?

23. 7. 2023 17:16
Odpovědět  Teuton

Fšude je něco. U Frantíků machometáni, u Pepiků chocholové. Zkráceno:

Dekomunizujte to hned! Ukrajinský uprchlík se rozhodl udělat pořádek v pražském metru
23. července 2023
“Jak noviny poznamenávají, jednu z nejrušnějších stanic městského metra „Anděl“, které se dříve říkalo „Moskovskaja“, zdobí srp a kladivo, vlajka Sovětského svazu a nápisy v ruštině o sovětsko-československém přátelství. 

Své rozhořčení tak vyjádřila 35letá Ukrajinka Olga, která utekla s dcerou z Oděsy do Prahy. “Když jsem si v metru v ruštině přečetla o přátelství mezi Moskvou a Prahou, byla jsem prostě v šoku. Nechápu, protože čeští politici říkají, že Česká republika je proti Rusku. Proč neodstraňují komunistické symboly z veřejného prostoru, pryč z očí dětí?” – rozhořčila se Ukrajinka.

Pražský dopravní podnik Lidovkám řekl, že nápisy jsou nedílnou součástí interiéru nádraží. “Odrážejí část historie nejen pražského metra, ale i Prahy samotné a České republiky jako takové. Jsme toho názoru, že tyto symboly by měly na stanici zůstat i se stručným vysvětlením, protože je potřeba znát svou historii a umět se z ní poučit. Nejsme zastánci kultury ostrakismu,” 

23. 7. 2023 17:18

vysvětlila mluvčí společnosti Aneta Rzhegková.

Řada bývalých i současných politiků je ale pro demontáž současného andelského designu. Bývalý pražský primátor Zdeněk Hřib … hodlá problém se zastaralým interiérem nádraží řešit čelně.
“Nápisy na metru Anděl se mi samozřejmě … nelíbí. Proto, jakmile jsem nastoupil na post náměstka pro dopravu, začal jsem na tomto problému pracovat,” řekl exstarosta.
Podle něj je možné, že interiér nádraží bude na základě výsledků mezinárodní soutěže výtvarně přepracován. “Byl bych rád, kdyby do poroty mezinárodní soutěže byli pozváni ukrajinští umělci za asistence starosty ukrajinského hlavního města Vitalije Klička. Kyjev a Praha jsou členy Paktu svobodných měst,” zdůraznil Hryb.”
https://1url.cz/fueVT

V článku je sice odkaz na Lidovky, odkud info převzato, se sympatickým titulkem:
Pokořme mramor: přepisovači historie nemají nikdy padla. A co Vítkov, ten nevadí, pane Hřibe? leč pouze pro předplatitele. Což nejsem a bohdá nebudu. Ale pro pořádek:
https://www.lidovky.cz/nazory/praha-metro-zastavka-andel-moskva-komunismus-rusko-hrib-vitkov-konev.A230720_183443_ln_nazory_atv

Markýza
23. 7. 2023 17:54

Lékař – a takovej debil, že? Bude to jak se Stalinovým pomníkem: jedva se tam realizuje ukrajinskej umělec, budou ho muset sundavat………a navíc zjevně netuší, co je Kličkovic rodina zač.

sizok
23. 7. 2023 19:10
Odpovědět  Markýza

Měli bychom napsat “S ukrajinou na věčné časy.”
Hřib je prostě anální alpinista. hrozné, čeho se
ještě dožijeme.

23. 7. 2023 19:40
Odpovědět  sizok

E-e. Daleko realističtější je: “S ukrajinou do věčných časů!”

Albi
23. 7. 2023 19:34
Odpovědět  Markýza

Tolik peněz, které navíc nemáme.
Nestačilo by jen všechno přejmenovat? Třeba Stalinův pomník na Banderův, zastávku metra místo Andělská třeba Šuchevyčova …. Pak by možná paní Ukrajinka byla spokojená a Volodymyr mohl dostat o nějaký ten (zbytečně) vyhozený peníz víc. 🙂

Jinak docela chápu, že paní Ukrajinku to metro rozhořčilo. ONA a její rodina hrdinně bojují v Praze za Prahu, pravdu, lásku, demokracii a jejich hrdinství se ani vzhledem stanice pražského metra neocení. 🙂

Markýza
23. 7. 2023 19:58
Odpovědět  Albi

No to je taky dobrá koza – uprchlikuje do Čech a pak nám tu vynadá.
Šuchevyčova…..člověče, nepouštěj to takhle do větru, nebo to doputuje až k Atomovýmu Hřibu a on se toho chytne!! :-O

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
zuza
24. 7. 2023 07:51

tak aspoň že v Prahe vedia, čo sa sluší a patrí. Takí východní Nemci, to je zaostalá tlupa
https://www.hlavnydennik.sk/2023/07/24/ukrajinsky-velvyslanec-rozzuril-obyvatelov-berlina

Jaris
26. 7. 2023 09:46

Co je te ukrajinske nane do toho? Chytnout za limec, nakopnout do zadnice a mars zpet na Ukrajinu. Tady jsi na navsteve, kaco pitoma!

sergej
23. 7. 2023 17:39
Odpovědět  Teuton

Nechá vás vyexekuovat z bydlišť zahraničními exekutory – argentizace. Po bankrotu státu, sice V.Tlustý říkal za 4. roky ale s alzákem to sforzážuje.

sergej
23. 7. 2023 17:52
Odpovědět  sergej

Stejně už děláte ručitele za zemi větší jak francie. A všichni kromě poláků kteří si vezmou halič to žluté na mapce budou chtít zaplatit po prodlužených za válečný pluh.
comment image

Albi
23. 7. 2023 19:36
Odpovědět  sergej

Poláci rozhodovat nebudou.

sergej
23. 7. 2023 20:01
Odpovědět  Albi

Vyberou si dluh.

zuza
23. 7. 2023 15:19
Ohodnotit příspěvek :
     

čtyři pachatelé ve věku 14, 15 a 17 let, protože její tílko bylo příliš krátké, severoafričtí vetřelci jí pořezali obličej.

https://necenzurovanapravda.cz/2023/07/francie-arabove-porezali-19letou-divku-50-ranami-za-to-ze-mela-prilis-kratke-tricko/

Autor
23. 7. 2023 15:41
Odpovědět  zuza

Vždy mne fascinuje, jak některé ženy i u nás jsou nadšeny Islámem nebo si berou muslima. To opravdu nevědí, co je tam čeká, když si vezmou muslima? Tady se třeba chová i slušně a “normálně”, ale doma …

Pavel K
23. 7. 2023 16:03
Odpovědět  Peter 008

To lhaní a předstírání mají od toho pedofila přímo v tom jejich facebuuku. A taky že jim to jde moc dobře. Lidičky vy už nejste na9r9ný? U mě to už i přetéká. Já jdu rád mezi lidi a když se ke mě chovají hezky a slušně jsem mezi nimi rád. Komtrolní otázka, já jsem asi už i labil, vy to dáváte tyhlety zprávy, jak si s námi všichni vytírají, to se nebojíte o své potomstvo? Jsem názoru, že každé té bílé ženě, když ji začne svrbět po arabáčovi, nebo nedejbože bubákovi, přivázat ke kůlu a bejkovcem sešvihat. Demokraticky, popřípadě vyhnat z tlupy. Omlouvám se ale na mě je toho už příliž. Jenže co sám zmůžu, když okolo mě je to samý býk. Né tedy tak silný, ale tak chytrý. 🤣🤣 Ba ne!! Oni jsou chytří až až, ale sami pro sebe, dalo by se říci vychcaní, sobečtí a pokrytečtí. Tohle muší blbě skončit. Ámen.

Markýza
23. 7. 2023 16:12
Odpovědět  Peter 008

To je jako s PePou, Petře. Když von je to takovej fešák!
A zase neříkejte, že vám chlapům testosteron nedokáže zastřít mozek. Dokáže, žejo? A jak. No tak to samý máte s estrogenem. Zkrátka viděly pěkněj genetickej materiál 😀

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Milan
23. 7. 2023 16:29
Odpovědět  Markýza

“…a mozek jim spad do kalhotek.”

Markýza
23. 7. 2023 17:07
Odpovědět  Milan

Taktak. Když mozek spadne do kalhotek/trenclí, vypadá to nějak podobně. Zas na druhou stranu – lidstvo by dávno vymřelo, kdybychom používali jen mozek a ne tu opačnou stranu trupu. 😎 A geny jsou svinsky vtíravý – kombinujou, mrchy, jaký z toho vyroste odolný materál a našeptávají……

23. 7. 2023 21:37
Odpovědět  Markýza

A pak tu máš Káčo lívanec – a vygenují Tajwance či Pekari. A což teprve Pavku z Řeporyjí! Ty tedy musej bejt nas-ratý.

Markýza
24. 7. 2023 09:32

No jo, jsou to experimentátoři, geni jedni! 😀

zuza
23. 7. 2023 18:39
Odpovědět  Markýza

no možno niektorí z nich môžu byť fyzicky pekní, ja to nemôžem kvalifikovane posúdiť, pretože mám na nich ťažkú alergiu. Ale objektívne sú všetci krpatí a majú niečo hnusné v pohľade, ako šacujú ženskú…. až normálnu strasie od hnusu. A ak chce ženská pre svoje potomstvo kvalitný genetický materiál, tak sa predsa musí pozerať v prvom rade na jeho IQ a EQ a prostredie, ktoré ten “materiál” formovalo. A nejaké tie osobné a charakterové vlastnosti.

Markýza
23. 7. 2023 20:03
Odpovědět  zuza

Ale já nemluvím o ženský, ale o jejích genech. Těm je EQ úplně fuk, myslím si, IQ dodá případně maminčina rodina, osobní a charakterové vlastnosti musejí být genům už úplně šumák – každopádně budou dětičky odolný proti světu. A kdybyste byla gen, byla byste v našem prostředí vyloženě hladová po troše té bezohledné agresivity, ne? 😉

zuza
23. 7. 2023 22:27
Odpovědět  Markýza

u babráka obamu to moc nevyšlo, darmo sa mamkina rodina snažila dodať IQ aj výchovu, a vlastne ani u justína trudeau, tam to zas pokazili mamkine gény a výchova

Vlastimil Čech
23. 7. 2023 16:17
Odpovědět  Peter 008

Pane Petere. Kdysi jsem měl spolupracovnici, která žila s muslimem. Řekla, že díky muslimské obřízce ten její přítul je mnohem vytrvalejší milovník, než kterýkoliv z jeho předchůdců. Jak bylo řečeno, tak říkám. Neobhajuju, netvrdím. Cituju.

Karolss
23. 7. 2023 16:59
Odpovědět  Peter 008

Říká se tomu takija alias přetvářka

Pavel K
24. 7. 2023 07:15
Odpovědět  Karolss

👍 👍 👍
JO.

Autor
23. 7. 2023 15:49
Ohodnotit příspěvek :
     

A to “Micron” se sám počítá jako schopný evropský lídr a chtěl vést … Jestli tohle není degradace Západní Evropy, tak už nevím.

sergej
23. 7. 2023 17:34
Ohodnotit příspěvek :
     

🙂 No a ani tam nemuseli mít ZDROJE JSOU čt worwel, soustruháty na 3 000% od vztyčení vysíracího stožáru roboty. Ale kdyby je debilizovali – všichni to říkají tak kdo ví už i v genomu homo fabes – pracujíci – slavs- otrok.

Pavel z Moravy
23. 7. 2023 18:03
Ohodnotit příspěvek :
     

Copak Francie, ale celá Evropa je na pokraji chaosu a držkopádu. Zhruba před 100 lety to jedna dáma již předpověděla. Určitá část lidu obecného a nemyslícího by ji za ta slova kárala dodnes. Hlavně za ta slova o socialismu, který tolika lidem vadí, i když tyto prasárny tento systém nedělal. Zato chaos a barbarství lidské odrůdě demokratů asi prospívá. Je zřetelně vidět kolik hlupáků již stvořil. Díky konci socialismu a následovníků chaosu a barbarství bychom to ani nezpozorovali. Předevčírem na ulici mne oslovil jeden chlapík, který něco vybíral z popelnice s tím, jestli mu nedám nějaké drobné, neb žije ve stanu. Byl docela slušně vypadající a já si vždy uvědomím, že bych měl zůstat člověkem, tak jsem mu něco dal. K mému překvapení řekl něco co jsem od nikoho z nich ještě neslyšel, – Zlatí komunisté řekl. Toto nám způsobila ta banda pokrytců co si říkají demokraté. Opravdu nemám rád řeči typu, že si za to třeba mohl sám apod. Důležité je, že za socialismu jsem se s takovým člověkem žijícím na ulici střetl pouze jednou. Je sice fakt, že od vojny žiji v menších městech, takže nevím jak to bylo ve velkoměstech, ale asi měl socík svoje výhody i když nenávistníci socialismu to vidí jina

Pavel z Moravy
23. 7. 2023 18:11
Odpovědět  Pavel z Moravy

Takže když ta většina chtěla tady toto, tak ať přijme i realitu, že to vše co se zde děje právě pochází z toho, že skončil socík a začal chaos a barbarství. Kolikrát jsem to slyšel i od rozvedené ženy nebo muže, kteří si vzali nového partnera a pak naříkali, já blbec, že jsem si jí( nebo jeho ) nevážil. Přeji všem pěkný den.

zuza
24. 7. 2023 08:01
Odpovědět  Pavel z Moravy

za socializmu vo veľkých mestách určite nikto na ulici nežil. To skôr možno niekde na vidieku a ten, kto tak žiť chcel. Pracovať bola povinnosť a každá fabrika mala podnikové ubytovne. A vo veľkých mestách boli slobodárky.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
24. 7. 2023 09:45
Odpovědět  zuza

“Pracovat byla povinnost”, že… Ale bylo mnoho takých, co nepracovali. Ti věděli, jak se tomu vyhnout a přitom nenarazit. Kdo byl chytrej, věděl jak na to. Těžko dnes těm mladým vylíčit, co všechno bylo tehdy možné.

Oni jen vědí, jak jsme byli okupovaný – ne od Němců, ale od těch druhejch – a ti nás posílali do Gulagů na Sibiř (včera jsme někde čet v diskuzi…).

Pavel z Moravy
24. 7. 2023 09:53
Odpovědět  zuza

To já vím Zuzo, já to chtěl pouze připomenout těm, kteří socík nesnáší ale přitom žádné a řádné důkazy jak zle si podle nich lid žil nemají. Já 8 hodin pracoval, někdy i s přesčasem, ale vždy když jsem chtěl já a pak jsem se bavil a žil svůj život s rodinou. Stále mně je záhodou jak je to možné, že mne nikdo nijak netyranizoval. Jo, může být, že jsme byli nezajímaví, ale já nikdy nikomu nepodlézal, tak možná proto. Abych to upřesnil, byl jsem v kategorii dělnická třída, někteří z té pracující inteligence byli velice hákliví na kritiku a sebekritikou většinou netrpěli. Takže možná tak.

zuza
24. 7. 2023 13:02
Odpovědět  Pavel z Moravy

vlastne povinnosť bola byť zamestnaný,lebo aj za socíku boli mnohí takí, čo nepracovali a len brali výplatu. To je taká sorta ľudí, čo za akéhokoľvek režimu sa vie bezprácne dostať k plnému válovu. Moji rodičia boli tiež robotníci, nikdy sa politicky neangažovali. Bolo nás 5 detí, všetci sme chodili na náboženstvo až do 7. triedy (v 8.triede sa už náboženstvo neučilo) a 4 máme VŠ a jedna sestra maturitu (tej sa moc nechcelo učiť). Nikto nás nediskriminoval. Boli sme každý rok v pionierskom tábore skoro zadarmo, raz dokonca aj pri mori (na Rujane, voda bola ako ľad, ale dobre bolo.) Na strednej škole skoro zadarmo na lyžiarskom a plaveckom výcviku. A dokonca aj banány a mandarínky sme mali. Dnes ráno bol u nás v robote církus. Firma, kde je zamestnaných dokopy 30 ľudí (z toho 2 na PN a 4 na dovolenke) a máme dnes v robote 6 detí, takže sa šéf už naštval. Sú prázdniny a moji dobre zarábajúci mladší kolegovia si nosia do roboty decká, lebo ich nemajú kde dať. Ešte aj denné tábory sú pridrahé.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
24. 7. 2023 09:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Francie má máslo na hlavě. Za to, jak se vždy chovali ke svým koloniím, hlavně k těm na Severu Afriky. A při tom tyto národy zaangažovali jim pomoct za 2.sv.války, slibovali všechno možné, po válce skutek utek. Co se dělo pak v Alžíru je těžko uvěřit. Jedině de Gaulle to jaksi pak urovnal.

A bez pomoci levné pracovní síly v jejich fabrikách a agrikultůry b y Francie nebyla tam, kde je dnes. A tak dnes pak si musí vylízat, co si nasadili.