blognezařazené

Apple Watch jsou rasově zaujaté – žaloba

Apple Watch jsou rasově zaujaté – žaloba
Čím tmavší je pokožka uživatele, tím je senzor kyslíku v krvi zařízení méně přesný, tvrdí americký žalobce.

FOTO © Getty Images / Feline Lim
Společnost Apple profitovala na úkor zákazníků tmavé pleti tím, že si účtovala příplatek za hodinky Apple Watch, které vědomě obsahovaly vadnou funkci “snímače kyslíku v krvi”, tvrdí hromadná žaloba podaná minulý týden v New Yorku.

Žalobce Alex Morales si své hodinky Apple Watch zakoupil v letech 2020 až 2021 poté, co společnost Covid-19 učinila z pulzních oxymetrů, které využívají infračervené světlo k odhadu množství kyslíku v krvi, nezbytnou součást domácího monitorování životních funkcí. Podle žaloby předpokládal, že funkce bude fungovat “bez ohledu na odstín pleti”, protože společnost Apple na štítku nezveřejnila žádné “zkreslení a vady”.

Ve vědeckých studiích však bylo prokázáno, že pulzní oxymetry poskytují nepřesná měření u pacientů s tmavší pletí, protože melanin v jejich kůži pohlcuje infračervené světlo ze zařízení, jako by šlo o dobře nasycenou krev. Nevědomost veřejnosti o tomto rozdílu pravděpodobně přispěla k neúměrně vysokému počtu úmrtí na Covid-19 u černých a hispánských Američanů ve srovnání s bělochy, protože nebezpečně nízká hladina kyslíku by zůstala neodhalena i v lékařském prostředí.

Apple v horké vodě za “potlačování konkurence
Čtěte více Apple v horké vodě za “potlačování konkurence
S odvoláním na podobnou studii newyorská žaloba tvrdila, že Apple “nepravdivými a zavádějícími prohlášeními” o přesnosti vlastního zařízení ohrožuje životy.

Morales podal žalobu jménem skupiny spotřebitelů ze státu New York, kteří si během pandemie zakoupili zařízení za 400 dolarů, a obvinil společnost Apple z porušení obecného obchodního zákona státu New York a státních zákonů o podvodech na spotřebitele, kromě toho, že porušil svou výslovnou záruku a dopustil se podvodu a bezdůvodného obohacení. Žaloba zahrnuje také zákazníky na Aljašce, v Arkansasu, Idahu, Iowě, Mississippi, Severní Karolíně, Severní Dakotě, Utahu a Wyomingu podle zákonů těchto států o podvodech na spotřebiteli.  

V říjnové studii bylo zjištěno, že snímač kyslíku v krvi společnosti Apple je přibližně rovnocenný zařízením “lékařské kvality”, ačkoli společnost na svých internetových stránkách trvá na tom, že tato funkce je “určena pouze pro obecné fitness a wellness účely”, nikoli pro “lékařské použití, včetně autodiagnostiky nebo konzultace s lékařem”. 

Ačkoli vlastní studie společnosti Apple z června zjistila, že hladina kyslíku v krvi se významně neliší mezi bělošskými a nebílými uživateli hodinek Apple Watch, na jejích webových stránkách je zmíněno, že “trvalé nebo dočasné změny na vaší kůži, jako jsou některá tetování, mohou také ovlivnit výkon”. 

sdílet na

12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
31. 12. 2022 02:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Hmmm…

Albi
31. 12. 2022 03:46

Já se fakt nestačím divit, jak je možné, že lidstvo přežilo bez současných technologií.
A co teprve ty budoucí – to se člověk bude už bát i probudit se, dokud ho UI v budíku nepovede “zdravým styem”. k bezpečnému startu do nového dne.

Tom
31. 12. 2022 02:44
Ohodnotit příspěvek :
     

Neni ten tzv. anglosasky svet uz uplne v perdeli, tj. ztraceny? Kazdou hodinu a kazdym dnem to nejen dokazuji, ale cim dale tim vice jdou od extremu do jeste vetsi hovadiny. Neni jim pomoci. At se sezerou navzajem!

Markýza
31. 12. 2022 08:51
Odpovědět  Tom

Ale to je přeci oblíbená americká zábava, tyhle žaloby a kontražaloby na všechno. Když můžete mít v návodu na mikrovlnku napsáno, že pokud je v mikrovlnce živá kočka, nemá se zapínat…………ale je pravda – proč by lidi přemejšleli, když to někdo udělá za ně.

PENNYS
31. 12. 2022 09:14
Ohodnotit příspěvek :
     

TAK PÁNOVÉ A DÁMI:,
TENTO ROK BYL PRO MĚ ,NEJHORŠÍ , NEJDELŠÍ, NEJNUDNĚJŠÍ, NEJSMUTNĚJŠÍ, FIJALOVEJ HNUS!
JINAK, VŠEM DOBRÝM LIDEM PŘEJI , KRÁSNÝ NOVÝ ROK

Jan
2. 1. 2023 09:55
Odpovědět  PENNYS

Chtel jsi asi napsat Damy.
Jinak by to bylo jako v porekadle ‘damy delime na da mi a neda mi.
Muze delime na muuze a nemuuze’.
Ta cestina nema chybu…

Frank
31. 12. 2022 09:18
Ohodnotit příspěvek :
     

To asi nejsou hodinky určené pro černochy. Mně zase vadí, když koukám výjimečně na americký film, kde hrají černoši, tak v přítmí záběru je není na obrazovce vidět. Žádám, aby byli pro lepší orientaci natřeni nějakou světlejší barvou.

František
31. 12. 2022 13:59
Odpovědět  Frank

Pozor!! To nejsou černoši. To jsou nebílí občané.

Autor
31. 12. 2022 09:33
Ohodnotit příspěvek :
     

… se vlastně divím, že to není naopak. Tak, aby na to dopláceli běloši. Možná je to nenápadná forma “kompenzace” za povinné dnešní rasové a genderové rovnosti.

Zemře neochvějný neoliberál.
Jako každý musí projít cyklem Nebe – Peklo – Ráj, tam kam podle Nebes patří, tam zůstane.
Vstoupí do Nebe, tam ho ženou ven jeho oběti.
Z Pekla ho vyhání všichny jeho voliči.
Neoliberál si myslí, tak a zůstanu v Ráji a mne si ruce. Vstoupí do Ráje a strne – proti němu jde sám Putin! Kecne sebou o zem a zemře na infarkt podruhé.
Pán Bůh Biden postaví obraz Putina na zem, zavrtí hlavou. “Já nechápu, co se děje. Koupil jsem Boží hodnost i sám Ráj, ale všichni naši, co sem přijdou, dostanou znova infarkt.”

karikatura-pro-zlatou rybku-32.jpg
Gales
31. 12. 2022 11:10
Ohodnotit příspěvek :
     

h

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
31. 12. 2022 11:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Jak říká Tom, tomuto západnímu světu už není pomoci. Ta degenerace již dostoupila takového vrcholu, že prostě tento svět se musí rozpadnout. Žít mezi těmito idioty a jinak je nelze nazvat bude možné pouze těm, kteří se stanou stejnými idioty.

Jan
2. 1. 2023 09:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Snaha prizivit se na gigantu Apple. Ja ty hodinky mam. Nejsem cernoch, nemohu posoudit. Ale pochybuji, ze by vyrobce vliv barvy kuze na mereni kysliku zanedbal.
Absurdni zaloby maji sanci, zejmena v USA. Jedna megera reklamovala, ze susila psa v troube a ze ji chcipnul. Zalovala vyrobce, ze to nenapsal v navodu, ze se to nesmi a soud vyhrala. Od te doby se firmy chrani a upozorneni jsou uz delsi jak navod k obsluze. Jsou v nekolika recich a tak objemne, ze uz je nikdo necte. Ucel splnen.