Americká armáda odstavila některé ze svých špičkových stíhaček – uvedla média

Americká armáda odstavila některé ze svých špičkových stíhaček – média
Nezveřejněný počet stíhaček F-35 byl údajně vyřazen z provozu kvůli obavám, které vyvolala nedávná havárie.

Stíhačka F-35 Lightning II byla vystavena na letecké přehlídce ILA Berlin v červnu loňského roku v německém Schoenefeldu. © Getty Images / Michele Tantussi
Americké stíhací letouny F-35 se údajně dostaly pod novou kontrolu poté, co havárie na začátku tohoto měsíce na základně v Texasu vyvolala obavy o bezpečnost letounů a přiměla k uzemnění některých letounů kvůli vyšetřován

Některé verze F-35 byly na základě příkazu vydaného počátkem tohoto týdne odstaveny na vedlejší kolej kvůli zvláštním kontrolám, sdělila ve čtvrtek médiím The Hill Společná programová kancelář F-35 (JPO). JPO nezveřejnil, kolik letounů bylo uzemněno, ani konkrétní problémy, které se vyšetřují.

Příkaz doporučil omezení “malého počtu letounů, které byly vyhodnoceny jako rizikovější, z letového provozu a do doby, než budou vypracovány postupy pro jejich návrat k letu,” uvedl nejmenovaný představitel JPO. JPO spolupracuje s americkými vojenskými složkami, které využívají letouny F-35, a také se zahraničními odběrateli těchto letounů, “aby zajistil pochopení zjištěných rizik”.


Rozhodnutí následuje po havárii letounu F-35B Lightning II, nové varianty stíhacího letounu americké námořní pěchoty, z 15. prosince na námořní letecké základně Joint Reserve Base Fort Worth. Vznášející se letoun přistával ve svislé poloze, když se zdálo, že se odrazil vzhůru, načež spadl dopředu a smýkl se po přídi a pravém křídle. Pilot se katapultoval, když letadlo dopadlo zpět na podvozek do vodorovné polohy.

Většinu letounů F-35 vyrábí společnost Lockheed Martin v továrně ve Fort Worthu. Varianta F-35B stále prochází kontrolou kvality, než bude oficiálně předána námořní pěchotě.


Havárie mohla být způsobena selháním trubice, která slouží k přenosu vysokotlakého paliva do motoru F-35, uvedl Defense News s odvoláním na anonymní zdroj obeznámený s programem. JPO přehodnotila své hodnocení rizik pro letouny, což vedlo k širšímu uzemnění flotily. Podle zdroje se to týká letounů, které mají v záznamech méně než 40 letových hodin.

Někteří američtí zákonodárci program F-35 kritizují a tvrdí, že udržení stíhaček bude stát 1,3 bilionu dolarů, mimo jiné kvůli nízké spolehlivosti. Podle amerického zástupce Johna Garamendiho, kalifornského demokrata, je pouze 30 % stíhaček schopno v každém okamžiku plnit všechny jim přidělené úkoly. Zástupce Adam Smith, washingtonský demokrat, označil program za “krysí díru”.

sdíletj na

3.9 9 hlasy
Ohodnotit příspěvek
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
David
30. 12. 2022 21:19

Americká armáda se toho potichu zbaví a evropští tupci v čele s ČR a ministryní války Černochovou to koupí za plnou cenu. A žid se bude radovat jak dobře prodal hloupým gójimům a mnout si ruce kolik na tom vydělal.

ZMann
31. 12. 2022 07:49
Odpovědět  David

Ministryně války ta nerozhoduje vůbec o ničem ta musí jenom poslouchat příkazy svých satanistických páníčků.

Gales
31. 12. 2022 11:18
Odpovědět  David

Na ukrajině se ,,uplatní”.

Fanny
1. 1. 2023 01:50
Odpovědět  David

Jak stále říkám,co jeden hloupý koupí ani sto rozumných neprodá.

Jan
2. 1. 2023 09:38
Odpovědět  David

Poruchove F35 kupuji i Svycari. To mluvi o vazalstvi k USA, ne o kvalite ptaka. Pilot se katapultoval az kdyz byl letoun v bezpeci a na zemi. Asi mel strach z kremace za ziva. Embargo na Titan a Alu z Ruska dela ty ptaky jeste poruchovejsi, protoze jine materialy kvuli mensi odolnosti selhavaji.
F35 je jednomotorova stihacka (nejsilnejsi motor), nosic atomovek.

Peter 008
31. 12. 2022 03:23
Odpovědět  josh-xy

Ruský medvěd se řehtá jako kůň! Ne těm F35, ale těm pitomcům, kdo je kupuje. Jako např. Česká republika, Polsko … A to říkají, že Polsko chce převzít vedoucí úlohu v Evropě namísto Německa … Che che che – uff! Ti “evropští politici” mi dávají!

2f86bbbff_resizedScaled_740to585.jpg1.jpg
Albi
31. 12. 2022 04:02
Odpovědět  josh-xy

Já s Markétou souhlasím, taková letadla hned tak někdo mít nebude. Tu piruetu F-35 zvládla skvěle. Piloti si časem zvyknou.

Ale vážně – není třeba ta letadla kupovat (nebo je darujme Ukrajině),protože nová strategie “boje” proti agresorovi vynašla i nový způsob obrany.

Rakouská ministryně obrany Klaudia Tannerová včera (29.12) oznámila, že už není otázka, zda Putin zaútočí, ale, kdy Putin zaútočí. A ihned vydala rozkazy, aby se rakouská armáda začala opevňovat ve 100 soběstačných kasárnách (self-sufficient barracks), ve kterých by vojáci se zásobami vydrželi vzdorovat následkům útoku nejméně dva týdny. A dalších 12 kasáren nařídila ihned přebudovat na bezpečné úkryty (Sicherheitsinseln) pro civilní pomocníky (Helfer), a příslušníky pořádkových sil (Ordungkräfte)!
https://www.michalapetr.com/map-1554-rusko-zautoci-na-rakousko-oznamila-vcera-rakouska-ministryne-obrany-a-vydala-rozkazy-k-priprave-obrany-alpske-pevnosti/

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
sizok
30. 12. 2022 21:34

Šrot. Prostě nám vládnou hlupáci. Jednou jim to snad někdo spočítá.

katango
31. 12. 2022 11:05
Odpovědět  sizok

Hlupáci v tom lepším případě.

Milan ze Zahrady Čech
31. 12. 2022 02:13

“Americká armáda odstavila některé ze svých špičkových stíhaček – uvedla média”

Může být. Ale také nemusí. To že mám USA za darebácký stát a CIA za teroristickou bandu, ještě neznamená, že nemůže jít o blafování, aby nepřítel – tedy Rusko – skutečnou vojenskou sílu USA podcenil a vlezl do pasti. Nemyslím si sice, že to tak skutečně je, ale vyloučit se to nedá.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Frank
31. 12. 2022 09:23

Tak chytří zase Američané nejsou. Ten pilot, který se katapultoval nevypadal na bluf.

Pavel z Moravy
31. 12. 2022 10:30

Neříkám tak ani tak, ale je možné, že jde skutečně částečně o blufování. Vždy je potřebné vše posuzovat z několika hledisek. Řekne vám protivník, kterého neznáte a chcete vyzvat na souboj, že umí třeba karate nebo judo. Asi ne. Úplně je podcenit, to si prostě nikdo nemůže dovolit, to ale Rusové a Vladimír ví, my jim to určitě radit nemusíme, jak se k takovým info stavět.

Tom
31. 12. 2022 02:48

At to daji do srotu. Treba na tom jeste vydelaji. Cikorky by jim to mohli vysvetlit.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
31. 12. 2022 04:10
Odpovědět  Tom

Proč do šrotu. Darujme to jako humanitární dar Ukrajině.
Než koupit za miliardy aušus a další miliardy poslat Ukrajině (což nás nemine), to se raději rozlučme s těmi akrobatickými letouny.

Nakonec – odborníci říkají, že peníze jsou nevhodný dar a jen ukazují, jak jsme tu “lásku” k obdarovanému odflinkli. 🙂

Veny232
31. 12. 2022 08:49

No, pro to je Cikánová Vlastizrádkyně kupuje ne? Aby se Američan zbavil nákladů za udržování toho šrotu.

Frank
31. 12. 2022 09:22

A naši zelení panáčkové se třesou štěstím, kdy už takový šrot budeme mít v armádě.

Pavel z Moravy
31. 12. 2022 10:50

Včera jsem to dával k jinému článku, ale zopakuji. Velký Muftí, předseda koordinačního centra pro muslimy v Severním Kavkaze řekl- Ti, kteří se narodili a vyrostli v SSSR by měli být hrdí na historii své země, protože SSSR pomáhal africkým, asijským a latinskoamerickým zemím v boji za samostatnost. Lidé nebyli rozděleni na chudé a bohaté. Musíme si vzít z historie to co nás činí lidmi, řekl. A v žádném případě by člověk neměl nadávat na svoji vlast, tedy SSSR, To je urážení sebe samého, řekl Muftí. Panečku, to je zpověď. Nevím jak vy, ale já si říkám, neměli i my bychom být hrdí na to co jsme v životě dokázali, jak jsme žili. I při všech nedostatcích socialismu jsme neznali bídu, hlad, nezaměstnanost a nespali pod mosty a nebyli tak jako nyní apatičtí k osudu jiných. Co vše se za socíku vybudovalo všichni víme a byli to naši rodiče a prarodiče, kteří na tom měli velkou zásluhu. Tito současní zbohatlíci musí socialismus pomlouvat, protože jim dennodenně nastavuje zrcadlo jejich podlosti, zrady lidu a rozvratu hospodářství. Proč by jinak asi tak socialismus nenáviděli. Nu protože nemohli tak hromadit majetky na úkor lidu, jak to dělají nyní. Všechny důvody jejich nenávisti vůči socíku jsou jednoduché. Chce to pouze přemýšlet.

Pavel z Moravy
31. 12. 2022 11:06
Odpovědět  Pavel z Moravy

Kéž bychom byli všichni takoví jako svého času Pepino Garibaldi. Odvážný, statečný a skromný chlapec a později chlap, který sjednocoval Itálii a bojoval za její samostatnost. Nevím, jestli se dnes ještě takoví rodí. Jeho oblíbená strava byl chléb, cibule a kafe. Bojoval proti monarchii, bojoval za svobodu a už jako stařec zchromlý revmatizmem byl ochoten jít kdykoliv pomoci bojovat za svobodu a samostatnost Itálie. Kdyby nyní měla Evropa několik takových mužů, tak bychom v těchto sra.čkách nebyli a škůdci by neměli šanci. Tito současní liberálové už asi nevydají takovou úžasnou knihu, která u nás vyšla v roce 1977. Indro Montanelli a Marco Nozza – Garibaldi. Kdo si ji může sehnat, vřele doporučuji a jak říkám, několik takových Garibaldiů a máme po problémech. Ale každý vůdce to vše musí dělat pro národ, ne pro svůj prospěch. Ale odměnou mu bude národní nesmrtelnost i když ji budou určití lidé dehonestovat.

Pedro
31. 12. 2022 19:23

Špičkové stíhačky letí špičkou k zemi, nebo je to myšleno jinak?