politika

Zapomenutý Brzezinski: varování, které Amerika nebrala na vědomí

Jurij Borisov 

Před téměř 20 lety ostřílený geopolitik, antisovětský a rusofob správně předpověděl sebevražednou zahraniční politiku své země 

Neuplyne den, aby světová (ona je že západní) mediální mašinérie a její místní ozvěny neoznámily, že za současné dění na Blízkém východě mohou zcela sami Palestinci. Údajně 7. října tohoto roku z ničeho nic zaútočili na naprosto mírumilovný Stát Izrael, který byl nucen v sebeobraně přijmout odvetná opatření. Jako by se před stanoveným datem nestalo vůbec nic kromě velkého třesku vesmíru. Samozřejmě, že v takových médiích nejsou Palestinci bez rozdílu nazýváni jinak než teroristé.

Nebudeme se pouštět do diskuse se zřejmými demagogy, zvláště když polemizovat s tímto druhem propagandy je vždy jen ztráta času a sebeúcty. Navíc v tomto ohledu máme mnohem světově proslulejšího podobně smýšlejícího člověka, který takovýmto „svědkům konečné pravdy“ dlouho přesně vysvětloval, proč se kategoricky mýlí. 

Brzezinski na setkání o Blízkém východě s prezidentem Carterem, 1978

Kdo je to? Nikdo jiný než bývalý poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost z konce 70. let (a mimochodem zapálený americký hegemonista a vůbec ne přítel Ruska), původem Polák Zbigniew Brzezinski. Musím přiznat, že do hlouposti měl daleko. 

Brzezinski, který o americké zahraniční politice věděl téměř vše, protože ji svého času utvářel sám, dospěl před 18 lety k závěru, že Amerika nabírá špatný kurz, a varoval před tím úřady své země. Od té doby však američtí vůdci jen zhoršovali chyby, které vedou notoricky známé „město na kopci“ přímo ke katastrofě. 

Brzezinski ve svém článku „Amerika je v katastrofě“, publikovaném v Los Angeles Times v roce 2005, vysvětlil původ takzvaného terorismu tak populárně a obsáhle, jako by byl stále naživu a na vlastní oči viděl, co se dnes děje na Blízkém východě: 

„Teroristé se nerodí, ale stávají se jimi – pod vlivem konkrétních událostí, osobních zkušeností, představ, fóbií, národních mýtů, historické paměti, náboženského fanatismu a záměrného vymývání mozků. Dostávají se pod vliv televizního „obrazu“, zejména rozhořčení, které se zmocňuje lidí, když vidí, že po zuby ozbrojení cizinci, jak se jim zdá, hrubě pošlapávají důstojnost jejich souvěrců. Akutní pocit politického nepřátelství vůči Americe, Británii a Izraeli povzbuzuje nejen obyvatele Blízkého východu, ale také domorodce z tak vzdálených zemí, jako je Etiopie, Maroko, Pákistán, Indonésie a dokonce i Karibiku, aby se přidali k teroristům. 

Americký prezident Jimmy Carter a asistent prezidenta pro národní bezpečnost Zbigniew Brzezinski jednají se zástupci vedení ČLR. 1979 Je pozoruhodné, že Carter i Brzezinski byli členy soukromé Rady pro zahraniční vztahy, která byla považována za think-tank americké geopolitiky. To znamená, že i v té době byla americká politika řízena stínovými strukturami. Foto: AP 

Je třeba zdůraznit, že v tomto Brzezinského prohlášení není ani náznak ospravedlnění terorismu jako fenoménu. Obával se něčeho jiného, totiž toho, že Amerika svou bezohlednou politikou ve skutečnosti vyvolává onu vlnu nenávisti, která by ji nakonec mohla smést z povrchu zemského. Ve skutečnosti si významný teoretik americké geopolitiky již uvědomil, že jeho země se ubírá nesprávnou a pro ni extrémně nebezpečnou cestou. 

„Asi před 60 lety Arnold Toynbee ve své základní práci „Studie historie“ formuloval následující závěr: příčinou kolapsu jakéhokoli impéria se nakonec stávají „sebevražedné činy jeho vůdců“. Běda, bez ohledu na to, jak tvrdě to může znít z pohledu historických výsledků činnosti George W. Bushe a vlastně i budoucnosti Ameriky, je to právě tato definice, která se zdá nejvhodnější pro sledovaný politický kurz ze strany vedení Spojených států od velkého šoku z 11. září 2001. Neochota administrativy vzít v úvahu politické kořeny teroristické hrozby jen přispívá k pozitivnímu přístupu muslimů k teroristům. Pokusy přesvědčit Američany, že hlavním motivem teroristů je abstraktní „nenávist ke svobodě“ a jejich činy jsou určovány nepřátelstvím vůči celé západní civilizaci, nejsou ničím jiným než sebeklamem … Za poslední čtyři roky Bushův tým podkopal velmi reálným a velmi nebezpečným způsobem, jak by se zdálo, zaručený americký primát na mezinárodní scéně tím, že přeměnil zvládnutelnou, i když vážnou hrozbu převážně regionálního původu ve zdroj katastrofického mezinárodního konfliktu. Kvůli své obrovské moci a bohatství bude Amerika po nějakou dobu schopna prosazovat politiku formulovanou okázalou rétorikou a prováděnou bez ohledu na historické zkušenosti. To však s největší pravděpodobností vyústí v její izolaci a nepřátelství od okolního světa, zvýší hrozbu teroristických útoků na jejím území a postupně podkope její konstruktivní mezinárodní vliv. Použití klacku k rozhýbání sršního hnízda při hlasitém prohlašování: „Nesejdu z kurzu,“ je typickým příkladem katastrofální nekompetentnosti vládního vedení. 

Tato Brzezinského slova před téměř dvaceti lety vypadají, jako by byla napsána právě včera, poté, co si přečetl další „programový“ článek současného majitele Bílého domu Joe Bidena, opakujícího přesně tytéž mantry, kterými všichni jeho předchůdci ospravedlňovali své selhání zahraniční politiky, jen přizpůsobené místu a času: 

„Putin i Hamás bojují za zničení sousední demokracie. Putin i Hamas doufají, že naruší širší regionální stabilitu a integraci a využijí výsledného nepořádku. Amerika nemůže a nedovolí, aby se to stalo. Pro naše vlastní zájmy národní bezpečnosti – a pro dobro světa Spojené státy jsou kritickou zemí. Shromažďujeme spojence a partnery, abychom se postavili agresorům a dosáhli pokroku směrem k jasnější a mírumilovnější budoucnosti. Svět se na nás dívá, abychom vyřešili problémy naší doby. Je to povinnost vedení a Amerika povede. Pokud se totiž vzdálíme od dnešních problémů, riziko konfliktu se může zvýšit a náklady na jejich řešení jen porostou. Nedopustíme, aby se to stalo … Držíme americké jednotky mimo tuto válku podporou statečných Ukrajinců bránících svou svobodu a vlast. Poskytujeme jim zbraně a ekonomickou pomoc, abychom zastavili Putinovo tažení za dobytím, než se konflikt dále rozšíří.” 

Stačí nahradit „Putina a Hamás“ místo „Iráku a Saddáma Husajna“ a celá tato dnešní vzrušená rétorika se stane prakticky k nerozeznání od doby, o které psal „starý Zbig“. Poté Spojené státy v čele s „texaským kovbojem“ Georgem W. Bushem podobně vyhlásily zdánlivě slavná vítězství, která se nakonec proměnila v úplný kolaps. 

1. května 2003 Bush hovoří na palubě USS Abraham Lincoln. V pozadí je plakát s nápisem: „Mise splněna“. Pomocí předem připraveného kusu papíru oznámil konec velkých bojů v Iráku. Bushova prohlášení a symboly, které používá, se stávají stále kontroverznějšími, jak irácký odpor eskaluje do totální války. K naprosté většině obětí na straně okupantů a místního obyvatelstva došlo v období po roce 2003: Američtí vojáci bojovali v Iráku dalších osm let. V moderní kulturní tradici se fráze „mise splněna“ často používá k popisu nebezpečí příliš brzkého vyhlášení vítězství v krizových situacích.

Na závěr svého 18 let starého článku, plného chmurných předpovědí pro Spojené státy, Brzezinski ještě ponechal malý paprsek světla v ponuré budoucnosti Ameriky – pro případ, že se umoudří a začne se ubírat vyrovnanějším směrem. : 

„Ale je možný i jiný výsledek. Čas pro skutečnou změnu politiky ještě neuplynul a měl by začít umírněnou a rozumnou iniciativou prezidenta, aby se vůdci demokratického výboru v Kongresu zapojili do seriózního úsilí vyvinout „dvoustranickou“ zahraniční politiku pro zemi, která je stále více pohlcena rozdělováním a úzkostí. Pokud dojde ke konsenzu napříč stranami, bude snazší nejen zmírnit kritéria úspěchu v Iráku, ale také stáhnout vojáky z této země – možná by se tak mělo stát příští rok. Čím dříve se Spojené státy stáhnou z Iráku, tím dříve šíité, Kurdové a sunnité nezávisle dosáhnou politického kompromisu ohledně správy země nebo bude nová vláda vytvořena prostřednictvím boje o moc. Po vytvoření zahraniční politiky, která by se těšila souhlasu obou stran a zbavili bychom se tak iráckého problému, budeme moci bez vměšování pokračovat v rozvoji vize konstruktivní akce na Blízkém východě, zaměřené na řešení íránského problému a výzev izraelsko-palestinského mírového procesu, a obnovit legitimitu postavení Ameriky na mezinárodní scéně.” 

Od té doby se však absolutně nic nezměnilo. Žádná „mise“ dosud nebyla dokončena, což jasně ukazuje její principiální nemožnost. Americké jednotky dokonce ani zcela neopustily Irák, ačkoli Pentagon více než jednou hlasitě oznamoval „konečné stažení“. Právě teď jsou americké vojenské základny v zemi starověké Mezopotámie pod palbou. Nedochází k žádnému pokroku v dosahování národního konsensu, v který americký patriot polského původu tolik doufal. Naopak, vše se mnohem více zhoršilo a rostoucí klanové hádky ve Spojených státech, jak se blížíme k volbám v roce 2024, se stále více blíží směrem k občanské válce. 

https://fondsk.ru

Překlad Peter 008

sdíletj na

18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pijack
23. 11. 2023 09:12
Ohodnotit příspěvek :
     

V naší vládě se odhalil další imbecil. Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák: “Já si osobně myslím, že nejvyšším národním zájmem Česka je být součástí velkého silného celku, který nás je schopen ochránit před nájezdy východních útočníků, ať už jsou z Ruska, nebo z Číny.”

Dodávám:
Absurdita jako prase, zvláště s nájezdy útočníků z Číny máme neblahé historické zkušenosti, na rozdíl kupříkladu z Německa…

No není to debiI? Může ten zapálený Rakušanův poskok ještě říct, kdy nás Čína napadla? 🙂 🙂 🙂


Putinovec
23. 11. 2023 09:55
Odpovědět  Pijack

Není to absurdita . Jde stále o spuštění procesu , kdy stř. a vých. Evropa má být přeformátována , do Rakousko – Uherska 2 .
On mluví v systému zamlčení . A dělá pouze to , k čemu dostal příkaz .

skeptik
23. 11. 2023 12:10
Odpovědět  Pijack

Je to vlastizrádce, který kope za zájmy kolonialistů.

Frank1
23. 11. 2023 13:32
Odpovědět  Pijack

Najezdy utocniku USA a NATO na slabsi zeme tomu praseti nevadi?

Jura S
24. 11. 2023 15:51
Odpovědět  Pijack

Je to prostě “pětikulčí zrádce” připišme ho na seznam “zůčtování” …. s dovětkem trámový kříž..

Gales
23. 11. 2023 09:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Nová časovaná bomba je na obzoru – Důchodové fondy v Evropě začínají nabízet investice do derivátů s ukrajinskými bondy Obnovy a rekonstrukce Ukrajiny

O kolik více stoupne inflace, o tolik více rizika musí důchodové fondy podstoupit a investovat do více a více rizikových investičních titulů, kde se to v poslední době hemží tituly jako “Ukraine renewal and reconstruction, 12% APR yield 10-year investment bond (120% total yield)” a podobné šílené deriváty, které se začaly objevovat v nabídkách amerických důchodových fondů již koncem loňského léta, a to v reflexi na závěry konference [3] ve švýcarském Luganu o obnově Ukrajiny.

Ano, válka na Ukrajině má zřejmě i jeden skrytý úkol, a to zachránit na spekulaci s ukrajinskými deriváty po krizi v roce 2008 hubené americké a evropské důchodové fondy, pane Kovando. Pokud v ČR vznikne druhý nebo dokonce třetí důchodový pilíř pro rizikové spekulace, tak vás ubezpečují, že budou investovat do bondů napojených na obnovu Ukrajiny, což budou deriváty hromadného ničení a největší časovaná bomba v historii důchodových fondů……. Z Ajronetu.

Pijack
23. 11. 2023 09:28
Odpovědět  Gales

Tyhle deriváty jsou silně infekční. Derivát z logiky věci v sobě zahrnuje hodně neznámých “investic”, což běžný investor není schopen analyzovat. Vždycky se v něm najde silně rizikový titul. V USA po roce 2008 silně uvažovali, že deriváty z trhu zmizí. Ale nezmizely, protože silní spekulanti by neměli na čem vydělávat. A tito silní spekulanti žijí na oškubání tisíců drobných investorů, viz. hypoteční krize, kterou deriváty spustily. Bufet, Soros, Black Rock, Vanquard – tihle nenažranci rádi důchodové fondy o deriváty obohatí. Pak už jen budou čekat na dostatečný počet “investorů” a fondy pošlou ke dnu. Jen imbecil si ovšem může myslet, že jakýkoliv investiční titul může na Ukrajině přinést zisk. A postavit na tom důchodové fondy je tutově zločin na budoucích důchodcích.

Pijack
23. 11. 2023 12:59
Odpovědět  Pijack

Oprava. Těmto derivátům se říká “toxické”. žíííííííííííš jsem osel 🙂

Jura S
24. 11. 2023 15:54
Odpovědět  Pijack

MEGA toxické… 🙂 Že by z nich někdy byl jakýkoliv výnos ? NIKDY, to by snad řeklo i Kovandovo prase…

Frank1
23. 11. 2023 13:42
Odpovědět  Gales

Navrhovana zmena v zajisteni ve stari umozni financnim korporacim ozebracit vkladatele do ruznych dubioznich inestic, ktere tezko mohou posoudit i odbornici, natoz laikove. Okradli timto zpusobem cilene uz nekolikrat o uspory Brity i Americany. Pro nas to musi byt varovani pred zmenou stavajiciho systemu zajisteni existence obcanu ve stari.
V duchodovych systemech jsou velke penize, ktere se neustale toci prispevky pracujicich na duchod a vyplatami duchodu. Ten system je stabilni a pravne osetreny.
Cilem zlodeju je, stavajici stabilni system vymenit za system hazardu s nepredvidatelnymi dusledky pro stradatele.
Za tim snazenim je treba videt v dusledku ozebraceni spolecnosti, ktera v nouzi prijme jakekoliv navrhy k zajisteni existence a tou bude NWO, tedy naproste zotroceni populace.

Spam Janka
23. 11. 2023 14:57
Odpovědět  Frank1

tak hlavne vytvoria z beznych ludi kupcov derivatov, ktorych sa potrebuju sami zbavit. Derivaty su zo svojej podstaty hrou s nulovym suctom (na rozdiel povedzme od akcii, kde ak nakupim, tak aj ked to bude rast a predajca na tom strati svoj povodne predpokladany zisk, ale ak ho kupil dostatocne vcas, tak je v pluse a aj ja budem v pluse-teda ak bude trh rast), takze tam vzdy musi stratit, ak ma niekto zarobit. Nehovoriac o tom, ze prave derivaty drzia svojou obrovskou hodnotou dolar tam kde je, kedze prave v nom sa vacsina derivatov uctuje a vysporaduva

Putinovec
23. 11. 2023 10:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Brzezinski se v pozici užitečného idiota , účastnil Globálního řízení . Fungoval tam jako poskok Kissingera , který je přímým vyslancem Globalistů .
A z této pozice bylo záměrně Brzezinskimu umožněno vypustit ty informace , které vypustit měl .
Scénář , ve kterém Globalisté předkládají světu průběh svých vlastních podporovaných procesů a jejich úspěšné zakončení .
Že to Globalistům nevyšlo a v současnosti se topí se zbytkem světa , je věc jiná .

Frank
23. 11. 2023 12:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Souhlasím s tím, že zločinecké USA by měly být smeteny s povrchu. Za ty miliony mrtvých, které má na svědomí. Zatím je k tomuto procesu slušně nakročeno. Z USA jde jedině smrt a zmar.

Frank1
23. 11. 2023 13:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Delat tady z rusofoba Bzezinskeho jasnovidce se mi zda prehnane. Ani on si toto hodnoceni nicim nezaslouzil. Spoluutvarel prece jako poradce prezidenta smer politiky USA a dal zaklady tomu, co dnes vidime. Byl to reptilian a sionista, neumejici si USA predstavit jinak nez bezohledne imperium parazitu. To si pochopitelne jen myslel a rikal ale neco jineho. Tuhle dvojakost uz svet prohlednul a zna pravou tvar USA.

josef
23. 11. 2023 15:16
Ohodnotit příspěvek :
     

V článku nahoře je velmi zajímavý detail doplněný fotografií. Nevíte? Na USS Lincoln čte z kusu papíru Bush oznámení o ukončení bojů v Iráku. Od koho dostal asi notičky. Nebo to v té době psali tyhle věci presidenti USA sami ?

23. 11. 2023 16:35
Odpovědět  josef

Prezidenti USA si těžko píšou své projevy sami. A GWB a Binden jistě ani jednu větu. Dokonce i ten slavný vtip, jak GWBush hledal Zbraně Hromadného Ničení pod stolem Orální Office, na výročním večírku novinářů (kde se každý chce blejsknout nějakým vtípkem), mu někdo napsal a on to pak pilně četl, aby to nepoplet.
https://www.youtube.com/watch?v=O35NA6TywAg&t=36s

Ó jak byl pyšný, na svou vtipnost, jestli pak se mohli smát ty statisíce mrtvých (i těch vlastních) a miliony postižených?

23. 11. 2023 16:47
Odpovědět  primak

BTW, ten projev Mission Accomplished pronesl na té lodičce v San Diegu, po tom, co tam hrdinně přistál na palubě s tryskáčem, a ukázal se nám s helmou v ruce. Pochopitelně ne sám, měl tam na to pilota.

Pro mnohé to byl spíš vtip, neb před jeho zvolením běžela velká debata o jeho povinné službě jako pilot v Národní Gardě, kde se pěkně ulejval (tam maj na to výraz AWOL – Absent WithOut Leave, absent bez opuštáku) a byly k tomu doklady. Po dlouhých týdnech debat, které bavily obecenstvo, se pochopitelně zjistilo (jak jinak?), že ty doklady nebyly košér. Chudák známý a uznávaný reportér Dan Rather, co za tím jeho AWOL stál, ten to pěkně na stará kolena odskákal.

Já tam zrovna v ten den toho přistání 1. května 2003 taky přistál, do S.F. bez helmy. Ta akce z lodi jela po 2 hodiny na všech TV, kdy těm tisícům námořníků, jednomu po druhém, šel a podával hrdinně ruku. Těsně kolem něho bylo vidět stále jeho 5 bodygardů, aby jeho věrní vojáci ho snad neklepli.

Po cestě vesnicemi Kalifornie byly vidět cedule s vtípky na něj s tím jejich AWOL: “Bush please go AWOL again”

AWOL.JPG
Jaro Jaroslav
27. 11. 2023 19:10
Ohodnotit příspěvek :
     

Bol to špinavý,skurvený polskí židochazar!