politika

Varování ministerstva zahraničí RF: Zacharova ochladila “horké hlavy” kyjevského režimu

Ruské ministerstvo zahraničí varovalo Ukrajinu před pokusem o provedení silového scénáře k vyřešení konfliktu na Donbasu.

Dne 12. března komentovala oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova prohlášení vedoucího ukrajinské delegace při jednáních o Donbasu Leonida Kravčuka o „radikálních krocích“ Kyjeva, pokud Rusko odmítne uznat sebe jako stranu konfliktu na Donbasu.

Kyjev předstírá, že nechápe, že neochota uznat LDNR jako stranu konfliktu a odmítnutí vyjednávat s Doněckem a Luganskem je hlavním důvodem pokračování ozbrojeného konfliktu na Donbasu.

“Co můžete říci o prohlášení šéfa ukrajinské delegace na jednáních v rámci kontaktní skupiny Leonida Kravčuka o některých radikálních krocích Kyjeva, pokud se Rusko odmítne uznat jako strana konfliktu na Donbasu?”

“Bohužel se úředníci na Ukrajině se záviděníhodnou pravidelností, zejména v poslední době, snaží svou nečinnost a přímou sabotáž dříve uzavřených dohod o řešení situace na východě země, zakrýt obviněním
proti Rusku a přesunout odpovědnost za to, že ukrajinská strana ve skutečnosti zavedla vyjednávací proces
do slepé uličky.

Kyjev se zároveň snaží všechny přesvědčit, že Moskva je údajně stranou konfliktu a že má podle “Minského balíčku opatření” údajně určité povinnosti. 

Jako by tento dokument neměli před očima a jako by neviděli, čí podpisy tam jsou.

Dovolte mi ještě jednou připomenout těm, kteří zapomněli, že strany konfliktu jsou v tomto dokumentu jasně definovány, a ráda bych vám také připomněla, že byl schválen rezolucí Rady bezpečnosti OSN. 
Takže je to Kyjev na jedné straně, Doněck a Lugansk na straně druhé,“ uvedla Zacharova.

Podle jejích slov, právě neochota uznat tuto skutečnost ze strany ukrajinských vyjednavačů a jejich odmítnutí vyjednávat s Donbasem, je ve skutečnosti jediným důvodem, který brání nastolení dlouhodobého míru v regionu.

“Ale tato agresivní, nepřátelská rétorika, která je mimo právní kontext, a to v případě kdy se bezpečnostní situace zjevně zhoršuje, nás nutí přemýšlet o skutečných záměrech Kyjeva v tomto historickém období.

Navíc na pozadí skutečnosti, že Ukrajina skutečně odstoupila od doplňujících dohod podepsaných v červenci loňského roku pro zabezpečení příměří (a počet ostřelování, včetně civilní infrastruktury neúprosně roste), se tato otázka stává ještě naléhavější,“ zdůraznila zástupkyně Ministerstva zahraničních věcí.

“V tomto ohledu bychom chtěli varovat kyjevský režim, ty horké hlavy, které mu slouží nebo s ním manipulují, před další eskalací a před pokusy o zavedení silového scénáře na Donbasu. 

Opět naléháme na ukrajinské úřady, aby přestaly vymýšlet nějaké nové dohody, nějaké nové dokumenty
a konečně se svědomitě ujaly plnění svých závazků podle Minských dohod,“ shrnula Maria Zacharova.

https://bit.ly/3qDp9kh

sdíletj na