politika

Trump a nároky na Měsíc

Stručně o ožehavé otázce… udělejme Měsíc opět skvělým.
Trump podepsal dekret o právu Spojených států provádět komerční těžbu zdrojů na Měsíci, který současně ruší mezinárodní závazky Spojených států spojené s uznáním Měsíce jako společného majetku lidstva.

Protože v nadcházejících letech se neočekává komerční těžba zdrojů na Měsíci (v žádném případě se to nestane za Trumpa), motivy rozhodnutí vypadají takto:

1. Čistě taktický pokus o změnu mediální agendy ve Spojených státech, kde Trump a jeho administrativa jsou pod závažným informačním útokem v souvislosti s hospodářským poklesem a epidemií koronaviru, na kterou nebyly Spojené státy americké připraveny. 

Je nutné ukázat alespoň nějaké pozitivní, jasné, skvělé vyhlídky na „někdy později“, protože teď se ho neptají na Měsíc, ale na koronavir, rostoucí nezaměstnanost, sníženou produkci břidlicové ropy atd. Obecně je to takový pokus odvrátit pozornost od naléhavějších témat.

2. Na druhé straně toto rozhodnutí dokonale ukazuje, že Spojené státy nadále aktivně odstraňují základy starého mezinárodního práva a postupně se zbavují omezujících smluv z dob pozdní studené války a post-washingtonského světa. 

START-3 a „demilitarizovaný kosmos“ budou čelit stejnému osudu. Zdá se, že výzvy k „mezinárodní solidaritě“ a „zachování norem mezinárodního práva“ nejsou úspěšné. Mesiášská hegemonie Spojených států jim nedovolí připustit, že se musí vyrovnat s těmi, kteří jsou podle jejich názoru slabší než „říše dobra“.

https://bit.ly/2xcID9J

Rusko obvinilo Trumpa ze snahy ukořistit si Měsíc a jiné planety!

Rusko obvinilo Trumpa ze snahy ukořistit si Měsíc a jiné planety!

Na obzoru se rysuje nový spor, který ačkoliv vypadá jako ze žánru science-fiction, nese sebou vážné důsledky budoucího tvrdého boje o zdroje ve vesmíru a o dominaci ve vesmíru.Donald Trump, americký prezident8. dubna 2020 – 03:20
Ruský Roskosmos tvrdí, že vyhláška podepsaná Donaldem Trumpem o právu USA na zdroje Měsíce ve skutečnosti znamená zabavení území jiných planet, a nevede ke spolupráci zemí světa.
Vyhláška amerického prezidenta Donalda Trumpa o podpoře komerčního osvojení si zdrojů na Měsíci a dalších nebeských těles je pokusem přivlastnit si tento prostor. S odkazem na zástupce vedoucího společnosti Roskosmos pro mezinárodní spolupráci Sergeje Saveljeva to uvedl portál „rbc.ru“.

Poznamenal, že „agresivní plány skutečného zachvácení území jiných planet stěží přivedou země k plodné spolupráci.“ “V historii už byly příklady, kdy se jedna země rozhodla začít obsazovat území pro své vlastní zájmy – a každý si pamatuje, co z toho vzešlo,” varoval Saveljev.

Dekret podepsaný Trumpem uvádí, že „Američané musí mít právo provádět komerční výzkum, těžbu a využívání zdrojů ve vesmíru v souladu s platnými zákony“. Spojené státy považují vesmír za jedinečný prostor pro lidské činnosti, ale nepovažují ho za veřejným majetkem, proto plánují „stimulovat mezinárodní podporu těžby a využívání zdrojů ve vesmíru“.
WSJ vyzývá NASA: Nepomáhejte Rusům dostat se na Měsíc!
„Zatímco celý svět bojuje s koronavirem na Zemi, Trump se svým dekretem pokouší zmocnit se vesmíru. To není vtip. Trumpův dekret uvádí, že Měsíc a další nebeská tělesa nejsou veřejným majetkem (což je dosud předmětem globálních dohod s certifikací OSN) a že Američané mají nyní výlučná práva na jejich osvojení v souladu s „platnými (čti – americkými) právními předpisy,“ reagoval rozhořčeně předseda ruského zahraničního výboru Rady federace Konstantin Kosačev na facebooku.

Ostatní mají „stát, mlčet, a bát se“napsal senátor.
Podle něj transatlantická vzájemná odpovědnost rozdělila svět na výjimečné a nevýlučné, hodné a nehodné, na ty, kteří mají právo na všechno a nemají právo na nic.

„Nyní se spojenci budou muset vzdát svých práv – tentokrát společného prostoru. Budou opravdu znovu mlčet, ztuhnutí v poslušnosti.”„My jsme neztuhli a určitě nebudeme mlčet. Nemáme žádné právo se sklonit. Ano, a naše výchova je jiná, ani předtím jsme se neohýbali,“ dodal varovně.

USA rovněž neuznávají Dohodu o činnosti států na Měsíci a jiných nebeských tělesech, která byla přijata rezolucí Valného shromáždění OSN v roce 1979, podle níž se studium přírodního satelitu Země stává majetkem lidstva a provádí se v zájmu všech zemí.

Kvůli pandemii koronaviru se NASA 20. března rozhodla pozastavit montáž všech kosmických raketových systémů (SLS) a kosmických lodí Orion, které by měly letět na Měsíc a Mars. Trump požadoval, aby před rokem 2024 američtí astronauti letěli na Měsíc „za každou cenu“.

(kou, prvnizpravy.cz, rbc.ru,whitehouse, foto: arch.)

sdílet na