politika

Situace na Balkáně

V současné době probíhají jak v srbských ozbrojených silách, tak v kosovských speciálních silách ROSU a v mírových silách KFOR poměrně pravidelné akce, které byly opakovaně procvičovány na cvičeních a výcviku pro případ eskalace. Proto je předčasné hovořit o možné preventivní dělostřelecké palbě.

Jednotky zaujímají pravidelné pozice a linie v případě možného zhoršení situace. 

Ze strany balkánských politiků zaznívají sice hrozivě rozhodná prohlášení, ale v rámci všeobecné politicko-populistické konfrontace, aby se zahřála očekávání mas.

Jak se ale současná situace liší od podobných provokací?

Míra světové hysterie, míra dezinformací (především přes Albánii a Turecko) a obrovské očekávání místního obyvatelstva (ze všech stran) vyřešit otázku Kosova jednou provždy.

https://t.me/rybar/36470 

* * *

Situace na Balkáně.

Začněme tím, že nejde o první vážnou eskalaci, ke které v Kosovu v poslední době došlo. Problém mezi Prištinou a Bělehradem je v podstatě v tom, že jedna strana podniká násilné kroky a druhá tváří v tvář tomuto násilí ustoupí (známá situace). 

Je zřejmé, že Albánci se těší podpoře západních mocností, především Spojených států a Velké Británie. 

Více než dvacet let se Washington a Londýn pokoušely obejít mezinárodní právo a realizovat projekt nezávislosti Kosova. Politické elity, které vedou Kosovo, pocházejí z teroristických a zločineckých struktur, neumějí řešit problémy jiným způsobem než násilím. Povzbuzeni vnější podporou se dopouštějí neustálého násilí proti srbskému obyvatelstvu v Kosovu, zejména v severních oblastech, které jsou hustěji osídleny Srby.

Na druhou stranu je třeba poznamenat, že srbská vláda toto chování Prištiny podporuje, aniž by přijala jakákoli odvetná opatření. Je třeba poznamenat, že Srbsko má možnost obrátit situaci ve svůj prospěch, ale vedení státu to nedělá. Jako příklad je třeba uvést, že téměř veškeré zboží dovezené Kosovem z EU prochází přes střední Srbsko. Stačí přijmout rozhodnutí o pozastavení tranzitu tohoto zboží, dokud se situace v Kosovu nevrátí do rámce mezinárodního práva a rezoluce 1244.

Již na podzim roku 2021 byli Srbové nuceni nalepit na čísla aut nálepky zakrývající symboly Srbska, před časem Priština zavedla zákaz neutrálních identifikačních karet a SPZ pro srbská auta, což vyvolalo nové kolo rozhořčení. Priština navíc neumožňuje místním Srbům pořádat volby do orgánů samosprávy s širokými pravomocemi, na čemž se strany podle všeho dohodly pod tlakem EU a zaznamenaly to v bruselských dohodách. EU, která jakoby mezi stranami fungovala jako arbitr, situaci evidentně nezvládá a prostě se snaží držet strany v koutech.

Na pozadí ukrajinského konfliktu bude eskalace v Kosovu bezpodmínečným otevřením druhé fronty, ekvivalentní Artsachu (Arménie, pozn.red.) nebo Podněstří. Pro Ukrajinu to nebude nejlepší scénář, což by byl například případ Podněstří, protože to povede k odvedení pozornosti od ukrajinského případu – válka ve středu Evropy, to není válka na jejím okraji. 

Pro EU to bude další silný ekonomický úder, který může vést k hlubokému knockoutu. 

Pro Rusko je scénář také negativní, protože možnosti Moskvy na Balkáně jsou velmi omezené, na rozdíl od Podněstří nebo Artsachu, kde je alespoň nějaká ruská přítomnost a alespoň nějaký druh logistického přístupu.

https://t.me/togarma301/5462 

Do setmění postoupily kontingenty NATO k hranicím Kosova. Policejní síly jsou mobilizovány v samotném Kosovu. OSN vyzývá, aby se zabránilo eskalaci.

* * *

Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes večer po schůzce na generálním štábu řekl, že se očekává, že velitel KFOR dorazí do severní Mitrovice kolem půlnoci.

Vučić řekl, že akce Prištiny je již dlouho připravena na všech úrovních.

Ke kapitulaci nedojde, Srbsko buď zemře, nebo vyhraje, uzavřel.

* * *

Kosovská policie a síly KFOR zablokovaly nejen hraniční přechody, ale i ulice některých měst.

* * *

Síly KFOR v oficiálním prohlášení varovaly, že přijmou nezbytná opatření k udržení „klidného a bezpečného prostředí v Kosovu za všech okolností v souladu s mandátem OSN“.

* * *

Vláda samozvaného Kosova vyslyšela amerického velvyslance a rozhodla se o 30 dní odložit aplikaci kontroverzních předpisů o číslech aut a srbských pasech – do 1. září je Srbům nabídnuto odstranění barikád.

„Myslím, že bude nutné odložit implementaci, protože se zdá, že toto rozhodnutí je dezinformováno a nepochopeno. Těšíme se na spolupráci s našimi partnery v EU při snižování napětí. Nežádáme o zrušení rozhodnutí, to je jasné, ale žádáme o jeho odložení,“ řekl americký velvyslanec Jeff Hovenier po setkání s premiérem a prezidentem samozvané Kosovské republiky Albinem Kurtim a Vyosou Osmani.

Pro Pokec24 přeložila Janinna.

https://bit.ly/3Q91Ls9

sdíletj na

12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
1. 8. 2022 01:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Pokud toto Kosovu projde, stane se Srbsko jen dalším šaškem Evropy na úrovni s námi. Ale to, že Srbové nezarazili tranzit celkem chápu, to se ještě cpali do Eurosajuzu. To je však už přešlo, asiže už pochopili, že Eurosajuz je v posledním tažení a nepřežije rok 2025 – a to v tom nejlepším případě. Hádám ale, že Eurosajuz pojde mnohem dřív; jen co Federace dobude Oděsu a obsadí jih až k Podněstří – včetně. Je pravda, že možnosti jsou omezené, stejně tak je ale pravda, že zatím omezené. Nesmí se zapomínat na to, že Rusko ještě válčit nezačalo. Zatím…

Pozor
1. 8. 2022 10:27

Ak sa to v Srbsku rozhorí, ako im môže Rusko pomôcť? Srbi tým, že si nechali odtrhnúť Čiernu horu, tak sa dostali do absolútneho obkľúčenia, čím zostali bez pomoci z vonka. Nebol by problém pre nich obsadiť Čiernu Horu, ale tá vstúpila do NATO, čo by bol dôvod na otvorený zásah NATO proti Srbsku. Bez pomoci z vonka Srbsko nemá šancu a neviem či Rusko začne kvôli Srbsku WW III. Rusko môže na oplátku obsadiť Moldavsko alebo Azerbajdžán prípadne niektorú inú bývalú svoju krajinu, ale neviem akoby to pomohlo Srbom. Je to pre Srbov veľmi zložitý rébus čo urobiť. Silné reči tú moc nepomôžu.

zuza
1. 8. 2022 13:06
Odpovědět  Pozor

máš pravdu, Srbi sú vo veľmi ťažkej pozícii a aj tá ich premiérka a prezident, tí mi tak trochu pripomínajú baťku Lukyho, ešte stále sa pokúšajú sedieť na 2 stoličkách.
Možno budú mať šancu, keď sa na jeseň začne cirkus, predpokladám po voľbách v hnUSAkovej nepokoje a snáď aj európania pochopia, že tí, čo im kážu sprchovať sa v studenej vode, chodiť preši, zabíjať kravy a žrať chrobáky, majú doma vyhrievané bazény, žerú hľuzovky s kaviárom, steaky kobe, dezerty si zdobia jedlým zlatom a to všetko si nechádzajú denne dovážať lietadlami z druhého konca sveta. Jedna z prvých lastovičiek: v Bagdade šiíti obsadili parlament, vláda zdrhla a protestujúci zaútočili aj na hnUSAcku základňu.

1. 8. 2022 18:52
Odpovědět  Pozor

Však jsem taky řekl “zatím”…

Frank
1. 8. 2022 06:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Ta kosovská pakáž si dovoluje čím dál, tím více.

Pozor
1. 8. 2022 10:29
Odpovědět  Frank

Priam by som povedal, že sú riadení ako aj ukrofašisti strýčkom Samom. Bez jeho ochrany by si nič nedovolili.

václav
1. 8. 2022 12:24
Odpovědět  Frank

No, kdopak to asi poštívá? Nejspíš ten (ti) co zlikvidovali Jugošku.

Pozor
1. 8. 2022 10:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Toto je skôr varovanie Rusku, Srbi nemajú šancu bez priamej pomoci z vonka a to by bez vyvolania WW III asi nešlo. Píšem to neustále, najväčšou chybou Srbska bolo pustiť Čiernu Horu, čím sa Srbsko odrezalo od sveta a možnosti priamej pomoci napr. od Ruska alebo Číny.

janle57
1. 8. 2022 10:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Tentokrát to humanitární bombardování nebude,to by se pak mohlo taky
humanitárně bombardovat v Londýně a New Yorku.

[Trol-1] Karel
1. 8. 2022 18:55
Odpovědět  janle57

Zatím akorát RuSSáci “humanitárně” denacifikují civilisty na Ukrajině.

Ratus
1. 8. 2022 13:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Existuje na této planetě,nějaký konflikt nebo jen menší neshoda mezi dvěma státy,aby v tom
neměly prsty anglosasové?

[Trol-1] Karel
1. 8. 2022 18:49
Odpovědět  Ratus

Můžou za všechno, až nás napadnou Marťani, i za ně.