politika

Ruské ministerstvo zahraničí: kvazicivilní infrastruktura ve vesmíru se může stát terčem odvetného úderu

Kvazicivilní zařízení a infrastruktura ve vesmíru využívaná Spojenými státy a jejich spojenci během konfliktu na Ukrajině by se mohla stát legitimním cílem pro odvetný úder. V rozhovoru s ruskými novináři to uvedl ředitel odboru pro nešíření a kontrolu zbrojení ruského ministerstva zahraničí Vladimir Jermakov.

“Důsledně jsme upozorňovali mezinárodní společenství na tento nebezpečný trend, který jde nad rámec neškodného používání vesmírných technologií, který se jasně projevil během událostí na Ukrajině. Spojené státy a jejich spojenci si zřejmě plně neuvědomují, že takové aktivity skutečně představují nepřímou účast v ozbrojených konfliktech,“ poznamenal vysoký diplomat. Jak zdůraznil Jermakov, kvazicivilní infrastruktura by zcela logicky mohla být legitimním cílem pro odvetný úder. TASS

Ruské ministerstvo zahraničí: Americké kvazicivilní satelity se mohou stát legitimním cílem útoku

Pokud ředitel odboru ruského ministerstva zahraničí hovoří o nutnosti zničit nepřátelskou infrastrukturu ve vesmíru, pak je třeba takové prohlášení brát vážně. V každém případě se jedná o otázku, která se v ruských rozhodovacích centrech skutečně zvažuje.

▪️Není těžké uhodnout, co se rozumí pojmem „kvazi-civilní“. Především je to Starlink, stejně jako četné soukromé optické (a jiné) pozorovací družice.

Problém objektivně existuje. Satelity americké společnosti Maxar: pokaždé před útokem ukrajinských ozbrojených sil na objekt civilní nebo vojenské infrastruktury v Ruské federaci věnují satelity Maxar tomuto bodu na zemském povrchu zvýšenou pozornost. Existují i ​​další soukromé společnosti pro orbitální monitoring.

▪️Otázka se zde netýká pouze politické připravenosti Ruské federace k odvetě proti takovým satelitům, ale jde také o čistě technické hledisko. Úkol zničit nebo „oslepit“ desítky a v případě Starlinku tisíce satelitů na oběžné dráze je z principu složitý. A pokud se budeme řídit podmínkou minimalizace vedlejších škod na „nevinných“ satelitech létajících na přilehlých drahách kde hrozí riziko, že při kinetickém dopadu na cíl budou zasaženy úlomky, pak se podmínky ještě zpřísní.

Možná se zde bude muset zapojit laser “Peresvet”. Který stále zůstává ve stínu a povaha jeho použití je stále nejasná.

Je třeba vzít v úvahu i právní stránku problému. Zničení soukromého zahraničního majetku jistě povede k žalobám vůči Rusku ze strany jeho vlastníků. Samozřejmě v současných podmínkách je to druhořadá záležitost, ale přesto bychom měli být připraveni na žaloby například od Maxaru… No, nebo je potřeba udělat vše tak, aby nebyly důkazy.

▪️ Je také třeba zdůraznit, že čistě komerční sektor je pouze částí problému. Starlink v kontextu Ukrajiny lze jen stěží nazvat „kvazi-civilním“. Elon Musk nedávno oznámil, že z jeho společnosti se oddělí segment, který bude kompletně převeden pod Pentagon. A to znamená, že Rusko musí vypracovat situaci, kdy bude nutné zlikvidovat část vojenské vesmírné infrastruktury Spojených států.

Tak či onak, i na diplomatickém oddělení Ruské federace se již ozývají v tom smyslu, že je třeba řešit otázku orbitálních „očí“ a „uší“ nepřítele. Jde teď o to, najít sílu, prostředky a vhodný formát pro takové řešení.

Telegram
Jelena Panina

sdíletj na

5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Standa
17. 10. 2023 07:02

,,cit:je třeba řešit otázku orbitálních „očí“ a „uší“ nepřítele. Jde teď o to, najít sílu, prostředky a vhodný formát pro takové řešení.
——————————————
,,ORBITÁLNÍ OČI”?
Nejdříve je třeba řešit domácího nepřítele , který je oči a uši nepřítele. V tomto případě nelegální českou vládu !
Orbit je prozatím v pozadí.Pro nás!
cit,,:Jde teď o to, najít sílu, prostředky a vhodný formát pro takové řešení.”

bivoj
17. 10. 2023 08:01
Odpovědět  Standa

Jediné nebezpečí pro rusko od naší vlády je to, že by z ní mohli umřít od smíchu.

Boomer
17. 10. 2023 08:53
Odpovědět  Standa

.. po modrém blankytu bělavé páry hynou.
Asi tak nějak lze definovat důležitost existence naší vlády, někde od úrovně 22° v. d. směrem na Východ. Čekejte, nezavěšujte, jste v pořadí..

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Frank1
17. 10. 2023 08:41

Je prece skandal, ze si Musk a jeho firmy bez jakehokoliv omezeni mohou vysilat do vesmiru tisice satelitu! Jenom proto, ze ma na to penize! Spolecenstvi na zemekouli nema zadnou moc mu v tom zabranit!
Musk je mimochodem prodlouzenou rukou Sionistu. Od nich ma penize, kdyz krachuje tak ho zachrani.

Boomer
17. 10. 2023 09:01

.. nedávno jsem psal jen malou zmínku o katalyzátorech* a jejich vlivu na průběh dějů. A je to tady.

  • *katalyzátor je látka, vstupující do reakce a vystupující z ní nezměněná, zvyšující pravděpodobnost uskutečnění této reakce.