Británie v odpovědi na ruský útok oznámila dosud největší sankční balík

ČTK – Londýn – Británie v dnešní odpovědi na ruský útok na Ukrajinu oznámila dosud největší balík protiruských sankcí. Zasáhne více než 100 jedinců a subjektů, mezi nimi bývalého zetě ruského prezidenta Vladimira Putina a několik oligarchů. Londýn zároveň zmrazí aktiva ruských bank a vyřadí je z britského finančního systému. V plánu je příprava zákonů, které omezí finanční a exportní styky s Ruskem, oznámil britský premiér Boris Johnson v parlamentu.

Cílem nových sankcí je podle Johnsona odstřihnout Rusko od britských finančních trhů. Šéf britského vládního kabinetu představil deset opatření, která Londýn přijímá okamžitě. Je mezi nimi i zmrazení aktiv, které čeká všechny velké ruské banky včetně té druhé největší v Rusku VTB Bank. “Omezíme množství peněz, které mohou ruští občané vložit na svá britská bankovní konta,” uvedl premiér. Agentura Reuters připomněla, že londýnský kapitálový trh je od pádu Sovětského svazu oblíbenou destinací ruských společností, které chtějí získat peníze od zahraničních investorů.

V posledních hodinách hojně probíranou možnost vyřazení Ruska z mezinárodního platebního systému SWIFT chce Johnson probrat se spojenci. “Nic není mimo hru,” uvedl. Toto opatření požaduje mimo jiné Kyjev, u většiny evropských států však nemá jednoznačnou podporu.

Nové sankce se podle Johnsona týkají “všech hlavních výrobců, kteří podporují Putinovu válečnou mašinerii”, a to včetně ruského státního zbrojařského konglomerátu Rostěch (Rostec) a čtyř dalších zbrojních společností. V Británii také budou mít zákaz přistát veškeré stroje ruského leteckého přepravce Aeroflot.

Na sankčním listu je kromě Putinova bývalého zetě Kirilla Šamalova i výkonný ředitel Promsvjazbank Pjotr Fradkov či předseda správní rady VTB Bank Denis Bortnikov, kteří se už dříve objevili na podobném seznamu Spojených států.

“Jsou to lidé, kteří žijí v mezinárodním stylu. Nakupují v (obchodním domě) Harrods, přespávají v našich nejlepších hotelech, kdykoliv se jim zachce, své děti posílají do našich nejlepších veřejných škol, a tomu je učiněna přítrž,” řekl listu The Guardian diplomatický zdroj. Jiný zdroj listu řekl, že v dalších týdnech budou uveřejněna další jména klíčových ruských postav, včetně těch více známých. Reuters píše, že se britské metropoli v souvislosti s ruskými oligarchy často přezdívá Londongrad nebo Moskva nad Temží.

Johnson v parlamentu promluvil jen několik hodin poté, co Putin Ukrajině vyhlásil válku. Podle premiéra si ruský prezident už nikdy nedokáže “z rukou smýt krev Ukrajiny”. “Tento odporný a barbarský počin Vladimira Putina musí skončit neúspěchem,” dodal Johnson.

Premiérova kancelář uvedla, že také rozšíří opatření vůči Bělorusku, z jehož území Rusko částečně podniklo invazi na Ukrajinu.

Británie zároveň podle Reuters oznámila balík zvýhodnění pro Ukrajince žijící na jejím území. Patří mezi ně uvolnění pravidel pro získání víz, uvedla britská ministryně vnitra Priti Patelová.

sdíletj na

4.8 5 hlasy
Ohodnotit příspěvek
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Michal47
24. 2. 2022 22:33

Tohoto britského prdlouše by měli co nejdříve zavřít do psychiatrické kliniky na zavřené oddělení se strohou ostrahou. Ta jeho paranoia a zavilá nenávist vůči Rusku mu přímo kouká z těch jeho prdloušských očí. Ta stará škatule v buckinghamu si vybrala “premiéra” rovného k sobě, jen co je pravda!! No Rusko toto všechno ustojí, o tom jsem osobně přesvědčen. Nakonec se ty “sankce” toho paranoického západu a pindostánu obrátí proti nim samým a bude aspoň tak částečně učiněno spravedlnosti zadost?!

Michal47
24. 2. 2022 22:42

Kdyby ten roztomilý Míša s tou ruskou beranicí se sovětskou pěticípou hvězdou se srpem a kladivem jen pootevřel tu svojí tlamku, tak tam ta roztlemená dr… toho prdlouše zmizí jedna dvě! Míša by se sice po ukousnutí té kebule musel vy?, ale svět by si oddechnul od tohoto velebl..!!

David
24. 2. 2022 23:27

Tenhle šašek dělá jen to , co mu Rotschildové nařídí,

KarelDar
24. 2. 2022 23:27

Evropský poskok první třídy = GB. Takové pitomce aby pohledali.

Františe
25. 2. 2022 08:19

To aby už západní podnikatelé začali shánět rublíky. Jinak bez surovin z Ruska rychle dojedou.

Anonymní jméno komentáře
25. 2. 2022 18:33
Odpovědět  Františe

…skorej zlato…