politika

Putin: Chceme zajistit, aby jiné ani nenapadlo zaútočit na Rusko!

Rusko nehodlá s nikým bojovat a vytváří situaci, která vylučuje, aby jiné země byť jen pomyslely na rozpoutání ozbrojeného konfliktu s Moskvou, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.Vladimir Putin, prezident Ruské federace3. března 2020 – 10:10
„Nebudeme s nikým bojovat, ale vytváříme situaci v oblasti obrany tak, aby nikomu nepřišlo ani na mysl s námi bojovat,” uvedl v projektu agentury “20 otázek Vladimíru Putinovi.”
Hlava státu připomněla, že Rusko je na sedmém místě na světě, pokud jde o rozpočet na obranu, v tomto ukazateli vynakládá méně než USA, Čína, Saúdská Arábie, Velká Británie, Francie a Japonsko. „Navíc se naše náklady z roku na rok snižují,” dodal. „A výdaje ostatních zemí rostou.”

Putin nicméně poznamenal, že se podařilo jedinečnou situaci, když Rusko v obranné sféře přestalo být v roli „doháněcího“ státu.„Poprvé jsme vytvořili takové útočné zbraně, které jinde ve světě nejsou,” vysvětlil prezident. „Nyní nás (jiné země) dohánějí. Toto je celkově jedinečná situace, která se nikdy předtím nestala.”

Putin připomněl, že se jedná především o hypersonické úderné komlexy vytvořené v zemi, včetně mezikontinentálních.
Na zaměřovacím kříži raketu Zirkon neuvidíte
Připomněl také, že pokud ruská armáda v roce 2000 čítala více než 1,3 milionu lidí, nyní stačí něco přes 1 milion a podíl moderního vybavení v jednotkách vzrostl ze 6% na téměř 70%.

Navíc, podle něj, nové ruské hypersonické zbraně pomáhají udržovat strategickou rovnováhu. Američané totiž vytvořili vlastní systém protiraketové obrany, aby tuto stabilitu narušili.
Uvedl, že ve Washingtonu věřili, že „pokud nad sebou vytvoří protiraketový deštník, druhá strana nebude schopna odpovídajícím způsobem reagovat, pokud použije jaderné zbraně“.

„Vytvářením těchto moderních (hyperzvukových) komplexů, včetně komplexů, které snadno překonají jakýkoli systém protiraketové obrany, udržujeme tuto strategickou stabilitu a strategickou rovnováhu,” řekl Putin.

Zdůraznil, že je to zásadně důležité nejen pro mezinárodní bezpečnost.

Dříve ruský vůdce slíbil, že bude nadále vybavovat všechny druhy vojsk nejnovějšími typy zbraní a vybavení, včetně laserových a hypersonických systémů.(kou, prvnizpravy.cz, tass.ru, foto: arch.)


Útok ruského hypersonického Cirkonu přirovnali k blesku

Zahraniční média zhodnotila nedávnou informaci o prvních mořských zkouškách nejnovější ruské hypersonické rakety Cirkon. The Naval News připomíná, že v lednu 2020 byl uskutečněn zkušební start rakety z fregaty Admiral Gorškov v Barentsově moři.

Raketa uletěla více než 500 kilometrů k cíli na severním Uralu. V příspěvku se podotýká, že fregata Admiral Gorškov byla původně zvolena pro zkoušky Cirkonu. Tato loď je vyzbrojena také raketami Kalibr a Onyx, její univerzální vertikální odpalovací zařízení se mohou používat pro odpalování hypersonických raket. Každá raketa však musí prodělat určitý cyklus testů. Proto začaly zkoušky Cirkonu dříve. „Úspěšný zkušební start Cirkonu byl uskutečněn z pobřežní plošiny v prosinci 2018. Dokonce Američané uznali tuto skutečnost a rychlost 8 Ma, kterou nemůže vyvíjet žádná jiná raketa na světě,“ podotýká portál.

Právě úspěšný zkušební start umožnil zahájit zkoušky na moři. „Po Admiralu Gorškovovi budou pravděpodobně na řadě ponorky. Američané tvrdí, že k tomu může dojít v roce 2020,“ píše The Naval News. Přitom se podotýká, že zatím nejsou přístupny obrázky tajné ruské rakety. A mezitím její vzhled by poskytl možnosti ke konspiracím o některých bojových charakteristikách této zbraně.

„Drahá hypersonická raketa musí mít výbornou bojovou efektivitu. Žádný protiraketový štít ji nedokáže zachytit a její útok bude jako blesk. Jinými slovy země, která má podobné vojenské technologie, může získat značnou vojensko-politickou převahu,“ zdůrazňuje autor příspěvku.

USA zaostávají za Ruskem i v oblasti hypersonických zbraní

Minulý měsíc mluvčí Pentagonu, podplukovník Letectva Spojených států amerických Robert Carver, přiznal, že USA jsou v oblasti hypersonických zbraní až za Ruskem.

„Ačkoliv byly Spojené státy po desetiletí lídrem ve studiu nadzvukových systémů, neměli jsme v úmyslu používat nadzvukovou technologii jako zbraň. Ti, kteří se touží stát našimi protivníky, se rozhodli tuto technologii proměnit ve zbraň, která vytvořila asymetrii v bojových schopnostech, které jsme již měli překonat,“ řekl Carver.

Podle jeho slov je rozmístění hypersonických zbraní nejvyšší technickou a výzkumnou prioritou Spojených států.

„Stále se touto prací zabýváme, aby nedošlo k žádným pochybnostem o naší schopnosti udržet dominanci v budoucích bitvách na všech válečných polích,“ dodal mluvčí.
https://bit.ly/3aqsifL

sdílet na