politika

Přibitý šourek a brutální pád Macronova kandidáta

FRANCIE: Přibitý šourek a brutální pád Macronova kandidáta

Ač to vypadá neuvěřitelně, svět moderního umění a vysoké politiky se může prolínat a vzájemně ovlivňovat, což vám ukážu v následujícím příběhu. Paříž statečně ustála mohutné poryvy větrné bouře Ciara a jen co se vítr utišil a život se vrátil do normálních kolejí, poklidnou hladinu každodenního hemžení Pařížanů rozčeřily palcové titulky bulvárního tisku.

Benjamin Griveaux, kandidát na starostu za Macronovu stranu, onen velký vyznavač hodnot tradičních ve stylu šťastná rodina, děti, manželka a podobně, na kandidaturu rezignoval, neboť se na sociálních sítích jako blesk z nebe čistého zjevilo soukromé video s obsahem lechtivým, údajně první z delší série, ve kterém hrál jednu z hlavních rolí nešťastný velká morálka Benjamin na švestkách přichycený yo-man-aleluja-amen-konečná.

No a tak svatý Valentýn v rodině Griveaux patrně nebyl žádná velká legrace, mám ten pocit, nebo co.

Video dal do oběhu ruský umělec a známý bojovník proti Putinovu autoritativnímu a v Mussolinim se momen-
tálně zhlížejícímu režimu v Rusku Piotr Pavlenskij, jenž poté, co dostal politický azyl ve Francii, žije a tvoří v Paříži. Podle deníku Liberation získal ona videa od zdroje, jenž měl s kandidátem na starostu jisté vztahy.

Doslova k tomu řekl:

„Je to někdo, kdo se neustále opírá o rodinné hodnoty, kdo často tvrdí, že chce být starostou pro všechny rodiny a jako příklad uvádí svou ženu a své děti. Nicméně je to naopak.“

Než se pustím do dalšího vyprávění, rád bych vám v krátkosti přiblížil uměleckou kariéru politického body performera z matičky Rusi široširé, akcionisty a konceptuálního umělce, jenž dokonce obdržel v roce 2016 Cenu Václava Havla za kreativní disident, která mu však byla o několik měsíců později rychle odebrána.

Petr Pavlenskij, věnující se umělecké kritice mocenských nástrojů politického systému a jeho ideologického aparátu, se mimo jiné proslavil tím, že si kdysi na protest proti uvěznění členek kapely Pussy Riot sešil ústa, či oděn v hávu Adamově během performance „fixace“ přitloukl hřebíky šourek k dlažbě na Rudém náměstí v Moskvě, nebo si opět ve stejném stejnokroji uřezal ušní lalůček na zdi jednoho z psychiatrických ústavů a podobně.

O jeho uměleckém působení a jím představovaném myšlenkovém světě se můžete podrobněji dočíst v tomto článku. Byl napsán u příležitosti pozvání Piotra Pavlenského na festival dokumentárních filmů v Jihlavě.

Poté, co úspěšně získal politický azyl ve Francii a odstěhoval se do Paříže, dal se ihned do umělecké tvorby a mezi jiným zapálil na protest proti financím a kapitalismu budovu Francouzské centrální banky. Během soudního procesu byl pak v roce 2019 odsouzen ke třem letům vězení s podmínkou na dva roky, no a o své akci se vyjádřil tímto způsobem: „Francouzská centrální banka se nachází na náměstí Bastilly, jaká ostuda! Musíme ji přesunout na jiné místo. Ať žijí Žluté vesty!“

Během silvestrovských oslav, kterých se účastnil i advokát, novinář a levicový aktivista Juan Branco, jenž mimo jiné zastupuje i známou tvář Žlutých vest Maxime Nicolle a je autorem úspěšné knihy „Soumrak“ kritizující politiku francouzského prezidenta Macrona, Piotr Pavlenskij nožem lehce zranil dvě osoby a je od té doby opět v hledáčku francouzské policie.

Nyní se tedy opět vynořil odkudsi z podzemí a roztříštil na padrť volební kandidátku Macronova politického hnutí v Paříži, přičemž není patrně náhodné, že i on je zastupován stejným advokátem.

Novináři z deníku Le Figaro dnes Juan Branco sdělil, že ho Pavlenskij požádal jako advokáta o konzultaci a že během vzájemné diskuze pochopil, že to pro něho znamená politický akt. Stejně jako protestoval proti Putinovu režimu, je připraven k protestům proti režimu Macrona, jenž považuje za stejně represivní, dodal ještě. Jeho čin je tedy podle advokáta Branca politického charakteru a byl poučen o rizicích, které z toho mohou následovat.

Cesty, zákoutí, stezky i pěšiny politického boje jsou někdy velmi spletité a vskutku nevyzpytatelné.
Volby vypuknou za čtyři týdny.

Yes We Can!

Dodatek ze soboty 15.2.:
Francouzský prezident Emanuel Macron dnes v rámci konference o bezpečnosti v Mnichově prohlásil, že Rusko bude nadále pokračovat v pokusech o destabilizaci západních demokracií, a to jak manipulacemi skrze sociální sítě, tak vměšováním se do voleb. Dodal, že Rusko zůstane na tomto poli během příštích měsíců a roků extrémně agresivním hráčem ve všech příštích volbách a že bude hledat strategie za účelem získání aktérů, kteří budou reagovat v jeho zájmu. Připomněl také, že Rusko v tom není osamocené, protože například volby do parlamentu EU se snažili ovlivňovat i vlivní představitelé konzervativní americké ultrapravice.

Piotr Pavlenskij byl v sobotu zadržen policií a nachází se ve vazbě.

Martin Mařák
https://bit.ly/3bSxOJM

P.S.

Pavlenskij je známý pro své skandální činy, kterých se dopouštěl v Rusku.

  • v létě 2012 přišel do katedrály v Petrohradě s plakátem na podporu Pussy Riot se zašitými ústy

  • v listopadu 2013 přibil své genitálie ke dlažbě na Rudém náměstí

  • v říjnu 2014 si nahý uřízl ušní lalůček na střeše Srbského institutu

  • v listopadu 2015 zapálil vstupní dveře hlavní budovy FSB

  • v červnu roku 2016 byl Pavlenskij odsouzen za případ žhářství Federální bezpečnostní služby a odsouzen k pokutě

  • v lednu 2017 Pavlenskij odešel do Francie se svou přítelkyní a dvěma dětmi, kde za svou záslužnou činnost získal politický azyl.

https://www.pokec24.cz/politika/za-pribity-sourek-k-moskevske-dlazbe-politicky-azyl/

sdílet na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře