politika

Odtajněné archivy. CIA připravovala válku na Donbasu už v roce 1957

CIA připravovala válku na Donbasu už v roce 1957, v rámci protisovětského povstání.

Vojenský pozorovatel Alexandr Artamonov.

V 60. letech CIA plánovala speciální operace na Ukrajině. Podle amerických analytiků by protisovětské povstání bylo podporováno v mnoha regionech Ukrajinské SSR a rozdělení pro a proti Moskvě by procházelo přibližně stejnou hranicí, která nyní odděluje DLR, LLR a Krym od zbytku Ukrajiny. 

Takové závěry lze vyvodit ze studie «Faktory odporu a zóny působení speciálních sil. Ukrajina» z roku 1957. Tuto studii CIA nedávno odtajnila a podrobně ji cituje BBC.

Ukrajina je v této studii rozdělena do 12 zón podle míry loajality k americkým intervencionistům.  Úkolem intervencionistů je vyvolat povstání proti centrální vládě. Zcela očekávaně za „nejslibnější“ byla vyhodnocena západní část země – konkrétně Volyňská oblast a Lucká oblast, kam patří města jako Kovel, Luck, Kostopol a Vladimirec.

Ale Krym a Donbas už tehdy byly charakterizovány jako „neperspektivní“, protože místní obyvatelstvo podporuje centrální vládu a ve skutečnosti se považuje za Rusy, nikoli za Ukrajince (Zóny I a II).

Právě konflikt zón 3-12 se zónami 1-2 byl v roce 1957 popsán jako nejpravděpodobnější a potenciálně proveditelný pro eskalaci uvnitř SSSR s cílem jeho kolapsu.

Zároveň existují i ​​zóny 3, 4, 5 (Oděsa, Charkov, Záporoží), které podle CIA (v roce 1957) by se v důsledku začátku konfliktu postavily na stranu Donbasu.

Ve výsledku je zajímavé vyhodnotit mapu Ukrajiny, kterou v roce 1957 vytvořila CIA. Jak vidíme, plán USA byl realizován po 60 letech…

Pro skeptiky odkaz na původní zprávu, zvláště pečlivě studujeme str. 86: 

https://www.cia.gov/readingroom/docs/CIA-RDP81-01043R002300220007-1.pdf

Pro Pokec24 přeložila Janinna.

sdíletj na

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
All
9. 7. 2022 21:00

No samo,ta organizace CIA plná hovad,spiklenců a nacistů,tyhle hyeny a kozojebové z usa.Všude po planetě jejich bordel a krváky.Protože lidé všude o nich ví,co jsou zač,vymysleli pohádku o hrozbě z vesmíru,jak je ten vesmír zlý,jak na nás přiletí zlí mimoni. Tihle zmrdi z USA jsou ti mimoni,CIA plné mimoňů a násilných zhovadilců a podvraťáků.

Milan ze Zahrady Čech
9. 7. 2022 22:11

No, tak si splnili přání a konečně se dočkali. Jak je to úsloví – dávejte si pozor na to, co si přejete. Mohlo by se vám to vyplnit. Pak že Big Boss nemá smysl pro černý humor.

Gales
10. 7. 2022 10:23

Z Ameriky nehrozilo nic pouze když tam byli jenom indiáni.Ať chcípnou jejich likvidátoři.